Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrajeme zadarmo, hrajeme za peníze

aktualizováno 
O zlevněných hrách, edicích a o tom, jak jsem zažil krizi s Crysis.

Crysis: Warhead

Ze světa her k nám konečně dorazila edice Topseller. V Polsku ji mají již hodně dlouho, ale k nám se dostane teprve nyní. Její cena bude bohužel typicky česká. Zatímco v Polsku vyjde hra z této série na 39,90Zl, tedy 295 Kč, u nás to bude 399 Kč. Proč? Nemám ponětí. Obecně platí, že v Polsku jsou hry levnější než je v Evropě běžné. Domnívám se, že je to výsledek přímých kontaktů na americké dodavatele.

Obecně je Polsko trojským koněm USA z čehož někdy plynou i tato nezvyklá pozitiva. Mohu Vás ovšem uklidnit, pro Poláky je to stále dost peněz, protože tam mají ještě dražší základní životní potřeby než u nás. Myslím to samozřejmě v poměru k jejich platům. Koukněme se, co bude možné si v této edici pořídit.

Unreal Tournament IIINikoho nepřekvapí, že ze slevy CD Projektu sem přepadly akční Gears of War a Unreal Tournament III, ovšem mnohem pozitivnější je edice Warhammer Antology, která bude zahrnovat dva datadisky, Winter Assault a Dark Crusade.

Nákup této strategické série může představovat jistou ochutnávku před Warhammer 40.000 Dawn of War 2. Pro fandy závodů tu bude Race 07 a datadisk GTR Evolution. Součástí bude i premiérově vydané Bionic Commando: Rearmed.

Vidíme také, že celá edice zlevněných titulů změnila kabátek a samozřejmě přibírá i nováčky. Kabát změnila proto, že ten současný nebyl příliš hezký a spíše odrazoval, než aby lákal. Nově do ní zamíří třeba takový Jade Empire. Označen má být jako XK HIT, což je poněkud úsměvné, protože o hit jaksi nešlo, to by nebyl v této sérii. Každopádně je to pozitivní, o tom žádná.

Daleko lepší a příznivější by byla situace se zařazením War Leaders: Clash of Nations, kterážto hra je sice špatně hodnocena, ale pro milovníky druhé světové a série Total War představuje téměř jedinou variantu. Za 999 Kč se určitě neprodá víc než pár stovek kusů, možná ani to ne. Jsem navíc zvědav kolik lidí potěší původní F.E.A.R. bez datadisku za 269 Kč. První datadisk je zase samostatně za dalších 149 Kč a Perseus Mandate bude ještě dražší. Když si to spočítáte dohromady jde z toho spíš hrůza. CD Projekt nás tedy příliš nenadchnul, ale lepší něco než nic.

GTR Evolution (PC)Pro ty co zaspali mám smutnou zprávu. V létě a do konce září totiž v Tesco a JRC probíhala akce EA 1 + 1. Ve svém prvním článku jsem se jen letmo zmínil o jistých slevových akcích u EA a právě tahle byla nejlepší. Kvůli ní mají u mě Electronic Arts bod k dobru. Byli k dispozici tituly jako Command & Conquer 3 Tiberium Wars, Medal of Honor Airborne či Need for Speed Carbon, ale i mnoho dalších.

Daleko lepší pověst má mezi hráči společnost THQ, a protože si myslí, že dobrých zpráv není nikdy dost, rozhodli se tito spolutvůrci fenomenálních Company of Heroes (pro mě i datadisku Opposing Fronts) vypustit Full Spektrum Warriors zdarma (download). Ono je jasné, že už si to věru moc lidí nekoupí, tak proč neudělat někomu radost, že…

Škoda, že jiní borci to řeší stylem, hele stará hra…vydáme ji za peníze a budeme tomu říkat super projekt GOG. V tomto směru se před THQ jen skláním. Daleko více mě potěšilo stažení Area 51, protože jsem fanda solidních stříleček. Přes zastaralou grafiku, je tato hra celkem zábavná, proto doporučuji vyzkoušet. Po vyzkoušení mé nadšení poněkud ochladlo, protože se na Catalystech 8.9 neuvěřitelně sekala. Má grafická karta 4850 1GB DDR3 tak zklamala na celé čáře.

Krize v Crysis

Jako každý, i já jsem uvítal akci Crytecu, kdy si zájemci mohli o víkendu vyzkoušet Crysis Wars, tedy multiplayerovou formu této hypermoderní střílečky. Udělal jsem si konto na mycrysis.com, obdržel stahovací odkazy a stáhl 5,663 GB dat se hrou. V 18:00 10. října nastala hodina H a přišel mi key. S optimizmem sobě vlastním jsem si nastavil rozlišení 1024x768, 8xAA a grafické nastavení Hráč.

To, co jsem poté uviděl byla slide show. Takže jsem začal snižovat a snižovat až jsem se snížil k pouze několika vyšším nastavením bez antialiasingu. Ani poté mi hra nejela jak by měla a seká se jak Dumbrovský ve svých „nejlepších“ letech. Co říci k samotné hře? No, není to tragedie, ale na druhou stranu ani není co slavit. Některé mapy jsou prostě příliš velké a co je nejhorší, okamžitě v nich umřete.

Crysis Warhead (PC)O několik bugů, především různých zaseknutí, také několikrát zakopnete, ale není to nic strašidelného. Kdyby se jednalo o hru zdarma asi bych ve stoje tleskal, ale jako placený přídavek mi přijde poněkud k ničemu. Ten, kdo má GTX 280 si pořád nemůže nastavit anitialiasing a bez něj hra nevypadá vůbec dobře.

Pravidelně hraji F.E.A.R. Combat a Team Fortress 2, a to se prostě nedá srovnat. Obě hry mají mnohem lepší grafiku, nesekají se a do akce není daleko. Je sice pravda, že v TF2 je těžší dosáhnout několika fragů za sebou, ale i tak mi to připadá jako lepší zábava. Pokud bych měl o Crysis Warhead uvažovat především jako o multiplayerovém titulu, prostě bych si nechal zajít chuť.

Doufám, že těm, co se namáhali stahovat tu obrovskou spoustu dat, dají tvůrci ještě nějaký den navíc a hned nás nevypnou, protože jinak bude na serverech pusto a prázdno. Mým celkovým závěrem je dojem, že tahle hra potřebuje ještě roky na to, aby ji veškeré grafiky střední třídy zvládly na solidní úrovni. Hrát totiž Crysis Wars na medium je velmi nehezký pohled. Nezbývá mi tedy nic jiného než zapřemýšlet o Call of Duty 4, o kterém kde kdo tak básní. Vyzkoušíme, uvidíme.

Pro fanoušky Wars mám však přeci jen dobrou zprávu. Je tajná, tak o ní nikomu neříkejte. Crysis Wars totiž obsahují nejen servery, u kterých je potřeba key, ale i několik těch, ke kterým potřeba není. Hledejte proto ty s „nokey“ v názvu a nemusíte tak mazat těch necelých šest giga.

Crysis Warhead (PC)Měl jsem rovněž příležitost si vyzkoušet nejlákavější část nového Crysis přírůstku. Musím říci, že mě zjištění jen a jen potěšila. Nastavení mého kompu bylo následující: 1024x768, 8xAA a vše s výjimkou stínů na Fanatik.

Neřekl bych přímo, že to jelo skvěle, ale dalo se to, a to je hlavní. Grafická stránka hry je velmi pěkná a přitlačit na antialiasingu se určitě vyplatí, rozhodně lepší než trvat na větším rozlišení.

Oproti původnímu Crysis jsem zaznamenal jistá herní zlepšení. Vojáci Korejské lidové republiky již nejsou tak tupí jak minule, ale k ideálu mají asi stejně daleko jako Standa Gross ke křišťálové čistotě. Najdou se chvíle, kdy se k vám staví zády a ochotně nabízejí svůj zátylek, ovšem daleko horší jsou situace, kdy si nevšimnou mrtvého kolegy o pár metrů napravo a vesele koukají po holubech. Jejich schopnost krýt se a koordinovat akce tak, aby vás obklíčili je rovněž poněkud žalostná. Srovnání s F.E.A.R. a dvěma datadisky tak vyznívá poněkud nepřesvědčivě.

Hrál jsem samozřejmě rovnou na delta obtížnost a mohu s odpovědností prohlásit, že to není nijak zvlášť obtížná hra. Perné chvilky pro vás nastanou pouze v situaci, kdy je kolem hodně lidských nepřátel nebo několik vetřelců. Ti jsou již trochu chytřejší a hůře zničitelní. Boj s nimi je pak více než zábavný.

Posledním soupeřem jsou kolegové s nanobleky, ale jiným jazykem, kteří mají vyšší odolnost a bojovat s nimi přináší větší porci obav z výsledku. Každopádně se ale vyvarujte přímého střetu s velkorážními kulomety jednotlivých vozidel, nedej bože se sprškou mrazících paprsků. Mé konečné hodnocení je velmi příznivé a datadisk bych povýšil nad původní hru. Rozhodně za něj stojí dát nějakou tu korunu.

Fallout 3 Xbox360Kolem vydání RPG Fallout 3 se rozběhla zajímavá diskuze. Tématem je kdy byl k dispozici crack pro verzi na XBOX 360 a jaký vliv to bude mít na prodeje. Dále se diskutovalo, jak proboha majitelé konzole stahují své cracky přes konzoli.

Proč tato diskuze? Crack se objevil nějak podezřele brzy a na konzoli se pirátí vesele a často. Důvodem je to, že při koupi konzole, která nedávno zase trochu zlevnila, vám obchodník často nabídne tzv. očipování, což dovolí provozovat na ní nelegální kopie her.

S velkou pravděpodobností, která hraničí s jistotou, tak tvrzení, že na konzolích se využívá nelegální software jen málo, padá. Je proto jen otázkou času, kdy se rozšíří do velkých rozměrů, tak jak tomu bylo a je na PC. Pro výrobce her to není věru nic pozitivního a tak na konzole vydávají hry „jak o dušu“, dokud se ještě úplně nerozmohlo.

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Žijeme ve zlaté éře herního retra?

Divinity Original Sin 2

Pokud se vám občas zasteskne po starých časech, kdy byla Windows ještě v plenkách a v obýváku se vám rozvalovaly staré...

KOMENTÁŘ: Na připravované hry čekáme čím dál déle. Mrzí to však někoho?

Red Dead Redemption 2

Kdo trochu sleduje aktuální situaci v herním průmyslu, musel si nutně všimnout, že čas potřebný k vývoji moderního...

Které hratelné postavy byste rádi viděli v Diablu 4?

Diablo 2 pacifist

Ačkoliv prozatím nebylo nic oficiálně oznámeno, nedávné prohlášení Blizzardu o rozpracování několika projektů s Diablem...Najdete na iDNES.cz