Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

How to Train Your Dragon drží krok s kvalitami filmové předlohy

aktualizováno 
Vychovat si svého draka není vůbec jednoduché, ale vyplatí se to. Je vcelku zábava.
70

How to Train Your Dragon

Platforma: Xbox360
Výrobce: Etranges Libellules

  • Vtipné a zábavné
  • Taktický bojový systém
  • Docela promyšlené
  • Stejná aréna pro souboje
  • Pro děti někdy asi moc obtížné

Zábavná hra, která vás naučí, jak pečovat o dračí mazlíčky a jak se stát pravým Vikingem. Jednoduché herní principy fungují hodně slušně.

Herní karta

How to Train Your Dragon

Už asi nikoho nepřekvapí, že když do kin míří film, do obchodů míří hra, která je s ním úzce spjata. Spíše překvapí to, když se povede. A tentokráte se tak stalo. How to Train Your Dragon sice nezmění historii elektronické zábavy, ale ucházející kvality se jí rozhodně upřít nedají.

How to Train Your DragonHow to Train Your Dragon je doplňkem k filmu Jak vycvičit draka, který je dalším z řady animovaných titulů, jež potěší děti a dospělé neurazí. A to platí i pro hru, která je sice primárně určena pro mladší, ale ani třicátník, který si ji pustí, se u ní nudit nebude.

Oficiální žánrové označení je "akční adventura", což více méně platí, i když vhodnějším označením by možná bylo "adventurní bojovka". Zní to praštěně, ale je to opravdu tak. Jádrem titulu je totiž účast na různých turnajích, kde se svým drakem musíte dokázat, že jste pravý Viking. A toho můžete dosáhnout jen tak, že porážíte jednoho soupeře za druhým v uzavřené aréně.

Hra kombinuje něco z bojovek a něco z hraček Tamagoči.

Přestože jde o váš primární úkol, nestrávíte u něj většinu času, protože mnohem více síly vás bude stát péče o draky. Ty můžete mít až čtyři a jsou to docela rozmazlené potvory, takže vyžadují dost času a pozornosti.

How to Train Your DragonHra vlastně kombinuje něco z bojovek a něco z hraček Tamagoči. Pokud draci nebojují, pak musíte dohlédnout, aby měli dostatek jídla, co nejlepší zdraví, dobrou náladu, věřili vám a taktéž byste jim měli dopřát dostatek spánku.

Vše lze zařídit vcelku jednoduše a to tak, že jim dáte předměty, které ten či ten ukazatel doplní. V inventáři máte nalezené artefakty rozdělené do čtyř různobarevných sekcí, které jasně naznačují, pro co je který předmět vhodný. A spánek se dá vyřešit ještě jednodušeji, stačí stisknout jediné tlačítko a váš drak už vrní jako zmutované kotě s dvěma hlavami.

How to Train Your DragonNarazíte i na recepty, které vyžadují určité ingredience. Pokud je zrovna máte, můžete z nich uvařit pokrm, který je účinnější než jednotlivé předměty. Ovšem artefakty vám samy do klína nespadnou. Budete je muset hledat na několika místech. Herní svět není sám o sobě veliký, nabízí vesnici Vikingů, jeskyni pro trénink draků, divočinu a bojiště.

Ve vesnici kromě obyvatel najdete i doky, kde dostanete nové šupináče, obchodníka a vaše doupě s draky. Také je tu spoustu slepic a ovcí (které můžete "ulovit"), rostlin nebo kamenů, pod kterými se skrývají různé předměty. Všechno se rychle obnovuje, takže například vytrhaná mrkev, je za moment zpět a můžete ji znovu neomaleně vyrvat ze země.

V jeskyni trénujete své draky ve dvou kategoriích – klasické údery a chrlení ohně. Trénink není složitý. Ocitnete se tváří v tvář protivníkovi, kterého lze porazit jen určitým způsobem a vy ho musíte v daném časovém limitu dostat na lopatky. Jednotlivé tréninkové mise můžete zopakovat čtyřikrát, poté už za ně nebudete získávat zkušenosti. Většinou je každé ze čtyř opakování obtížnější.

How to Train Your DragonJe to trošku únavné, hlavně, když máte čtyři draky a se všemi musíte projít každou cvičnou misi čtyřikrát. Když je jich dohromady něco ke třinácti, čtrnácti, tak to po čase začne být docela slušná otrava. Ovšem pokud nechcete mít problémy v turnajích, budete si kompletním tréninkem muset projít tak jako tak, protože jinak nebudete mít dostatečnou úroveň, abyste obstáli proti rivalům.

Náladu zvednou vtipné dialogy a filmečky, které srší humorem.

Velmi důležitá je divočina. Tam naleznete velké množství rostlin, divočáky, spoustu kamenů, pod kterými se skrývají předměty a podobně. A navíc další jeskyni, která nabízí různé výzvy. Výzvy jsou nepovinné úkoly, ale stejně se jim pravděpodobně nevyhnete, protože skrze ně získáte nejen jinak těžce dostupné ingredience, ale především peníze a zkušenosti.

Každá z výzev je rozdělena do tří obtížností a je hodnocena třemi medailemi. A How to Train Your Dragonvšechny úkoly jsou vcelku zábavné. Některé jsou zaměřené na zručnost a reflexy, jiné na paměť. Pro představu, budete si muset například zapamatovat vzhled draka a potom ho z paměti sestavit sami nebo chytat ovce a vracet je zpět do ohrady. Všechny úkoly jsou omezeny časovým limitem a žádné netrvají více než pár minut.

Nakonec je tu zmiňované bojiště, kde probíhají turnaje mezi Vikingy. Samozřejmě ve sportovním duchu. Je to hra především pro mladší, takže cupování roztomilých draků na kusy, by jim asi příliš radosti neudělalo. Ale neznamená to, že se u soubojů nezapotí i dospělý. Některé jsou překvapivě náročné a vyžadují slušnou míru taktizování. Budete se muset spoléhat jak na údery, tak na blok a chrlení ohně, jinak nebudete mít velkou šanci.

Ovládání není přehnaně komplikované, máme tu dvě tlačítka pro úskok (doprava/doleva), slabý a silný úder, tlačítko pro chrlení ohně a blok, ale opravdu je tu kladen velký důraz na komba, blokování a ohnivé útoky. Například ohnivý útok je hodně účinný, ale není vůbec jednoduché ho použít, protože ve How to Train Your Dragonchvíli, kdy se na něj připravujete, jste bezbranní. Fyzické útoky sice nejsou tak účinné, ale jsou většinou rychlé a s jejich pomocí můžete prolomit protivníkův blok a on ho na moment nemůže použít.

V závislosti na tom, jak o své mazlíčky pečujete, mají také naplněný ukazatel zdraví. Takže pokud budete péči o ně flákat, budete mít během střetů docela problém. A pokud si myslíte, že si pořídíte jen jednoho draka, kterému se budete věnovat, tak pozor. Do turnaje jde bojovník s větším počtem draků a bitky probíhají tak, že první prohrává ten, kdo přijde o všechny ještěry. Takže se nevyhnete tomu, že ve vaší "stáji" budou draci čtyři.

Draků je několik druhů a liší se nejen ve vzhledu, ale především v jejich vlastnostech. Ty můžete s pomocí bodů, které získáte při skoku na další úroveň, pozměňovat, ale každý druh draka má jiné možnosti. Zatímco u některých můžete investovat spoustu bodů do síly, u jiných jen pár, ale zase můžete výrazně vylepšit jejich rychlost a podobně. Lze ovlivnit jak ukazatel zdraví, tak sílu, rychlost nebo sílu ohně.

How to Train Your DragonA rozdíly mezi draky jsou opravdu zřetelné. Ne tak zřetelné, abyste nějaký druh zavrhli, ale každý má jiný styl boje. Někteří se specializují na bleskové útoky, jiní na pomalejší a silné. Musí se ale nechat, že jsou okřídlení bojovníci vyvážení a vyhrávat se dá s každým.

Upravovat můžete i jejich vzhled. Nemá to žádný vliv na jejich bojové schopnosti, ale lze tak uspokojit estetické cítění. Možností je relativně dost, takže není problém vytvořit ze svého draka něco, co připomíná papouška nacpaného steroidy a další zajímavé kousky.

Filmová verze

Filmová verze vznikla ve filmových studiích DreamWorks, odkud vyšel například Shrek. Film je inspirovaný knihou z roku 2003 a v hlavních rolích (samozřejmě v originálním znění) se objeví America Ferrera nebo Gerard Butler.

Jak vycvičit draka se dočkal neuvěřitelně pozitivních recenzí, ale přesto byly jeho premiérové zisky za první víkend vcelku rozčarováním, alespoň ve srovnání s žánrovou konkurencí. Celosvětově za pátek, sobotu a neděli, nasypal do pokladen kin 51 milionů dolarů.

- čtěte recenzi filmu na iDNES.cz

How to Train Your DragonVšechny turnaje ovšem nejsou přístupné hned, ale vždy před nimi musíte splnit nějaký povinný úkol. Pak musíte pobíhat po okolí, vyptávat se lidí a s pomocí jejich rad se dovtípit, co provést a kam se vydat. Nečekejte ale dvacetiminutové rozhovory, po pár slovech už budete vědět, co a jak.

Dostupné jsou i nepovinné úkoly, které nabídnout docela lákavé odměny, takže není od věci nějaký občas splnit. A nebo se jen tak vydat do vesnice nebo divočiny a sbírat předměty, pokud zrovna nemáte chuť bojovat.

I přesto, že grafická stránky hry není nikterak oslnivá, respektive detailní, vesnice působí vcelku živým dojmem a v divočině narazíte na pár pěkných scenérií. A hlavně, dlouhé minuty můžete trávit lovením kanců nebo sbíráním brouků, což je i přes svou jednoduchost docela zábavné.

Náladu zvednou i vtipné dialogy a docela povedené filmečky, které srší humorem. Hra se samozřejmě nebere vůbec vážně, a pokud už máte potomka nebo mladšího sourozence, tak tohle je přesně to pravé ořechové, co by se jim mělo dostat do rukou.

Je to jen možná zbytečné obtížné pro mladší a tréninkové mise nejsou až tak zábavné, ale přesto, stále jde o snesitelná negativa, která by od hraní neměla nikoho odradit.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

70 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 78 čtenářů

Témata: bitka, hračky, Humor, Steroidy

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

RECENZE: Age of Empires: Definitive Edition není příkladný remaster

Age of Empires: Definitive Edition

Kultovní strategie z roku 1997 Age of Empires, která si vysloužila legendární status, dostala nový kabát a nějaká ta...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?Najdete na iDNES.cz