Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hra podle filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian - svět fantazie vás potřebuje

  0:02aktualizováno  0:02
Díváte se od jisté doby na skříň plnou kabátů tak trochu jinýma očima? Pak jste byli také zasaženi fenoménem, jež si říká Letopisy Narnie.
62

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (Letopisy Narnie: Princ Caspian)

Platforma: PC
Výrobce: Traveller's Tales

  • známé filmové postavy
  • vyvážená hratelnost
  • záběry z filmu
  • málo speciálních schopností
  • stále to samé dokola

Kvalitní filmová předloha prostě nestačí. Vedle známých postav a několika dobrých nápadů tedy jde jen o další lehce nadprůměrné dílo spíchnuté horkou jehlou s vidinou zisku.

Herní karta

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (PC)Kvalitní knižní předloha automaticky neznamená kvalitní film. A kvalitní film logicky nevytvoří úspěšnou a zábavnou hru.

O pravdivosti tohoto řetězce nás přesvědčila již řada herních studií. To stojící za Letopisy Narnie: Princ Kaspian je tedy pouze dalším v pořadí (o natáčení filmu čtěte na iDNES.cz zde). První díl této herní ságy ale nebyl v žánru dobrodružných akčních her vyloženým propadákem, a tak se podívejme, jak dopadla dvojka.

"Samotné úkoly opět sází na kooperaci několika postav najednou a ve většině případů jde o již zmiňovanou čtveřici dětí."

Petr, Zuzka, Edmund a Lucka – známá čtveřice mladistvých a zároveň králové a královny Narnie se opět vracejí do pohádkové země, aby ji našli v naprostém úpadku. Její záchrana je úkolem druhého dílu s podtitulem Princ Kaspian a je protkána řadou bitev muže proti muži a samozřejmě také fantaskními kreaturami, které tuto zemi obývají. Ostatně v tomto je hra na chlup podobná filmové předloze promítané také na českých stříbrných plátnech. Jinak se ale stejně jako díl první s předlohou zcela rozchází a většina zde zpracovaných úkolů má s filmovými událostmi společného opravdu málo.

Trailer

Příběh je vypravován prostřednictvím série filmečků, kde se filmové scenérie mísí Letopisy Narnie: Princ Kaspian (PC)s ingame videi podstatně horší kvality. Ty vždy nastavený příběh rozvádějí do větších podrobností a tak je třeba půlminutová scéna z filmu spočívající v zachránění trpaslíka v herním provedení roztažena do dobré půl hodinky herního času.

Každý podobný úkol je dále rozčleněn do několika fází a osazen mnoha checkpointy (ukládácími body), v případě potřeby.

Samotné úkoly opět sází na kooperaci několika postav najednou a ve většině případů jde o již zmiňovanou čtveřici dětí. Jejich řady ale čas od času oživí kentaur, trpaslík a další z obyvatel pohádkové Narnie. Každá z kreatur má své vlastní unikátní schopnosti a obecně platí, že k cíli se lze dostat jen jejich vhodným kombinováním. To vychází z toho, že se v každou minutu rozehraného levelu můžete přepnout do kůže jiné postavy – ba co víc, ve většině případů je to doslova nezbytné.

Kupříkladu Zuzka, jako starší zástupkyně něžnějšího pohlaví nosí přes rameno přehozený luk, který se hodí na sestřelení laviny kamenů či na uvolnění padacích dveří brány. Zejména v exteriérech a skalnatém terénu doceníte schopnosti drobného trpaslíka, kterému nedělá problém prolézt i malou skulinkou. Petr pro změnu překvapí svou ryze chlapskou silou a nejen že nad hlavu zvedne masivní meč, ale také obrovský kámen nebo prorazí bariéru. To vše je navíc ovládáno vlastně pouze jedinou akční klávesou a co a jak použít vám hra sama napoví díky rozumně rozmístěným ikonkám.

Zkrátka a dobře postavy se autorům opět povedly, možná jen škoda opakování unikátních schopností – pokud totiž dočasně někoho z čtveřice nahradí nová postava, většinou oplývá na chlup stejnými vlastnostmi jako onen mládežník. Že by tvůrcům došly nápady?

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (PC)Celou dobu tedy pobíháte po lokacích, v nichž se filmoví fanoušci budou cítit jako doma.

Ačkoliv je celá řada z nich smyšlených a vytvořených pro potřeby hry, v několika málo se tvůrci skutečně věrně inspirovali filmem. V obou případech jde ale o prostory naprosto lineární – každá odbočka od nakreslené přímé linie je vám zapovězena.

Vše šlo navíc tak daleko, že pokud scházíte schody a autoři pro vás nezamýšleli, abyste si cestu logicky zkrátili přes trávník, prostě to nepůjde. A to se asi současnému hráči namlsanému z nelineárních her jako je GTA příliš líbit nebude.

Jinak je ve vaší pravomocí zapojovat se do klikacích bitek po vzoru akčních adventur. Tato složka ale v Princi Kaspianovi nehraje tak velkou roli jako kupříkladu v herním zpracování Shreka Třetího, což je jedině dobře. Na pomyslných miskách vah totiž tento aspekt vyvažují úkoly adventurní. Představit si pod tímto pojmem můžete prozkoumávání lokací, hledání tajných cest a zejména sbírání předmětů, jejich pokládání na správná místa či tahání za velké množství pák otevírajících dveře.

"V boji teprve v plné míře doceníte unikátní schopnosti jednotlivých postav."

Že se hra neorientuje jen na pouhé vyvrhování nepřátelských jednotek a jejich ubíjení je možné zhodnotit jedině kladně – i když i takové fáze v projektu najdete. V mezidobí si dobře vychutnáte malé epizody, jako je kupříkladu ta s medvědem. Obří savce budete muset nahánět do připravených pastí, uhýbat před rozzuřenými útoky a využívat jejich obrovskou sílu k ničení bariér. Zkrátka a dobře jde o jednu z nejoriginálnějších pasáží celé hry.Letopisy Narnie: Princ Kaspian (PC)

Vzhledem k tomu, že je film z velké části zaplácnut bojovými scénami, nemohli je vývojáři vystřihnout ani z tohoto zpracování.

V boji teprve v plné míře doceníte unikátní schopnosti jednotlivých postav. S nimi budete likvidovat řadové lidské bojovníky, stejně jako obtížnější bossy, kteří na plac většinou přijdou se silnější zbraní. Mnohdy ale výhoda bývá na vaší straně a tak je možné využít kupříkladu nabídnutá záda obra. Posazen na jeho hřbetě nemůže vaše bojové plány takřka nic ohrozit. Obr je totiž v porovnání s obyčejnými smrtelníky téměř nezranitelný.

Pokud se v blízkosti žádný gigant právě nenachází, bude třeba vystačit si s vlastními zbraněmi, které zahrnují jak meč, luk tak i malou dýku. Ve všech případech se ale boj tradičně omezuje jen na frenetické mačkání levého tlačítka myši, což je asi největší slabina akčních adventur obecně. Díky podobnému přístupu vás totiž boje po dlouhou dobu prostě bavit ani nemohou.

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (PC)Největším lákadlem pro filmové fanoušky je pochopitelně zástup postav, do jejichž kůže je možné se vžít.

To zde ale bylo i v díle předešlém, který není po stránce koncepční rozhodně totožný. Pozorný hráč jistě zaznamenal, že herní lokace již nadále nepokrývá vrstva zlaťáků. Sběrací element byl tedy z velké části odstraněn a nahrazen dobře schovanými truhlami, jež vám při použití dostatečného množství klíčů poskytnou bonus.

Druhá ztráta je daleko citelnější. I když se lokalizace opět ujal CD Projekt, rozhodl se tentokráte nechat filmové scény pěkně v originále, což nejspíše nebude mnoha českým hráčům zrovna vyhovovat. Na druhou stranu jimi zvládnuté titulky se opravdu povedly a jen stěží byste hledali nějaký výrazný zásek nebo problém.

Grafická stránka Letopisy Narnie: Princ Kaspian je tak trochu rozporuplná. Jako Letopisy Narnie: Princ Kaspian (PC)kontrast k nádherným exteriérovým lokacím a záběrům přímo z filmu se totiž setkáte s mnohdy neuspokojivou kvalitou cut-scén.

Nejen že jich je ve hře možná až příliš mnoho a rozsekávají každý slušný akční moment, dalo by se stejně dobře pochybovat i o jejich kvalitě. Naštěstí hrůzu napáchanou tímto elementem opět trochu léčí atmosférická hudba na pozadí, skvěle dotvářející výslednou fantaskní atmosféru.

Nedá se říct, že by Letopisy Narnie: Princ Kaspian byl vyloženým zklamáním. Přesto se ale autoři lehkým příklonem k adventurní části příliš nevyznamenali. Úkoly jsou mnohdy jednoduché a nebo (druhý extrém) nejednoznačné. A to jde pochopitelně ruku v ruce s hratelností, jež se s počtem dokončených levelů rapidně snižuje. Na druhou stranu se jedná o jedinečnou příležitost pro fandy knihy a filmu, jak si užít "na živo" kopec známých postav.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

62 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 443 čtenářůNejčtenější

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Další z rubriky

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.