Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historie Valve 2: hon na hackera a úsvit zombíků

aktualizováno 
Vyprávíme příběh firmy Valve, bez níž by svět nikdy nezakusil uhrančivou atmosféru Half-Life, logickou hříčku Portal či komiksové bitvy v Team Fortress 2.

Half Life 2

V prvním dílu historie firmy Valve jsme skončili u ukradené části kódu Half-Lifu 2 a nástupem služby Steam, která je dnes nejvýznamnějším hráčem na poli takzvané digitální distribuce, tedy zpoplatněného stahování aplikací z internetu. Jak to dopadlo s hackerem a jak pokračoval vývoj samotné firmy, se dozvíte právě teď.

- čtěte první díl historie Valve

Hon na zloděje
Valve kvůli krádeži zdrojového kódu kontaktovalo FBI a obrátilo se s prosbou o pomoc i na svou komunitu. Reakce byly ohromující. Přicházely desítky tisíc e-mailů s tipy na možnou identitu hackera. Přes všechnu snahu se však nedařilo zloděje objevit.

Německý hacker se paradoxně přihlásil sám prostřednictvím e-mailu. Vysvětlil v něm, jakým způsobem data získal a nabídl se jako bezpečností poradce. Valve souhlasilo a přichystalo na hackera past. Virtuální zloděj nakonec skončil v rukou německé policie.

Counter Strike

Série Counter-Strike
V březnu roku 2004 stále nebylo po Half-Life 2 stopy. Vyšel však Counter-Strike: Condition Zero, který mělo na svědomí studio Turtle Rock a nabízelo nové mapy a hru jednoho hráče. Ta však do známých virtuálních bojišť přidala jen týmy řízené počítačem a titul hráčskou komunitu příliš nezaujal.

O několik měsíců později vychází Counter-Strike: Source, který využívá engine připravovaného Half-Lifu 2 a oproti Condition Zero slaví u hráčů značné úspěchy. Komunitu však navždy rozdělí na dva znesvářené tábory. Jedním jsou příznivci klasického Counter-Striku, druhý přísahá na Source verzi.

Konec dlouhého čekání
Valve ještě dvakrát odložilo vydání Half-Life 2. K údivu hráčů nakonec vyšel 16. listopadu, a pro své spuštění vyžadoval aktivaci přes distribuční aplikaci Steam. První den došlo k masivnímu přetížení aplikace a řada hráčů nový Half-Life nespustila. Evropské servery byly pět hodin zcela mimo provoz.

Po rozpačitém prvním dni se podařilo většině hráčů titul aktivovat. A byl zbožňován. Znovu určil nový standard a přinesl přelomové inovace. Valve vyslalo jasný signál, že má pro odklady pádný důvod a čekání se vyplatí.

Half-Life 2

Několik menších pokračování
Vývojáři potom uvažovali nad dalším titulem a místo několikaleté práce na třetím dílu raději zvolili koncept epizodických pokračování. "Rozhodli jsme se, že chceme udělat tři epizody, a pak zpětně zhodnotit, jak byly přijaté. Jaké to mělo výhody a nevýhody," objasnil koncept Gabe Newell.

Epizody využívají stejný engine a objevují se i staří známí nepřátelé. Doba vývoje je proto o poznání kratší a pro hráče je příznivější i prodejní cena. První epizoda vyšla osmnáct měsíců po původní hře a kritici opět nešetří chválou.

Valve při vývoji epizod dbají na zpětnou vazbu hráčů. První epizoda například znovu využila prostory z Half-Life 2 a řada fanoušků s tím nebyla spokojená. Vývojáři tak hru zpětně upravili. Umožnila to jejich aplikace Steam, již tituly od Valve vyžadují, a která před každým spuštěním hry kontroluje její verzi.

Aplikace shromažďuje také řadu statistik, díky kterým má Valve o svých hrách přehled. Monitoruje kupříkladu využívání jednotlivých zbraní či oblasti, kde hráči často hynou nebo dlouze bloudí.

The Orange Box

Božský oranžový balík
Místo samostatného vydání Epizody Dvě v roce 2007 následoval balík Orangebox, který nabízel hned pět titulů za cenu jednoho. Kromě již publikovaného Half-Lifu 2 a první epizody se hráčům do rukou dostaly hned tři další skvělé hry: Team Fotress 2, Portal a Epizoda dvě.

Tah v podobě Portalu se vyplatil a experimentální projekt vyvolal nečekaně pozitivní reakce. Logická hříčka s tříhodinovou hrací dobou a nezvyklým pojetím byla natolik úspěšná, že je na rok 2011 naplánováno plnohodnotné pokračování.

Úspěch slavil i druhý díl Team Fortress, který přinesl komiksovou grafiku, velice přístupné herní mechanismy a jiné pojetí her. Ohlášen byl poprvé v roce 1999 a jeho vizuální podoba během let prodělala značné změny.

Left 4 Dead 2

Návykový zombie masakr
Valve se po dalším grandiózním úspěchu rozhodlo pro investici a koupilo Turtle Rock Studios, se kterými již dříve spolupracovalo na Counter-Strike: Condition Zero. Chtělo mít dohled nad vývojem kooperativní střílečky Left 4 Dead, která čerpala svou inspiraci ze zombie filmů jako Úsvit mrtvých. Jednoduchá, ale silně návyková akce, ve které zombíci každou minutu hynuli po desítkách, znamenala další nepopiratelný úspěch.

Zanedlouho vývojáři oznámili pokračování. Rychlost produkce byla pro herní průmysl nezvyklá a s ohledem na tempo samotného Valve i značně překvapivá. V početné skupině fanoušků prvního dílu dokonce vyvolala pochybnosti, a vznikaly tak internetové petice proti brzkému vydání dalšího dílu.

Hráči totiž kvůli krátké době vývoje pochybovali o kvalitě. Ve Valve však po vydání Left 4 Dead uvažovali nad náplní stahovatelného obsahu a výsledkem byl dostatečný materiál pro další díl.

Left 4 Dead 2

Většinu fanoušků se podařilo přesvědčit důkladnou osvětou, ve které obhajovali své rozhodnutí a přibližovali koncepci nového dílu. Jak málo o hře pochybovali, dokazuje i reklamní kampaň, do které Valve investovalo 25 milionů dolarů. Titul vyšel v roce 2009 a herní média svými recenzemi rozprášila poslední zbytky pochyb. Valve si na seznam úspěšných her připsalo další čárku.

Ostře sledovaná budoucnost
K dnešnímu datu stále nejsou známy podrobnosti k Epizodě Tři, vývojáři hru zatím jen oficiálně potvrdili. Valve se zjevně poučilo z neustálého odkládání, a tak neslibuje s přílišným předstihem. Výjimkou je již jednou pozdržený Portal 2, který má vyjít 9. února 2011 a Newell o něm tvrdí, že je nejlepší hrou, kterou kdy vytvořili. A to jeho vývoj ještě není u konce.

Half-Life 2

Dalším bedlivě očekávaným projektem je variace na populární Warcraft 3 modifikaci Defense of the Ancients (DotA). Valve loni najalo jednoho z jejích kmenových vývojářů a novináři i veřejnost logicky očekávají duchovního následovníka. Vývojáři v srpnu zaregistrovali ochrannou známku DotA, která tyto domněnky jen podporuje.

Nejlepší z nejlepších
Valve je všeobecně považováno za jedno z celosvětově nejúspěšnějších vývojářských studií. Aby ne, pod jeho záštitou vznikly jen dva nevýrazné produkty, Counter Strike: Condition Zero (Turtle Rock) a datadisk Half-Life: Blue Shift (Gearbox). Vše ostatní slavilo velké úspěchy.

K vývoji her mají svůj vlastní přístup a na rozdíl od řady jiných velkých firem žádnou práci nezadávají externím týmům. Na datum vydání netlačí ani žádná distribuční společnost. Veškeré náklady spojené s vývojem si Valve hradí samo a je to vždy znát na výsledné kvalitě jednotlivých titulů.

Valve se nebojí experimentovat, což potvrzuje komiksový styl Team Fortress 2 či logický Portal. Své hry vnímají jako služby a k novějším titulům pravidelně přidávají další obsah (mapy, zbraně), čímž je udržují stále atraktivní. Bojují tak s digitálními piráty.

Nevěří v omezování hráčů a raději jim za jejich peníze nabízejí adekvátní hodnotu. Newellovu prohlášení o Portalu 2 a jeho kvalitě proto rádi věříme a vydání se už nemůžeme dočkat. Možná hru ještě několikrát odloží, určitě ale bude skvělá.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu?

Resident Evil (2002)

Inspirovala vás někdy hra k přečtení knihy, nebo zhlédnutí filmu? Napište nám do diskuze pod článek.

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz