Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herní budoucnost nás naplňuje radostí. Nahlédli jsme do ní

aktualizováno 
Ovládání pohyby a hlasem, 3D technologie a třeba virtuální domácí mazlíčci. Taková je budoucnost herního průmyslu.

Herní akce Electronic Entertainment Expo v Los Angeles je místem, která nechá běžným smrtelníkům nahlédnout do blízké budoucnosti. Produkty a hry zde představené určují směr pro nejbližší měsíce a roky. Vize mocných herních molochů nás naplňují napjatým očekáváním.

- přečtěte si i skeptický náhled

PlayStation Move
PlayStation MoveJedním ze dvou hlavních témat letošního ročníku bylo pohybové ovládání. Před rokem to na první pohled to působilo, jako by se firmy Sony a Microsoft snažily za každou cenu napodobit úspěch Nintenda a jeho ve své době značně netradičního řešení. Letos ale praktické ukázky předvedly, že tomu tak není.

Sony přišlo se systémem Move, jenž na první pohled funguje zhruba stejně jako ovládání u Nintenda Wii. V ruce máme hlavní pohybový ovladač, ke kterému je možné přidat ještě další vedlejší ovladač. Naše počínání před televizí pak pozorně sleduje kamera.

A právě kamera je tím hlavním rozdílem. Jednak dokáže snímat pohyby ovladače v prostoru a jednak díky ní disponuje celý systém Move lepší odezvou a vyšší přesností než je tomu u Wii.

Sony se zatím podle všeho ani nehodlá spokojit pouze s klasickou nabídkou party her či různých kompilací pro značně příležitostné hráče. Pro Move tak je ohlášena například střílečka ze série Socom, která je baštou především pro staré válečné herní harcovníky.

- čtěte více o PlayStation Move

Kinect od Microsoftu
Microsoft KinectFirma Microsoft blíže představila svůj systém pohybového ovládání, nazvaný Kinect. Už samotný název vzbudil vlnu vzrušení, protože už více než rok bylo řešení Microsoftu známo jako Project Natal. Na tento název si už zvykl prakticky celý svět, a tak se nové pojmenování s nadšením rozhodně nesetkalo.

Technicky je Kinect oproti systémům od Sony a Nintenda řešen zcela odlišně. Jeho základem je sice rovněž kamera, ale to je všechno. Kinect je totiž jenom kamera, respektive jejich soustava. Při hraní tak nebudeme mít v rukou žádné další ovladače, protože Kinectu stačí snímat přímo pohyby vašeho těla. A nejen to. Kinect umí vnímat i váš hlas.

Díky tomu se tak může toto zařízení stát v kombinaci s konzolí Xbox 360 jakýmsi "multimediálním centrem" vaší domácnosti. Pouze hlasovými povely tak lze přehrát oblíbený film či hudbu, v případě potřeby přehrávání pozastavit nebo pohyby rukou ze seznamu vybrat jiný titul.

- čtěte více o systému Kinect

Nintendo 3DS
Nintendo 3DSDruhým velkým tématem letošního ročníku výstavy E3 bylo 3D zobrazení. Největším propagátorem trojrozměrných her je firma Sony a další výrobci spotřební elektroniky se předhánějí v tom, kdo na poli 3D obrazu poskytne "více muziky" za méně peněz. Všem ale do jisté míry vypálilo rybník Nintendo.

To představilo svůj nový handheld 3DS, jenž je zhruba stejně velký jako předchozí model DSi, ale nabídne možnost 3D obrazu. To vše přímo ve vaší dlani a bez nutnosti použití speciálních brýlí.

3D obraz bude k vidění na horním, širokoúhlém displeji, zatímco ten spodní zůstane klasický dotykový jako dosud. Vedle toho se na přístroji objevuje nový ovládací prvek, který má umožnit ovládat směr plynule v rozsahu 360 stupňů.

Na vnější straně 3DS jsou dvě kamery, díky nimž budeme moci pořizovat 3D fotografie a do budoucna si na tomto přístroji budeme moci přehrát i 3D filmy. Nintendo zatím ohlásilo spolupráci se studii Warner Bros., Disney a DreamWorks.

- čtěte více o Nintendu 3DS

Herní hity na příští měsíce
Killzone 3Výstava E3 je každoročně i velkou přehlídkou her. Letošní ročník sice v tomto ohledu zůstal poněkud ve stínu hardwarových novinek, ale přesto o zajímavosti nebyla nouze. K vidění byly nové ukázky z akcí Killozne 3 a Gears of War 3. Peter Molyneux konečně předvedl něco ze Fable 3 a Sony podle očekávání oznámilo druhý díl superhrdinské akce inFamous.

Hodně ohlášených titulů se ale točilo kolem podpory nových pohybových ovládání, případně 3D verzí již známých her. To, že si ve Forze 3 budeme moci díky Kinectu detailně prohlédnout vozy zvenčí i zevnitř, je určitě fajn, ale upřímně řečeno, jak velký přínos to bude mít pro samotnou hru?

Z držitelů formátů tak hrami možná nejvíce zaujalo Nintendo. To ukázalo v prvé řadě novou Zeldu a v redakci nás zaujala i dvojice plošinovek s Kirbym a Donkey Kongem. Sice vypadají spíše jako kdyby byly pro NDS, ale styl mají Gears of War 3vynikající a vzpomínka na staré herní časy se do hlavy dostává okamžitě.

Nejen fanoušky série Metal Gear Solid pak jistě nenechala chladným ukázka z vloni ohlášeného MGS: Rising. Tato akční hra funguje na systému "rozsekni a seber". Hlavní hrdina tak má možnost rozsekat téměř cokoliv, co se ve hře vyskytuje, a to téměř libovolným způsobem. Z rozšmelcovaných věcí si pak může podle svého uvážení brát různé předměty, což by dohromady mělo dávat slušný počet cest a způsobů, jak hrou projít.

Redakčním zklamáním pak vyhlašujeme absenci titulu The Agent od Rockstaru. Tato PS3 exkluzivita byla ohlášena již na loňském ročníku výstavy, a tak jsme očekávali alespoň první kusé informace.

Xbox Live oficiálně i v Česku
Z globálního hlediska jde sice jen o bezvýznamnou epizodku, ale pro české hráče to může být významná událost. Společnost Microsoft totiž oznámila, že svou online službu Xbox Live konečně oficiálně zprovozní i pro české hráče. Otázkou zůstává, s jakým ohlasem se to setká, protože dnes má již stejně prakticky každý český majitel Xboxu 360 pro online hraní zprovozněn "falešný" účet v zahraničí.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...Najdete na iDNES.cz