Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hry na hrdiny potřetí - D&D a AD&D

  12:00
V rámci našeho seriálu o nepočítačových hrách na hrdiny se dnes podíváme na skutečnou legendu – na slavný herní systém AD&D. Mnozí z vás ho jistě znají z počítačových her typu Baldur´s Gate, v tomto článku se však dozvíte něco více, například to, jaká je atmosféra při originální stolní hře nebo jaké jsou klady a zápory tohoto systému.

Jednou z nejstarších, nejslavnějších a také nejhranějších her na hrdiny je (přesto, že se to někomu nemusí líbit) americká záležitost Dungeons And Dragons, neboli D&D (její oficiální stránku najdete zde). Tato hra rovněž celkem jasně vede v počtu počítačových RPGček, do kterých byl tento systém implementován (kromě současných Baldur´s Gate a spol. také legendární Eye of the Beholder, Dark Sun, Ravenloft či Pool of Radiance, jehož pokračování se chystá na letošní podzim). V současnosti přichází na svět již třetí edice této hry a není tajemstvím, že snad již na sklonku tohoto roku se třetí vydání těchto pravidel dočkají i nějaké té počítačové konverze. Většina českých hráčů Dungeos And Dragons se v současnosti řídí druhou edicí, která má svoji vlastní zkratku - AD&D, neboli Advanced Dungeons And Dragons. Tvůrci herního systému D&D, firma TSR, si nebyla schopna ani přes obrovský úspěch svého produktu udržet finanční samostatnost, takže nyní je faktickým vydavatelem D&D společnost Wizards of The Coast, která se kromě této hry zabývá i dalšími produkty s podobnou tématikou, například herními kartičkami Magic the Gathering.

Účelem tohoto článku není popsat pravidla samotné hry (ostatně, chtěl bych vidět toho, kdo by to dokázal v rámci článku této velikosti), ale spíše přiblížit možnosti a atmosféru čtenářům, kteří D&D neznají. Zkušeným dobrodruhům snad alespoň připomene neopakovatelné chvíle strávené nad touto výbornou zábavou. Jak již samotný název hry našeptává, je systém D&D zasazen do fantasy prostředí a tomuto žánru je takříkajíc šitý na míru, takže neumožňuje jednoduchou konverzi třeba na cyberpunk nebo sci-fi. Před pár dny jsem sice v jednom z pražských obchůdků zahlédl herní manuál pro systém, který zjednodušeně řečeno vypadal jako sci-fi AD&D, ale to je spíš zajímavost než hlavní trend tohoto produktu.

Podle astrologů přicházel do Nawalské říše temný věk. Ormell jejich plácání sice nikdy moc nevěřil, jelikož jejich informace nevycházely ani do Pravých bohů (ostatně ani těm Ormell moc nevěřil), ani z pevně daných struktur magie, ale pravdou bylo, že v poslední době se k životu probouzela různá temná stvoření v mnohem hojnějším počtu, než tomu bylo dříve. Teď, se smrtí na jazyku, však už Ormell věřil. Věřil astrologům, pochopil i hrůzu v očích potulného věštce, který si před třemi dny prohlížel Ormellovu ruku. Bolest pomalu ustoupovala do pozadí a Ormellovou myslí znovu prolétly události tohoto strašného dne…

„…lehká práce, ale musíte si pospíšit. Abarazzim nebude pár dní víc než seschlá zombie, ale časem by mohl nabrat obrovskou sílu.“ To byla slova posla, který dorazil na zpěněném koni z Vališského chrámu se vzkazem od samotného Preláta. Lehká práce…

Kolem zříceniny se potulovalo jen pár ghůlů, kteří je sice svým čichem ucítili na několik desítek metrů a rozběhli se proti nim v celé tlupě, ale Waya měla dost šípů… Thorfarin vykřikl, když se do něj zpoza rohu zaryl chladivý pařát. Ormell zahlédl stínovou postavu a stačil seslat své magické střely dřív, než temná bytost udeřila znovu…

Pod druhým úderem trpaslíkovy sekyry se kostlivý strážce portálu rozsypal a cesta byla volná. Thorfarin vykročil do obrovské osvětlené místnosti a Ormell s Wayou ho následovali...

Tohle měla být ta lehká práce? Tenhle démon, kterého nezranily ani Wayny stříbrné šípy, ani Thorfarinova magická sekyra? Tahle strašlivá bytost, která se jen smála Ormellovým nejlepším kouzlům? Tohle byla lehká práce, ne však pro ně, nýbrž pro tu nestvůru, která se teď tyčila nad jejich zmrzačenými těly…

Pro systém AD&D je typická velká propracovanost, podpořená velkým množstvím manuálů, které detailně popisují různé aspekty této hry. Najdeme zde jak knihy pro jednotlivá povolání a rasy, tak příručky pro pokročilou magii, přehledy mýtů, legend a božstev, ale také třeba knihu o tom, jak zhruba vypadá takové fantasy město či hrad. Tato pravidla samozřejmě nemusí brát pán hry (neboli Dungeon Master, dále jen DM) úplně striktně, ale je lepší, když je chápe spíše jako inspiraci nebo ulehčení práce. Tvůrci hry navíc hráčům nabízejí i velmi slušný počet hotových světů, od klasických fantasy prostředí typu Mystara, Forgotten Realms či Dragon Lance přes pouštní Dark Sun a hrůzostrašný Ravenloft až k bizarnímu Al-Quadim či meziplanárnímu Planescapu. Všechny tyto světy mají vlastní propracovaný ekosystém, speciální příšery, fungující společnost, jedinečné rasy a povolání, unikátní kouzla a další specifika.

Autoři hry v jednotlivých manuálech popisují spousty „obyčejných“ předmětů a zbraní, magických artefaktů i cenností, bestiář obsahuje úctyhodné množství hodných i zlých bytostí a tvorů, kouzel pro čaroděje je k dispozici několik set a pro kněze či druidy jen o něco méně. Nic vám samozřejmě nebrání v tom, aby DM vymyslel nové nestvůry či zbraně, hráč hrající postavu čaroděje si může ve své laboratoři vytvořit nové unikátní kouzlo a tak dále. Pravidla zkrátka netvoří uzavřený celek, ale je možno na ně neustále navazovat a vymýšlet nové a nové věci. Zkuste si schválně heslo D&D zadat do vašeho internetového vyhledávače a uvidíte, kolik odkazů s vlastní „amatérskou“ tvorbou různých nadšenců na internetu naleznete.

Prostředí AD&D nabízí hráčům neomezenou volnost v jejich jednání. Závisí samozřejmě na DM, co všechno jim dovolí, ale čím lepší a zkušenější DM, tím více je schopen improvizovat a reagovat na nečekané zvraty v jednání postav. Hraní samotné není jen o prozkoumávání nového území, procházení temných krypt a bojích se skřety či jinou havětí. Takových činností si konec konců můžete užít dost i při hraní počítačových RPGček a hry na hrdiny jsou jedinečné hlavně v tom, co se děje jaksi „okolo“. Hráči totiž většinou rádi tráví čas společného posezení i tím, že si piplají své postavy, ať už učením nových kouzel, nákupem nových zbraní, oblečení nebo třeba koní, ale například i kontakty s okolím, budováním vlastního hradu, najímáním žoldáků a podobně. Fantazii se meze nekladou, vše závisí jen na DM a jeho úvaze, zda to či ono vzhledem k postavení hrdinů povolí.

AD&D disponuje celkem slušným (i když v rámci her na hrdiny určitě ne úplně tím nejlepším) vývojem postav, který je založen na zkušenostech, a to nejen bojových. Kromě základních vlastností a bojových schopností je tu i celá řada nebojových dovedností, od praktických dovedností typu rybaření či kovářství přes dobře využitelné bylinkářství či léčitelství až po náročné vědní obory, jako je třeba astronomie. Magicky aktivní postavy (sakra, tenhle slovní obrat mám ze Shadowrunu) samozřejmě znají spoustu kouzel, které s jejich postupem na vyšší úroveň přibývají jak do počtu, tak do účinnosti.

Pravidla boje sice nejsou úplně vždy v duchu logiky, k žádným obzvlášť nesmyslným situacím však nedochází. Základní pravidla boje, vývoj postavy a další záležitosti nezbytné pro herní začátky jsou poměrně jednoduché a i začínající hráči a DM si na ně brzy zvyknou. Postupně lze k jádru nabalovat různá nepovinná pravidla, přikupovat rozšiřující knihy a podobně. Zpočátku se asi většina herních skupin soustředí na boje, ale ty, jak už jsem řekl, nejsou podle mého názoru v AD&D tím nejdůležitějším. Později se hráči a DM budou zajímat hlavně o příběh, různé logické návaznosti a podobně. Je výborné, když postavy neprožívají jen jednotlivá navzájem nesouvisející dobrodružství, ale pokud jsou opravdovou součástí herního světa a jejich jednání má dopad na dění kolem a naopak.

V českých obchodech je možno sehnat klasické knihy AD&D, a to nejen několik základních manuálů s pravidly, ale i některé doplňkové knihy. Neexistuje však žádný oficiální překlad, takže hraní vyžaduje alespoň základní znalosti anglického jazyka. Pro začátečníky postačí základní kniha pro hráče, manuál pro DM a základní bestiář, pak bude záležet jen na vás, jestli si vše potřebné domyslíte sami, nebo budete hledat inspiraci v dalších manuálech. V souvislosti s tím, co lze v Česku ohledně fenoménu D&D pořídit, musím zmínit i několik románových sérií, které přímo z této hry na hrdiny čerpají. Nedávno byl rovněž v našich kinech uveden film Dungeons And Dragons, ale popravdě řečeno, je to docela slabota.

AD&D je jedním z nejpropracovanějších fantasy systémů, na které můžete mezi hrami na hrdiny narazit. Zároveň je však poměrně náročný - manuály jsou totiž docela drahé a navíc jsou v angličtině. Na druhou stranu k AD&D existuje obrovská spousta dalších materiálů, a to jak v obchodech, tak na internetu. Pokud máte čas a prostředky k tomu, abyste tuto hru začali hrát, pak vám gratuluji a vřele vám ji doporučuji. Věřte, že jakmile se jednou ponoříte do světa AD&D, jen velmi neradi se budete vracet do šedé reality všedního života.

Autor:
Témata: Manuál
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Druhá sezona Falloutu potvrzena, seriál masivně zvýšil zájem o hry

Seriál Fallout od Amazonu, který vznikl na motivy známé herní postapokalyptické série, se dočká...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední, slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...