Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hotel Giant – hotel na dlani

  12:00aktualizováno  20. května 4:56
Pro ty, co nebaví žít vlastní život, a také pro ty, kdož rádi budují, starají se o blaho jiných a stále zlepšují a zlepšují, mám dobrou zprávu. Hotel Giant je dalším dílem, ve kterém se budete starat o chod ""skutečného“ života, tentokráte z prostředí hotelů. V následující recenzi se přesvědčíte, že to může být i zábavné.

Hotel Giant Kdo někdy (nebo lépe pořád) nechtěl mít trochu (tak padesát miliónů) peněz. Pak by stačila jen trocha odvahy a můžete začít podnikat. Třeba postavit pár hotelů a zkusit, co to udělá. Pokud by jste se trefili do díry v trhu, třeba by na tom šlo vydělat. Myslím, že taková díra je někde u dna. Tedy, pár bezdomovcům by se jistě střecha nad hlavou líbila, ale trochu pochybuji, že by právě tento druh zákazníka přinášel kýžený zisk. Hotelů pro zazobance je plná Praha a ti ostatní raději nikam nejezdí a sledují doma cestopisy v televizi. Zkrátka a dobře, život hoteliérů určitě není procházka růžovým sadem. A zvláště pro nově příchozí. Souboj s konkurencí je vždy tvrdý, ale na druhou stranu, když se zadaří, můžete se v prašulích i koupat. Pokud i vy (hotelový magnáti ať prosím následující větu přeskočí), obyčejní smrtelníci, chcete poznat radosti a strasti hotelového života, vstupte spolu se mnou do světa Hotel Giant.

Hotel Giant je další z řady her, kde je vaším hlavním úkolem starat se o lidičky, kteří si stále na něco stěžují. Popravdě mě původní hra Sims, která tento herní žánr vytvořila, nikterak výrazně neoslovila. Z počátku to jistě bylo něco úžasného, něco úplně nového. Ale po čase mě starání o jednu rodinku přestalo Hotel Giant přitahovat. Svět, kde čas letěl tak rychle, že jste si sotva v jeden den stihli vyčistit zuby a zároveň dojít pro noviny, než půjdete zase spát, mi příliš reálný nepřipadal. I když uzavřít nebohého Simáka v místnosti bez dveří, kde se po pár dnech trápení odebral na věčná loviště, to je pocit, na který se nezapomíná:-). Přestaňme ale žertovat. Když jsem se dozvěděl, že budu recenzovat Hotel Giant, měl jsem obavy, že se opět dostanu k dílu, které mou pozornost příliš dlouho neudrží. Ovšem mohu ihned říci, že jsem byl mile překvapen. Hotel Giant nabízí tolik činností, které jsou potřeba k zajištění prosperity vašeho hotelu, že na nějaké nudění nezbývá příliš času. Hotel Giant jsem propařil opravdu pořádně a jeho zásluhou jsem v sobě objevil hračičku, který se rád patlá s každým detailem, aby výsledné dílo nejen plnilo svou funkci, ale hlavně, aby vše bylo tak jak by mělo být v hotelu, ve kterém chci strávit dovolenou. A myslím, že právě pro takové hračičky jsou tyto hry vlastně tvořeny.

Tím nejzákladnějším, co vás čeká, není ale stavení vázy na stůl, dokonce ani přímo budovy hotelu, ale jen jeho vnitřní části. Záleží samozřejmě také na tom, jaké úvodní podmínky vám určí daná mise. Z nabídky si Hotel Giant kromě hlavní kampaně, jednoduše nazvané Hotel Giant campaign, můžete vybrat také velmi dobře zpracované výukové mise a samozřejmě volné hry s nastavitelnými výchozími podmínkami. Pak se tedy může stát, že tím skutečně prvním bude výběr města, kde svůj hotel budete chtít postavit (celkem je tu přes dvacet měst - většinou se jedná o metropole a vlastence jistě potěší, že mezi nimi nechybí ani Praha), dále zvolíte jednu z nabízených parcel na ploše města a nakonec konkrétní typ vašeho hotelu. Můžete vybírat ze tří kategorií, městský, předměstský a rekreační. Dohromady v nich najdete 19 hotelů, které se liší především svou velikostí. Když už budova stojí, nezbývá, než zajít dovnitř a proměnit ho na svůj hotel snů. Ale nemusíte vždy postavit super luxusní hotel. K dispozici máte přehled potencionálních zákazníků, kteří vám sdělí svoje záliby, jaké pokoje preferují i to, co by chtěli ve svém hotelu nalézt. Podle toho by jste se měli rozhodnout, jak váš hotel bude vypadat. Samozřejmě je tu také možnost postavit ve městě hotely dva, jak ten luxusní, tak i levnou ubytovnu. Podle toho nejen vybavíte pokoje, ale také rozhodnete o tom, jaké další služby hostům nabídnete.Samozřejmostí by měla být výstavba restaurace. Nebo, pokud je město zaplaveno obchodníky, nabízí se možnost vybudovat místnosti s jednacími stoly a projektory, počítačovou místností, přidat kopírku či fax a vytvořit tak ideální Hotel Giant obchodní centrum, kam se budou sjíždět uzavírat své obchody všichni z celého města. Každý si také rád někdy zajde s přáteli na skleničku do baru, na masáž, zahrát si kulečník nebo třeba jen půjčit knížku. Všechny tyto potřeby a mnohé další budete moci, díky spoustě specializovaným pokojů, lehce ukojit.

Místností, které můžete vytvořit, je osm. Restaurace, pokoje hostů, bar, fitness centrum, obchodní centrum, herna, bazén a knihovna. Bylo by pochopitelně smutné, kdyby to byla konečná. Většina z těchto místností je ale pouze jakási ohrada pro další pokoje, které plní své další rozličné funkce. Například postavíte fitness centrum. Když se kouknete do nabídky předmětů, které můžete zde použít budete nemile zklamáni. Žádný posilovací stroj, nic snad mimo nějakého gauče či lampy. Kromě předmětů, ale můžete tvořit ještě pod místnosti, které již nabízí specializované služby. Takže první podmístnůstka umožňuje postavit bublinkové koupele, další saunu, posilovnu, místnost s maséry, zkrášlovací salón, … Samozřejmostí jsou také šatny a toalety. V restauraci pak musíte postavit samostatnou kuchyň, v pokojích koupelnu atd. Hotel Giant Jak tedy vidíte, nemusíte mít strach, že by stavba hotelu byla něčím nudným a jednostranným. Protože by asi nikoho nebavilo stavět dvacet pokojů, znovu a znovu ručně, jsou zde tzv. Layouty, tedy jakési šablony. Pokud například vytvoříte jeden pokoj, uloží se do jednoho layoutu. Tento pokoj už jen pomocí jednoho stisku myši postavíte kolikrát chcete. Místnosti jsou i nadále provázány a změna ve vybavení jednoho z nich provede tutéž změnu i v ostatních pokojích ze stejné série. Každý základní typ místnosti musíte správně vybavit, aby mohl sloužit svému účelu. Saunu musíte opatřit strojem na páru a dřevěnými bednami, v koupelně pochopitelně nebude chybět umyvadlo, vana či sprcha a záchod, do ložnice patří postel a takto bych mohl pokračovat velmi dlouho. Snad jen pár z těch šesti set dostupných předmětů. Lampy, stoly, DVD, piána, automaty, koberce, mycí linky, sošky, to všechno patří do každého slušného hotelu. Navíc u většiny můžete vybírat z mnoha druhů, takže variabilita postavených pokojů je obrovská.

Nakonec můžete vytvořit hotel jako z pohádky. A pohádkově se budete muset chovat i ke svým hostům, jinak špatně dopadnete. Uspokojování rozmařilých potřeb obyvatel Hotel Giant hotelu a jeho návštěvníků, je neméně důležitou součástí celé hry. Simákovi se nelíbí umyvadla, honem je běžte vyměnit, nebo snad příliš dlouho čekal na oběd, asi bude potřeba další číšník. O to, že by se každou chvíli nenašel problém, mít strach nemusíte. Vy jako majitel a správce budete stále obskakovat skutečné vládce hotelu - Simáky. Jinak vám začne velmi rychle klesat spokojenost, počet hostů a tím i hotelové příjmy. Aby jste vůbec dokázali pokrýt všechny úkoly, které vám autoři předložili, máte k dispozici mnoho ukazatelů a různé menu, vše udělané tak, aby řízení bylo co nejsnazší a nejpřehlednější. Pod jednou ikonkou se zobrazí například seznam všech obyvatel hotelu, u nichž jsou přehledně znázorněny jejich výtky k hotelovým službám i jejich další přání. Stížnosti se také shromažďují v dané místnosti, která neplnila požadovanou funkci a tak můžete pouhým poklepnutím na pokoj zjistit, co jeho uživatele trápí a vše dát do pořádku. Pokud budete chtít hrát trochu profesionálněji a přidáte na obtížnosti, bude sledování různých menu nezbytností. Pokud se do nich zaboříte, naleznete třeba i přehledy o svých zaměstnancích, to kolik jim platíte, jejich ohodnocení, ceny za proškolení i barvy jejich úborů. Dále můžete tvořit různé cenové balíky (pokud Hotel Giant zůstanete 4 dny, můžete používat saunu zdarma…) nebo vytvořit reklamu v televizi či novinách, propagující váš hotel. Jsou zde samozřejmě i spousty různých grafů, které popisují vaši finanční úspěšnost, podíl na trhu, obsazenost pokojů a tak dále. Ale spoustu volitelných parametrů nabízejí i samotné místnosti. V počítačovém sále zvolíte rychlost připojení na web, pro obchodníky můžete zpřístupnit služby typu překladatel, sekretářka,… nebo na pokoj zavést kabelovou televizi či filmy na objednávku a v koupelně lze dokonce volit množství zubní pasty nebo mýdla.

Graficky je na tom Hotel Giant poměrně dobře. Dnes už sice nepadnete na zadek, ale rozhodně potěší, že je vše zpracováno opravdu detailně. Hráči v herně se do terče skutečně zabodne šipka, kterou měl před chvílí v ruce, koule na kulečníku se hýbají, na televizi naskočí obraz, prostě vše je zpracováno svědomitě. Je perfektní jen sledovat chlápka (nebo lépe ženskou) v sauně, jak naběračkou přilévá vodu na rozžhavené uhlíky ve stroji na páru. Výbornou atmosféru dokresluje hudba. Škoda jen, že ostatní zvuky příliš nevynikají a pouze občas uslyšíte drmolení od konferenčního stolu či cinkání příborů v jídelně. Vše můžete navíc sledovat ze Hotel Giant tří perspektiv, z vlastních oči, přímo ze shora či izometricky, což vám umožní nejen přehledné stavění, ale také detailní kochání se z vytvořené práce. Přestože Hotel Giant nabízí skutečně velké množství činností, jistému stereotypu se po delší době hraní neubrání. Týden, který jsem na to měl já, samozřejmě k takovému posouzení příliš nestačí, ale přeci jen je jasné, že po postavení tří či čtyř hotelů už toho na prozkoumání příliš nezůstane. Ale pokud jste opravdu skuteční hračičkové a potěší vás, když v novém hotelu budete mít o patro na víc, tudíž další místo pro skvělé nápady, vydrží vám Hotel Giant na opravdu dlouho. A ty, co teprve nyní odloží The Sims, u nichž strávili v neustálých orgiích několik měsíců, jistě o potencionální zábavě skrývající se v Holet Giant nemusím dlouho přesvědčovat, ti už jistě stojí frontu, aby tuhle vydařenou hru mohli brzy vyzkoušet.

Hotel Giant
Výrobce: Enlight Software
Vydavatel: JoWood
Distribuce v ČR: Dynamic Systems
Stáhněte si: demo, screenshoty
Oficiální homepage: www.hotel-giant.com/
Minimální konfigurace: procesor 350 MHz, 128 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 500 MHz, 256 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Další povedená SIMulace života.
Hodnocení 87%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: SpellForce III je parádní mix strategie a hry na hrdiny

SpellForce III

Kombinace strategie a hry na hrdiny ve stylu Baldur’s Gate bude atraktivní vždycky. SpellForce III je toho důkazem, i...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR V AUTOMOTIVE LIGHTING

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 KčNajdete na iDNES.cz