Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hitman 2: Silent Assassin

  12:00aktualizováno  11. listopadu 3:38
Akční hry jsou jedna jako druhá, a i když se snaží přijít pokaždé s něčím jiným, jen málokdy se to povede. Jsou ale výjimky, které potvrzují pravidlo. Hitman 2 je jednou z nich. Vývojáři se dokázali poučit z vlastních chyb a z prvního dílu zachovali jen to, co mělo úspěch. Všechno ostatní je lepší. Výrazně.

Hitman 2: Silent Assassin

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Nebo ano? Nájemný, genetickou manipulací vytvořený zabiják „47“ se znovu vrací do akce, ačkoliv své řemeslo již před časem pověsil na hřebík. Ale ona řeka je tentokrát opravdu trochu jiná než dříve. Zatímco první díl akční hry

Vrah míní, čas mění
Dost už bylo krve a zabíjení, řekl si na konci prvního Hitmana nájemný zabiják 47 a rozhodl se vydat se na cestu pokání. Útočiště našel v sicilské vísce Gontranno. Dobrotivý kněz Vittorio neváhal ujmout se podivného cizince a zaměstnal jej ve svém kostele jako zahradníka. Co na tom, že v jeho studených očích se zrcadlí smrt, že v jeho chování se dá vyčíst temná minulost a že je jasné, že se potřebuje skrýt. A kdo ví, co znamená to tetování na zátylku... Jenže Vittorio je muž boží a v bývalém vrahovi vidí především člověka - což je víc, než za co se považuje sám 47.

Takové věci se nezapomínají. Když tedy mafie otce Vittoria unese, „sedmačtyřicítka“ neváhá a vydává se jej osvobodit. Vzhledem k tomu, že nemá dostatek peněz na výkupné (půl milionu je opravdu hodně), spojuje se s bývalou centrálou a vyřeší problém tak, jak je zvyklý. Půjde přes mrtvoly. Jestli ale půjde o jednu jedinou, nebo zda dostane hrobník větší zakázku, to už závisí jen na vás.

Hitman 2: Silent Assassin

Co si vyberete dnes?
Asi nejvýraznější klad Hitmana 2 totiž spočívá v tom, v čem se nejvíce liší od svého předchůdce: ve variabilitě misí a v možnosti volby, jak jednotlivé úkoly splnit. Zatímco dříve jste museli postupovat přesně tak, jak vám to scénáristé naplánovali, tentokrát máte poměrně slušnou svobodu rozhodování. Kdo si chce trošku potrápit mozek, ten může použít jednu z hned několika cestiček, jak k cíli elegantně a hlavně nepozorovaně proklouznout. A kdo hledá ryzí akci... Inu, zbraní přece máte dost, tak proč je nepoužít? Nemusíte se přitom bát, že byste byli za přehnané násilí nějak perzekuováni. Jen v závěrečném zhodnocení mise získáte místo hodnocení „Tichý zabiják“ známku „Masový vrah“ (pro někoho to může být docela dobré vyznamenání).

Herní systém vám pochopitelně dává dostatek prostředků k tomu, abyste si mohli náležitě užít jak zuřivá jatka, tak i čistou profesionální práci. Široký arzenál obsahuje kromě „klasické zabijácké výbavy“ jako je škrtící struna, odstřelovací puška či pistole s tlumičem i různé samopaly, brokovnice a podobné prostředky polohromadného ničení. Své mrtvé nepřátele sice nemůžete po vzoru Predátora svléknout z kůže, ale jejich oblečení si vypůjčit můžete. A to se hodí. Zelináře si nikdo nevšímá, zvlášť když nese bednu s ovocem. A ani voják nebudí příliš velkou pozornost, když pobíhá po náměstí s kvérem v ruce. Pochopitelně do té doby, než spustí palbu do svých soudruhů...

Realistické divadlo
Hitman 2: Silent Assassin I nadále jste ale pochopitelně svazováni určitými pravidly, podobně jako ve skutečném životě (i když málokdo z nás si asi vydělává na živobytí jako 47). Vyvolejte předčasně poplach a cíl uteče. Příliš se zdržujte odstraňováním stráží a propásnete jedinou šanci, jak zlikvidovat určenou osobu. Většinu misí budete muset procházet několikrát, než se vám ji podaří splnit, ale co je důležité - opakovat budete proto, abyste zjistili jak to máte udělat, a ne co máte udělat. Nedostavuje se tak onen všudypřítomný pocit frustrace, který vás doprovázel v prvním díle takřka na každém kroku.

Také musíte počítat s tím, že vaši protivníci nejsou žádní hlupáci - i když do Einsteinů mají také daleko. Když ale budete po ulici běhat s napřaženou zbraní, každý si vás hned všimne. Když vojáci najdou v temném zákoutí mrtvého nahého kolegu, dojde jim, že se po okolí potuluje falešný příslušník ozbrojených sil a cokoliv podezřelého upoutá jejich pozornost. A když se budete před jejich zraky dostávat někam, kam nemáte... No, pak se raději ujistěte, že máte dost munice.

K dispozici naštěstí máte dosti podrobnou mapu okolí a v každém okamžiku přesně víte, jak moc je vaše počínání nápadné. Přímo na obrazovce máte ukazatel „podezřelosti“. Jeho hodnota se průběžně mění podle toho, co právě děláte a kdo vás při tom vidí. Ovlivňuje ho vše - běh, plížení, kvalita převleku, nebo dokonce i takové maličkosti, jako když třeba vyprázdníte před očima policistů zásobník samopalu do nevinného civilisty. Co se jim na tom nezdá?

Hitman 2: Silent Assassin

Zázrak moderní techniky?
V posledních letech si zvykáme, že hry vypadají čím dál tím lépe a začínáme to brát jako samozřejmost. Přesto dokáže Hitman 2 v ledasčem překvapit. Pochopitelně, že příjemně. Plynulé animace vaší postavy i všech nepřátel, dynamické osvětlení, efekty počasí, přesvědčivé textury na všech předmětech, to je už považováno za standard. Ale takové drobnosti jako kravata vlající ve větru, bezmocné zmítání vojáka škrceného strunou nebo podezíravý pohled, který na vás hodí civilista, když se zastavíte přímo před ním, to už je něco navíc.

Prostředí jsou výborně nadesignovaná a hýří to v nich detaily, které jsou sice de facto zbytečné, ale díky kterým nejsou mapy sterilní. Je to asi jako rozdíl mezi prázdným, vybydleným pokojem a vkusně zařízenou místností s troškou nezbytného nepořádku. Žít lze v obojím, ale jen na jednom z těchto míst vám bude příjemně. Když si k tomu připočtete kvalitní hudební doprovod, snadné a intuitivní ovládání a poutavou atmosféru misí, nelze se divit, proč si Hitman 2: Silent Assassin vysloužil tak vysokou známku.

Moc lehké? Moc těžké?

Hra Hitman 2: Silent Assassin nabízí celkem tři stupně obtížnosti - Normal, Expert a Professional. Pokud byl první díl dobrodružství nájemného vraha pro vás to pravé ořechové, zvolte si poslední jmenovanou. Nebudete si moci ukládat postup během mise a protivníci budou jako ostříži. Na úroveň Expert budete mít k dispozici dvě alternativy uložení a již nemusíte být tak opatrní; když náhodou spustíte poplach, máte poměrně slušnou šanci přežít. Co se nejlehčího stupně týče, je pro naprosté začátečníky. Protivníci si vás všimnou až ve chvíli, kdy budete deset metrů před nimi, je snadné je oklamat a zatímco vy jste prakticky nesmrtelní, jim stačí pár ran a letí do nebes. Je tu sedm sejvů. Na tuto obtížnost připomíná Hitman 2 spíš běžnou akční hru a ne realistický simulátor profesionálního zabijáka, který si musí opatrně plánovat každý krok.

Hitman 2: Silent Assassin
Výrobce/Vydavatel IO Interactive/Eidos
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 500kB
Verdikt: Netradiční third-person akční hra, v níž se stanete nájemným vrahem. Díky odstupňované obtížnosti, skvělému designu misí a možnostem volby, jak budete úkoly plnit, je o třídu lepší než první díl.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...Najdete na iDNES.cz