Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry z vesmíru Star Wars (1997 - 200X)

  12:00aktualizováno  16. května 6:54
Náš kosmický koráb již podruhé zamíří do jedné vzdálené galaxie, abychom zde mohli prozkoumat hry, které se ve svém názvu honosí slovy Star Wars. Nyní se zaměříme na tituly, jež světlo hvězd spatřily od roku 1997 do současnosti, i na ty, které se teprve připravují. Najdeme mezi nimi světoznámé hity i některé méně známé počiny.

V první části tohoto článku, jsme se věnovali starwársáckým hrám, které vyšly v letech 1980 až 1996. Ke konci tohto období příšly legendy jako je X-Wing, TIE Fighter a Dark Forces, začal zlatý věk her z vesmíru Star Wars. Nyní se vrhneme na tituly, které zná většina hráčů a mnoho z nich je hrálo nebo hraje. Nakonec se použitím Síly podíváme také trošku do budoucna na počiny, jež by se měly v nejbližší době objevit.

Rebel Assault 2

Rebel Assault 2 (1997)
Po úspěchu Rebel Assault si designér Vince Lee řekl: "sežrali mi to jednou, udělají to znovu" a jal se vytvářet pokračování. Bohužel. Princip hry se nezměnil. Coby pilot Aliance sedíte v kokpitu X-wingu, Y-wingu, B-wingu či nové, vcelku pěkné, varianty stíhačky TIE a pomocí myši nebo joysticku se snažíte zasáhnout nekonečné hordy odevšad přilétávajících protivníků, případně se občas vyhnout "rafinovaně" umístěné překážce. Oproti prvnímu dílu přibylo pár nových herních "módů" - prolétání něčím skrz něco (TIE Fighterem mezi strmými útesy apod.) a procházení imperiálních instalací a střelba po stormtrooperech, v nichž se na svět díváte z vlastního pohledu. Opět to však bylo jen prostoduché klikání.

X-Wing vs TIE Fighter

X-Wing vs TIE Fighter (1997)
X-Wing vs TIE Fighter byla dlouho očekávaná hra. Potom co vyšel TIE Fighter, mnoho lidí prohlašovalo: "Imperiální stroje jsou lepší a kdo říká něco jiného, tak je špinavý Rebel a bude zničen i ve svém neschopném X-Wingu." Právě X-Wing vs TIE Fighter dal hráčům možnost vyřádit se v boji proti sobě. Problémem bylo to, že zde nebyl žádný příběh a v singleplayeru se dalo plnit jen několik chaotických misí. Navíc LucasArts umožnili hráčům podle libosti měnit své zařazení mezi Rebely či Impérium, čímž byl zmatek úplně dovršen. A aby toho nebylo málo, nepředstavovali jste zde jednoho pilota, ale všechny v misi. Takže jste mohli libovolně přeskakovat mezi loděmi (naštěstí jen na jedné straně). Absenci příběhu pak ale vývojáři opravili datadiskem Balance of Power. Jedi Knight

Jedi Knight (1997)
Jedi Knigth je pokračováním úspěšných Dark Forces. Císař je mrtev, stejně tak i Darth Vader. Na jejich místo chce nastoupit mnoho skupin. Jednou z osob, jež chtějí uchvátit trůn a vládu nad galaxií je Jerec - temný Jedi snažící se zjistit kde leží slavné Údolí Jedi, z nějž by mohl čerpal obrovskou sílu. V cestě mu stojí dvě osoby - rytíři Rahn a Morgan Katarn. Oba jsou zabiti a mapa cesty k údolí padne do rukou temného Jediho. Jenže ve hře se objeví Morganův syn Kyle Katarn (vy), rozhodnutý potrestat smrt svého otce. Kyle se může přiklonit ke světlé i temné straně Síly. Podle toho se stane buď váženým a ctěným hrdinou Nové Republiky nebo novým Císařem galaxie. Příběh je jednou z věcí, které tuto hru staví vysoko nad další 3D tituly - další jsou prostředí, světelný meč a hlavně Síla. Datadiskem k Jedi Knight je Mysteries of Sith, který je snad lepší než původní hra. Hrajete v něm nejdříve za Kyla, později však za Maru Jade a objevujete skrytá tajemství Sithu.

Shadows of the Empire

Shadows of the Empire (1997)
Právě kvůli této hře poznalo mnoho hráčů krutou pravdu - 3D akcelerátor je nezbytností. Shadows of the Empire totiž bez 3D karty nefungují (ledaže byste je pouštěli na Nintendu 64, pro nějž hra též vznikla). Hrajete za hrdinu Aliance Dashe Rendara, který se opět pokouší co nejvíce znepříjemnit život Impériu. Hra sestává z různě pojatých částí, které však využívají stejný engine. Například v první misi se proháníte v Snow Speederu nad Hothem a likvidujete útočící imperiální síly. V dalších misích chodíte podobně v Jedi Knightovi. Nutno říci, že levely ve strojích jsou zajímavé, zatímco podívaná v pozemních levelech je poněkud chudší. Stíny Impéria se odehrávají v době mezi Impérium vrací úder a Návratem Jediho. Bojujete proti princi Xizorovi, který je hlavou organizace Černé slunce. Zajímavé je, že Shadows of the Empire není jen hra, ale multimediální projekt, zahrnující i knihy a sběratelské karty.

Rebellion

Rebellion (1998)
Rebellion (u nás prodávaná jako Supremacy) byla první realtimová strategie od LucasArts na téma Hvězdných válek. Vaším úkolem je za Rebely obsadit Coruscant (hlavní město Impéria), zajmout Císaře a Lorda Vadera. Za Impérium musíte zajmout Mon Mothmu (prezidentka Aliance), Luka Skywalkera a navíc zničit velitelství Rebelů. Již na začátku máte přidělen určitý množství hrdinů, kteří se vám starají o diplomacii či jiné užitečné úkoly. Počet hrdinů mohou zvyšovat pouze určené postavy (Lord Vader, Luke Skywalker), které na různých planetách galaxie najdou další borce. Samozřejmě, že vyrábíte co můžete. Základem jsou bojové lodě a za Impérium dokonce můžete zbudovat libovolný počet Hvězd smrti. Stavět je třeba také budovy s různými funkcemi. Vše je pouze limitováno tzv. "udržovacími body", kterých máte určitý počet a každá jednotka potřebuje dané množství těchto bodů.

Masters of Teräs Käsi

Masters of Teräs Käsi (1998)
Hra určená pro Playstation. V několika arénách ze světa Hvězdných válek se utkáte s devíti protivníky (Luke Skywalker, Han Solo, Princezna Leia, Chewbacca a další). Bojujete se zbraněmi i bez nich. Příběh se točí okolo Ardena Lyna mistra starobylého bojového umění. Stejně jako Jedi využívá Sílu, ale vyznává jinou filozofii. Arden Lyn chce zničit Alianci Rebelů a s požehnáním Darth Vadera vede skupinu nejobávanějších šampiónů Impéria jejichž úkolem je zlikvidovat vůdce Rebelie v soutěži muže proti muži.

X-Wing Collector Series

X-Wing Collector Series (1998)
X-Wing Collector Series je předělávka dvou nejslavnějších her od LucasArts - X-Wingu a TIE Fightera. Vše je upraveno do grafiky X-Wing vs TIE Fighter. Ke hrám jsou přibaleny všechny vyšlé datadisky a jako bonus je zde X-Wing vs TIE Fighter: Flight School. Co se týče X-Wingu tak přibalené datadisky jsou B-Wing a Imperial Pursuit. U TIE Fightera je datadisk pouze jeden - Defender of the Empire. Celkový počet misí i s datadisky je neuvěřitelný - čítá 227 kousků! Navíc v demu X-Wing vs TIE Fighter je dalších 14 misí.

Star Wars Trilogy

Star Wars Trilogy (1998)
V této hře se připomínají význačné okamžiky z původní trilogie Hvězdných válek. Jedná se o střílečku pohledu první osoby, vedenou po předefinovaných drahách. Možnost vašeho vlastního pohybu je omezena na minimum, protože můžete hýbat pouze zaměřovačem a tlačítky ovládat pár dalších drobností. Hra je rozdělena do šesti základních částí a každá má svou předlohu v původní trilogii Star Wars. Star Wars Trilogy je velmi vydařenou hrou, která využívá všech grafických a zvukových schopností konzole Dreamcast od firmy Sega.

Rogue Squadron

Rogue Squadron (1999)
Hra složená z létacích sekvencí v Shadows of the Empire. Nepřevtělíte se zde do nikoho menšího, než Luke Skywalkera, velícího elitní jednotce Rebelů Rogue Squadron. V misích řídíte jeden ze strojů Aliance (X-Wing, A-Wing, Y-Wing, V-Wing) a bojujete ze všech sil proti Impériu. Nelétáte ve vesmíru, ale pouze nad povrchem planet, kde likvidujete vše co vám stojí v cestě a do toho na vás útočí nepřátelské stíhačky TIE. Jde tedy o prostou střílečku, kde za misi zabijete stovky vojáků a zničíte desítky strojů. Zážitek z grafiky je ohromující, což platí hlavně pro majitele 3D karet.

X-Wing Alliance

X-Wing Alliance (1999)
X-Wing Alliance je skvělý simulátor, podobný X-Wing vs TIE Fighter (byl použit vylepšený engine této hry). Začínáte jako člen jedné velmi mocné a významné rodiny, jež vlastní několik továren, mnoho lodí a jednu krásnou a rozlehlou základnu, ze které podnikáte své mise. Zpočátku létáte jen pro svou rodinu, idylka ale skončí, když po jedné nepovedené akci Impérium postaví vaši rodinu mimo zákon. Vy pak musíte uprchnout a s technikou Aliance se mu postavit. Vše začíná po bitvě na Hothu a končí krátce po zničení druhé Hvězdy smrti. Zajímavostí je ukořisťování různých trofejí. Můžete získat vlajku pirátů, identifikační jméno lodi, ale i kus kokpitu TIE. V X-Wing Alliance můžete vidět experimentální TIE stroje Impéria. Třešničkou na dortu je možnost využít specialit, jako v Millennium Falconu zasednout za laserový kanón pohyblivé věže. Výborný dojem z hry kazí jen zničení Hvězdy smrti. Ta je tvořena pouze bitmapou na pozadí a průlet tunely je trochu chaotický a musíte si dávat velký pozor abyste někam nenarazili. Racer

Racer (1999)
Star Wars Racer je jednou ze dvou her, vydaných při premiéře Epizody I. Závodí se zde na speciálních vražedně rychlých kluzácích, které s použitím zrychlovače mohou jet až 1300 km/hod. Jejich závody jsou nelegální a nemají žádná pravidla. Vyhrává ten, kdo je v cíli první. Jak to udělá záleží jen na něm. Za každý úspěch (první až třetí místo) v závodě dostáváte peníze, za které si vylepšujete svůj stroj. Daleko více informací však najdete v naší recenzi.

The Phantom Menace

The Phantom Menace (1999)
The Phantom Menace je druhým titulem vycházející z Epizody I. Promítá se to celou hrou a některé sekvence jsou v podstatě shodné s filmovými. Žánrem The Phantom Menace spadá mezi akční adventury, viděné z pohledem třetí osoby. Ovládáte jednoho z hrdinů Epizody I (Obi-Wan Kenobi, Qui-Gon Jinn, Kapitán Panaka, Královna Amidala). Začínáte na palubě bitevní lodi Federace, kde se snažíte dohodnout mír s Federací. Loď se ale pro vás změní ve smrtící past a akce může začít. Brzy zjistíte, že nejde jen nějaké tupé zabíjení, ale i interakci s cizími postavami, kterých je zde opravdu mnoho. Vše samozřejmě končí zničením Federace a zabitím Darth Maula. Více opět najdete v recenzi.

Force Commander

Force Commander (2000)
Force Commander se během svého vývoje změnil z klasické 2D strategie na 3D s libovolně rotovatelným a zoomovatelným pohledem. Realita je bohužel taková, že hra je velice nepřehledná a rozmanitý terén se schovává v husté mlze. Najdeme zde několik nových jednotek a je tu použit zajímavý systém "command points", za něž si kupujete jednotky a budovy. "Command points" jsou vám přidělovány za dosažené úspěchy, a zcela tak odpadá těžba surovin. O tom jak hra dopadla v celkovém pohledu, se dočtete v recenzi.

Battle for Naboo

Battle for Naboo (2000)
Star Wars Episode I: Battle for Naboo vyšla pro Nintendo 64 a PC. Herním stylem je nejblíže k Rogue Squadron a platí v ní stejná pravidla. To znamená, že se pohybujete v plně 3D prostředí, viděné z pohledu třetí osoby. Ve hře se vyskytuje množství techniky, z nichž některou už známe z filmu. Misí je poměrně málo a jejich struktura by si zasloužila vylepšit, navíc po několika počátečních začínají být ďábelsky obtížné. Hra je dost slabá, a to jak obsahem, tak zpracováním.


Galactic Battlegrounds

Galactic Battlegrounds (2001)
Star Wars: Galactic Battlegrounds je klasická real-time strategie, která jako by z oka vypadla Age of Empires II. Hrát můžete za Gungany, Wookie, Obchodní federaci, Naboo a samozřejmě Impérium či Alianci. Ve hře je narozdíl od Force Commandera (naštěstí) použita 2D grafika. Bohužel hra hodně připomíná datadisk k Age of Empires, ovšem s kompletně novou grafikou. Více toho najdete opět v recenzi. Právě v těchto dnech na pulty obchodů míří datadisk pod názvem Clone Compaigns vzcházející z Epizody II. Více informací o něm najdete v tomto článku

Starfighter

Starfighter (2001)
Tato graficky velmi efektně vypadající arkáda, jež vznikla pro PC a Playstation, si vzala za předlohu boj o planetu Naboo. Hra se však děje Epizody I příliš nedrží, avšak linie hlavní příběhu zůstává. Začínáte na Naboo a končíte útokem na loď Obchodní federace, ovládající droidy na povrchu planety. Celkem je dostupných devatenáct misí, ovšem ovládání vašich strojů je velice podivné a dost tím trpí hratelnost. Více informací najdete v recenzi.Demolition

Demolition (2001)
Absolutní akce, to je moto této hry, vyvinuté ve spolupráci s Activision pro PlayStation a Dreamcast. Střetávají se tu ty nejničivější zbraně ze Star Wars a i když je proklamováno, že je hra zasazena do období mezi Impérium vrací úder a Návrat Jediho, je časově zhola nemožné aby se jednotliví účastníci mohli setkat. Potkáváte tu TIE Fightery, stejně jako bitevní tanky Obchodní federace. Boje se odehrávají v různých arénách po celé galaxii. Každá z nich má přitom svá nebezpečí jako jsou sněhová pole na Hothu, po nichž pochodují nechutně přesní AT-AT či nebezpečný povrch druhé Hvězdy smrti, prošpikovaný lasery a imperiálními vojáky.

popisek

Jedi Knight II: Jedi Outcast (2002)
Pokračováním Jedi Knight se stala tato vynikající hra. Příběh se začne odvíjet několik let poté co si Katarn poradil s Jerecem a jeho skupinou Temných Jedi. Jedi Outcast přináší slušnou inteligenci nepřátel, efektní využívání Síly a zbraní. Zvláště vynikají souboje se světelnými meči, kdy se záběry zajímavě zpomalují. Vlastní kapitolu tvoří multiplayer. Recenze je k dispozici zde.Jedi Power Battles

Jedi Power Battles (2002)
Jedi Power Battles je akční arkáda určená pro PlayStation. Vžijete se do roli rytíře Jedi, vašimi protivníky se stanou tajemný Sith a Obchodní federace. Ve hře si můžete vybrat jednoho z charakterů a kosíte ty nejsilnější droidy, žoldáky a vrahy a nakonec vás čeká souboj s Darth Maulem. Každý z charakterů disponuje jinými schopnostmi a styl jejich boje se liší. Body se přidělují za úspěšné zásahy protivníků a splněné úkoly. Jakmile počet bodů dosáhne určité hranice, může hráč používat nové schopnosti. Každá úroveň reprezentuje jedno prostředí z Epizody I.

Star Wars: Racer Revenge

Racer Revenge (2002)
Hra, určená pro PlayStation 2, se odehrává osm let po původním Raceru. Sebulba naštvaný prohrou s Anakinem Skywalkerem si postavil nový kluzák a chystá pomstu. Ale Anakin samozřejmě dospěl v ještě lepšího pilota kluzáků, a tak souboj nebude jednoduchý. Tato hra přináší ještě rychlejší a bláznivější závodění v 16 nových strojích po 13 spletitých okruzích postavených na pěti planetách.Rogue Squadron II: Rogue Leader

Rogue Squadron II: Rogue Leader (2002)
Opět ve vracíte na památná místa původní trilogie, jako je první Hvězda smrti či ledová planeta Hoth. Hra není, stejně jako první díl, "opravdovým" simulátorem ve stylu X-Wing vs TIE Fighter, ale jedná se spíše o arkádu. Jako plavidla můžete využít X-Wing, A-Wing a B-Wing. Rogue Squadron II obsahuje jedenáct základních misí a byla zatím vydána pouze pro GameCube.Star Wars Obi-Wan

Obi-Wan (2002)
Tato 3D akční hra viděná z pohledu třetí osoby, byla bohužel zrušena pro PC a vyšla jen pro Xbox. Příběh se točí okolo projektu droidů - zabijáků, který musíte jako Obi-Wan zlikvidovat. Během vaší cesty po známých i neznámých lokacích Epizody I se učíte různým využitím Síly a lepší technice boje se světelným mečem. V multiplayeru je několik herních módů, jako deathmatch či ochrana Královny Amidaly. Kromě Obi-Wana si můžete vybrat z dalších známých charakterů, mezi nimž je třeba Qui-Gon Jinn, Droideka, voják Naboo, Pán ze Sithu, či nájemný lovec...

 Star Wars Galaxies

Galaxies (2002)
Star Wars Galaxies je netrpělivě očekávaná MMORPG, zasazená do obrovského světa Hvězdných válek. Na hře pracují Sony Online Enterteiment a LucasArts Enterteiment Company. V týmu lidí jsou lidé, kteří se podíleli na Ultimě Online a Everquestu, což jsou pravděpodobně nejoblíbenější on-line hry současnosti. Další informace si přečtete v naší novince.Bounty Hunter

Bounty Hunter (konec 2002)
V této hře budete moci hrát za legendárního Jango Fetta, který se objevuje v Epizodě II. Otec Boby Fetta nám, v této 3D akční hře viděné z pohledu třetí osoby, představí drsný svět nájemných lovců. Mezi arzenál bude patřit několik zajímavých zbraní včetně plamenometu a chránit vás bude známé extrémně silné brnění. Bounty Hunter je určen pro GameCube a Playstation 2.Knights of the Old Republic

Knights of the Old Republic (konec 2002, začátek 2003)
V tomto zajímavém RPG, ohlášeném pro PC a Xbox, se ocitneme ve zlatém věku Staré republiky. To znamená asi 4000 let před prvním filmem, kdy se počet Sithů i Rytířů Jedi počítá na stovky. A právě doprostřed konfliktu mezi Jedi a Sithy nás hra zavede. Budete moci ovládat skupinu až tří různých charakterů. Na svět budete zřejmě dívat z pohledu třetí osoby. Slíbena je spousta vychytávek jako je například závodění na motorkách nebo ovládání palebné věže. I k této hře máme obsáhlý článek.

To je všechno, snad jsme nic důležitého nevynechali. Ovšem vesmír Hvězdných válek se neustále rozrůstá, takže si můžeme být jistí, že bude ohlášena ještě spousta dalších her. Pokud vás zajímá i film, přečtěte si naše povídání o Epizodě II a jestli toužíte po informacích ze světa Star Wars komiksů, jukněte na tento článek na www.Comics.cz.

Autor:
Nejčtenější

Tekken 7
Lidé chtějí tutoriály, ale pak je ani nehrají, říká producent Tekkena

Jak donutit hráče, aby se vaši hru opravdu naučili, když se jim nechce trénovat? Nejlépe speciálním příběhovým módem, myslí si Katsuhiro Harada, producent...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Další z rubriky

Sherlock Holmes: The Awakened
Kniha vázaná v lidské kůži či podivná hra TRIHAYWBFRFYH. Mýtus Cthulhu

Herní průmysl si od jiných médií půjčuje motivy a nápady odnepaměti. Nikoho nepřekvapí, že již na samém počátku sáhl i do pokladnice jednoho z nejkultovnějších...  celý článek

Logitech G Powerplay
Herní myši Logitech G703 a G903 nabíjí přímo podložka. Jaké jsou?

Myš představuje pro hráče zcela zásadní doplněk, jehož pečlivý výběr ovlivňuje ve značné míře nejen herní prožitek, ale na profesionální či poloprofesionální...  celý článek

Tracer z Overwatche
Blíží se sportovní revoluce? Vše, co víme o chystané lize v Overwatch

Již letos v prosinci začne zřejmě největší událost v historii progamingu. Blizzard spustí úvodní sezonu ligy ve hře Overwatch, která by časem mohla konkurovat...  celý článek

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.