Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hry za pár korun, které se urodily v květnu

  12:00aktualizováno  12:23
Protože ne všichni máme na to, abychom si kupovali nejnovější pecky za ceny leckdy překračující 1500,- Kč, je tu pro váš náš seznam her zlevněných, znovuvydaných v budgetových edicích a jako bonus shrnutí zajímavých béčkových produktů zahraniční scény, které si můžete objednat přes internet.

Toxic Bunny Kupovat si originální hry je jistě chvályhodné. Nicméně znáte to: peníze jsou vždy až na prvním místě a někdy se jich prostě nedostává. Takovou tísnivou situaci lze potom řešit mnoha způsoby. Pirátské kopírování je ovšem v mnohém riskantní: nikdy nevíte, kdy vás navštíví usměvaví chlapíci s logem policie ČR na kabátu, popřípadě kdy váš počítač přestane vinou zavirovaných a pomrvených warezů fungovat. Mnohem jednodušší je koupit si jednu z mnoha zlevněných her, titul z budgetové edice nebo úplně novou hru za cenu podobnou loňským či předloňským hitům. Ano, i takové tituly vznikají a i když jsem je ve svém článku o budoucnosti budgetových her pěkně sepsul, zatím zabírají na policích obchodů s hrami svůj nezanedbatelný prostor. Tento článek vám budiž každý měsíc průvodcem po světě her, které si můžete dovolit, her, za které nevydáte více než 600,- Kč.

Svou procházku začneme vynikajícím projektem Bohemia Interactive, edicí GAME4U, kde v květnu vyšla postarší plošinovka Rayman. Tato sice nepatří k nejnovějším, nicméně svou hratelností i dnes předčí většinu arcade plošinovek, nehledě na to, že 2D kreslená grafika, která je bezesporu nádherná, hravě strčí do kapsy většinu moderních 3D pokusů.

Z další nabídky ještě donedávna monopolního distributora počítačových her u nás bych vyzdvihl arkádu Toxic Bunny, jejíž recenzi jsme nedávno přinesli i na BonusWebu a hodnocení 72% hovoří samo za sebe. Svižná a správně ujetá akce s přiotráveným králíkem a hektolitry kafe v hlavní roli má prostě šmrnc a navíc nás její nákup bude stejně jako v případě Raymana stát pouhých 199,- Kč.

Dále tu máme několik titulů za stále ještě poměrně přijatelných 499,- Kč. Předně je to fantastická budovatelská strategie z prostředí starověkého Říma Caesar 3. Tato hra ani po třech letech neztratila nic ze své krásy a její nákup lze jen doporučit. Tvrdě Caesarovi může ve strategické oblasti konkurovat Black Moon Chronicles, kterou si můžete zakoupit na GameStore. Jde o fantasy RTS s osobitou grafikou, která ve své době dalece předčila mnohem očekávanější Total Annihilation: Kingdoms. A pro militaristy je tu Delta Force, 3D akční taktická střílečka, a Armored Fist 3, propracovaný tankový simulátor, který kvůli akutnímu nedostatku Black Moon Chronicles pokračovatelů a potencionálních soupeřů stále patří na vrchol této úzké skupiny her. A za 599,- Kč si ještě můžeme pořídit Commandos a jejich datadisk Beyond the Call of Duty, což jsou jména, která, myslím, hovoří sama za sebe.

Zajímavé tituly za zajímavé ceny najdeme ještě na GameStore.cz. Pokud vás nezaujme 2D arkáda s robotem v hlavní roli Hypercore, jejímiž autory jsou čeští Zima Software (koupit za 299,- Kč), pak se určitě alespoň pozastavíte nad titulem Spirit of Speed, simulátorem závodů "dědečků automobilů" (399,- Kč). Za 499,- Kč tu máme tři nadmíru zajímavé tituly. Kvalitní RPG Nox (koupit) od Westwoodu, které bylo minimálně vyrovnaným konkurentem Diablu a Darkstone. Nox proslul především nádhernou grafikou a oproti Diablu větším množstvím RPG prvků. Dál tu máme něco pro závodnické typy: Rally Masters (koupit) sice nedosahují úrovně Rally 2000, i přesto jde ale o výbornou závodní hru z prostředí silničních závodů. Poslední pak je Test Drive 6, tentokrát o něco akčnější závodní hra (koupit za 299,- Kč. Za 599,- Kč pak na GameStore seženete ještě realistický simulátor KA-52:Team Alligator (koupit).

A co herní časopisy? Ani tentokrát se nenechaly zahanbit. Jako první na nás vyskočil v polovině května Level, který přinesl titul opravdu zajímavý. Myslím, že nikom nemusím vysvětlovat, co je Unreal zač, snad jen připomenu, že synchronně s vydáním hry na Level CD vyšel na BonusWebu obsáhlý průvodce všemi misemi. Následoval GameStar, který překvapil poměrně novou akční hrou Slave Zero, kde se stanete velkým robotem. Hra je to celkem povedená, i když časem stereotypní. Den po GameStaru se na stáncích objevilo Score avizující strategii Constructor jak na obálce, tak uvnitř časopisu. Nicméně na CD se nachází hra úplně jiná, a to Test Drive 5, což rozhodně není titul špatný, avšak těžko se lze zbavit pocitu, že jde o další podvod na čtenáře ze strany tohoto herního časopisu.

Oil Tycoon Tím jsme vyčerpali českou scénu, přesuňme se tedy do zahraničí. Hned na začátku měsíce května jsme tu měli Oil Tycoon, povedenou strategickou hru z prostředí olejových magnátů. Z recenze na BonusWebu (Jíra Sládek): Hru Oil Tycoon bych ohodnotil jako solidně promyšlenou a hratelnou obchodní strategii s podprůměrným zpracováním. Pro příznivce podobných byznysmenských taškařic je tato hra velmi dobrou volbou, navíc se jedná o hru s poměrně originálním námětem. Myslím si však, že se u ní mohou pobavit i ostatní hráči, ovšem za předpokladu, že je od počítače nevyžene slabé zpracování.
Hodnocení: 74%

Dále jsme se dočkali (..ehm… ani nemuselo být…) nepříliš podařené konkurence hrám jako Cultures, Settlers, popřípadě Age of Empires - hry Swarog. Z recenze na BonusWebu (Tomáš Krajča): Nepovedená variace na historické strategie se špatnou grafikou, katastrofální AI a nevalnou hratelností.
Hodnocení: 37%

Když budeme postupovat chronologicky, čeká nás hra Ressurection: Return of the Black Dragon. Z recenze na BonusWebu (Lukáš Codr): Nepříliš úspěšný pokus o rozmanitější verzi Rune střihnutou Tekkenem.
Hodnocení: 55%

Další a o poznání povedenější budgetovou hrou, která minulý měsíc vyšla, byla lovecká hra Shark, která s přehledem vystoupila ze stínu všech Deer Hunterů a podobných zhůvěřilostí. Z recenze na BonusWebu (Alena Kiriloviczová): Možná je to jen moje žraločí úchylka, ale harpunování těch zubatých bestií mi činilo takové potěšení, že jsem byla ochotná přehlédnout i nějaké ty nedostatky jako třeba ne zrovna velký výběr vybavení (troje skafandry, troje ploutve...) nebo prolínání polygonů. Zkrátka jestli vás žraloci fascinují, bude vás fascinovat i jejich vyvražďování.
Hodnocení: 80%

Shark! Backgammon je zpracováním stejnojmenné stolní hry, kterou určitě znáte alespoň od pohledu. Ano, ty podivné protáhlé trojúhelníky, které se nacházejí na druhé straně magnetické šachovnice do vlaku, to je hrací pole právě pro Backgammon. Z recenze na BonusWebu (Pavel Mondschein): Pokud tedy není ve vašem okolí nikdo, kdo by této stolní hře holdoval, nebo už jste všechny otrávili tím, že neustále vyhráváte, je Backgammon tou pravou volbou pro vás. Bude vás bavit stejně jako reálná předloha, a navíc vám nikdy nedá košem.
Hodnocení: 69%

Day Trader od firmičky Monte Cristo se sice nedá považovat za dokonale béčkový titul, o plnohodnotnou hru se však nejedná. Každopádně se hraje dobře, a to je to, co u nás rozhoduje. Z recenze na BonusWebu (Pavel Mondschein): Kvalitní ekonomická strategie, u níž se sice hodně napřemýšlíte, ale která je zároveň plná adrenalinu a infarktových situací.
Hodnocení: 76%

Dalším titulem od stejné firmy je Economic War a opět - vcelku kvalitní, i když tak trochu béčková hra, která disponuje vysokým faktorem hratelnosti. Jasný tip pro zahraniční stratégy, u nás se tato hra bohužel nedistribuuje. Z recenze na BonusWebu (Jíra Sládek): Líbivá, chytlavá a poměrně jednoduchá ekonomicko-politická strategie. Přes pár menších nedostatků a relativní krátkost může pobavit široký okruh hráčů.
Hodnocení: 79%

Emergency Room 3 sice není nijak zázračný titul co do kvality, zpracovává však poměrně žádané téma - pokud jste se někdy chtěli stát doktorem, dává vám tato hra příležitost. Vzhledem k nedostatku konkurence se jeví celkem nadějně. Z recenze na BonusWebu (Pavel Mondschein): Hra, která se vás snaží naučit základům lékařského poslání... Copak se to dvěma předchozím dílům ještě nepodařilo?
Hodnocení: 42%

Golf Resort Tycoon Na špičku ledovce lze zařadit i Activision Casino. Když přišlo do redakce, příliš oslavováno nebylo, nicméně chudák Mondy, který hru schytal na recenzi, se nakonec mohl usmívat pod vousy, neboť z Activision Casina se vyklubala jedna z mála zábavných simulací kasina. Z recenze na BonusWebu (Pavel Mondschein): Kvalitní simulátor kasina, který nechává většinu konkurenčních daleko za sebou.
Hodnocení: 69%

Vynikající je i další budgetová hra divize Activision Value. Jde o ekonomickou strategii a název Golf Resort Tycoon říká vše podstatné. Pokud napjatě čekáte na SimGolf Sida Meiera, zkuste si zahrát tuto pravověrnou budovatelskou strategii. Z recenze na BonusWebu (Tomáš Krajča): Vynikající budovatelská strategie s neotřelým námětem a několika nepříliš významnými chybkami.
Hodnocení: 75%

Jako poslední si ještě zmíníme Puzzle World, což je jednoduché skládání puzzlů, ovšem omáčka okolo je natolik lákavá, že donutila Alenku dát opět zdánlivě příliš vysoké hodnocení. Z recenze na BonusWebu (Alena Kiriloviczová): Na druhou stranu je třeba přiznat, že pro lidi, kteří už potřebného stupně úchylnosti dosáhli, bude Puzzle World vcelku solidní zábavou bez výraznějších kazů.
Hodnocení: 80%

Tím bychom měli nabídku zajímavých titulů proběhnutou. Pokud jste v následujícím výběru nenašli tu svou, nezoufejte. Třeba už příští měsíc se situace změní k lepšímu. Navíc spoustu dobrých her za pakatel najdete v různých výprodejích a Levných knihách, jejichž nabídku je v podstatě nemožné mapovat, ale byla by škoda tuto možnost nezmínit. Děkuji za pozornost a těším se za měsíc nashledanou.

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

House Flipper

House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

Další z rubriky

Návrat legendy. World of Warcraft Classic bude vycházet z patche 1.12

World of Warcraft (Vanilla)

Online hra na hrdiny World of Warcraft letos oslaví 14 let od uvedení v Americe a vyjde sedmá expanze Battle for...

V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

Assassin’s Creed Odyssey

Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...Najdete na iDNES.cz