Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry na motivy Star Wars

  12:03aktualizováno  8. června 2:49
Máte rádi Star Wars? Je vám líto, že filmová sága už skončila? Pokud odpovídáte kladně, máme pro vás zajímavý přehled her zabývajících se tematikou Hvězdných válek. Uvidíte, že nebudete litovat.

Důležité odkazy na Epizodu III

 • recenze filmu
 • vše o filmu na iDNES
 • recenze PlayStation 2 hry
 • recenze Nintendo DS hry

  SW: KotOR 2 George Lucas si velkolepě splnil svůj sen a vypuštěním Epizody III – Pomsta Sithů udělal za jednou částí velkolepého fenoménu jménem Star Wars tlustou čáru. Ale byl by hlupák, kdyby mu nebylo jasné, že na jedné z nejlukrativnějších značek současnosti může ještě vydělat spoustu peněz. Kromě obligátních knih, animovaných filmů, dost možná i seriálu stojí v popředí především počítačové hry. Ty jsou ve spojení se světem Star Wars velice úspěšným artiklem, ať už ekonomicky či po stránce kvalitativní. George už před patnácti lety rozpoznal potenciál herního trhu a založil odnož společnosti Lucasfilm zabývající se hrami, která později získala jméno Lucasarts a stojí za desítkami skvělých i revolučních titulů nejen ze světa Star Wars, kterými se nyní hodláme zabývat. V období kolem Epizody I sice úroveň vydávaných her povážlivě klesla, avšak s časem opět stoupla, přičemž v současné době máme možnost narazit na skutečně špičkové tituly. Pojďme se na ně společně podívat.

  Star Wars: Knights of the Old Republic

 • recenze prvního dílu (X-Box)
 • recenze prvního dílu (PC)
 • recenze druhého dílu (PC) SW: KotOR 2
  Měřeno pohledem skutečného fandy univerza Hvězdných válek, je nejzajímavějším projektem poslední doby série Knights of the Old Republic – RPG, která vypráví velezajímavé příběhy zhruba 4000 let před událostmi probíhajícími v Epizodě I. Období Staré republiky je ovšem neméně zajímavé, než filmy zpopularizovaný časový úsek. Mimojiné velice dobře poznáte, že se Lucasův vesmír oplývá cyklickou formou, kdy se podobné situace dost často opakují na pozměněném pozadí. Nevyhnete se odvěkému konfliktu mezi rytíři Jedi a temné straně sloužícími Sithy, avšak vlastní příběh je neuvěřitelně poutavý a zvratový. První díl nás uvádí do role válečníka s amnézií, jenž postupně zjišťuje, že býval Jediem a dokonce i něčím víc. Zpočátku ani netušíte spojitost vaší osoby s hrozbou v podobě Darth Malaka, který vede brutální válku proti Republice, nakonec se ale budete hodně divit. Děj druhého dílu s podtitulem Sith Lords probíhá pouhých pět let po skončení jedničky, návaznost je tedy značná. Dokonce i kostra příběhu se zdá být hodně inspirovaný předchůdcem. Vaše postava má znovu sklerózu a znovu zjišťuje, že je ochráncem dobra a disponuje Silou. Podle všeho je dokonceStar Wars Knight of the Old Republic II: The Sith Lords posledním Jediem v celé galaxii. Proto na něj Sithové pořádají hon. Vaším úkolem samozřejmě je zřídit pořádek a zrekonstruovat Řád Jediů.

  A nebo také ne! Oba dva díly totiž oplývají neuvěřitelnou možností příklonu k vybrané straně Síly. Můžete se tak stát buď Sithem nebo Jediem, přičemž průběh hry se pro oba směry výrazně liší. Questy se dají plnit mnoha způsoby, jejich nápaditost a spjatost s dějem je jednou z největších deviz série. Samozřejmostí jsou pokaždé dva diametrálně odlišné konce hry. Pokud rozumíte dobře anglicky, jistě budete nad četnými rozhovory chrochtat blahem, jelikož tyto dosahují až nečekané filozofické hloubky. Čekáte-li rozsáhlé areály ve stylu Morrowindu, které nabídnou takřka neomezenou možnost volného pohybu, budete dost možná zklamáni. V zájmu intenzivního vyprávění příběhu se na mnoha více či méněStar Wars Battlefront známých planetách procházíte převážně ve vytyčených oblastech do jisté míry jste vedeni za ručičku. Odměnou však budiž nečekaný spád hry, která v obou případech vystačí zhruba na 30-40 hodin čistého času. Ačkoliv boje v Knights of the Old Republic nejsou esenciální záležitostí, rozhodně svým systémem dokáží zaujmout. Před potyčkou se hra zapauzuje a vy máte možnost své tříčlenné partě rozdat dostupné rozkazy, jež si zpřístupníte postupným vývojem jednotlivých postav. Technicky jsou obě dvě hry shodné, ačkoliv jedničku vytvořila společnost BioWare, dvojku pak Obsidian Entertainment. Rozhodně nemá cenu hrát rovnou druhý díl, jelikož přijdete o spoustu souvislostí, takže to vezměte pěkně popořadě. Vzhledem k úspěšnosti hry už se v kuloárech šušká o dalším, tentokrát revolučnějším, pokračování.

  Star Wars: Battlefront

 • recenze hry na PlayStation 2
  O populární multiplayerové hře Battlefield 1942 jste už určitě slyšeli, mnozí z vás jiStar Wars Battlefront zajisté i hráli. Takže pro vás nebude problémem pochopit základní princip Star Wars: Battlefront, jenž je považován za předělávku Battlefieldu do světa Hvězdných válek. O příběh zde absolutně nejde a přestože se tvůrci snažili připravit i singleplayerové tažení, moc se jim to nepovedlo, a je naprosto jasné, kde leží hlavní těžiště titulu. Ano jde o multiplayerové souboje, jichž se může zúčastnit až 64 hráčů. Ti pak bojují o zvláštní stanoviště, která stabilně přidávají bodíky vám a ubírají soupeři. Kdo tedy po delší čas ovládne větší množství stanovišť, vítězí. Zápolí se na známých planetách jako je Kashyyk, Hoth, Geonosis, Endor apod. K dispozici je hned několik tříd postav, přičemž se výrazně doporučuje vzájemná spolupráce mezi nimi. Spoustu lidí přilákala i možnost vyzkoušet si spoustu známé Star Wars techniky jako je třeba známý kráčející tank AT-AT či různé speedery. Ačkoliv těsně po vydání byl Battlefront hodně problematickou a nevyváženou záležitostí, v současnosti jde o jednu z nejlepších multiplayerových akcí. Pro fandy Hvězdných válek to samozřejmě platí desetinásobně. Momentálně už se v Pandemic Studios pracuje na pokračování,Star Wars: Republic Commando které opět nabídne bitvy jak z původní, tak nové trilogie. Kvalitní zábavy se konečně dočkají i hráči nevybavení internetovým připojením, jelikož je v plánu opravdu propracovaná kampaň pro jednoho. Ovšem mnohem zajímavěji zní zakomponování stíhaček jako je X-Wing či TIE Fighter, které budou pilotovatelné. Přislíbeny jsou i obří křižníky sloužící jako vesmírné základny. Pokud se tento prvek podaří do hry implementovat nenásilně, prorokujeme Battlefrontu 2 velkou budoucnost.

  Star Wars: Republic Commando

 • recenze hry na PC
  Republic Commando spatřilo světlo světa poměrně nedávno. Mělo jít o taktickou akci ve stylu Rainbow Six, ale nakonec se taktické elementy omezily na minimum a ze hry se stala víceméně tradiční střílečka s několika netradičními vlastnostmi. Zápletka se odehrává v nepříliš dobře zmapovaném období mezi II. a III. Epizodou, kdy probíhají Války klonů. Hráč se dostává do role velitele jedné z jednotek klonů a se svými třemi parťáky plní úkoly na planetě Geonosis, zničené vesmírné lodi a nakonec na domovské hroudě Wookiů – Kashyyku. Klony sice mohou na Star Wars: Republic Commandoprvní pohled působit uniformě, avšak překvapí, že mají svou vlastní osobnost, které ve vtipných hláškách dávají průchod. Hratelnost je skutečně svižná, takže se v podstatě ani na chvíli nezastavíte. I rozkazy týmu rozdáváte takříkajíc za chodu. Na předem vymezených místech je vždy vyobrazena značka ukazující, co je zde možné provést. Stiskem jednoho tlačítka pošlete jednoho ze svých kluků tuto akci vykonat. Jde například o krycí střelbu ve vhodném úkrytu nebo otevření dveří. Taktika tedy dostává značně na frak, jelikož hra vám tímto způsobem v podstatě předepisuje, co kde dělat. Úrovně nejsou z nejnápaditějších a především na Geonosis už šedé místnosti unavují. Nepřátel je na každém rohu spousta, obtížnost tedy musí být redukována slabou umělou inteligencí. Mnohem více než Rainbow Six mi hra připomínala Serious Sam, což není špatná vizitka, jen jsme čekali něco hodně odlišného. Navíc se časem dostavuje stereotyp, ale než se naplno stačí projevit, hra končí. Po necelých deseti hodinách pařby. Jde o, do jisté míry, rozporuplnou hru, kterou by však fandové Star Wars měli vyzkoušet. Slušnou proci zábavy totiž nabídnout určitě dokáže. Ultimate Demolition DerbyŠkoda jen, že jsme se nedočkali kooperativního multiplayeru, ale jen pouhého deathmatche.

  Star Wars: Galaxies

 • recenze základní verze hry na PC
 • recenze rozšíření hry na PC (Jump to Lightspeed)
  Jestliže mluvíme o hrách ze světa Star Wars, nesmíme zapomenout na s největší pravděpodobností největší projekt z této oblasti. MMORPG Star Wars: Galaxies vyšlo v roce 2003 a přes velké množství nedodělků si získalo neuvěřitelné množství předplatitelů. Ti sice zpočátku zklamaně odcházeli se slovy, že se jim nechce dělat platící betatestery, avšak po roce bylo po stránce vyváženosti takřka vše v pořádku a nyní jde o jednu z nejpropracovanějších MMO her co můžete najít. Ostatně není se čemu divit, vždyť podle zákulisních informací jde o nejnákladnější hru všech dob. Je to splněný sen všech Star Wars fandů, jelikož se zde mohou imitovat své oblíbené hrdiny a pouštět se do mnoha dobrodružství. Na počátku si v podrobném editoru vytvoříte vlastní postavu – nabízí se spousta ras i povolání. Ty se v průběhu hry dají navíc ještě měnit. Zkušenosti získáváte všemi možnými činnostmi. Misí je neskutečné množství a většinu z těch těžších je třeba plnit v partě s dalšími lidmi. Nabízí se třeba i úkoly spojené s filmy, takže si Ultimate Demolition Derbynapříklad vyzkoušíte jaké to je pracovat pro Jabbu Hutta. Ti vůbec nejlepší hráči dostanou možnost stát se rytířem Jedi, čímž se jim otevře zcela nový svět. Na druhou stranu si ale musí dát pozor, aby nezemřeli, jelikož na rozdíl od ostatních se Jediové už neprobudí. Nesmí chybět ani odvěký boj Impéria s Rebely a obří bitvy těchto dvou frakcí.

  Ve Star Wars: Galaxies můžete dělat vše, co se vám jen zachce. Určitě si budete chtít postavit vlastní domeček, nejlépe v českém městě. Ano, i to se ve hře nachází. Podnikavější hráči si založí vlastní obchod, továrnu, kadeřnictví, nemocnici nebo taneční skupinu. Obchodování není nijak regulováno, po čase se totiž ve hře podařilo ustanovit víceméně fungující ekonomiku. Prostě svět sám pro sebe. Dozajista využijete možnosti ježdění na různých zvířatech nebo kluzácích. Ale skutečně dramatickou změnu hratelnosti znamenal až datadisk Jump to Lightspeed. Jak už název napovídá, přibyl hře nový rozměr v podobě celého vesmíru. Každý hráč má právo na loď, může si kupovat nové a také je vylepšovat. Samozřejmostí jsou i nové mise s volným prostorem spojené. A také pořádné bitvy. Pokud se na Galaxies chystáte, tak toto rozšíření výrazně doporučujeme. Momentálně SW: Galaxies: Jump to Lightspeedse pracuje na dalším rozšíření nesoucím jméno Rage of Wookies. Tento datadisk přinese obsah korespondující s nedávno vypuštěnou Epizidou III. Po tomto vychvalování byste si MMORPG Star Wars určitě chtěli vyzkoušet, ale na místě je jisté varování: systém hry je poměrně složitý, vyžaduje schopnost socializace v anglickém jazyce a v neposlední řadě je třeba platit patnáct dolarů měsíčně. Takže si investici dobře rozmyslete. Pokud se rozhodnete pro, čekají vás moc pěkné zážitky. A pozor: dost možná taky závislost.

  Star Wars: Empire at War

 • První pohled na hru
  Empire at War si budete moci zahrát až koncem tohoto roku, přesto ho v našem přehledu Star Wars her, které byste neměli minout, nesmíme opomenout. Pracují na něm strategičtí odborníci – bývalí zaměstnanci Westwoodu, nyní fungující pod jménem Petroglyph Games. Hra na první pohled zaujme vynikajícím grafickým zpracováním, které ve strategické škatulce zřejmě přebije veškerou konkurenci. Časově je projekt zasazen do velice zajímavého období mezi Epizodou III a IV, kdy je u moci Impérium a začíná odboj Rebelů. Právě tyto dvě strany budouStar Wars: Empire at War hratelné a lišit se mají skutečně v každém coulu. Impérium sází na sílu a množství, zatímco Rebelové na záškodnické prostředky a hru na schovávanou. Systémem hry by Empire at War mělo připomínat Rome: Total War s tím rozdílem, že v dynamické kampani si nebudete podrobovat Evropu, nýbrž celý známý vesmír. Skvělá výzva. Ještě lépe pak zní fakt, že se bude bojovat jak na planetách, tak ve vesmíru, přičemž obě dvě roviny se mají efektivně prolínat. Ze země tak můžete střílet ionovým kanónem na obří křižníky, zatímco bombardéry mohou provést kobercový nálet na nepřátelskou základnu. Evidentně se nám tu rodí jedna z nejlepších realtime strategií poslední doby se spoustou fajnových možností. Takže si ji nenechte ujít.

  Inu a jsme na konci našeho přehledu. Hry, co jsme si zde uvedli, by si fandové Star Wars rozhodně neměli nechat ujít, jelikož jde opravdu o to nejlepší, co se dá momentálně najít. Jsou zde samozřejmě i další – Star Wars: Empire at Wardvojice pěkných akcí ze série Jedi Knight – Jedi Outcast a Jedi Academy, které jako jedny z posledních her využívají Quake 3 enginu a ani s nimi byste neměli šlápnout vedle. Konzolistům právě vyšel titul Revenge of the Sith kopírující děj filmu. Naneštěstí se tato akce z pohledu třetí osoby moc nepovedla nebo přesněji nenabízí nic nového. Není to ani měsíc, co jsme měli co do činění s Lego Star Wars. Zde jsme byli poměrně spokojeni, i když také nejde o žádný zázrak. Vybere si tedy rozhodně každý. Ve většině případů si hrami obohatíte pohled na samotné Star Wars filmy, tudíž není nejmenšího důvodu, proč po nějaké té gamesce nesáhnout. Těžko řícit, zda po skončení tohoto, na Star Wars hry tak bohatého roku budeme mít ještě někdy tu čest s takovou koncentrací kvalitních titulů čerpajících z Lucasova univerza. Užívejte tak, dokud ještě je.

 • Autor:


  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  Další z rubriky

  Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

  Metro: Exodus

  O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

  Kupujete někdy sběratelské edice?

  Vývoj počítačových her, jejich obalů a bonusových materiálů

  Ne každému stačí krabička se hrou, či jen digitální kód ke stažení. Většina očekávaných her je k sehnání v různých...

  Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

  Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

  Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...  Najdete na iDNES.cz