Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrát za zlo je zábava. V deskovém Vládci podzemí líčíme pasti na hrdiny

aktualizováno 
Za ty hodné se hraje všude a občas to chce změnu. Ve Vládcích podzemí ovládáte hordy služebníků a kladné hrdiny masakrujete.

Vládci podzemí

Grafická stránka hry je originální i sympatická a napovídá, že se je to zábavná záležitost. Nicméně pod roztomilým pláštěm zábavnosti se ukrývá extrémně složité soukolí. Můžete hrát intuitivně a hezky se pobavíte. Nebo můžete počítat, plánovat a uvařit si mozek. Hru ovládá silné téma neviditelné na první pohled, ale profík porazí zelenáče, kdykoliv bude chtít.

Hrdinové jsou rozděleni do pěti povolání a tříd. Potkáte je v různé výzbroji a na různých úrovních. K bojům s hrdiny slouží hromádka kartiček potvor a pastí, které si nakupujete do jeskyně pomocí Vládci podzemídřevěných kostiček jídla a zlata. A jsme pomalu na konci inventury. Už stačí jen zmínit potoky krve hrdinů ve formě skleněných krychliček a figurky vašich loajálních služebníků. Sami si přece ruce špinit nebudete.

Celý rok si pěkně něco budujete
Hra má dvě roviny. Tou první je budování vašeho podzemí. Máte na to celý rok, tedy čtyři roční období. Co se právě děje, ukazuje něco jako časová osa, kde je poměrně přehledně pomocí symbolů znázorněno, jak po sobě události následují.

Nejprve se na centrální hrací plán umístí dostupné potvory a místnosti pro toto období. Plán je dost velký, takže to mimochodem rozhodně není hra na cesty do vlaku. Na plánu je uložena společná zásoba herních komodit (zlato, jídlo, impové atd.). Dále je zde krásně vidět sled herních akcí a kam můžete rozmístit své věrné pomocníky.

Můžete dělat, co vás napadne: rozšiřovat své chodbičky, kutat zlato nebo vyrábět pasti a najímat obludy. Zkrátka vše, co vám pomůže v přípravě obrany Vládci podzemípodzemního teritoria. Hra je primárně určena pro čtyři hráče, přičemž všichni zúčastnění se stanou právě vládci podzemí, kteří tu mezi sebou soupeří. Příchozí hrdiny ovládá samotná hra.

A pak vám to někdo přijde vyrabovat.
Po uplynutí čtyř ročních období nastává situace, na kterou jste se tak pečlivě připravovali: příchod hrdinů. Během roku přípravy už vytušíte, jaká sestava se na vás chystá. V závislosti na tom, jací jste záporáci, k vám přicházejí dobrodruzi různých úrovní. Platí pravidlo, že čím jste jako páni zla zlověstnější, tím nepříjemnější mágové a válečníci vám buší na vrata.

Souboj proběhne maximálně ve čtyřech kolech, během nichž můžete přijít až o čtyři části podzemí. Záleží na vaší obraně a taktice. Může se vám podařit nepřátelskou družinu vybít ve dvou kolech, a pak máte volno. Nebo je pomocí různých specialit zdržujete tak dlouho, až otráveně odejdou. Možností je spousta a neexistuje jen jedna vítězná strategie.

Vládci podzemíAť dopadne bitva jakkoli, vy a vaši spoluhráči se brzy vzpamatujete a jste ve druhém roce, který probíhá téměř stejně jako ten předchozí. V dříve naznačené bitvě z prvního roku jste zjistili své slabé stránky, takže máte možnost a čas se na ně zaměřit a obranu vylepšit, protože na konci druhého roku znovu přijde konfrontační fáze s hrdiny.

Nejtemnější lord, tedy vítěz
Po druhém boji s nepřátelskou družinou hra končí a zbývá určit vítěze. Tím se stane ten vládce podzemí, který získal nejvíc prestižních bodů. Bodíky se sice rozdávají až na konci, ale i tak se často do závěrečného sčítání promítne nepodařený start. Prestiž získáváte za ledacos: za zajaté hrdiny, nedobyté místnosti a další ukazatele vaší moci.

Také se rozdělí sedm titulů, které vám přinášejí cenné body. Kdo vytuneloval nejvíc chodeb, je pánem tunelů, nebo úplně největší prevít se Vládci podzemístane pánem zla. Je dobré sledovat, jak si v různých ohledech vedou protihráči a v pravý čas jim titul vyfouknout.

Rozhoduje taktika
Pokud si každý hrabe na vlastním písečku a moc se neohlíží kolem sebe, šance jsou poměrně vyrovnané. Ovšem hráč, který dokáže odhadnout, co zahrají soupeři, nebo který umí mistrně kličkovat na stupnici zla, má velikou výhodu. Pravidel není málo, ale jsou srozumitelně napsaná a dobře se čtou.

Lze se setkat i s názorem, že to není hra pro začátečníky, což není tak Vládci podzemídocela pravda. Pokud ji hrají jen začátečníci, není problém. Kvůli tématu baví kluky, díky grafice baví i holky, takže celkově ji můžeme vřele doporučit.

A ještě závěrečná poznámka: v základním balení dostanete i malinké rozšíření, o kterém se nějakou dobu nevědělo, co s ním. Nedávno však vyšla oficiální pravidla a přinesla pořádnou dávku interakce. Máte tedy nástroje i k tomu, abyste zavařili nejen hrdinům, ale i protihráčům.

Počet hráčů: 2-4
Doporučený věk: 12+
Herní doba: 60-120 minut
Cena: 890 Kč
Oficiální stránka

Autor:


Témata: Vlak

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Naučil simíky brát drogy a vydělává na tom 6000 dolarů měsíčně

The Sims: BasementalCC mod

Díky štědré podpoře od fanoušků se šikovný modder uživí tím, že do „simulátoru života“ The Sims přidává ilegální...Najdete na iDNES.cz