Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hired Team: Trial - alternativa pro Q3A

  12:00aktualizováno  26. září 6:27
Mnoho lidí sice považuje systém deathmatchových soubojů tak, jak jej známe např. z Q3A, za dávno překonaný, ale i nadále je jeho okruh fanoušků dost široký. A fanoušci si žádají novinky. Jednou z nich je Hired Team: Trial, jejíž plně lokalizované Gold verzi jsme se podívali na zoubek.

Hired Team: Trial Přestože se v poslední době žánr multiplayerových 3D akcí ubírá poněkud jiným směrem, než jakým se vydal nekorunovaný král Quake 3: Arena, i tak se v současné době najdou vývojářské týmy, které si vzaly Q3A za vzor a pokouší se jej svým výtvorem překonat. Ponechme teď stranou otázku, jestli má vůbec smysl tlačit se na trůn, který se už tak dost povážlivě naklání, a podívejme se na hru Hired Team: Trial od ruské společnosti New Media Generation. Ta slavného Quaka připomíná v mnoha směrech a tvůrci se nechali slyšet, že jej dokonce i překonává. Inu, uvidíme, co je na tom pravdy.

Stejně jako mnohé další multiplayerové akční hry, i Hired Team: Trial má svůj příběh, který je i zde z pochopitelných důvodů zredukován na minimum. Jste obyvatelem jedné z přelidněných megalopolí budoucnosti a z blíže neurčených důvodů jste se rozhodli stát se členem elitního komanda, jež nese název Hired Team. To je nasazováno na mnohé nebezpečné akce, jako je boj proti všudypřítomnému terorismu, potírání organizovaného zločinu apod. Zájemců o přijetí je sice hodně, ale vzhledem k tomu, že výcvik u elitní jednotky je drahý a není žádoucí přicházet v akcích o její členy, mohou se do ní dostat jen ti nejlepší. Každý uchazeč tedy musí projít sérií náročných soubojů simulovaných ve virtuální Hired Team: Trial realitě, kde ukáže nejen to, jak je v boji dobrý on sám, ale také jak dokáže spolupracovat s ostatními členy týmu. Pokud se mu podaří projít všemi zkouškami, je přijat.

V samotné hře to pak vypadá tak, že máte na výběr ze dvou základních možností. Buď si navolíte hru dle vlastního gusta tak, jak jste normálně zvyklí, a nebo se rozhodnete projít Zkouškou (Trial), která odpovídá výše uvedenému příběhu a vlastně nahrazuje singleplayer (bojujete jen proti botům). Podívejme se tedy na onu „příběhovou“ část. Uvozovky zde jsou na místě, protože žádná zápletka nebo rozuzlení se zde nekonají. Pouze procházíte jednou arénou za druhou a snažíte se zvítězit nad svými oponenty. Pokud neuspějete, musíte arénu opakovat nebo se vrátit k některé již zakončené. Až ve chvíli, kdy se vám podaří odejít z bojiště s hlavou hrdě vztyčenou místo abyste si ji nesli v podpaží, můžete pokračovat dál. Pochopitelně, že jednotlivé mise jsou řazeny podle náročnosti, ale pokud máte zájem, můžete si ještě před spuštěním vždy navolit, jak zkušení boti proti vám budou stát. Postupně si vyzkoušíte nejen všechny arény, které ve hře jsou, ale prakticky i všechny variace módů, které zde vám jsou k dispozici.

Hired Team: Trial Škála herních možností je až překvapivě široká. Najdeme zde pět základních módů, v nichž najdeme ty nejběžnější typy her. Samozřejmostí je Deathmatch, který se zde nachází i ve své týmové variantě. Dále je zde Capture the Flag, Infiltration a Domination - tedy týmové hry založené na spolupráci. Vzhledem k tomu, že princip posledních dvou jmenovaných módů nemusí být každému známý, neškodilo by trošku si je připomenout. Infiltration ze všeho nejvíc připomíná klasickou bitvu o vlajku, ale je zde ten rozdíl, že na celé mapě je vlajka jenom jedna. Jeden z týmů ji brání a druhý se ji snaží odnést na svou základnu. Útočníci získávají body za úspěšné uloupení vlajky, obráncům naskakují body automaticky - samozřejmě jenom v případě, že mají vlajku na své základně. Mód Domination je zase snahou o ovládnutí přesně určených klíčových míst na mapě. Ve chvíli, kdy se takovéhoto místa dotkne některý z hráčů, je považováno za dobyté a příslušnému týmu naskakují body po celý čas, kdy drží „checkpoint“ pod kontrolou. Ve chvíli, kdy se jej dotkne protihráč, získává body zase jeho tým. Samozřejmě, že čím více takovýchto míst máte pod svou „dominancí“, tím rychleji vám body přibývají.

Hired Team: Trial Samozřejmě, že nechybí možnost navolit si obtížnost. A to nejen v singleplayerové části, kde přiřazujete úroveň jednotlivým botům, ale navíc si můžete vybrat jeden ze dvou dostupných režimů, jež se projeví i v ryze mutliplayerových kláních. V tomto případě totiž měníte přímo základy samotného herního systému. Zatímco v režimu Arcade vás čeká takříkajíc quakovská klasika, Tactics nabízí mnohem realističněji ztvárněné souboje. Zpětný ráz zbraně např. poměrně dobře odpovídá skutečnosti (už jen výstřel z obyčejné brokovnice vám pěkně zatřese obrazem), stejně tak je reálnější i zobrazení pohybu postav a model zranění. Zapomeňte tedy na lékárničky a zvykněte si, že po ráně do nohy budete běhat pomaleji a že také můžete docela dobře vykrvácet. Ne, že by se snažil režim Tactics nějakým způsobem konkurovat např. Counter-Striku (konec konců se stále jedná o multiplayer klasického typu), ale jako oživení herního systému to je velice přínosné.

Arény jsou vcelku dynamické a ačkoliv jsou poměrně rozlehlé, hra se překvapivě nestává nudnou. Naopak, máte-li zapnutý režim Tactics, je záhodno hrát v co největších arénách, protože většinou stačí jen pár výstřelů ze samopalu a protivník (či vy sami) se řítí k zemi. Multiplayerová klání tak získávají zcela jiný Hired Team: Trial nádech - na mysl se loudí srovnání s No One Lives Forever. Mapy jsou navíc obohaceny o různé teleporty, transportní pološiny, kyselinová jezírka či žhavou lávu, takže i v tomto ohledu se máte na co těšit.

Bylo by také vhodné si říci něco o technickém zpracování hry Hired Team: Trial. Tvůrci se snažili odvést co nejlepší kus práce a v jistém ohledu se jim to i povedlo. Pokud bychom provedli opět srovnání s Q3A, dojdeme k závěru, že design a interaktivita map je v Hired Team: Trial na o něco vyšší úrovni, ale co se týče samotné grafiky, zde zůstává Quake nepřekonán. Vizuální stránka Hired Teamu sice nikoho neurazí, ale ani nijak zvlášť nepřekvapí. To samé platí i o zvukové stránce. Pokud bychom hledali to nejlepší na technickém zpracování, pak bychom se asi zastavili u modelů postav. Ty jsou při pohledu zblízka vcelku detailní a z jejich vizáže lze odvodit i míru jejich poranění, ale co si budeme povídat, v pohybu a při pohledu z větší vzdálenosti to moc neoceníte.

Vzhledem k tomu, že hra Hired Team: Trial vyšla ve své Gold edici nedávno i u nás, a to v plně lokalizované verzi, měli bychom se též podívat na úroveň překladu. Zde jsem byl Hired Team: Trial poněkud nemile překvapen. Že text v intru zůstal v angličtině, to chápu - jedná se o renderované video a do něj by se nový text vkládal jen velice těžko (jinými slovy - celé intro by se muselo udělat znovu). Zarážející ale je, že ačkoliv jsou všechny texty v češtině a stejně tak i většina mluveného slova, docela často k nám hra mluví i v původním znění. Nebyli jsme ochuzeni ani o překladatelské lahůdky v manuálu jako „arkáda or taktický režim hry“ a podobně. Ve výsledku tedy lokalizace působí poněkud směšně, i když v zásadě svůj účel plní.

Takže si to všechno shrňme. Hired Team: Trial je akční multiplayerovou hrou, která nabízí slušné množství módů (zvláště týmových) a díky začlenění botů si ji mohou hráči užít i v singleplayerovém módu. Co se technické stránky týče, máme před sebou slušný standard - nic víc, ale také nic míň. Za jasný klad ale je nutné považovat začlenění režimu Tactics, který do hry přináší zcela nový nádech. Suma sumárum - mírný nadprůměr, který vám může přijít k duhu, pokud si chcete oddechnout od všech těch Quaků, Unrealů apod. a chtěli byste zkusit zase něco jiného.

Hired Team: Trial
Výrobce: New Media Generation
Vydavatel: New Media Generation
Distribuce v ČR: TOP Distributor, plná lokalizace
Oficiální homepage: www.nmg.ru/httrial
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 64 MB RAM, 300 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 400 MHz, 96 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Průměrná multiplayerová 3D akce, která má pár příjemných překvapení.
Hodnocení 63%

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

Najdete na iDNES.cz