Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herní modifikace = trvanlivost her

  6:00aktualizováno  5:44
Před pár lety slovo modifikace neznal skoro žádný hráč. Postupem času se modifikace vytvářejí stále ve větší míře a vznikají tak totální konverze oblíbených her... Čtěte dále!

Před pár lety slovo modifikace neznal skoro žádný hráč. Postupem času se modifikace vytvářejí stále ve větší míře a vznikají tak totální konverze oblíbených her. Nic netrvá věčně, ani oběd, ani hra. Všechno jednou omrzí. Jednou něco začnete dělat, poté vás to jednoduše přestane bavit - pochopitelně. Stejné je to i s počítačovými hrami. Když hrajete zábavnou hru, dohrajete ji, přestane vás bavit. Možná za pár měsíců z nostalgie otevřete šuplík, vytáhnete zaprášené médium a zahrajete si ji znovu. Co ale dělat, aby hra vydržela co nejdéle? Existuje několik možností. V první řadě musejí počítačoví vývojáři vytvářet hry dobré, podobně jako série GTA, která vám vydrží desítky i stovky hodin, opačným příkladem je třeba titul Terminator 3: War of The Machines, kde jediný kladný bod hry je ten, že se dá odinstalovat. Takže dobrou hru máme, co dál? Je dobré, aby vývojáři ke svým výtvorům dodávali nějaké editory, pomocí kterých budeme moci hry modifikovat, vytvářet nové mapy nebo modely. Typickým představitelem je kupříkladu Operation Flashpoint - to je vlastně hra, která je již přes 4 roky stará a stále se do ní tvoří nespočet addonů, misí, modelů a všemožných vylepšení. Nemusíme samozřejmě jen používat oficiální nástroje a editory, které nám, když jsou vývojáři laskaví, ke hře přihodí, ale můžeme zkusit také jiné, dostupné různě po internetu. Nezdá se vám však, že stále něco chybí? Máme hru, kterou budeme modifikovat, máme nástroje oficiální i ostatní, které jsme našli na internetu, ale nemáme komunitu hráčů, tzv. zapálené davy fanoušků, které do hry budou vytvářet ony modifikace.

Nic netrvá věčně, ani oběd, ani hra. Všechno jednou omrzí.

Mluvíme tady o modifikacích (modech), ale možná právě vy ani nevíte, co to znamená. Tak tedy modifikace nebo zkráceně mod je vlastně jakékoliv pozměnění původní hry. Mezi modifikace se řadí malé mody, které mění třeba jenom textury nebo i velké mody, jež potom mají svou vlastní grafiku, přidávají vlastní hudbu, zvuky a stávají se z nich tedy totální konverze. Kdo modifikace vytváří? Nejsou to autoři původních her, nicméně normální lidé, posléze komunity hráčů, kteří to berou jako koníčka, baví je programovat, vytvářet nové modely, překreslovat v grafických editorech nové textury a podobně. Modifikace jsou v dnešní době již velmi rozšířené. Nejen, že je může vytvářet už skoro každý, protože dnešní arzenál prográmků na jejich vytváření není žádná složitá věc, často opatřena i manuály nebo různými návody, ale hlavně je používají snad všichni hráči.

Tak tedy modifikace nebo zkráceně mod je vlastně jakékoliv pozměnění původní hry.

Modifikace již nějaký ten pátek jsou velmi populární. Většinou však jen u hráčů, kteří mají připojení k internetu. Drtivou většinu modifikací stáhnete pouze z internetu, i když poslední dobou se o tyto amatérské mody zajímají i naše časopisy. Třeba v LEVELu pravidelně najdete několik stránek o modifikacích k jedné hře, které si potom můžete z disku přiloženého u časopisu nainstalovat i do vlastního PC - k tomu nepotřebujete žádný internet. Ani internet však v dnešní době není nijaká zvláštnost. Téměř každá domácnost se aspoň může pochlubit dial-upem, takže v připojení to opět nebude nijak zvlášť velký problém.

Myslím, že nebude špatné, vyjmenovat si zde nějaké zástupce modifikací, ať už českých nebo zahraničních. Kdo modifikace vytváří, co modifikace je a kde ji seženeme, už víme. Tak pojďme si tedy v krátkosti vyjmenovat několik modifikací, které jsou u nás nebo všude jinde na světě oblíbenými.

Counter-Strike
autoři: CS & Valve
homepage:
www.counter-strike.net

    V první řadě musíme jistě zmínit veleúspěšný Counter-Strike. Modifikace do Half-Life se i po nějakých pěti letech drží stále na špici. Half-Life s přídavkem zvaným Counter-Strike je nejhranější multiplayerová hra na světě. Existuje nespočetné množství klanů, ať amatérských nebo profesionálních. CS je velmi návykové, jakmile začnete hrát po internetu na různých server, není úniku :-). V Counter-Strike jsou dvě strany - teroristé a protiteroristická jednotka. Hra je rozdělena na kola, přičemž konec kola se koná, když jsou zástupci jedné strany všichni mrtví. Mapy v Counter-Strike jsou trojího druhu. První je de_, kdy teroristé mají za úkol položit bombu na jedno z dvou stanovišť na mapě. Druhá mapa typu cs_ zase nabízí několik rukojmích, kteří jsou okupování teroristy, policisté tomu opět mají zabránit - nejlépe zlikvidovat všechny teroristy a zachránit všechny rukojmí. Třetím typem map je as_, kde velkou roli hraje tzv. VIP hráč. Ten na začátku dostane pouze pistoli a úkol teroristů je zneškodnit jej. Protiteroristická jednotka má VIP osobu dovést až na určené místo na druhém konci mapy. Vypisovat zde všechny podrobnosti nemá cenu, většina hráčů Counter-Strike stejné hrála.

Desert Combat
autoři: Trauma Studios
homepage:
www.desertcombat.com

    Modifikace, která přestavuje Battlefield 1942 od samých základů je u hráčů nesmírně populární. Desert Combat nemění nijak herní principy, vše zůstává v kolejích Battlefieldu 1942, přináší však množství nových jednotek, modelů zbraní i vozidel. V nabídce je i několik stran, za které můžete hrát - USA, Saudská Arábie, Německo, Irák, Somálsko nebo Velká Británie. Na výběr máte i několik postav. Sniper, Assault, Anti Armor, Support, Spec Ops, Heavy Gunner - každý z těchto postav disponuje jinými zbraněmi a výbavou. Desert Combat je vytvářen opravdovými profesionály. To se potvrdilo i na jejich účasti na E3, kam se podívali jen tvůrci těch nejznámějších a nejlepších modifikací.

ČSLA
autoři: ČSLA tým
homepage:
flashpoint.tiscali.cz

    Operation Flashpoint je jedna z her, které jsou modifikovány ve velkém množství. ČSLA Mod do hry přidává několik nových modelů pohybovadel i jednotek - vojáků. Mezi vozidly nalezneme tank T-72, populární vozidlo BVP, různé typy UAZů a podobně. Nových modelů je nepřeberné množství, a tak si řekněme něco o kampani, kterou vlastně celá modifikace ČSLA také nabízí. Kampaň je tvořena z 21 misí, které se odehrávají na ostrově Everon mezi Československou lidovou armádou a Americkým vojskem. Celá kampaň je nesmírně kvalitní, je proložena několika filmečky a vůbec modifikace ČSLA je velkým krokem vpřed. Myslím, že jde o jednu z nejúspěšnějších modifikací z České republiky. Pokud se vám původní Operation Flashpoint líbila, musíte vyzkoušet i ČSLA!

Czech Super Patch
autoři: Lukáš Svoboda, Václav Hlůžek, Jiří Adamec & tým
homepage:
www.fifaCZ.com

    Již v roce 1999 začal Lukáš Svoboda pracovat na modifikaci do FIFy 99 CSP. Tehdy CSP 99 přinášel do hry jenom Spartu a Slavii. O pár let později byl tým posilněn a vznikaly plnohodnotné modifikace do her FIFA (teď už i pro PES). Naší fotbalovou nejvyšší soutěž jsme ve hře FIFA nikdy nenašly, díky Czech Super Patch ji však můžeme mít se vším všudy. Nejen, že se vám ve hře objeví všech 16 našich klubů se svými znaky, dresy, stadiony, přesnými soupiskami, ale nebudete ani ochuzeni o reklamy - billboardy kolem stadiony, trávníky, vlajky a v některých případech i o Český komentář. Czech Super Patch můžeme opět považovat za Českou absolutní špičku, autoři tento projekt dělají už 6 let a jde to vidět. CSP je jednou z nejznámějších modifikací v ČR!

Mafia Schneemod
autoři: Mafia Schneemod Team
homepage:
www.gildenstein.de/mafia

    Německá fanouškovská komunita je vcelku známá svými více méně kvalitními modifikacemi. Jednou z nich je i Mafia Scheemod. Stejnou modifikaci jsme si mohli stáhnout i do Grand Theft Auto 3. Co modifikace do hry přidává je myslím více než jasné - celé město i krajina dostane zimní kabátek. Chcete-li se tedy i vy projíždět v zimním městě Lost Heaven v autech z 30. let, neváhejte a modifikaci stahujte.

Blue Dream
autoři: Martin Stern
homepage:
bluedream.wz.cz

    Tato modifikace přináší do hry modely ze 70. a 80. let až po léta devadesátá. Množství textur se změnilo. I několik zbraní změnilo svůj kabátek. Colt vystřídala Berreta, Thompsona například nádherná M4. Nová verze modifikace BlueDream také nabízí bonusový balíček, který mění chování automobilů. Celkově modifikace opět patří ke špičce v České republice.

New Age
autoři: Luboš Kovařík
homepage:
na3.bonusweb.cz

    New Age je poměrně známá modifikace od našeho autora Luboše Kovaříka. Ten dokonce připravuje již třetí díl s názvem New Age 3: Cool City, který bude modifikovat GTA: San Andreas. Vraťme se ale k dvoum předchozím módum a to New Age a New Age 2: Not Only Tuning. S prvním jmenovaným dokonce autor vyhrál v modařské soutěži časopisu GameStar. Obě dvě modifikace jsou pro GTA: Vice City a informace o obou dvou modech naleznete na http://vicecity.bonusweb.cz.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Rozšíření Warframe nazvané Sacrifice dál buduje silný příběh

Warframe: The Sacrifice

Zhruba jednou za dva roky přibude do Warframe výpravná příběhová mise. Většinou ukrývá nezapomenutelný emotivní moment...

Konami zatrhlo výrobu portu hororu P.T., jeho autora však odměnilo

P.T.

Právníci firmy Konami zakázali distribuci už téměř hotového remaku hororové hry P.T. Jeho tvůrce však nemusí smutnit,...

Cyberpunk 2077 vyjde i s českými titulky. Jen pořád nevíme kdy

Cyberpunk 2077

Až jednou v daleké budoucnosti konečně vyjde hra Cyberpunk 2077 od autorů Zaklínače 3, bude to i s českými titulky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz