Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry z vesmíru Star Wars (1980 - 1996)

  12:00aktualizováno  2:46
Neutuchající zájem o Hvězdné války i v době, kdy neběžel v kinech žádný z filmů ze vzdálené galaxie, je ze značné části dílem her. Vždyť herní tituly se slovy Star Wars vznikaly již v ""dávných"" dobách. Vydejme se tedy po stopách starwarsáckých her, mezi nimiž nechybí ani ty, jež si vydobyly nehynoucí slávu. Zde je první část naší cesty

Žádná filmová série není tak úzce spjata s hrami, jako právě Hvězdné války. Vydejme se u příležitosti premiéry druhého filmu z nové řady, tedy Epizody II, do jedné vzdálené galaxie a prozkoumejme její hry. Za více než dvacet let jich vzniklo úctyhodné množství, proto prosím promiňte, pokud na některou zapomeneme. Avšak určitě nevynecháme ty nejdůležitější. Pro zjednodušení nejsou uváděny hry od Lucas Learning, i když i ty určitě mají své příznivce.

popisek

The Empire Strikes Back (1980)
Tři roky po uvedení Hvězdných válek na plátna zahraničních kin se objevily i první videohry s tímto námětem. V roce 1980 vznikla na základě filmu The Empire Strikes Back první hra vycházející z Hvězdných válek. Jako Luke Skywalker se snažíte zabránit vpádu imperiálních sil na Hothu. Vašimi hlavními nepřáteli jsou obrovské kráčející monstra AT-AT. Ty můžete zničit buď soustavným ostřelováním, či strefou na určité malé místo, což vede k okamžité destrukci. Princip hry je jednoduchý - počty AT-AT se neustále zvyšují a jakmile vám dojdou životy, končíte. Váš stroj vydrží pět zásahů. Ale máte Sílu, díky ní jste jednou za dvě minuty na 20 sekund nezranitelní.

Star Wars

Star Wars (1983)
Tato videohra používala pro vytvoření 3D prostoru vektorovou grafiku. Příběh se odehrával ke konci Epizody IV, stali jste se pilotem X-Wingu stojícímu proti imperiální převaze a Hvězdě smrti. Bojujete se stíhačkami TIE, s vnější obranou Hvězdy smrti a nakonec absolvujete výlet do osudového příkopu. Váš X-Wing vydržel šest zásahů, potom byl zničen. Hru provázejí reálné hlášky od vašich spolubojovníků, převzaté z filmu. To jí dodává na realističnosti, zvláště když se jedná o skutečný hlas a ne elektronické skřípání.

death star battle

Death Star Battle (1983)
V této videohře se dostáváme do doby útoku na druhou Hvězdu smrti a můžete hned hádat, kdo ji zničí. Letíte v Millennium Falconu. V první fázi musíte přežít dokud Han, Leia a Ewoci nevypnou ochranný štít. Ten se skládá ze dvou částí, přičemž obě musí být vypnuté. Mezitím co čekáte, můžete sestřelit pár TIE Interceptorů - jakmile je ale zničíte, objeví se další. Ve chvíli kdy štít padne, musíte se dostat vnitřkem Hvězdy smrti k reaktoru, který musíte zničit. Poté už jen uhýbáte před troskami a jakmile vše splníte, dostáváte se do dalšího, stejně vypadajícího, ale těžšího kola.

Jedi Arena

Jedi Arena (1983)
Pamatujete si na scénu, kde se učí Luke Skywalker bojovat se světelným mečem a používá k tomu malého droida? V roce 1983 posloužila tato sekvence pro vytvoření hry. Úkolem je zničit soupeřův štít (oním malým droidem - seekerem) a ubránit si ten vlastní (světelným mečem). Zmáčknutím fire vystřelí seeker výboj a to v úhlu, který určuje pozice světelného meče. Protože se nemůžete hýbat, musíte protivníkovi výboje odrážet svým světelným mečem. Jakmile se neodražený nepřítelův výboj dotkne vašeho štítu, kus z něj zmizí. Když se dostane výboj až na tělo rytíře Jedi, kolo končí. Každá hra se skládá ze tří kol, za každé vyhrané dostanete bod. Kdo má na konci více bodů vyhrává.

Return of the Jedi

Return of the Jedi (1984)
Po úspěchu s arkádou Star Wars, se Atari rozhodlo vydat Return of the Jedi. Rastrovou grafiku nahradily barevné vektory a perspektiva se změnila z první do třetí osoby. Obě důležité části z Návratu Jedi jsou v této videohře zahrnuty - to znamená "procházka" po Endoru a útok na druhou Hvězdu smrti. Hra začíná v místě, kdy se Leia prohání na ukradeném speederbiku. Stormtroopery zde můžete, stejně jako ve filmu, setřást údery o stromy, či vám pomohou Ewokové. Přes fázi s Chewbaccou a AT-ST se dostanete přímo do vesmírné bitvy zuřící okolo Endoru. Vy zde kontrolujete Millennium Falcon a snažíte se dostat dovnitř Hvězdy smrti. Uvnitř pak ničíte stíhačky TIE a následně i samotný reaktor.

The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back (1985)
Další arkáda z produkce Atari. Jako u jejího předchůdce, i zde byla použita vektorová grafika, pohled byl však změněn opět do první osoby. Bohužel byla hra vydána na své technické zpracování příliš pozdě. V její první části je váš úkol zničit droidy, kteří slídí po známkách Aliance na Hothu. Tato část hry skončí jakmile droidi pošlou čtyři transmise Lordu Vaderovi. V další fázi již likvidujete AT-ST a AT-AT, které můžete stejně jako ve filmu porážet i harpunou snowspeederů. V další části sestřelujete, ovládajíce Millennium Falcon, stíhačky TIE. Následuje asteroidové pole, kde je váš úkol přežít. Bohužel lasery Millennium Falconu nejsou dostatečně silné aby dostly každý asteroid, a tak vás čeká poměrně divoké manévrování.

Po této hře se vydávání Star Wars her na pět let pozastavilo. Mohl za to postupný úpadek zájmu o ságu Hvězdných válek i obecný nezájem o videohry. To nejlepší se však teprve chystalo...

Star Wars

Star Wars (1991, 1992, 1993)
Velkou zásluhu na oživení trhu s videohrami měla firma Nintendo, která vyvinula konzole dostatečně silné na to, aby hra mohla pokrývat celý film a ne jen pouhou scénu. V této hře můžeme najít všechny hlavní charaktery: Luke Skywalkera, Hana Solo, Princeznu Leiu, Obi-Wana Kenobiho, C-3PO a R2-D2. Mezi úkoly patří navigace přes asteroidový pás, osvobození Leii, ničení TIE a konečně zničení Hvězdy smrti. Hra vyšla na následujících platformách - Nintendo Entertainment System ('91), Game Boy ('92), Game Gear, Sega Master System ('93). Bohužel byla kvůli své vysoké obtížnosti téměř nehratelná.

The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back (1991, 1992)
The Empire Strikes Back byla druhá (a poslední) Star Wars hra, která se objevila na konzoli NES. Stejně jako první hra v této sérii, pokrývá zajímavé lokace z filmu. V tomto případě se jedná o Hoth, Dagobah, Cloud City. Jednotlivé levely doplňují filmové sekvence, ale jediným charakterem, se kterým můžete hrát je Luke Skywalker. Začínáte na Hothu. Pokračujete přes bitvu s imperiální armádou, evakuaci základny Rebelů, hledání Yody na Dagobahu až k boji s nájemnými lovci v Oblačném městě a setkání s Lordem Vaderem. Hra vyšla na Nintendo Entertainment System ('91) a Game Boy ('92). Ačkoliv se grafika a zvuk od předchozí hry značně zlepšily, hratelnost zůstala stále stejně hrozivá.

Super Star Wars

Super Star Wars (1992)
První 16-bitová Star Wars hra má příběh založen na Epizodě IV, ale několik věcí bylo v zájmu hratelnosti pozměněno. Hru začínáte jako Luke Skywalker, jakmile však potkáte další známé charaktery, můžete za ně hrát. Vaši počáteční výzbroj tvoří blaster a dokud nenajdete Obi-Wan Kenobiho, nemůžete používat světelný meč. Počáteční 2D mise jsou střídány 3D létacími sekvencemi. Bohužel je hra opravdu obtížná a nějak tu chybí zábava. Jestli vás zajímá slovo "super" před názvem hry, vězte, že na platformě Super Nintendo začínala většina her právě tímto slovem.

Super Empire Strikes Back

Super Empire Strikes Back (1993)
Tato hra je hodně podobná té předchozí. Nově jsou zde zastoupeny Síly Jedi - ovládání mysli, levitace, kontrola pádů, ovládání meče, vychýlení meče, zmražení, neviditelnost a uzdravování. Ve hře ovládáte Luka, Hana či Chewbaccu. Navštívíte Hoth (boj proti AT-AT a ničení probe droidů), Dagobah (boj s příšerami a hledání Yody) a Cloud City (setkání s Darth Vaderem a nájemnými lovci). I když už je hra méně obtížná než Super Star Wars, je stále velmi frustrující.


Super Return of the Jedi

Super Return of the Jedi (1994, 1995)
Super Return of the Jedi je posledním Star Wars titulem pro SNES, který sleduje dějovou linii filmu. Stejně jako v Super Empire Strikes Back, je zde Síla a navíc se tu v jako první Star Wars hře, objevuje jako hratelný charakter Leia. Hra začíná na Jabbově jachtě, kde se princezna s tímto červem utká. Poznáte Jabbův palác a pokusíte se zachránit Hana zmraženého v karbonitu. Následně zničíte Jabbovu jachtu, na Endoru si vyzkoušíte řízení speederbiku. Nakonec se budete v roli Ewoka snažit ochránit svou vesnici před Stormtroopery a ostatní havětí.

Star Wars Chess

Star Wars Chess (1994)
Star Wars šachy. V roli obou znepřátelených stran se pokoušíte ovládnout galaxii skrze partii šachů. Kvalita hry byla oproti jiným srovnatelným produktům nižší. Ovšem pokud jste chtěli hrát se svými oblíbenými postavami, byl to ideální titul.


Star Wars Arcade

Star Wars Arcade (1994)
Další hra s krátkým životem byla vydána na platformy Arcade a 32X. Jako v mnoha jiných Star Wars titulech, jste i zde byli posazeni do kokpitu X-Wingu a ničili celé vlny stíhaček TIE. Hra končila "netradičně" zničením Hvězdy smrti. Star Wars Arcade měla na platformě 32X dva módy. První umožňoval hrát hru jako na systému Arcade a druhý obsahoval nějaké levely navíc.X-Wing

X-Wing (1994)
X-Wing je vskutku přelomový titul, pravděpodobně nejúspěšnější od LucasArts. Jedná se o simulátor stíhaček Aliance. Do rukou dostanete stíhačku Rebelů (X-Wing, Y-Wing, A-Wing, B-Wing), se kterou se vypravíte do boje proti Impériu. Svým spolubojovníkům v letce můžete zadávat jednoduché příkazy. V závislosti na vašich úspěších jste povyšováni a dostáváte ocenění za příkladně zvládnuté mise. Hra měla tak velký úspěch, že se v Lucas Arts rozhodli, o vydání dalších datadisků. Postupně vyšel B-Wing a Imperial pursuit. Daleko více se toho dočtete na této stránce.

Rebel Assault

Rebel Assault (1994)
Tato hra demonstrovala přínos CD-ROM a otevřela éru multimediálních počinů. Jedná se o nejprodávanější titul Lucas Arts. Ve hře se opět dostáváte do role pilota Aliance a znovu bojujete proti Impériu. Hra není simulátor, ale spíše multimediální projekt. To co se objevovalo na monitoru bylo jistě revoluční - šlo však pouze o předrenderované záběry, kterými jste prolétali po předem určené dráze. Možno bylo jen trochu korigovat směr letu stroje. Hru trochu kazí nerealističnost. Ono zničit několik stovek TIE Fighterů by byl problém i pro několik křižníků.

TIE Fighter

TIE Fighter (1995)
Už když hráči v X-Wingu sestřelovali TIE Fightery, žehrali na to, že imperiální stroje jsou rychlejší a obratnější. Když Lucas Arts vydali TIE Fightera, piloti zjistili, že tomu tak opravdu je. Navíc TIE Fighter disponoval lepším ovládáním a zlepšeným grafickým engine. Stali jste se v něm imperiálním letcem, který se postupně vypracovává až na pozici Císařovi pravé ruky. Někteří hráči si myslí, že je snad něco nemorálního hrát za Říši. To je samozřejmě hloupost, protože imperiální síly jsou, jak nás učí imperiální rozvědka, přece ty dobré. Díky velkému úspěchu se Lucas Arts rozhodli, že vydají datadisk Defender of Empire, který je opravdu skvělý. Více informací však najdete v našem článku.

Dark Forces

Dark Forces (1996)
Dark Forces byla první 3D střílečka od LucasArts. Tato hra si získala značnou pozornost a to hlavně díky svému 3D enginu, který byl v té době naprosto revoluční. V Dark Forces jste mohli nejen skákat, ale dokonce se i volně dívat nahoru a dolu. Hráli jste za nájemného žoldáka Kyla Katarna, který se rozhodl sloužit Alianci. Hned v první misi jste ukradli Impériu plány Hvězdy smrti a i později jste škodili Říši ze všech sil. Kyle měl při svých misích jen dva pomocníky - svoji přítelkyni Jane a stíhačku Crow, která ho mnohokrát dostala z průšvihu. Za zmínku určitě stojí, že v misích nešla ukládat pozice, což zvyšovalo hratelnost na maximální možnou míru. Hra se uložila vždy až po dokončení mise.

To je pro dnešek vše, příště se podíváme na tituly, které spatřily světlo světa od roku 1997 do současnosti a na ty, jež se teprve připravují. Pokud vás kromě her zajímají též komiksy, můžete si na Comics serveru přečíst článek o Star Wars komiksech.

Autor:
Nejčtenější

For Games 2017
Tipy z For Games: před vydáním si můžete zahrát očekávané pecky

Na veletrhu videoher a interaktivní zábavy For Games, který až do neděle 22. října probíhá v areálu PVA Letňany, si můžete zahrát hned několik her před jejich...  celý článek

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Další z rubriky

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Triss Ranuncul - Zaklínač
KVÍZ: Poznáte herní krásky a hrdinky jen podle obrázků?

Jsou schopné, chytré, krásné či slavné, často i všechno dohromady. A všechny je spojuje výskyt v počítačových hrách. Poznáte herní hrdinky jen podle obrázku?...  celý článek

SNES Classic Mini
Skvělý dárek pro každého (chlapa)? Retro konzole SNES Mini

S retro konzolí SNES Classic Mini se vracíme do devadesátých let a éry 16bitů. Většina z 21 předinstalovaných her však není jen pro nostalgiky, jsou skvěle...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.