Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds sází na emoce a sympatickou hrdinku

aktualizováno 
Horizon Zero Dawn patří k nejlépe hodnoceným hrám letošního roku a okamžitě se zařadil mezi ty vůbec nejcennější exkluzivity pro PlayStation 4. Lovení robotických dinosaurů nyní pokračuje v povedeném rozšíření Frozen Wilds. Pokud se vám Horizon líbil, s nákupem rozhodně neváhejte.
80

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Platforma: PlayStation 4
Výrobce: Guerilla

  • Emotivní dialogy, lidské postavy
  • Propracované vedlejší úkoly
  • Vyšší obtížnost, solidní délka
  • Nádherná grafika
  • Nové zbraně a některé skilly
  • Umělá inteligence má rezervy
  • Jen dva nové typy nepřátel
  • Hlavní příběh je trochu předvídatelný
  • Interiérům chybí lidský detail

Herní karta

Během hraní rozšíření Frozen Wilds jsem si nesčetněkrát opakoval: Jsou to opravdu ti samí vývojáři z Guerilla Games? Opravdu je stejné studio zodpovědné za střílečkovou sérii Killzone? Co může za takový obrat? Přišli noví scenáristé? Vyměnilo se vedení? Poradila Sony? Nebo se už i v Nizozemsku inspirovali u The Last of Us? Kdybych totiž měl kvality Frozen Wilds shrnout pod jeden jediný výraz, pak by to bylo jasné: emoce.

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds
Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Jako sbírka povídek

Nová dobrodružství začnete odkrývat tak, že se v základní hře vypravíte do nově přidané oblasti v severní části mapy. Jen se předtím ujistěte, že je vaše postava alespoň na třicáté úrovni, jinak to bude hodně rychlý proces. Severní vítr je tady totiž náležitě krutý a vy jste přišli sakra nevhod. Z hory Thunder’s Drum stoupá zlověstný kouř a v místním údolí začaly lovit obzvlášť agresivní typy robotických bestií. Poslední výprava do nitra hory skončila katastrofou a vůdčí osobnosti kmene banuků se nejsou schopny shodnout na tom, jak dále postupovat.

Příběh centrální dějové linie je dobrý, byť až do samého konce docela předvídatelný. Na druhou stranu mě hra nepřestávala dostávat perfektně vykreslenými postavami. Zásluhu na tom nemají jen často hodně dojemné dialogy, ale třeba také přesvědčivé obličejové animace, které pohodlně strčí do kapsy drtivou většinu současné herní produkce. Rozšíření je přímo narvané pestrou škálou skvěle propracovaných postav, z nichž každá má svoje starosti, pochyby, nejistoty, vášně nebo něčím podmíněnou radost ze života. Tomu všemu vévodí nová královna všech virtuálních zrzek, sympatická hlavní hrdinka Aloy.

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds
Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds
Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Ta ve hře potká například veselého roztržitého týpka, jenž v prostorách opuštěné přehrady zoufale hledá dalekohled, který mu kdysi ukázala jeho matka. Jindy ji zase jedna sebevědomá lovkyně v zoufalosti prosí o záchranu přítelkyně, která však jakoukoliv pomoc tvrdošíjně odmítá. Ať je to cokoliv, Aloy je vždycky ochotná podat pomocnou ruku a její empatie a soucit jako by neznaly hranice. Ale na rozdíl od všech ostatních není Aloy ani naivní, ani pověrčivá. Je to zkrátka skvělá hrdinka, se kterou rádi strávíte těch patnáct až dvacet hodin, jež dohrání všech aktivit a úkolů zabere.

To všechno samozřejmě funguje i díky tomu, že vedlejší úkoly si po celou dobu hry drží velmi vysokou kvalitu. Tady nečekejte žádné odbíhání pro deset polínek do lesa, nebo luk + 1 výměnnou za třicet zlobřích skalpů. Vedlejších misí není moc, ale jsou smysluplné, zábavné a většinou i poměrně dlouhé. Kromě nich si pro vás vývojáři po vzoru původní hry připravili jedno nové loviště s trojicí výzev, tábor banditů, který je třeba vyčistit od všeho živého, a samozřejmě také „robožirafu“, na niž budete muset vyšplhat.

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Pozor, nehladit

Maximální úroveň se zvedla na šedesátku a s tím přibyly i nové schopnosti. Některé využijete, některé asi spíš ne a další si už nestihnete otevřít. Ve Frozen Wilds jsem totiž splnil všechny questy a výzvy, ale na šedesátou úroveň to bylo stále málo. Jistě, mohl bych grindovat a je tady New Game Plus, ale stejně to mohli autoři vybalancovat trochu lépe. Z nových skillů potěší především možnost sbírat suroviny za jízdy na ochočeném zvířeti, schopnost přetavit některé nadbytečné suroviny na herní měnu nebo zvětšení inventáře.

Budete si také moci pořídit nové obleky, vylepšené verze luků a především využijete hned trojici nových zbraní. A pokud splníte potřebné vedlejší úkoly, nový arzenál si ještě upgradujete do silnější podoby. Je rozhodně o co stát. Mezi novinky patří plamenomet, analogicky pak „ledomet“ a „bleskomet.“ Připadá vám to nudné a nenápadité? Taky jsem si to zprvu říkal. Jenže zmíněné zbraně se ovládáním a způsobem palby výrazně liší a rozhodně nejde jen o jejich jednoduché variace.

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds
Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Je sice možné hru dohrát bez toho, že byste si na nové zbraně sáhli, ale jakmile si je upgradujete a naučíte se s nimi zacházet, stanou se vašimi nejlepšími přáteli. Jenom se tedy o ně musíte hodně starat, žerou totiž ohromné množství munice.

A právě tu budete každopádně potřebovat, protože Frozen Wilds se neřadí k těm rozšířením, která s poctivě vymakanou postavou proběhnete s prstem v nose. Trošku mě zklamalo, že vyloženě nové typy nepřátel jsou jenom dva.

Na druhou stranu jde o nesmírně tuhé protivníky. Ohnivý scorcher neboli „roborys“ dokáže jedním skokem překonat neskutečně dlouhé vzdálenosti a kromě pekelné mrštnosti disponuje řadou útoků, kterým se nevyhýbá snadno. Ještě horší je frostclaw neboli „robomedvěd“, kterého jsem si poněkud laicky přejmenoval na „tu silnou svini.“ Frostclaw vydrží spoustu zásahů, na blízko nemáte vůbec šanci a na dálku vás s milimetrovou přesností dokáže odrovnat buď vrhnutým kusem skály, nebo ze země vystřelujícími kusy ledu. A to nemluvím o jeho silnější ohnivé verzi, s tou teprve zažijete to skutečné peklo.

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds
Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Moje zoufalství bylo občas docela na pováženou, v některých situacích totiž musíte bojovat dokonce se dvěma takovými bestiemi. Časem se mi ale podařilo najít efektivní způsob, jak se s nimi snadno a rychle vypořádat, a nakonec jsem je dokázal porazit i v rekordním čase v rámci lovecké výzvy. Recept ovšem neprozradím, ať to nemáte moc jednoduché.

Během soubojů se bohužel ukazuje asi největší problém hry a tím jsou citelné rezervy v umělé inteligenci. Nepřátelé jsou silní, často vás dlouho pronásledují a jejich rány bolí, ale každá bitva s těžkým protivníkem jako by sestávala ze samotného bojování a zároveň podvědomého hledání způsobu, jak vyzrát na limity umělé inteligence. 

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Asi nejlépe to bylo vidět na souboji s hodně silnou verzí robotického krokodýla. Odehrával se na souši u vodní nádrže, do které mě tenhle krokodýl trpící nevysvětlitelnou fobií z vody odmítal následovat. Je to extrémní případ, ale někdy po vás takto protivníci z nějakých důvodů dostatečně nejdou a radši vás ostřelují z dálky, byť se jejich útokům úspěšně vyhýbáte. Jindy se zase naháníte kolem přírodní překážky pořád dokola, přitom daleko efektivnější by pro potvoru bylo na danou překážku vyskočit a mít vás neustále na očích. Problém přitom není v tom, že by se zvíře na takto vyvýšený terén nedokázalo vyškrábat, prostě mu to nedojde, pokud tam nevyšplháte jako první.

Ve hře vám občas pomáhají i lidští spolubojovníci. S těmi je to jak na houpačce. Jednou jsou hodně nápomocní, jindy to jsou totální nemehla. Stalo se mi i to, že se během enormně vypjatého boje vinou bugu přestali hýbat. To nepotěší.

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds
Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Ztracený svět

V případě Horizonu asi nemusím příliš rozebírat grafiku. Hra zůstává stále krásná a spoustu času jsem strávil i s jejím výborným Photo Modem. Znovu tak obdivujete nádherný otevřený svět s ojedinělými pozůstatky naší zaniklé civilizace, znovu vás čekají překrásné panoramatické výhledy do zasněžené krajiny nebo vám berou dech již zmíněné rozhovory, kde postavy ožívají díky fantastickými detailům a přesvědčivým obličejovým animacím. Hra skvěle pojí umělecký prvek a nápaditost se špičkovou technologií.

Se zasněženým terénem souvisí i to, že v hlubokém sněhu se vám bude hůře pohybovat a vánice zase citelně snižuje viditelnost. Vrací se i části v bunkrech a interiérech, které upomínají na ten náš „ztracený svět.“

Fotogalerie

Pořád mě na Horizonu mrzí, že tvůrci v těchto chvílích sází na vyprávění skrze audiozáznamy a poznámky v denících, místo aby se pokusili do podobných míst přidat nějaký lidský prvek. Stále tak narážíte na stejné monitory, kovové skříně, stoly, chybí ale třeba společenské místnosti, ložnice, nebo něco podobného. Navzdory tomu musím uznat, že v závěrečné fázi příběhu se podíváte do interiérů, na které budete zírat s pusou dokořán. Grafici se na nich pořádně vyřádili a obří futuristické stroje tu pracují v záři oslnivě neonových barev.

Frozen Wilds je zkrátka a dobře kvalitní rozšíření. Není to ždímačka peněz recyklující staré nápady, místo toho nabízí spoustu zajímavých postav a příběhů, ze kterých byste neměli vynechat ani jeden. Tuhá zima tu jde ruku v ruce s tuhou obtížností, ale radost z vítězství je pak o to větší.Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

92 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 56 čtenářů


Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Najdete na iDNES.cz