Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herní rok 2009 byl plný překvapení, v prosinci lidé utráceli více než se čekalo

  0:03aktualizováno  0:03
Prosinec naznačil konec krize herního průmyslu. Za herní konzole utržili výrobci meziročně o 16 procent více, přestože přestože ceny konzolí klesly.

Statistici zveřejnili údaje o tom, jak se hernímu průmyslu dařilo v krizovém roce 2009. A i čtenáři, kteří sledovali vývoj herního průmyslu měsíc po měsíci, budou nejspíš překvapení několika zajímavými čísly. A protože údaje za Českou republiku nebo alespoň celou EU nejsou k dispozici, snad nám odpustíte, že většina čísel bude z USA, Velké Británie nebo za celý svět.

Prosincový růst, propad PC
Začneme dobrou, hodně překvapivou zprávou. I když se všichni odborníci báli, že poslední měsíc roku 2009 bude z pohledu her tragický, nestalo se tak. Respektive se stalo něco úplně jiného. Lidé vyrazili do obchodů těsně před Vánoci a jako diví nakupovali herní konzole Nintendo Wii, Nitnendo DS a PlayStation 3.

Za krabice s herním hardwarem zaplatili v prosinci 2009 o 16 procent více, než za stejný měsíc roku 2008. Toto číslo je obzvláště pěkné, když si uvědomíme, že ceny konzolí meziročně klesly. V případě PlayStation 3 šlo v amerických cenách o 100 dolarů, u Wii pak cena klesla o 50 dolarů. Celý herní obrat v prosinci nicméně meziročně vzrostl o pouhá 4 procenta, což znamená, že na útraty za software lidem zbylo méně peněz a tak nakoupili o 12 procent her méně než v roce 2008.

Pomýlený Microsoft
Výsledky za celý uplynulý rok už nejsou tak pozitivní. Herní trh v USA meziročně klesl o 8 procent, prodej softwaru se potom propadl o 11 procent. I to je ale dobrá zpráva v zrcadle očekávání finančních analytiků, kteří počítali s dvojciferným poklesem. Největší pesimisté mluvili i o patnáctiprocentním poklesu.

Ještě větší radost nám ale udělala analýza prodejů herních zařízení. Je jasné, že i přes velké propady i nadále kraluje Nintendo. Ale díky číslům od americké firmy NPD se ukázalo, jak si Microsoft celý rok hrál se statistikami. Až do poslední chvíle borci z Redmondu tvrdili, že jsou jedinou firmou, která si v prodejích konzolí udržuje meziroční růst.

V polovině uplynulého roku to ještě opravdu platilo a nárůst byl slušný, o 28 procent. Snížení ceny PlayStation 3 s uvedením modelu Slim ale zcela obrátilo situaci. Na konci prosince už v Microsoftu věděli, že meziroční růst prodejů Xboxu sice udrželi, ale pouze o 0,74 procenta. A slavobránu mohli zvednout v Tokiu, protože za celý rok 2009 zaznamenala výraznější růst pouze konzole PlayStation 3. Prodalo se jich o 22,8 procenta více než v roce 2008.

Smutná zpráva pro vydavatele
Studium žebříčku nejprodávanějších her je opravdu neveselé čtení, a to nejen pro samotné vydavatele videoher. Z deseti nejprodávanějších her roku je sedm titulů z dílny Nintenda pro Wii. A aby sedmi dominantním hrám Nintenda nebylo v žebříčku smutno, podporují je ze zadní pozice v rámci desítky ještě Pokémoni od Nintenda, tentokrát pro kapesní Nintendo Wii.

Do desítky se tak vešly už jen dva tituly odjinud. Na devátém místě je Halo: ODST vydané Microsoftem. První a osmá příčka pak patří jedinému "thirt-party" titulu, ale zároveň nejprodávanější hře roku a nejrychleji vydělávající hře historie Modern Warfare 2 od Activisionu. - číst Modern Warfare 2 poráží filmový svět

Modern Warfare 2 (PC)

Z žebříčku je patrné, že pro vydavatele není úplně snadné proniknout na Wii s úspěšným titulem. I to je důvod, proč některé firmy od vývoje pro Wii upouštějí. Naopak na Xboxu i PlayStation 3 se v uplynulém roce nejlépe dařilo multiplatformním hrám. Microsoft má ale přeci jen o něco lepší postavení. Mezi nejprodávanějších 10 her vůbec pronikla alespoň jedna hra z interních dílen Microsoftu, Halo ODST. Díky poloviční ceně oproti jiným novinkám se hned první den prodaly 2 miliony kopií. Globálně si nejnovější Halo pořídilo asi 4,5 milionu hráčů. Uncharted 2, jako nejprodávanější exkluzivní hra pro PS3, našla do konce roku "jen" 2,7 milionu zájemců.

Obrovský rozdíl mezi umístěním xboxové a playstationové verze Modern Warfare 2 ukazuje ještě na jeden drobný problém a na číslo, kterým se Microsoft chlubí oprávněně. Na Xbox 360 se prodává výrazně více her než na PlayStation 3. Neplatí to jen v USA, kde jsou v domácnostech na každou PlayStation 3 dva Xboxy 360, ale i v Evropě, kde je aktuálně situace mezi PS3 a X360 vyrovnaná.

Může jít o setrvalý efekt "nejlevnějšího blu-ray přehrávače", kdy si spousta lidí koupila PlayStation 3 v podstatě pouze jako multimediální centrum s možností přehrávat filmy ve vysokém rozlišení na discích blu-ray. Až do poloviny roku totiž bylo těžké sehnat blu-ray přehrávač s cenou pod pět tisíc korun. Nyní už levné přehrávače stojí polovinu toho, co PS3.

PC rozdělené na půlky
Ještě výraznější meziroční propad zaznamenal prodej her pro PC, a to o 23 procent. Část poklesu může jít na vrub online distribuce, ale ta zatím tvoří přibližně 10 procent všech nákupů her. Zajímavější než další dohady v diskusích o umírání hraní na PC je ale seznam nejprodávanějších her pro PC.

Dlouhodobě neporazitelný online World of Warcraft se v uplynulém roce musel i s datadiskem Wrath of Lich King sklonit před mocným nepřítelem v podobě simulátoru života a vztahů Sims 3 (-číst recenzi Sims 3). Na třetím a čtvrtém místě je to podobné, Sims 2: Double Deluxe se prodávala o něco lépe než WoW Battle Chest. Páté místo patří Modern Warfare 2, na šestém je opět World of Warcraft v základním balení následovaný dalšími The Sims, tentokrát datadiskem World Adventures. Poslední tři místa patří Spore, Dragon Age: Origins a strategii Empire: Total War. Aion jako největší nové MMORPG (Massive Multiplayer Online Role-Playing Game) se do desítky nejprodávanějších nedostal.

The Sims 3 (PC)

Znalci už z pouhého výčtu nejprodávanějších PC her vědí, že si trh v podstatě rovnoměrně rozdělily pouhé dvě firmy. Electronic Arts bodují se sérií The Sims, s Dragon Age a experimentálním Spore. Activision si svou pozici drží díky stále vysokým prodejům WoW a fenomenálnímu nástupu válečné Modern Warfare 2. Skoro by se dalo říct, že čím je Wii v oblasti hardwaru, toho dosáhl Blizzard s World of Warcraft mezi hrami. Obojí je jednoduché a oslovuje to širokou paletu hráčů a hlavně se to stále nechce přestat prodávat.

Letos zase porosteme
I přes tvrdé podmínky na trhu to pro herní průmysl v uplynulém roce nedopadlo až tak tragicky. A v tomto roce má navíc být mnohem lépe. Tvrdí to v podstatě všechny analytické firmy, které se hernímu průmyslu věnují. Za hlavní taháky růstu, který má dosáhnout až deseti procent, pokládají vyšší penetraci konzolí díky nižším cenám, chystané uvedení pohybových ovladačů od Microsoftu a Sony a hlavně silnější nabídku her.

V opozici proti optimismu analytiků nicméně stojí Electronic Arts, ještě před pár lety jednoznačně dominantní hráč na trhu. Firma i ve vánočním období prohlubovala ztrátu. Nepomohly ani solidní prodeje Dragon Age:Origins, ty nejspíše nedokázaly nahradit propadák jménem Saboteur. U EA dokonce snížili odhad obratů za poslední čtvrtletí a obávají se propadů i v dalším roce, přestože by měla vyjít celá řada nových titulů včetně Dante's Inferno nebo EA MMA.

Na druhou stranu Electronic Arts budou chybět trháky typu nových Sims, Dante's Inferno navíc bude čelit přímé konkurenci v podobě brutální akce God of War III. A Star Wars: The Old Republic letos na 99 procent nevyjdou.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

Call of Duty: Black Ops 4 vyzve Battlefield. Máme se těšit, nebo bát?

Black Ops

Nedávno ohlášené pokračování úspěšné střílečky Call of Duty svým názvem příliš nepřekvapilo. Série Black Ops patří v...Najdete na iDNES.cz