Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry podle komiksové předlohy

  12:00aktualizováno  20. října 4:17
Spider-man, Batman, Hulk, Constantine, Fantastic Four, X-men a desítky, možná i stovky dalších. Komiksových hrdinů je všude plno - jaké ale jsou hry na PC z posledních let?

Constantine Spider-man, Batman, Hulk, Constantine, Fantastic Four, X-men a desítky, možná i stovky dalších. Komiksových hrdinů jsou v dnešní době plné časopisy, filmy a v neposlední řadě i hry. Pojďme si nyní něco povědět o té poslední skupině, a to konkrétně o novějších hrách na PC z posledních let. Jaké komiksové hry byste neměli v budoucnu minout, nebo naopak, které kolem vás nevědomky proklouzly a v čem bývá u těchto titulů „háček"?

Trend komiksů a s tím spojených superhrdinů se táhne od nepaměti. Tištěné komiksy vycházely již v půlce dvacátého století a s největší pravděpodobností i mnohem dříve. Co je ale na komiksu tak lákavého a kde se vůbec vzaly? Odpověď na tuto otázku samozřejmě nezná s přesností nikdo a jistě se budou jednotlivé názory značně lišit, ale můžeme se o to alespoň pokusit.

Autoři knížek a časopisů o reáliích obyčejného života již kdysi dávno zjistili, že lidé možná až tolik nepřitahuje číst si „normální" příběhy, které vlastně svým způsobem zažívají každý den. Proč nezkusit nasadit do akce nějakou tu výjimečnou postavu, která bude bourat domy nebo minimálně skočí do hořícího domu jen ve slipech? A taky že to zkusili. Začaly vznikat první dobrodružné příběhy a dá se říct, že scénář se příliš nelišil. Na jednu stranu postavte extra zloducha s těmi nejhoršími úmysly a proti němu nějakého hrdinu, který jeho plány překazí, případně ho rovnou zabije. Ale správným happyendem by měla být náprava padoucha na dobrého člověka. Do této rovnice si dosaďte milion a jednu možnost různých schopností jednotlivých postav a vyjde vám milion a dva výtisků nejrůznějších komiksů, které se svým způsobem nikterak neliší. Samozřejmě najdeme v tomto davu i výjimky, které také většinou do propadliště dějin nezapadly tak hluboko a tak je jednotlivé společnosti po určité době opráší a naservírují nám v mírně změněné, zmodernizované podobě. A to buď ve filmu nebo ve hře. A právě  tuto dobu zažíváme , a tak se na nás ze všech stran valí modří mužíci se silou Palmexu, kteří zachraňující svět. Nyní tedy již opusťme kolébku historie a začněme se pomalu přibližovat ke stěžejnímu tématu tohoto článku. Ale hezky popořadě.

Vzpomínky na minulost: Existuje kvalitní komiksová hra?
Hned na úvod této menší kapitoly jeden jasný fakt. Ano, dobrá komiksová hra opravdu existuje. Druhým dechem ale dodejme, že Constantine - filmtěchto kousků je setsakramentsky málo a to bychom mohli použít ještě o mnoho drsnější slovo. Vyjmenuje si tedy pár kousků, které by vás mohly něčím zaujmout a naopak i pár nejděsivějších, ale přesto značně propagovaných her, které by jste měli minout velkým obloukem. Pojďme na to.

Spider-man
Pavoučí muž se poprvé objevil na monitorech počítačů. Psal se rok léta páně 2001 a hned napoprvé se podařilo trefit Activision téměř do černého. Spider-man vynikal chytlavou hratelností, s trochou fantazie i příběhem a jistou originalitou a sedící atmosférou. Samozřejmě nebyl bez chyb a například grafika by si pár pixelů a detailů navíc zasloužila. V každém případě se jednalo o vskutku kvalitní hru a neměli bychom na nic zapomínat, i přes její stáří. V recenzi na BonusWebu dostala solidních 76%.

Spider-man: The Movie
O rok později jsme se setkali s dalším strhujícím příběhem, kde v hlavní roli působil opět pavoučí muž. I přesto, že v recenzi na BonusWebu dostala hra o dvě procenta méně než první díl, rozhodně bylo pokračování (především po technické stránce) propracovanější a tím pádem i zábavnější. Největšími protiklady pak byla příliš malá inovace oproti minulému dílu a občas otravující kamera. I přes tyto fakta a výsledné hodnocení považuji Spider-man: The Movie za jednu z nejlepších komiksových her vůbec. Houpání se mezi mrakodrapy je s hezkou grafikou neskutečná sranda.

Batman: Vengeance
V roce 2002 přichází těsně po Spider-man: The Movie i konkurenční Batman ze spárů nakladatelství DC. Po výborném Spideym se jedná trochu o slabotu, ale jistou hratelností tato hra také disponuje. Její hlavní problém ale přichází ze strany značně jednoduché grafiky, která je opravdu odpudivá. Pokud ale překousnete technickou stránku a dostatečně se „zažerete" do děje, budete se jistě bavit. Recenzi čtěte zde.

X-men 2: Wolverine’s Revenge
I přes celkem nepříznivé hodnocení této hry (na BonusWebu 67%) si myslím, že se v nabídce komiksových her jedná o kvalitní kousek, navíc v hlavní roli s Wolverinem, což je samo o sobě za 20%. V podstatě se jedná o jednoduchou mlátičku s přímočarým příběhem a poměrně chytlavou, avšak krátkodobou hratelností. Technická stránka je na svou Spider-Man 2dobu také povedená a nebýt až přílišné jednoduchosti komb a celé hry, mohlo jít hodnocení mnohem výše. I přesto rozhodně doporučuji vyzkoušet, pro fanoušky série X-men je tato hra nutnost.

Spider-man 2
A tady to začíná. První kudla v zádech, první letící krabice z okna. Spider-man 2 byl totální podpásovkou autorů na PC hráče. Zatímco konzolisti se nám smáli ještě půl roku, jak mají povedenou hru, my jsme slízli – jak se říká – jen smetanu, která byla ale značně zkyslá. Na konec hry jsem dofrčel snad za tři hoďky a nejsem si jistý jestli bych tak vůbec učinil, kdyby mě nezajímaly spojitosti se stejnojmenným – v té době přicházejícím – filmem. Souboje se omezily na tupé mlácení a kopání a technická stránka hry zůstala sto let za opicemi. Prostě děs a bída přátelé, ruce i pavoučí sítě od této hry pryč.

Fantastic Four
Jedna z nejlepších komiksovek posledních let – čistě subjektivně (z našeho pohledu se jedná o průměrnou tuctovku – poz. redakce). Solidní grafika a nekončící zábava vás dotáhnou až na samotný konec. Trochu škoda je nesoudržného příběhu, který skáče sem tam a až na samotném konci se dostanete k filmovému a asi nejatraktivnějšímu ději. Hra také těží ze čtyř vyvážených charakterů mezi kterými lze libovolně přepínat a navíc jim i vylepšovat komba. Kdo hledá oddechové vymlácení stovek nepřátel, nemá v nynější době lepší volbu.

Další kvalitní komiksové hry herní historie:
Constantine, Hulk, Freedom Force, Freedom Force vs. The Third Reich, XIII.

Vzpomínky na budoucnost: Je na co se těšit?
Znovu jako v první kapitole, hned na úvod: Ano, je na co se těšit. Těšit se však můžete i na večerní oslavu, z které se pak vyklube týdenní kocovina, proto si o těchto nadějných titulech povězme raději více.

Ultimate Spider-man
Pravděpodobně nejčerstvější přírůstek do rodiny komiksových gamesek, které bychom se měli dočkat již na vánočním trhu. Příběh se bude točit kolem Venoma a celý děj by měl být více podle komiksové než filmové předlohy (třetí díl filmové série je také zatím v nedohlednu). U děje ovšem tento důraz nekončí a oproti jiným dílům nás tentokrát Activision překvapí hezkou kreslenou (komiksovou) grafikou. Samozřejmě dostal také Spider-man do vínku několik nových pohybů, které jistě s radostí využijete na
X-Men Legends 2: Rise of Apocalypsenové padouchy Manhattanu a Queens. Autoři se dušují mnohem větší volností, možností se rozhodovat, jak dál a také několika specialitkami, do nynější doby nevídanými. Například možnost zahrát si za Venoma zní skutečně skvěle. I kdyby Activision splnil jen polovinu slibů, půjde na vánočním trhu o kousek, který by neměli komiksu, akce i dobré hratelnosti chtiví hráči rozhodně minout. Že by přicházel po zprzněném druhém díle velký návrat Spider-mana? Uvidíme.

X-men Legends II: Rise of Apocalypse
Minulý rok na nás naše oblíbené studio Raven Software hodilo monstrózního bobana a výborné mutantské RPG X-men Legends vydalo pouze pro konzole. Teď už se na ně ale zas tolik nezlobíme, protože pokračování s podtitulem Rise of Apocalypse je chystané i na počítače. A co že nám nabídne? Především je to výběr z šestnácti ovladatelných mutantů, mezi kterými samozřejmě nebudou chybět ani staří známí z filmu. Do misí se dostanete vždy se čtyřmi hrdiny a budete mezi nimi moci volně přepínat. Dobré je, že autoři nezapomněli ani na druhou stranu barikády, tedy Magneta a jeho kumpány, za které si budete moci zahrát také. I přesto, že filmové pokračování se letos ještě nechystá, na monitorech se ke konci roku rozjede velký kotel čisté RPG zábavy, který si rozhodně nenecháme ujít. i.

Dále můžete očekávat další díl skvělého Freedom Force, možná i konverzi solidního Batmana z konzole na PC. Dá se také počítat, že nás vývojářská studia příští rok zahltí dalšími díly komiksových filmů. Jen pro příklad uveďme Hulk 2, Contantine 2, Spider-man 3 nebo X-men 3. Nechme se překvapit.

Rozuzlení
Co říci závěrem? Komiksové hry byly, jsou a ještě dlouhou dobu budou. Uvidíme, jestli tento boom za několik (desítek?) let odezní. V každém případě můžeme jen doufat, že se autoři umírní ve svých velkolepých prohlášení a budou se raději pořádně věnovat vývoji samotné hry. I přes kritiku snášenou na komiksové tituly musíme uznat, že oproti jiným hrám dělaným podle různých filmů, jde o dobrou úroveň, která se doufejme bude v průběhu let jen zvyšovat. Komiks totiž skýtá neskutečné množství možností a kdyby nějaký tým zašel ve své hře hluboko do fantazie, mohl by se zrodit kousek, který by se svým nezaměnitelným písmem zaznamenal do herní historie. Zatím musíme smutně konstatovat, že se to žádné hře z tohoto odvětví nepodařilo. Na druhou stranu, již na Vánoce nás čekají tituly, které by mohly tuto nepříznivou situaci rapidně změnit.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Ani tahové strategie nebo hry pro děti nejsou v bezpečí před pornem

Titan Quest

Vytváření erotických modifikací není doménou jen těch nejoblíbenějších her, ale týká se i okrajových žánrů. Ani náročné...Najdete na iDNES.cz