Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holiday World Tycoon

  12:01aktualizováno  31. května 1:08
Člověk by nevěřil, jaká fuška je vlastnit cestovní kancelář. Můžete si to vyzkoušet taky. Uveďte své stolky do servisní polohy a hurá za prací!
59

Holiday World Tycoon

Platforma: PC
Výrobce: Island Games

Herní karta

Holiday World Tycoon Nepřeberné množství nejrůznějších tycoonů má další přírůstek. Ze studií Island Games k nám dorazil Holiday World Tycoon a již z názvu je jasné, že půjde o simulaci cestovní kanceláře. Vaším úkolem bude nalákat na svěřený kousek země co největší počet rekreantů a vytvořit pro ně příjemné prázdninové prostředí. Vzhledem k nápisu na krabici, 3+, by to nemělo být nic složitého.

Na samém začátku Vás uvítá exotické intro s pěknou grafikou, které zároveň nastíní budoucí prostředí hry. Po poměrně dlouhé animaci se octnete v barvami oplývajícím menu a už nic nebrání začít stavět.

Můžete si vybrat mezi cestou kampaně nebo si zahrát každou úroveň zvlášť. Pokud se rozhodnete pro kampaň, bude nad Vámi bdít správně naštvaný, nadřazený a nepříjemný šéf. Navíc aby simulace byla opravdu realistická, bude Vám život ztěžovat konkurence. Holiday World Tycoon Rozhodnete-li se pro jednotlivé scénáře, můžete si průběh hry plně přizpůsobit. Nejhezčí je asi možnost vypnout konkurenci, případně vyřadit všechna objektiva nebo omezení časem.

Boje o rekreanty se budou odehrávat na pláži, v buši a pod vodou. Každé z prostředí má svoje mapy, svoje specifické budovy i vzhled, jinak zůstává vše stejné. Map navíc není mnoho a ani budovy na tom početně nejsou zrovna nejlíp.

Hned na začátku mě trochu zarazila obtížnost ovládání. Ta rozhodně neodpovídá třem rokům avizovaným na přebalu. Zkušenější tycoonář sice po chvíli ovládání pochopí, velká část hráčů ale musí jít cestou tutorialu. Ty jsou zpracovány kvalitně a obsahují stručně a výstižně všechno, co budoucí manažer cestovky potřebuje.

Zaměstnanci

Prázdninová referentka
Milá a pohledná slečna, jediná, která dokáže pohnout s myslí zatvrzelých rekreantů. Má v rukávu několik silných zbraní s jejichž pomocí ovlivňuje přání / potřeby Vašich klientů. Pro každý druh budovy má na reklamu něco originálního. Čím víc referentek máte, tím větší úspěch u klientů, proto není na škodu mít více jak jednu.
Architekt
Pokud budete chtít budovat, neobejdete se bez architekta. Jen ten Vám totiž umožní stavět budovy všeho druhu, od ubytovacích kapacit po nudistické pláže. Je také dobré mít jich několik, protože stavba jednoho domu nějaký čas trvá a za tu dobu se může na jiné stavbě angažovat kolega.
Manažer
Poradce nejen přes finanční záležitosti. Sjednává slevy nebo naopak nárůst cen, ale může také například objednat mažoretky na propagaci nové budovy, hlásat megafonem nebo v neposlední řadě útočit na srdce nejmladších návštěvníků rozdáváním balonků u vchodu do budov.
Špion
Konkurence je nepříjemná. Velmi silnou a účinnou, ale i drahou zbraní je špion, který má na protihráče celou řadu podpásovek. Může kolem jeho budovy rozbalit staveniště, může pacifikovat jeho pracovníky. Ale pozor, i nepřítel má k dispozici tyto jednotky. Jediný, kdo může odhalit nepřátelského špiona je opět jen a jen špion. Využití najde hlavně v multiplayeru.

K dispozici budete mít několik zaměstnanců, s jejichž pomocí jedině realizujete své plány. Zaměstnanci jsou čtyř typů – architekt, manažer, prázdninová referentka a špion. Jakákoli stavba musí probíhat přes architekta, obchodní záležitosti vyřídíte jen přes manažera, přímou komunikaci a ovládání lidiček Vám umožní jen referentka a špion se hodí k ničení a poškozování konkurence a jejich pracovníků. Zaměstnávat můžete dohromady šest lidí, jak si rozvrhnete jejich zastoupení je na Vás. Samozřejmě je můžete jako ve skutečnosti i popouštět, takže si třeba na začátek hry najmete víc architektů a postupně pár z nich vyměníte za referentky. Špioni mohou například u Holiday World Tycoon konkurenční budovy vytvořit umělou stavbu a u návštěvníků tak vytvořit dojem, že je mimo provoz, čímž protihráči neplyne žádný příjem. Také odklízí pracovníky konkurence a hledá ostatní špiony.

Hra nabízí možnost urychlení průběhu. To se velice hodí ve chvíli, kdy jste dostavěli všechny budovy a potřebujete dostat stavbou zruinované finance zpátky do kladných čísel. Stejně tak hru můžete zastavit.

Co se týče staveb, máte na výběr klasicky z různých typů budov a v každém několik konkrétních. Jsou tu třeba budovy ubytovací, rekreační, cvičební, pro zábavu, pro vzrušení, jídelní apod. Z neznámého důvody nemůžete hned ze začátku stavět všechny, ale uvolňují se postupně, stavbou předchozích. Úrovně budov se označují realisticky hvězdičkami. Všechno stavění je vázáno na dosah vašich turistických center. Pokud chcete stavět za hranicí dosahu, musíte si nejprve postavit nové, což je sice nepohodlné, ale realistické.

Klady a zápory

Plus Celkový vzhled
Plus Multiplayer
Plus Pár originálních nápadů

Mínus Spousta zbytečných bugů
Mínus Množství budov
Mínus Grafika

Originálním nápadem jsou loading nápisy. Již se neukazují procenta, nýbrž hlášky, které každému, kdo byl alespoň jednou na dovolené, řeknou jak daleko je načítání.

Ačkoli grafika jako taková je na dost špatné úrovni, celkový vizuální dojem ze hry je víceméně kladný. U rozlišení obrazovky 800x600 nepřečtete ani ty popisky, které nejsou „ukousnuté“ a budovy vypadají velmi nevábně. Při vyšších rozlišení je to o trochu lepší, ale nebýt hezkého vyvážení barev a přitažlivé krajiny, stáhla by grafika hodnocení do propastných hlubin propadákových budgetů.

Screenshoty z úvodního intra

Holiday World Tycoon Holiday World Tycoon Holiday World Tycoon

Jako obrovský bug vidím zkracování textů a popisků z důvodu nedostatečně dlouhého textového pole. Jednoduše řečeno, ve hře často chybí kus textu a vy tak přicházíte o mnohdy důležité informace.

U tycoonů se čas od času objeví multiplayer. Ten zpravidla zvedá hratelnost o několik úrovní výše. Holiday World Tycoon také podporuje hru více hráčů, takže si můžete změřit obchodní a taktické schopnosti po lokální síti nebo internetu. Spousta prvků ve hře vypadá jako stvořená právě pro multiplayer. Soudím, že hra více hráčů by mohla u tohoto titulu přinést značně pozitivní zážitek.

Holiday World Tycoon Ke všemu Vám bude samozřejmě hrát hudba. Ta se mění podle prostředí, ve kterém hrajete a pro všechny tři typy je někdy volena vhodně, jindy si připadáte jako na pouti.

Holiday World Tycoon působí na první i další pohledy příjemně, hratelnost je poměrně dobrá a na několik prázdninových dní Vám určitě vydrží. Když k tomu přičteme multiplayer, získali bychom kvalitní titul. Bohužel ale musíme odečíst velkou spoustu chyb, které srážejí hodnocení nepřiměřeně nízko. Svým složitým ovládáním posouvá minimální věkovou hranici zbytečně nahoru, svým založením a zpracováním ale tu maximální sráží. Nakonec nám v úzkém rozmezí zůstává pár skalních fanoušků tycoonů, což je škoda, protože podle mého názoru by měl tento titul na daleko větší hráčskou základnu.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

59 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 58 čtenářů

Témata: nudapláž

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...Najdete na iDNES.cz