Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hidden and Dangerous chystá druhý útok

  12:00aktualizováno  10. března 2001 3:33
Více než čtvrt milionu prodaných kopií, Bafty Awards a řada dalších ocenění a datadisk Fight for Freedom - tak tímhle vším se může chlubit prvotina brněnského týmu Illusion Softworks - válečná strategie Hidden & Dangerous. Čím chce ale zaujmout její pokračování?

Hidden & Dangerous 2

English version of this article

Více než čtvrt milionu prodaných kopií, Bafty Awards a řada dalších ocenění a datadisk Fight for Freedom - tak tímhle vším se může chlubit prvotina brněnského týmu Illusion Softworks - válečná strategie Hidden & Dangerous, která byla zároveň první hrou z domácí produkce distribuovanou díky Take 2 Interactive a Talonsoftu i v zahraničí. Takový úspěch však samozřejmě nemohl zůstat bez odezvy a tak se není čemu divit, že šestadvacetičlenný tým (číslo aktuální k 20. červnu 2000) připravuje v brněnských prostorách Illusion Softworks jeho druhý díl. Vývojáři nám slibují řadu vylepšení a novinek, pojďme se tedy podívat, co všechno by měl Hidden & Dangerous 2 umět.

První, čemu se mrkneme na zoubek, je engine. Ten z prvního dílu je nyní vzhledem k technickému pokroku samozřejmě nepoužitelný, avšak do parády si jej vzali čtyři programátoři (engine do prvního dílu Hidden & Dangerous dokázal udělat jeden jediný člověk!) a výsledkem jejich úsilí je, Hidden & Dangerous 2 že Insanity 2 vypadá opět sexy a ve spolupráci s dalšími prvky hry je připravena obšťastnit statisíce hráčů na celém světě. Hlavní vnady Insanity 2 tkví v předpočítaných a sledovaných stínech, reálné fyzice těles, morphingu objektů a v neposlední řadě také v průstřelnosti a rozbíjení materiálů. Možná se přímo ve hře dočkáme navíc vlastního editoru.

Nejen editorem však živ je člověk a tak dáme slovo grafikovi. "Grafika v Hidden & Dangerous 2 bude mnohonásobně hezčí než v prvním díle," tvrdí hlavní 3D grafik hry Peter Kubek. To, že se grafika posune o nějaký ten stupínek výš je ale jasné, spíše mě zajímá, jak toho chtějí autoři dosáhnout. "Díky programátorům je Insanity 2 asi čtyřnásobně rychlejší než její předchůdkyně. Této vlastnosti pak využijeme pro detailnější a jemnější grafiku a díky enginu také k efektnějšímu stínování," vysvětluje Peter. Stínováním nyní řada světových developerů počítačových her vylepšuje svou jinak průměrnou grafiku, Peter mě ale ubezpečuje, že u Hidden & Dangerous 2 tomu bude jinak: "Chceme vytvořit grafiku, která bude pěkná i bez stínování a se stínováním pak bude vypadat absolutně bombasticky."

Hidden & Dangerous 2

Jak už tedy bylo naznačeno výše, umělá inteligence by měla být na úrovni, stejně tak crash-efekty, jak to ale vypadá v praxi jsem však zatím neměl možnost vidět, vizuální dojem ze hry mám však hodně dobrý. Procházel jsem se jednou kompletní, avšak dosud nenasvícenou, úrovní Hidden & Dangerous 2 a nutno říct, že interiéry i exteriéry vypadají k světu i bez stínování, přesně jak autoři slibují. V jednotlivých lokacích byl vidět smysl pro detail, na rýsovacích prknech byly rozpracovány skutečné rysy, čas od času jsem narazil na již hotové objekty a i ty v mnohém připomněly skutečnost a co mě zajímalo nejvíc bylo zpracování stromů, na nichž u mě zatím všichni vyhořeli - vypadaly mnohem lépe než v jedničce a také se mi líbily více než ty FlashPoinťácké.

Hidden & Dangerous 2 by mohly vyjít počátkem příštího roku. Původně Illusion Softworks uváděl Vánoce 2000, ale vzhledem k tomu, že se Petr Vochozka nechce nyní k datumu vydání H&D2 příliš vyjadřovat, rozhodně bych to tak růžově neviděl. Každopádně se máme na co těšit.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Nový trailer k Tropicu 6 ukazuje, že i v diktatuře se dá spokojeně žít

Tropico 6

Nový díl oblíbené budovatelské strategie vyjde ještě během letošního roku a jak napovídá nový trailer, bude to pořád to...

Série V-Rally se po patnácti letech vrátí, ještě letos vyjde čtvrtý díl

V-Rally 4

Nově oznámená hra V-Rally 4 potěší všechny fanoušky závodění, kteří netouží po realistické simulaci.

Zaklínač Geralt bude jednou z postav v bojovce Soulcalibur 6

Geralt v bojovce Soulcalibur 6

Do chystaného pokračování bojové hry Soulcalibur míří hlavní hrdina z populárního RPG Zaklínač.Najdete na iDNES.cz