Alienware M17

Alienware M17

Herní počítač na cesty, tentokrát od Alienware

  • 372
Příchod cenově i výkonově vyváženého notebooku se blíží >> Microsoft pohřbil Hybrid CrossFire i SLI >> Pevný disk zrychlíme 100x – hlásí SanDisk

Herní počítač na cesty, tentokrát od Alienware
Další herní notebook nejen na náš trh přinese v brzké době Alienware. Jakožto výrobce úzce specializovaný na herní zařízení si totiž nemůže dovolit zaostat za silnou konkurencí, kterou mu v poslední době stále častěji předkládá Asus, Dell a Toshiba.

Vývojáři Alienwaru se tak rozhodli vytvořit nadupaný herní notebook, který by dokázal oslovit velkou škálu hráčů. Základní model bude dostupný prakticky každému, v plném vybavení bude cena přijatelná o něco méně.

Nadějný herní notebook se bude prodávat pod označením Alienware M17 a bude čerpat to nejlepší z platformy Centrino 2. Hlavním zdrojem výpočetního výkonu budou v těchto noteboocích moderní procesory Intel. V nejlevnějších verzích se setkáme zatím s dvoujádry, cenově má být ale také přijatelný poměrně široký výběr ze čtyřjádrových procesorů. Často se má objevovat především výkonné čtyřjádro Core 2 Extreme QX9300.

Alienware M17

Core 2 Extreme QX9300 se v současnosti používá především v noteboocích, které u nás lze pořídit za cenu vyšší než 60 tisíc korun. Takovéto cenění je jistě z části opodstatněné, ne každému se ale musí líbit. Jedná se o 65nm procesor s taktovacím kmitočtem 2,53GHz.

Obrovskou výhodou procesoru je 12MB vyrovnávací paměť a především ověřená schopnost přizpůsobit se aktuálním potřebám uživatele. Dá se s ním dobře hrát, ale také spořit energie. Oproti konkurenci chce však Alienware nabídnout tento procesor v noteboocích cenové kategorie, která bude o polovinu nižší.

AMD HD3870

Na skvělé úrovni bude také grafika, vše je podřízeno hraní a vzhledem k cenovému kompromisu utrpěl grafický výkon jen malé ztráty. M17 totiž nabídne dvojici mobilních Radeonů HD 3870. Tyto karty sice nevycházejí úplně z poslední řady grafických karet určených pro notebooky od AMD, stále si ale udržují vysoký výkon. Zatímco konkurence v této oblasti obvykle šetří, Alienware tak nabízí dvě grafická 55nm jádra taktovaná na 660MHz.

Jádro není omezováno počtem shaderů a tak jich zde nalezneme 320 přičemž pracují na stejné frekvenci jako jádro. Grafické karty mají celkem 2GB paměti a jsou zapojeny v módu CrossFire X. Skvělou grafiku si navíc budeme moci užít na 17“ displeji s nativním rozlišením 1920x1200 pixelů

Zbylé komponenty se již budou u jednotlivých variant M17 rozcházet v závislosti na ceně. V základní verzi nalezneme 2GB drahé operační paměti typu DDR3. Použitý čipset umožní do budoucna používat maximálně 4GB a právě takové množství paměti nám nabídne Alienware v nejdražších modelech. Pevné disky bude možné používat dva a to včetně zapojení RAID. O kapacitě u nejlevnějšího modelu se zatím dostupné informace nezmiňují, často by se ale mělo jednat o zapojení dvou 0,5TB disků ve stripe módu.

Alienware M17

Bez zajímavosti nelze ponechat ani optickou mechaniku. Na její místo se dostala technologie Blu-ray a tato čtecí mechanika se má prodávat i v těch nejlevnějších verzích. Samozřejmostí je pak podpora WiFi, Bluetooth však bude pravděpodobně jen za příplatek.

Pokud se rozhodnete pro kombinaci čtyřjádrového procesoru QX9300, dvou Radeonů HD3870, 2GB RAM a Blu-ray mechaniky, budete mít šanci pořídit tento notebook za cenu jen o málo vyšší než 35000kč. Výhodný bude především nákup ze zahraničí, jelikož v naších podmínkách se stále jedná o zboží té nejvyšší kategorie.

Pevný disk zrychlíme 100x – hlásí SanDisk
Zajímavou myšlenku vypustili v průběhu minulého týdne zástupci společnosti SanDisk. Pokrokový výrobce pevných disků postavených na technologii SSD má totiž nový plán – v příštím roce chce zvyšovat rychlost a to hned na stonásobek současné hodnoty.

Pomalost současných SSD disků podle SanDisku není dána jejich fyzickými vlastnostmi, ale prý zastaralým způsobem práce s nimi. Koncepce práce, která byla navržena pro magnetické pevné disky již více než před třiceti lety, sice prošla mnoha změnami, SSD diskům ale nadále nevyhovuje. Vývojáři si tak myslí, že je nejvyšší čas starou koncepci zahodit a nahradit ji koncepcí zcela novou. Vše má ale malý háček. Pokud by totiž SanDisk s novou variantou přistupování k pevným diskům přišel nyní, žádný z operačních systémů by s ní nebyl schopen pracovat.

SSD v rozebraném stavu

Vývoj tak bude postupovat po menších krůčcích. Velké rezervy jsou podle SanDisku v oblasti komunikace na úrovni hardwaru. Vývojáři by zde v rámci technologie ExtremeFPS rádi viděli masivní paralelní přenos dat. Disk by byl rozdělen na větší množství bloků, které by komunikovaly s počítačem prostřednictvím robustního řadiče. Problém by ale mohl být v ceně takovéto technologie, jelikož by se jednalo o velké hardwarové změny. Již tak vysoká cena SSD by se tím ještě zvýšila.

SSD od SanDisku

Změnami nemá ale projít pouze komunikace mezi operačními systémy a pevnými disky. Samotné SSD disky mají být totiž nyní mnohem inteligentnější. Budou pracovat s možností pravděpodobnostní předpovědi (známé také jako predikce), která bude odhadovat další kroky uživatele v době jeho nečinnosti. Tím může dojít k načtení dat dříve, než se je rozhodnete načíst. Podobnou předpověď provádí již dlouhou dobu i procesory a ať je to jakkoliv neuvěřitelné, dokáží předpovídat s přesností přes 97%. Efektivita práce se tak mnohonásobně zvýší.

V souvislosti s tím chce SanDisk zavést nový parametr pevných disků a to tzv. vRPM (plným názvem Virtual Revolutions Per Minutes). Zkratka má jediný cíl a to přilákat k SSD více zájemců o pevné disky. Bude totiž uvádět počet otáček, které by musel mít magnetický disk se stejnou rychlostí práce.

Stonásobné zrychlení čtení a zápisu je ale i se všemi novými technologiemi spíše snahou o upoutání pozornosti než skutečným plánem pro příští rok. V případě SSD by se totiž jednalo o čtecí rychlosti přesahující 4GB/s a na takovéto úrovni technologie zvládnuta zatím rozhodně nebyla.

Microsoft pohřbil Hybrid CrossFire i SLI
Poté co se mezi běžnými uživateli jako blesk rozšířila neoficiální betaverze Windows 7, začíná Microsoft odhalovat o novém systému informace, které by asi nikdo nečekal. Na světlo světa se tak dostala zcela oficiálně i velmi důležitá pravda o podpoře technologií SLI a CrossFire a nutno říci, že velké množství majitelů počítačů disponujících tímto zapojením skutečně nepotěší.

MS Windows 7 Milestones 2 (M2)

Podle dokumentace zveřejněné k Windows 7 považuje Microsoft práci grafických karet v režimech Hybrid SLI i Hybrid CrossFire za nestabilní. Problémy a rozsáhlé kolize prý mohou nastávat především v okamžiku, kdy hlavní výkonná grafická karta nepracuje a o zpracování grafiky se stará pouze integrované jádro.

Neoficiální kontext je ale naprosto jasný. Windows 7 budou po grafické stránce i při běžné práci ještě náročnější, než jsou v současnosti Windows Vista. Panují tak obavy o dostatečný výkon integrovaných grafických jader, která jsou příliš pomalá.

hybrid CrossFire

Vývojáři Microsoftu si hybridní technologie od ani jednoho z výrobců grafických karet očividné neoblíbili a tak nejen že podpora v nových Windows bude mizivá – pro přepnutí grafického jádra na dedikovanou grafiku bude dokonce potřeba restartovat počítač! To jistě čekal málokdo a Microsoft tak nVidii i AMD uštědřil pěknou dávku problémů. Obě společnosti totiž do technologií investovaly nemalé prostředky a navíc se o ni opírají významné úspory energie nejen na noteboocích.

Skutečnost, že hybridní technologie zůstanou mimo podporu majoritního operačního systému tak evidentně povede k dalšímu zvyšování spotřeby spotřeby počítačů. Vývojáři Microsoftu se již dříve ale nechali slyšet, že Windows 7 bude používat ovladače velmi podobné Windows Vista.

Stále je tedy zachována alespoň minimální naděje, že Hybrid SLI a Hybrid CrossFire bude možné zprovoznit pomocí alternativních ovladačů. Prozatím však zůstává investice do Hybrid SLI a Hybrid CrossFire bez jasné budoucnosti.


Zdroje: Alienware, AMD, AnandTech, Dailytech, HardSpell, HKEPC, Microsoft, The Inquirer & Xbitlabs