Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horor Alone in the Dark - strach v nočním Central Parku

  0:03aktualizováno  0:03
Strašidelné okamžiky v nočním New Yorku a úžasné hrátky s ohněm nabízí tento survival horor.
75

Alone in the Dark 5

Platforma: PC
Výrobce: Eden Studios

  • velmi hororová atmosféra
  • filmově střižené
  • iluze boje o přežití
  • špatně nastavená obtížnost
  • nedokonalé ovládání

Hra disponující opravdu hutnou atmosférou, netradičním, filmovým pojetím je dobrou volbou pro fanoušky survival hororů. Bohužel ztrácí body nevyladěným ovládáním a příliš vysokou obtížností na některých místech.

Herní karta

Alone in the Dark 5

Alone in the Dark (PC)Akční horor Alone in the Dark provází zajímavý příběh. Ačkoliv se zdá, že jde o naprostý originál, autoři spíše tak trochu hřeší na zapomnětlivost a generační obměnu hráčstva.

Veteráni jsou jistě dobře obeznámení s historií této slavné série survival hororů, která vznikla ještě před dnes populárnějšími Resident Evily a Silent Hilly. Vyšly již čtyři díly a současný titul je spíše jakýmsi remakem, i když s odlišným dějovým zázemím.

Gameplay video

Alone in the Dark (PC)Ke všemu do značné míry symbolizuje přerod dlouholetého hráče na vydavatelském poli – společnost Atari. Její šéf Phil Harrison se nechal slyšet, že jde o poslední takhle honosný, vysokorozpočtový titul firmy, přičemž si od něj vedení slibuje značný prodejní úspěch, zhruba kolem tří milionu udaných kopií. Ze všech těchto důvodů byl Alone in the Dark sledován ostřížím zrakem a nemění se to ani po vydání.

Od samého počátku postřehnete, že je hra střižena hodně filmově. Je tu jasně patrný záměr autorů vyvolat intenzitu okamžiku, což je pro survival horor zásadní ingredience. A většinou se jim to docela daří.

Distibutor Atari je nespokojen s hodnocením

Společnost Atari je nechvalně proslulá nejen svými povětšinou nedokonalými hrami, ale také snahou ovlivňovat hodnocení internetových i tištěných magazínů. Vzpomeňme například na skandální kauzu Driv3r, kdy přinejlepším průměrná hra dostávala devadesátková hodnocení výměnou za exluzivitu.

Nevybíravě se Atari postavilo také k médiím, které uveřejnily první recenze na Alone in the Dark. Ty totiž byly až na výjimky spíše negativní, respektive neodpovídající proklamovaným kvalitám hry. Například skandinávské servery ze sítě GameReactor hodnotily 3/10 a 4/10. Jiná média sice byla mírnější, ale ani jejich hodnocení mezi 60% a 70% není žádné terno.

O nespokojenosti Atari se přesvědčil zejména německý server 4.players.de, který uveřejnil recenzi všech verzí, přičemž hodnocení se v průměru pohybovalo kolem 68%. Recenze navíc vyšla jako jedna z prvních na webu. Atari se silně ohradilo a požadovalo stažení recenze z webu, a to především proto, že podle společnosti pochází z nelegálního zdroje. Atari totiž serveru kopii na recenzi neposkytlo.

4players se ohradili s tím, že mají k dispozici legální kopie z jednoho internetového obchodu, který je měl k dispozici s předstihem a poskytl je na recenzi. Proto odmítli recenzi stáhnout. Atari však hrozí žalobou a hodlá požadovat desítky tisíc eur jako náhradu škody. Již dříve stáhla firma z webu všechny své reklamní kampaně.

V hlavní roli se opět objevuje nezestárlý novinář Edward Carnby, který je svědkem hrozivých událostí v newyorském Central Parku. Ten se z malebného místa promění v hotové předpeklí.

Docela překvapí originální koncept hry. Ta je rozdělena na osm kapitol, respektive jakoby seriálových epizod. Nechybí napínavé cliffhangery ani rekapitulace "dříve zahraného".

Alone in the Dark (PC)Netradiční je také časové vymezení: hra se odehrává v rámci jedné jediné noci, takže okusíte každý její moment. Nastíněné prvky potěší, zároveň je ale třeba dodat, že se z nich rozhodně dalo vymačkat více a jen na to, že je hra epizodická, těžko někoho utáhne.

Alone in the Dark je jasným zástupcem škatulky akčních adventur a podškatulky survival horor. Důležité je však především základní vymezení. Pokud si hru chcete doopravdy užít, měli byste aspoň trochu inklinovat jak k akcím, tak adventurám. Soubojů je zhruba stejné množství jako hádanek a poměrně zajímavě se doplňují.

Ke kvalitnímu zážitku přispívá interaktivní a fyzikálně korektní prostředí. To využijete, jak při řešení puzzlů přenášením či používáním objektů, tak v bitkách, kdy často nebudete mít jinou možnost, než vzít židli a protivníkovi ji omlátit o hlavu.

Alone in the Dark (PC)Zatímco interaktivita hádankám prospívá bezmezně, v bitkách místy poněkud frustruje, což má ale na svědomí především příliš hektický bojový systém. Ať už držíte v ruce gamepad nebo hru ovládáte klávesnicí a myší, budete mít při boji na blízko (a ten je častější ze dvou variant) docela problémy. Nepřátelé jsou překvapivě energičtí – neustále poskakují a rozdávají nepříjemné údery. Není jednoduché se dostat do ráže.

Navíc ani když jim zasadíte pěkných pár ran mečem, nejsou zlikvidováni nadobro. K tomu potřebujete oheň a nějaký způsob, jak ho nepřátelům dostat na tělo. Nejjednodušší variantou je rozlitý alkohol zapálený zapalovačem, ale je tu také možnost namočit do hořlaviny náboje, které se po výstřelu zažehnou. Občas pomohou i Molotovy koktejly.

Alone in the Dark (PC)Realismus prostředí tak o něco lépe vyznívá u zmíněných puzzlů. Také při jejich řešení využijete hrátky s ohněm. Zapálenými kusy nábytku si osvětlujete potemnělé chodby, potažmo podpálíte dřevěné překážky, abyste se mohli dostat dále.

Fyzika je do hry skvěle zakomponována, i když do série Penumbra ji přeci jen ještě něco schází. Ale momenty, kdy budete nosit kovové předměty, abyste zahradili dveře, jimiž se k vám snaží vlámat banda smrtících nepřátel, stojí za to.

Nevyhnete se ani občasnému pohledu do inventáře, který je vyveden v podobě Edwardových kapes v bundě a vypadá skutečně stylově. Navíc disponuje pochopitelně značně omezeným prostorem, takže se neustále budete muset rozmýšlet, jaké předměty nosit při sobě a jaké oželet. Jelikož věcí je ve hře opravdu dost a většina z nich je nějakým způsobem užitečná, je to velmi obtížné rozhodování.

Alone in the Dark (PC)Díky takovým detailům se prohlubuje dojem ze skutečného survival hororu. Pro milovníky frenetické akce to má ale i své nevýhody.

Alone in the Dark je zkrátka v řadě ohledů realistický a neumožňuje tak Edwardovi tahat po kapsách kulomety. Proto si hrdina musí vystačit s obyčejnou pistolí, kterou pouze jedinkrát vymění za lepší model. To sice odpovídá nátuře hry, ovšem musíme přiznat, že bychom si představovali nějaké berličky, díky kterým by arzenál – třeba jen krátkodobě – bylo možné ozvláštnit.

Ještě větší problém nastává ve chvíli, kdy Edward nevydrží nápor nepřátel nebo se nedokáže udržet v některé z adrenalinových "budovolezeckých" či závodních sekvencích, a zemře. Alone in the Dark nedisponuje žádným rychlým ukládáním, a přestože můžete ukládat praktickyAlone in the Dark (PC) kdykoliv, jedná se pouze o uložení přibližné. To znamená, že po obživnutí se stejně většinou objevíte před tuhým nepřítelem, popřípadě před neherní sekvencí, kterou jako na potvoru nelze přeskočit.

Autoři se inspirovali u DVD disků a umožňují přeskakovat kapitoly, aniž byste se do těchto dříve sami dostali. Další nešťastný prvek, který svádí k přeskočení a ochuzení se o zážitek po několika frustrujících pokusech.

Nic naplat, Alone in the Dark nemá dobře vyváženou obtížnost a na některých místech je to opravdu k vzteku. Některé hádanky jsou mizerně vysvětlené, takže než přijdete na jejich princip či klíč k řešení, uplyne na survival horor příliš mnoho vody. Jindy narazíte zase na příliš obtížný souboj.

Jak už jsme zmínili, Alone in the Dark spoléhá na filmovou inscenaci, která se mu po vizuální stránce docela daří. Tvůrci se nezalekli bohaté světelné režie, razantní a švenkující kamery či zajímavých grafických efektů.

Alone in the Dark (PC)Často budete svědky rozhovorů, při kterých se obraz věnuje detailům obličejů postav a vytváří tak zajímavý zážitek. Potěší také vhodně vybraní angličtí dabéři, kteří svými hlasy jen přispívají k ponuré atmosféře.

Alone in the Dark bohužel není dokonalou hrou, což je pro dosavadní produkci Atari typické. Přestože měli autoři skvělé nápady a vynikající materiál, nedokázali to vše proměnit ve hru, kterou si prostě musíte zahrát. Troufáme si tvrdit, že v rukou jiného studia, popřípadě pod jiným vydavatelským domem by hra dopadla ještě mnohem lépe.

Ale ani takhle to ani omylem není špatný titul. Atmosféra je hutná, interakce s prostředím dobře provedená a prvky survival hororu dobře provedené. Horší je to ale s kostrbatým ovládáním v často hektických situacích, čemuž nepřispívá ani špatně vyladěná obtížnost a nedokonalý ukládací systém.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 440 čtenářůNejčtenější

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Další z rubriky

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.