Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hra za Taliban v Medal of Honor rozlítila americkou armádu

aktualizováno 
Bývalý advokát označil hru za tréninkový nástroj pro všechny, kdo chtějí zabíjet americké vojáky.

medal_kauza_medal

Dějištěm připravované válečné akce Medal of Honor se stal Afghánistán. Nejnovější kauzu ale odstartovalo až oznámení vydavatele, že hra pro více hráčů nabídne jako protistranu americké armády povstaleckou organizaci Taliban. Ostatně, s kým jiným by měly americké jednotky soupeřit?

Smysl dávající rozhodnutí vyvolalo vlnu nevole, při které například Karen Meredith, matka syna padlého v Iráku, požadovala ne sice úplný zákaz hry, ale její stažení z obchodů.

První fáze aféry vyvrcholila 23. srpna prohlášením britského ministra obrany Liama Foxe: "Představa, že je pro někoho přijatelné opakovat (ve videohře) činy Talibanu, je šokující. Jsem znechucen a rozzloben. Apeluji na prodejce, aby vyjádřili podporu našim ozbrojeným složkám a zakázali tento nevkusný produkt."

EA se ohradila ve stylu, že "při hře policajtů a zlodějů vždycky někdo musí být zlodějem", podpořeném prohlášením o svobodě slova a věrnosti realitě zobrazované války mezi Američany a Afgánci.

Nebylo jim to ale nic platné, protože 2. září zaznělo z úst generálmajora Bruce Casella: "Z respektu k těm, kterým sloužíme, nebudeme tuto hru prodávat." Následně byla zakázána plánovaná distribuce v obchodech na amerických armádních a leteckých základnách po celém světě. Tedy na místech, kde přebývá nemalá část cílených hráčů.

Medal of Honor

Do dění se zapojil také bývalý advokát Jack Thompson, který proslul sérií žalob proti herním společnostem. S urputností sobě vlastní napsal z pozice politického aktivisty otevřený dopis americkému ministrovi obrany Robertu Gatesovi. Medal of Honor označil kvůli "vysoké míře realismu za tréninkový nástroj pro všechny, kdo chtějí zabíjet americké vojáky". Požadoval okamžitý zákaz vydání hry a mimo jiné také nalezení armádních poradců EA.

Jack Thompson – proti všem

medal_kauza_thompsonDnes už bývalý advokát se před několika lety proslavil sérií žalob proti nejrůznějším herním společnostem, kdy mimo jiné označil hry série Grand Theft Auto za "simulátor vraždění". Také požadoval vyšetřování The Sims 2 za zobrazování nahoty.

V roce 2008 mu Nejvyšší soud odebral status advokáta z důvodu obstrukcí a předkládání falešných důkazů.

Electronic Arts prozatím svůj postoj nezměnili a Medal of Honor s vydáním naplánovaným na 12. října tak pravděpodobně nečekají žádné výrazné změny.

Electronic Arts spadli do celé kauzy v podstatě omylem: kdyby přímočaře sázeli na kontroverzi, nechali by hráče hrát za Taliban i v příběhové části hry pro jednoho hráče a při tom páchat válečné zločiny. To se ale nestalo.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...Najdete na iDNES.cz