Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry roku 2003 podle BonusWebu #2

  12:00aktualizováno  7:19
Pokračujeme v redakčním vyhlašování nejlepších her roku 2003! Tentokráte se zaměříme na sportovní hry, strategie (realtime a ostatní), závodní hry, datadisky a konečně i na absolutně nejlepší hru roku 2003.

Pokračujeme v redakčním vyhlašování nejlepších her roku 2003! Včera jste se mohli v tomto článku dočíst, jaká je podle nás nejlepší adventura, 1st person akce, 3rd person akce, RPG a simulátor uplynulého roku. Je tedy nejvyšší čas podívat se na zoubek i zbylým žánrům. Názor naší redakce máte právě před vámi.


Situace na poli sportovních her je každým rokem obdobná. Společnost EA Sports nás pravidelně zaplavuje novými díly svých nekonečných sérií hokeje, fotbalu, basketbalu, baseballu, rugby, golfu a nevím čeho ještě, k čemuž přispívá několik dalších vývojářů svými více či méně povedenými kousky. Co se týče titulů od EA Sports, můžeme být potěšeni, že jejich kvalita oproti roku 2002 viditelně stoupla, i když naše nejoblíbenější série NHL a FIFA mají stále co vylepšovat a i z toho důvodu je v mezi námi zvolenou trojicí nejlepších sportovních her roku 2003 nenajdete. Co se ostatních projektů týče, tradičně nezklamali tvůrci Tony Hawk Pro Skater 4 a velice příjemně překvapil MVP Baseball 2003. Nejlepším sportovním titulem roku se ale nakonec stal – stejně jako vloni – fotbalový manažer. Konkrétně jde o Championship Manager 4, který na první příčku protlačil náš odborník na sporty Dimitrios Vlasakudis. To, že máme v redakci dva hráče virtuálního golfu, se projevilo na obsazení druhé příčky, kam se usadil Tiger Woods PGA Tour 2004, no a třetí místo jsme přidělili tradičně skvělému, i když v ČR méně oblíbenému NBA Live 2004. Patrně se nyní divíte, proč není v tomto textu nikde zmínka o Pro Evolution Soccer 3. Inu, ne snad, že bychom na tuto hru měli negativní názor – pravda je, že na ni nemáme názor žádný. Vzhledem k faktu, že český distributor neobdržel slíbený review kód, hru jsme dosud nehráli a nemůžeme ji proto ani hodnotit. Bohužel. Ve čtenářské volbě roku však o možnost udělit této hře hlas ochuzeni nejste.

Sportovní hra roku 2003

Championship Manager 4
Výrobce:
Sports Interactive, Distributor v ČR: Cenega Czech Souhrn článků o hře Championship Manager 4 Vítězný pohár

Championship Manager je suverénně jednou z nejlepších sérií počítačových her, která s každým novým dílem posouvá hranici hratelnosti dál a dál. Zatímco předchozí díly byly spíše zajímavou hračičkou spojenou s kopanou a chaotickou snůškou tabulek i údajů, ChM 4 je vyspělým a naprosto dokonalým titulem, který drtí cokoliv s fotbalem spojené, co kdy na počítačích vyšlo. Mezi jeho hlavní taháky patří naprosto přesné atributy hráčů, zjednodušené ovládání, upravená grafika, nové taktické možnosti a především konečně i kompletní česká liga!

recenze - screenshoty - demo

Další kandidáti

Souhrn článků o hře Tiger Woods PGA Tour 2004
Tiger Woods PGA Tour 2004
Výrobce:
EA Sports, Distributor v ČR: Electronic Arts Czech

Stejně jako většina sportovních her od EA Sports prošel i TW: PGA Tour 2004 velkou obměnou. Už od prvního odpalu je jasné, že se podařilo od základu změnit přístup autorů ke hře. Díky tomu není jediným rozdílem od předchozího ročníku vylepšená grafika a několik nových golfistů, ale především výrazně věrohodnější simulace. TW PGA Tour 2004 tak lze konečně pokládat za skutečný simulátor golfu.

recenze - screenshoty - demo

Souhrn článků o hře NBA Live 2004
NBA Live 2004
Výrobce:
EA Sports, Distributor v ČR: Electronic Arts Czech

Obdobně jako u golfového PGA Tour 2004 se NBA 2004 změnilo do mnohem reálnější formy a ačkoli nikdy nemůže být super reálnou simulací, má ke skutečnosti dost blízko. Zmizely arkádově pojaté pohyby a finty, místo toho nastupuje taktika a především týmová sehranost. Zlepšení doznala umělá inteligence, pohyby hráčů i ovládání, nechybí ani aktuální soupisky všech týmů.

recenze - screenshoty - trailer - koupit online


Přestože žánr strategických her už dávno není vládcem mezi počítačovými hrami, jako tomu bylo ještě před pár lety, drží se na druhé příčce z hlediska obliby hráčů, které každoročně zásobuje slušnou porcí kvalitních titulů. Nejinak tomu bylo i minulý rok. Co se realtime strategií týče, zrodili se skvělí Praetorians, Blitzkrieg, American Conquest nebo Empires: Down of the Modern World. A právě tato hra, prosazovaná našimi stratégy Tomášem Krajčou a Dimitriem Vlasakudisem, zůstala smutně postávat před zavřenými dveřmi trojice vyvolených. Titulem, který jí přistřihnul křidýlka, je již třetí díl série Commandos, jenž byl sice mnohými přijat kvůli své sebevražedné obtížnosti a minimu inovací poněkud vlažně, ale u nás přesto zabodoval. Na vyšší příčky však nemohl ani pomýšlet. Zde se utkaly vynikající Rise of Nations a Command and Conquer: Generals, které obdržely od každého z šesti hlasujících alespoň jeden bod. Která z nich nakonec zvítězila, není třeba ani uvádět – to ostatně vidíte sami. Sluší se jen dodat, že je to vítězství zcela zasloužené – kdyby už pro nic jiného, tak kvůli lapáliím s lokalizací, jimiž si tato hra prošla.

Real-time strategie roku 2003

Rise of Nations
Výrobce:
Big Huge Games, Distributor v ČR: Microsoft Souhrn článků o hře Rise of Nations Vítězný pohár

Rise of Nations by se dala ve zkratce popsat jako skvělý mix několika strategických klasik, jmenovitě Civilization, Empire Earth, Age of Empires, Total War nebo Warrior Kings. Její nejsilnější devizou je kromě mnoha drobných novinek nabídka celkem osmnácti národů, z nichž každý má řadu vlastních výhod, nevýhod, speciálních jednotek a bonusových karet. Stručně řečeno, jedná se o po všech stránkách skvěle zvládnutou, originální a neuvěřitelně hratelnou realtimovou strategií, která je komplexní a přitom jednoduchá na pochopení i hraní.

recenze - screenshoty - demo - koupit online

Další kandidáti

Souhrn článků o hře Command & Conquer: Generals
Command & Conquer: Generals
Výrobce:
EA Pacific, Distributor v ČR: Cenega Czech

Na první pohled princip nejnovějšího pokračování legendární série Command and Conquer nijak nevybočuje z řady - staví na osvědčeném "vytěž, vyrob, zabij". Podstatnou novinkou jsou ovšem generálské hodnosti, kdy jednotky získávají za zabité nepřátele osobní zkušenosti ovlivňující jejich schopnosti. Dalšími silnými devizami jsou tři hratelné strany, pohledná grafika a špičkový multiplayer.

recenze - screenshoty - demo - koupit online

Souhrn článků o hře Commandos 3: Destination Berlin
Commandos 3: Destination Berlin
Výrobce:
Pyro Studios, Distributor v ČR: Cenega Czech

Commandos 3 zapadá přesně do škatulky vytvořené svými dvěma předchůdci - jedná se o netradiční strategii z prostředí 2. světové války, ve které ovládáme pouze několik málo speciálně školených zabijáků. Pyšnit se může opravdu skvělou grafikou v exteriérech, dobrými misemi a vskutku pekelnou obtížností. A fakt, že nepřináší žádné výrazné změny od předchozího dílu, jí paradoxně vůbec neškodí.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Do kategorie „Ostatní strategie“ soustřeďujeme každoročně strategie tahové, budovatelské, ekonomické… zkrátka všechny, které nezapadají do obvyklého schématu RTS. V nominační desítce se nám tak sešla partička opravdu různorodých her, které měly kromě svého globálního žánru společnou snad jen jedinou věc – vysokou kvalitu. I když u některých rozporuplnějších titulů by se o ní dalo polemizovat – máme na mysli například české UFO: Aftermath nebo Tropico 2: Pirates Cove. Ty ale pro tuto chvíli nechme stranou a věnujme se třem hrám, které naši redakční stratégové ocenili ze všech nejvíce. Třetí příčku obsadil zástupce špičkových budovatelských strategií Railroad Tycoon 3, jenž po přechodu do 3D úspěšně navázal na své oblíbené 2D předchůdce. Druhé místo získala válečná tahovka Silent Storm, no a prvenství si odnáší variace na Heroes of Might and Magic, která obdržela od všech čtyř hlasujících po maximálním počtu bodů. Samozřejmě nemluvím o ničem jiném, než o Etherlords II.

Tahová/budovatelská strategie roku 2003

Etherlords II
Výrobce:
Nival Interactive, Distributor v ČR: CD Projekt Souhrn článků o hře Etherlords II Vítězný pohár

Etherlords se možná nemohou pochlubit zvučným jménem jako například série Heroes of Might & Magic, to ovšem vůbec neznamená, že by šlo o špatnou hru. Skládá se ze dvou částí (strategické a bojové), z nichž obzvláště ta první obsahuje zřetelné prvky RPG, které hru skvěle oživují. Asi nejcennějšími rysy hry jsou slušná hrací doba (hrajeme za 5 stran) a neklesající hratelnost, poněvadž nové typy balíčků, kartiček a potvor zabezpečují, že je stále o co bojovat. Menším mínusem je fakt, že se druhý díl podobá svému předchůdci jako vejce vejci.

recenze - screenshoty - demo - koupit online

Další kandidáti

Souhrn článků o hře Silent Storm
Silent Storm
Výrobce:
Nival Interactive, Distributor v ČR: SevenM

Milovníci tahových strategií mohou jásat. Takováto strategie se tu dlouho neobjevila a kvalitou a způsobem zpracování jí může konkurovat pouze postarší Jagged Alliance. Díky jejímu zasazení do tématu druhé světové války se setkáme se skutečnými dobovými zbraněmi a věrohodně vypadajícím a především interaktivním a zničitelným prostředím.

recenze - screenshoty - demo - koupit online

Souhrn článků o hře Railroad Tycoon 3
Railroad Tycoon 3
Výrobce:
Pop Top Software, Distributor v ČR: Cenega Czech

Railroad Tycoonu 3 zachoval a v lecčems zlepšil hratelnost původní předlohy, nabídl přitažlivé trojrozměrné grafické zpracování s efektní změnou denní doby a počasí, ještě komplexnější ekonomický model a interface, který zpřístupní všechny nutné akce na pár kliknutí a nijak hráče neomezuje. Je to zkrátka tycoon obrovských možností i pro ty nejnáročnější stratégy.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Kdokoliv čekal v této kategorii překvapení, bude muset čekat dál. Need For Speed se stalo opět redakčním králem, obzvláště pak za situace, kdy se jeho další pokračování s podtitulem Undeground skutečně vydařilo. Naprostý opak jsme bohužel nuceni říct o zástupcích rally, kteří oba – myslíme tím V-Rally 3 a především Colin McRae Rally 3 – nedokázali nabídnout dobré jízdní vlastnosti vozů a tím i dobrou hratelnost. Fanoušky realistických závodních simulátorů doufejme nezklame druhé místo obsazené zástupcem formulí (F1 Challenge 99-02), jež jsme přesně před rokem trestuhodně opomenuli. Souboj o třetí příčku byl poměrně zajímavý – střetla se v něm trojice akční „honičky“ Midnight Club II, motorkový MotoGP 2 a automobilový Mercedes Benz World Racing. Jak sami můžete vidět, zvítězil posledně jmenovaný titul především díky třem obdrženým bodům od Petra Poláčka.

Závodní hra roku 2003

Need for Speed: Underground
Výrobce:
Black Box Games, Distributor v ČR: Electronic Arts Czech Souhrn článků o hře Need for Speed: Underground Vítězný pohár

Série Need for Speed byla odjakživa více než co jiného arkáda jako řemen, a její poslední přírůstek Underground není výjimkou. Narozdíl od předešlých dílů v něm ale osedláme vozy střední třídy, které si též nově můžeme s velkou volností vylepšovat. I díky tomu nám mnohem lépe přilnou k srdci. Jejich arkádový jízdní model je vyveden na skvělou úroveň, a nejen z toho důvodu je pocit z mimořádně rychlé jízdy v krásně osvětlených nočních městech opravdu impozantní. Underground tedy můžeme bez debat označit za jeden z vrcholů celé série.

recenze - screenshoty - demo - koupit online

Další kandidáti

Souhrn článků o hře F1 Challenge 99-02
F1 Challenge 99-02
Výrobce:
EA Sports, Distributor v ČR: Cenega Czech

Oblíbená série simulující seriál nejsledovanější motoristické disciplíny - formule 1 - se dočkala svého neoficiálně posledního dílu. Tradičně se nejedná o žádnou arkádu, ale o čistokrevný simulátor závodních formulových vozů, který tentokráte obsahuje hned čtyři po sobě jdoucí sezóny let 1999-2002. Bohužel zcela nesmyslně nespojené do celistvého módu kariéry, což je ale taky jeho jedinou pihou na kráse.

recenze - screenshoty - in-game trailer

Souhrn článků o hře Mercedes Benz World Racing
Mercedes Benz World Racing
Výrobce:
Synetic, Distributor v ČR: Hypermax

Jak již název napovídá, hra se zaobírá vozy automobilky Mercedes-Benz. Nabízí jich skutečně velké množství (37) různých tříd i typů - od cestovních automobilů přes historické formule, vývojové prototypy až po speciální závodní stroje. Taktéž díky ohromujícímu počtu tratí (117), možnosti nastavení realističnosti, kariérového módu a výtečné grafiky je World Racing skutečně povedený závodní simulátor.

recenze - screenshoty - demo - koupit online


Nejvíce rozšíření se v uplynulém roce dočkaly strategie. Pánové a dámy z Electronic Arts nás obdarovali dalšími dvěma povedenými datadisky z prostředí The Sims, a kvalitních rozšíření se dočkaly též magahity Age of Wonders, Age of Mythology, C&C: Generals, Civilization 3 nebo Warcraft 3. No a právě datadisk k Warcraftu 3, jenž u nás vyšel kompletně počeštěn s podtitulem Ledový trůn, se stal v redakčním hlasování jasnou jedničkou a získal dvojnásobek bodů, než titul na druhém místě. Tam se usídlil druhý a o poznání vydařenější dodatek k nejlepšímu RPG roku 2002 Morrowindu s podtitulem Bloodmoon, který nakonec zachránil čest RPG datadisků, jež hájil společně s hned dvěma povedenými rozšířeními oblíbeného Neverwinter Nights. Těm se ale nakonec třetí místo ukořistit nepodařilo – obliba legendární Civilizace Sida Meiera je u nás v redakci natolik silná, že dokázala udržet v trojici nejlepších i jeho poslední příspěvek k Civilizaci 3 s názvem Conquests. Sluší se ovšem dodat, že tentokráte plným právem.

Datadisk roku 2003

Warcraft III: Ledový trůn
Výrobce:
Blizzard North, Distributor v ČR: Cenega Czech Souhrn článků o hře Warcraft III: Ledový trůn Vítězný pohár

Dlouho očekávaný datadisk jedné z nejlepších RTS roku 2002 dokonale předvádí, jak zábavně se dá zkombinovat strategie a RPG prvky. Nový příběh nastartuje zhruba čtyřicetihodinovou porci hratelnosti rozdělenou do téměř pětadvaceti skvěle nadesignovaných misí, v nichž není nouze o nové typy hrdinů, jednotek nebo dokonce jednu unikátní rasu. Ledový trůn je zkrátka datadisk s výbornou směsicí nápadů, originality a atmosférického světa Warcraftu, který dokončil to, co začalo před devíti lety původně jen jako vůbec první kopie Duny 2.

recenze - screenshoty - koupit online

Další kandidáti

Souhrn článků o hře The Elder Scrolls III: Bloodmoon
The Elder Scrolls III: Bloodmoon
Výrobce:
Bethesda Softworks, Distributor v ČR: Playman

Po poněkud méně úspěšném Tribunalu přichází v pořadí již druhý datadisk pro nejlepší RPG roku 2002 - TES: Morrowind. Na zamrzlém ostrově Solstheim nalezneme nejen naprostou volnost v hraní, ale především množství houževnatých protivníků a velký počet postranních úkolů. Razantní změna atmosféry a unikátní možnost přeměny ve vlkodlaka dělá z Bloodmoonu povinnost pro všechny milovníky TES.

recenze - screenshoty - trailer - koupit online

Souhrn článků o hře Civilization III: Conquests
Civilization III: Conquests
Výrobce:
Firaxis Games, Distributor v ČR: SevenM

Udělat datadisk k už tak prakticky dokonalé tahové strategii Civilization 3 je úkol takřka nadlidský. Ne však pro Sida Meiera, jehož přídavek dokáže o mnoho desítek hodin prodloužit a zlepšit hratelnost původního titulu. Jeho hlavním tahákem je devět megalomanských scénářů, které se zaměřují na jednotlivé epizody lidské historie a nabízejí tak zážitek podobnější klasickým strategiím.

recenze - screenshoty - trailer


No a nakonec to nejzajímavější – přichází na řadu kategorie, v níž jsme volili absolutně nejlepší titul roku 2003. Co si budeme povídat – tato volba bývá každoročně díky různorodosti našich názorů poměrně divoká, napínavá a vždy vyústí ve výsledek, s nímž není stoprocentně spokojen vůbec nikdo :o). Jen pro zajímavost uvedu, že celkem čtrnáct hlasujících redaktorů a externistů BonusWebu ocenilo alespoň jedním bodem neuvěřitelných 17 her (!!!), což myslím nastíněnou situaci dokumentuje více než dostatečně. Absolutně největší ohlas v nás vzbudila 1st person střílečka Call of Duty, která sice je přímo typickou ukázkou hry pro mainstream a již x-tým zpracováním 2. světové války, ale co na tom záleží – zábava, kterou nám poskytla, byla natolik intenzivní, jako u žádné jiné loňské hry. Dokonce ani u RPG Star Wars: Knight of the Old Republic, které všude po světě lámalo rekordy co se výšky hodnocení týče (u nás dostalo skvělých 90%) a které sice považujeme za nejlepší RPG roku, ale na celkové vítězství to nestačilo, byť se naši redakční fanoušci Hvězdných válek snažili seč mohli. Kandidáti na třetí pozici byli hned tři (měli stejný počet bodů), a v tomto případě o vítězi rozhodl náš čistý kalkul, jelikož jsme nechtěli, aby na stupních vítězů stanuly dvě hry stejného žánru. Z toho důvodu si bronz neodnáší ani Gothic II a ani Max Payne 2, přestože by si ho oba tituly bezesporu zasloužily, ale strategie Rise of Nations, která tak zachraňuje čest druhého nejoblíbenějšího žánru, jenž však letos bohužel nebyl tak silný, jako před lety.

Absolutně nejlepší hra roku 2003

Call of Duty
Výrobce:
Infinity Ward, Distributor v ČR: Cenega Czech Souhrn článků o hře Call of Duty Vítězný pohár

„Válka není vyhrána jedním člověkem, ale vykoupena mnohými“ – s tímto motem přišla válečná akční střílečka Call of Duty, která si zakládá na dokonalé filmové atmosféře a intenzivním prožitku z vřavy 2. světové války. Během tří obsáhlých kampaní se povozíme v autě, z nějž budeme odstřelovat nacistické pronásledovatele, chopíme se těžkého kulometu nebo usedneme „za volant“ těžkého tanku. Prakticky v žádné misi se nebudeme díky skvělému scénáři a mnoha nečekaných událostí nudit, neboť autoři dokázali udržet vysokou laťku až do samotného závěru hry.

recenze - screenshoty - demo - koupit online

Další kandidáti

Souhrn článků o hře Star Wars: Knights of the Old Republic
Star Wars: Knights of the Old Republic
Výrobce:
Bioware, Distributor v ČR: Cenega Czech

Veteráni z Bioware ani tentokráte nezklamali a opět dokázali, že neztratili nic ze svého talentu. Rytíři Staré republiky jsou výborně zpracovaným RPG z atraktivního světa Hvězdných válek s vyváženým soubojovým systémem, strhující hratelností a příběhem, který se svou kvalitou vyrovná filmovým předlohám. Nejen díky němu je Star Wars: Knights of the Old Republic RPG jako řemen.

recenze - screenshoty - trailer - koupit online

Souhrn článků o hře Rise of Nations
Rise of Nations
Výrobce:
Big Huge Games, Distributor v ČR: Microsoft

Rise of Nations by se dala ve zkratce popsat jako skvělý mix několika strategických klasik, jmenovitě Civilization, Empire Earth, Age of Empires, Total War nebo Warrior Kings. Její nejsilnější devizou je kromě mnoha drobných novinek nabídka celkem osmnácti národů, z nichž každý má řadu vlastních výhod, nevýhod, speciálních jednotek a bonusových karet.

recenze - screenshoty - demo - koupit online

Tak a je to. Vy už v tuto chvíli víte, jaké hry roku 2003 jsou podle nás nejlepší. My však totéž prozatím nevíme o vás. Budeme rádi, když se s námi podělíte o své názory níže v diskusi, mnohem více nás ale potěší, když se zúčastníte čtenářského hlasování a přispějete tak do doposud největší ankety hráčské obce České republiky. S jejími výsledky vás seznámíme počátkem února.

Autor:
Nejčtenější

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Další z rubriky

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Česká spořitelna, a.s.
Bankovní poradce/poradkyně - Kladno

Česká spořitelna, a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 18 000 - 21 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.