Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Heroes of Might and Magic V - dojmy

  12:04aktualizováno  10:37
Pomalu se to blíží! Dokončení fantasy tahové strategie všemi tak toužebně očekávané, je pomalu za dveřmi. Naše redakce jako jedna z prvních dostala možnost vyzkoušet si na vlastní kůži skoro finální verzi hry.

Heroes of Might and Magic V O pátém dílu magické strategie Heroes of Might and Magic se již napsalo mnoho. Naposledy jsme na našem serveru rozebírali dojmy z betaverze, která byla dostupná široké veřejnosti na konci ledna tohoto roku. Mnozí hráči však nebyli s betaverzí spokojeni a většina z nich podepsala petici za oddálení vydání plné verze, což společnosti Nival a UbiSoft akceptovaly a vydání hry odsunuly z února na květen. Od inkriminovaného článku již doba přeci jen pokročila, a tak se nyní podíváme, co vše autoři stihli opravit, napravit a vylepšit. A nebudeme vařit jen tak z vody, do rukou se nám totiž dostala skoro finální verze hry s číselným označením 0.8, což vypovídá o brzkém dokončení. Hned po spuštění nás čekalo mírné rozčarování, nikoliv však nad samotnou hrou, ale nad použitou a nechvalně známou ochranou StarForce, díky které se nepodařilo na jednom z PC hru rozchodit, a tak není možné poskytnout dojmy z multiplayeru. Ale Heroes of Might and Magic V nejsou jen a jen o něm, hlavním tahounem hry je stejně příběh v podobě scénářů, kampaň a znovuhratelnost.

Heroes of Might and Magic V Většině beta testerů se nelíbila rozloha bojiště, bylo vcelku malé (10x8 čtverců) a díky tomu i nepřehledné při větším počtu jednotek. Mnohé jistě zajímá, zda si vzala společnost Nival k srdci výtky hráčů a soubojový mód pozměnila. Mám pro vás dobrou zprávu, tento problém ve stávající verzi již není, velikost plochy je o poznání větší (12x10 čtverců). Zároveň je přehlednější i výchozí nastavení pohledu kamery, možnost oddalování a natáčení obrazu zůstala, stejně tak i filmová kamera při prvním útoku a obraně. Tyto možnosti zobrazení jde naštěstí vypnout v nastavení, stejně tak okrasné stopy za hrdinou, které jsou ovšem k dispozici jen ve sběratelské edici. Celkově se v bojové fázi hra lépe ovládá a více připomíná styl starých dobrých Heroes of Might and Magic III.

Nepřehledné najímání jednotek, kdy byly všechny na jedné obrazovce naštěstí zmizel a namísto toho byla přidána obyčejná tabulka.

Heroes of Might and Magic V Podobných malých kosmetických změn se dočkala i základní hrací mapa, již se tak často nestává, že přehlédnete suroviny nebo nepřátelskou jednotku. Je ale možné, že je to způsobeno výběrem scénáčů, které byly k dispozici. V této fázi hry se mnoho zásadních změn neudálo, a tak přejdeme rovnou k městům. Kontroverzní 3D vyobrazení měst zůstalo stejné, a komu se to nelíbilo má prostě smůlu. Novodobé hry jsou prostě dělány v 3D a přechod k placatému modelu by hře spíše škodil. Ve městě ale přeci jen změny nastaly, nakupování jednotek a nových budov je konečně uděláno přehledně. Strom, podle kterého si vybíráte co postavit, je nyní shodný s výběrem jednotek (o tom si povíme později), jasně je vidět, jaké suroviny jsou potřeba a navíc lze mít dvě různá zobrazení (simple a full), kde vidíte, co můžete postavit v tomto městě, případně v tomto typu měst. Ne v každém totiž můžete dosáhnout maximální úrovně budov.

>>> in-game video – 14,1 MB (*.wmv) <<<

Heroes of Might and Magic V Nepřehledné najímání jednotek, kdy byly všechny (včetně těch, na které jste ještě neměli ani vybudované budovy) na jedné obrazovce naštěstí zmizel a namísto toho byla přidána obyčejná tabulka. Možná, že tento způsob není příliš efektní, ale je mnohem více přehledný a navíc je zde i možnost přečíst si podrobné informace o jednotkách (viz poslední obrázek). Celkový dojem z připravovaného pokračování je více než kladný. Použitý engine se dočkal optimalizace kódu a na skoro stejné sestavě (AMD XP 2500+, 1Gb, GF6800) jako v lednu (proběhl upgrade grafiky z ATI9800) vše šlape jako hodinky na maximální detaily. Zůstala i stylová hudba od Paula Romera a Roba Kinga, která vás bude celou dobu příjemně provázet hrou a vizuální dojem doplňuje i pořádný font písma (Courier New se k Heroesům moc nehodil). Konečný verdikt od recenzenta si bude možné přečíst ke konci příštího měsíce, kdy vyjde plná verze, u nás dokonce plně lokalizovaná (včetně dabingu).

Index očekávání: 90%

Autor:


Témata: dabing, Petice, Ubisoft

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...

Super Mario Odyssey má být hit letošních Vánoc. První dojmy

Super Mario Odyssey

Vypravil jsem se do německé centrály Nintenda zahrát si několik připravovaných her. Jako první jsem samozřejmě...

Královna Kleopatra a zrození asasínů. Velký speciál o Assassin’s Creed: Origins

Assassin’s Creed: Origins

Že letošní Assassin’s Creed bude zasazen do starověkého Egypta, nebylo žádným tajemstvím. Oficiální oznámení...

Najdete na iDNES.cz