Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herní klávesnice Microsoft SideWinder X6 jde vlastní cestou

  0:02aktualizováno  0:02
Agresivní design, výtečná ergonomie a široká variabilita - herní klávesnice X6 se povedla.

Microsoft SideWinder X6

Úvod, balení

BW HITPoslední herní klávesnice od Microsoftu byla Reclusa (testovali jsme ji zde), která vzešla ze spolupráce s přední hardwarovou společností – Razerem. Od té doby k nám z dílen v Redmondu dorazila pouze herní myš SideWinder. Její kladné hodnocení napříč kontinenty nemohlo nechat Microsoft spát, a musel zareagovat dalším modelem kráčejícím ve stejných šlépějích.

Před pár týdny proto společnost představila dvě novinky z produktové řady SideWinder s názvy X5 a X6. SideWinder X5 je myš přímo vycházející z původního modelu, ovšem bez LCD panelu a nastavitelné váhy. Její test zde najdete zanedlouho. A konečně dnes testovaný produkt – herní klávesnice SideWinder X6, která donutí konkurenci přijít zase s něčím novým.

Mé dlouhodobé zkušenosti s hardwarovými produkty Microsoftu vypovídají stupňující se trend v promyšlenosti a složitosti balení. Klávesnici totiž nemůžete během minuty rozbalit, naopak, musíte nejdříve minutu studovat, kde že se to vlastně otevírá a další dvě minuty provádět samotné rozevírání obalu. To však nemění nic na tom, že jako vždy je produkt a jeho příslušenství perfektně nahuštěno v balení, aby ho přeprava neznehodnotila.

Microsoft SideWinder X6

Co se týče příslušenství, nemám se nad čím rozepisovat. Z krabice vybalíme vedle samotné klávesnice také odnímatelný postranní numerický panel a CD s ovladači. Potřebujete-li k takovéto klávesnici ještě něco více, to už nechám na vás.

Instalace herní klávesnice SideWinder X6 zabere minimum času. Na co si však výrobce potrpí je instalace originálního ovládacího software Microsoft IntelliType před samotným připojením klávesnice k PC. Po těchto dvou úkonech už nic nebrání plnohodnotnému používání.

Testujeme pod lupou

Na designu se Microsoft vyřádil; žádné konvenční oblé tvary, nýbrž pěkně ostré hrany a všudypřítomná černá barva. Ta v kombinaci s červeným podsvícením kláves, ke kterému se dostaneme, vytváří tajemnou scenérii přirovnatelnou k adrenalinem přeplněné krvi soustředěného hráče. Na druhou stranu se Microsoft možná jen přizpůsobil společnosti Saitek, jehož klávesnice zaměřené na hráčskou cílovou skupinu vynikají podobnými, ne-li stejnými křivkami. Ať tak či onak, SideWinder X6 je v podání Microsoftu skutečnou lahůdkou.

Zajímavou vlastností klávesnice je odnímatelný panel s numerickou klávesnicí. Ten se k „hlavní“ klávesnici připojuje pomocí vlastního rozhraní (přirovnat ho lze k USB portům) a na místě drží díky vestavěným magnetům. Ty spojení obou klávesnic drží takovou silou, že se musí opravdu použít obrovské síly k rozpojení. Nezdůraznil jsem však to hlavní – numerickou klávesnici lze připojit (a to pozor!) jak klasicky z pravé strany, tak i z levé.

Microsoft SideWinder X6V tomto případě nechal Microsoft hráčům skutečně volnou ruku. Nejenom že se v případě nepoužívání dá numerická část uschovat do šuplíku, ale taktéž ji lze přemístit na levou stranu a používat ji jako alternativu ke klávesám WASD. Možností využití je samozřejmě mnohem více, avšak zde už záleží na vašich preferencích.

Rozměrově se klávesnice nevymyká zaběhnutým kancelářským standardům. V případě odpojení numerického bloku se z 51 cm na délku stává 41 cm. Co je však na pováženou je absence jakýchkoli nožiček zespodu klávesnice. Do výšky tak klávesnice ztrácí na variabilitě a je jen na uživateli, zdali se s výškou klávesnicí sžije či nikoli.

Kvalita kláves je na velmi vysoké úrovni. Na svém místě „neplavou“ a při stisku vykonávají tlačítka se zmenšeným profilem malou dráhu, což hráči rychlých her ocení. Zpracování kláves je vskutku nevšední, ale nikoli nekvalitní. Oproti konkurenčním produktům sází SideWinder X6 na originální úpravu kláves, díky kterým dostávají prsty při stisku zajímavý pocit. Těžko upřesnit, v ideálním případě si musíte klávesnici sami osahat. Klávesy však mají hladší a lesklejší povrch oproti např. hrubým až gumovým klávesám klávesnice Reclusa.

Zde si však neodpustím svůj subjektivní názor – takováto úprava se dle mého názoru po několika týdnech (čti rychleji než konvenční úprava) denního používání vytratí a klávesy se stanou pouhými ošuňtělými plastovými stříškami. Jedná se však o pouhý názor, který patří spíše do diskuse pod článkem.

Funkční klávesy jsou na rozdíl od všech ostatních poloviční. Bát se ale jejich ztíženého užívání není třeba, jelikož to co ztrácí na šířce, dohání na délce. V porovnání s kancelářskými klávesnicemi Microsoftu zde schází klávesa F-Lock, která nahrazuje funkční klávesy předdefinovanými kancelářskými úkony. Zaměření SideWinder X6 na hráče je tedy skutečně znát.

Co se hodí ke hraní

Hlavní klávesy pro pohyb v akčních hrách, WASD, mají na své stěně nejblíže k uživateli čtyři průsvitné body, které pomáhají orientaci v nočních hodinách i v tmavých místnostech. Za to chválíme.

Velikost kláves hraje velikou roli. Okolí kláves WASD tyto nároky splňuje. Poslední vlastností, kterou chci zmínit a která se stává standardem všech klávesnic, jsou kanálky pro odvod tekutiny v případě polití.

Microsoft SideWinder X6Klávesnice má pro zpříjemnění a zkvalitnění dlouhodobého hraní napevno přidělanou podpěrku zápěstí. I když však není z gumového materiálu, je na dotyk velice příjemná.

To, co X6ku dělá X6kou, je bezesporu podsvícení všech kláves s volitelnou intenzitou dokonce i na odnímatelném numerickém panelu. A co víc, podsvícení je rovnoměrné a především znaky na klávesách jsou průsvitné. Orientace v noci už tedy nebude žádným problémem.

Klávesnice však rozeznává dvě barvy podsvícení. Primární, resp. podsvícení na 90% plochy klávesnice je červené barvy. Ta značí klávesy se stálou funkcí. Oranžové až jantarové zbarvení značí klávesy, ke kterým lze přiřadit makra, čili kombinace kláves. Intenzitu podsvětlení lze regulovat levým otočným „knoflíkem“ v pravé části klávesnice. Druhé otočné koleso je pro regulaci hlasitosti v operačním systému.

Ovladače a programovatelné klávesy

Již zmiňovaný originální software Microsoft IntelliType ve verzi 6.3 není nijak náročný na obsluhu, ba naopak. Po instalaci z přiloženého CD jednoduše připojíte klávesnici k PC a můžete ji plně nakonfigurovat k obrazu svému.

Microsoft SideWinder X6Z dialogového okna je prakticky jediné potřebné záložka Key Settings. Zde se nastavují jednotlivé profily (tzv. Bank), o kterých je řeč kousek níže v této kapitole. Níže je pak seznam ostatních multimediálních, ale i programovatelných kláves, ke kterým lze přiřadit jednotlivé akce či makra.

Jak jsem psal v úvodu, síla X6ky tkví v její variabilitě. Disponuje totiž až 30 (!) programovatelnými klávesami, a to ještě k tomu ve třech různých modech. Ve výsledku tak má 90 různých kombinací. Ano, určitě jich tolik člověk ani nevyužije, ale je určitě lepší mít nějaké klávesy v záloze než pak věšet hlavu nad tím, který úkon omezit.

Hlavní klávesnice má po své levé straně šestici těchto programovatelných kláves. Zde najdou uplatnění nejčastěji využívané úkony. Pod nimi se nachází zapuštěná klávesa, která z intervalu kláves 1;6 udělá 7;12. Tato vlastnost se hodí zejména při změně herního stylu, a tedy i změně různých úkonů. Zbytek 18 programovatelných kláves jsou všechny klávesy na numerickém panelu.

Microsoft SideWinder X6Aby toho nebylo málo, v horní části klávesnice se nachází tlačítko pro přepínání tří různých herních profilů. Jejich aktivace se znázorní rozsvícením příslušné diody.

Třetí však funguje i jako automatika, která dle spuštěného souboru rozeznává jednotlivé hry a k nim přiřazuje jednotlivé herní profily. Těch však nemůže být více jak tři. Toto rozeznávání se nastavuje v ovladačích.

Specialitkou je klávesa Cruise Control, kterou najdeme nalevo od tlačítka pro změnu profilu. Ta dokáže po svém stisku natáčet sekvenci úkonu či úkonů, které po opětovném stisku uloží do paměti a pak je po vyvolání dále vykonává. Zdali je to funkce využitelná a přínosná, to už nechám na vašem uvážení.

Závěrem

SideWinder X6 je úžasný kus hardwaru pro hráče. Svým agresivním designem, výtečnou ergonomií a širokou variabilitou nejen v programovatelných klávesách, ale i v oddělitelném numerickém panelu, předčí ostatní produkty na trhu. I když klávesnici chybí například nastavitelná výška, není v podstatě nic jiného, co bych vytkl. X6ka s doporučenou cenou 1.990,- Kč si od nás tímto odnáší ocenění BW TIP za kvalitní provedení a rozumnou cenu. I když potenciálním zájemcům a nerozhodnutým kupujícím dá více vlastnoruční osahání, více než doporučuji SideWinder X6 jako hlavní nástroj k výhře v oblíbené hře.

Autor:


Témata: software


Nejčtenější

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.