Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry, papír a lži vydavatelů schované pod líbivou rouškou ekologie

  0:02aktualizováno  0:02
Videohry bez papírových návodů mají chránit přírodu. Jaké další lži a triky mají vydavatelé v rukávu?
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Největší pozornost si zaslouží francouzský vydavatel Ubisoft. Oznámil, že od podzimu zruší přikládání papírových manuálů ke svým hrám určených pro konzole PlayStation 3 a Xbox 360.

Společnost loni zaznamenala rekordní obrat přes miliardu eur s desetiprocentním čistým ziskem. Sto milionů ročně ale asi nestačí, proto se firma rozhodla snížit výrobní náklady. A aby to hezky vypadalo, ukryje to pod roušku ekologické aktivity.

Plán, jak zvýšit zisk o pár set tisíc až milionů eur, je jednoduchý: neplatit tiskárně za zpracování příruček ke hrám. Namísto sešitku s již tak minimalizovaným obsahem na deseti stranách hráč v krabičce nedostane kromě samotného herního disku nic. Leda reklamu na nadcházející tituly stejného vydavatele.

Ubisoft přestane dodávat papírové doplňky ke svým hrám pro Xbox 360 a PlayStation 3 už v rámci letošní vánoční sezóny, tedy někdy od září. Místo brožurky nabídne základní informace o hře v elektronické formě. Jak přesně to bude vypadat, nikdo neví. Určitě to ale nebude ve formě elektronického dokumentu ve formátu PDF, protože ten si na PlayStation 3 ani Xboxu 360 hráči jen tak neotevřou.

O samotný formát ale nejde. Kámen úrazu je v marketingových vějičkách o ochraně přírody. V první řadě totiž ochrana přírody není prioritou pro žádnou ekonomicky uvažující firmu. Na ochranu přírody se vynakládají peníze pouze, když je to pro firmu výhodné, ať už díky úlevám na daních nebo naopak kvůli hrozbě pokut. Nebo když se za ekologii dají schovat úspory jako na odstranění papírových manuálů.

Výsledek je ale v tomto případě nezvyklý. Stačí, aby si náruživý hráč chtěl manuál pročítat dlouho na velké televizní obrazovce. Spotřeba proudu na udržení obrazovky a herního zařízení v chodu může velice rychle vyvážit ekologické přínosy této iniciativy.

Assassin's Creed 2

Ale ani hráčům na ekologii nezáleží. Na čem hráčům záleží, jsou hry. A ke hrám patří i manuály, booklety s hezkými obrázky nebo plakáty. Z papíru. Je s podivem, jak se Ubispoft vzdává jedné z možností, jak odlišit legálně koupenou hru od hry neprávem stažené.

Pirát totiž bez placení získá samotnou hru, získá možná i elektronický manuál nebo třeba dokument o tvorbě hry. Ale přes internet si nestáhne barevný manuál nebo ještě lépe obsáhlou příručku se spoustou informací o hře, které se tak skvěle čtou v tramvaji cestou z obchodu popřípadě v soukromí toalety.

Pravda, tenké brožurky přikládané k hrám na Xbox a PlayStation kvůli miniaturizovaným krabičkám postrádají kouzlo her jako je například český Gooka, ke kterému hráči dostali i knížku, podle které hra vznikla.

Sběratelské verze her: Bez papíru to nejde

Na druhou stranu se bez papíru v podstatě neobejdou sběratelské verze her. Každý, kdo viděl sběratelskou verzi hry Age of Conan, ocenil nejprve samotné balení v podobě velkého středověkého kodexu, aby vzápětí doslova slintal nad knihou s kresbami a počítačovými obrázky použitými při vývoji hry.

Mnohem masovějšího ohlasu se potom dočkala příručka ke hře Dragon Age: Prameny. Hráči dostali k povedené hře knížku o dvou stech stranách. A prodeje tomu odpovídaly. Totéž platí i o Zaklínačovi, který nabídl povedený manuál a k němu jako bonus vytištěnou krátkou povídku od Andreje Sapkowského. Co víc si přát?

Sběratelské edice

Dvě ukázky toho, jak vypadají sběratelské edice her. Vlevo Age of Conan, vpravo World of WarCraft: Wrath of Lich King.

Age of Conan - sběratelská edice Wordl of WawCraft: Wrath of Lich King - sběratelská edice

Sběratelská verze hry Posel Smrti II:
Posel Smrti II sběratelská edice

Bez papíru se v podstatě neobejde žádná sběratelská verze videohry. Ať jsou to mapy, plakáty nebo pohlednice, papír je z pohledu hráče nenahraditelný. A dokud nebude barevný tisk v domácích podmínkách opravdu levný, bude omezení tištěných materiálů ke hrám jen ošklivý, byť zcela legitimní způsob, jak z hráčů vytáhnout peníze.

Další velké lži

Škodolibé pozorovatele možná potěší, že vzápětí po oznámení "ekologické" aktivity Ubisoftu dokázali programátoři skupiny Skidrow obejít protipirátskou ochranu ve hře Assassins Creed 2. "Protipirátské ochrany" jsou totiž další velkou lží vydavatelů.

Zátah na somálské piráty (18.12.2009)

Vydavatelé her od počátku věků tvrdí, že protipirátské ochrany chrání uživatele legálních her. A to není pravda. Ve většině případů mají piráti jednodušší život, netrápí je nutnost mít neustále herní CD v mechanice, nemusejí být pořád připojení k internetu a softwarové ochrany jim nevypínají užitečné programy.

Ochrana pomocí připojování k internetovým serverům přitom není tak úplně nesmyslná. Mimo jiné umožňuje hrát bez CD nebo DVD v počítači a automaticky ukládá herní data na servery Ubisoftu. Nechybí ale ani hromada negativ, třeba zhoršená možnost prodeje hry nebo v případě extrémního postupu Ubisoftu nemožnost hrát i v případě krátkodobého výpadku internetového připojení.

K podvodům a lžím ze strany vydavatelů si můžete přidat i novou módu stahovatelného obsahu, a to minimálně v případě, kdy "stahovatelný" obsah je uložený na herním DVD a vy jen musíte zaplatit za jeho zpřístupnění. Na další kulišárny určitě přijdete sami, upozornit na ně můžete v diskusi pod článkem.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz