Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: 100$ za mechaniku k PS3

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:20
Dostat jako pozornost k přehravači virus? Proč by ne, ptejte se u Creative. Nové API WGF od Microsoftu nebude, nastupuje DirectX10, u kterého bude sranda s kompatibilitou. Objevila se nová verze WinAmpu a Sony vysolí přes 100USD za mechaniku k PlayStation3, Microsoft pouze 20USD.

Creative Zen nakažen virem od Creative
Výrobce MP3 přehravačů Zen Neon, společnost Creative oznámila, že některé přehrávače v sobě obsahují z výroby vir Wulik.b.
Červ se nachází v jednom ze systémových adresářů přehrávače. Virus Wulik.b se naštěstí sám nešíří a tak se nestane, že po připojení nakaženého přehrávače k počítači si počítač nakazíte. Pokud tedy virus nespustíte :o). V dnešní době by navíc všechny kvalitní antiviry měli tuto havěť najít, svou největší slávu si Wulik.b odbyl v roce 2003, kdy se masově šířil pomocí mailů.
Creative nákazu u série přehrávačů s výrobními čísly 230528000001 až 1230533001680. U ostatních sérií prý nákaza zjištěna nebyla. Zatím není jasné, jak se při výrobě vir do přehrávačů dostal. Pravděpodobně si nějaký zaměstnanec Creative donesl CD s vlastním obsahem, který byl nakažen virem. Je přitom zajímavé, že antivir pustil tento vir dále do sítě. Že by Creative šetřilo na bezpečnosti?

Windows Graphic Foundation? Kdepak, DirectX 10 se blíží
S uvedením nového operačního systém Windows Vista sliboval Microsoft nové grafické API rozhraní Windows Graphic Foundation. Nyní ovšem vyplavalo na povrch, že WGF nebude a místo něj nastupuje rozšíření stávajícího API s názvem DirectX.
DirectX10 bude na rozdíl od svých předchůdců kompletně přepsané. Z toho plyne jedno velké mínus – změní se způsob volání dynamických knihoven (DLL), takže DirectX10 nebude se staršími API od Microsoftu přímo kompatibilní. Tento problém bude ošetřen speciální softwarovou vrstvou, která bude požadavky na starší API knihovny směřovat na nové podle standartu DX10. S tím přichází jedno velké mínus – celá kompatibilita a rychlost programů napsaných pro starší DX padá s kvalitou této vrstvy.
Celkově dojde na Windows Vista ke zpomalení programů, které nebudou pro DirectX10 napsané. Pokud DX10 zjistí, že nějaká aplikace není napsaná pro DX10 a začne volat API funkci, která je obsažena ve starších verzích DirectX, aktivuje výše zmíněnou vrstvu, která převezme požadavek aplikace na API knihovny, najde vhodnou DX10 knihovnu a bude jakýmsi překladačem, který zajistí, že DX10 knihovny bude moci používat i aplikace, která pro ni není napsaná. V tomto bodě se dá očekávat, že dojde ke zvýšení zátěže a zpomalení běhu aplikace.
Nové API s označením DirectX10 nabídne ovšem plno nových a užitečných funkcí. Například podporu Shader Modelu, který bude přesahovat specifikace 4.0, které jsou již hotové a měli by se objevit ještě před příchodem Visty. Zatím ovšem není jasné, zda bude Vista podporovat konkurenční API OpenGL.

Nový WinAmp je na světě
Populární přehrávač multimediálních souborů WinAmp se dočkal nové verze 5.1, která přináší několik zajímavých funkcí.
Největším překvapením je integrace funkce Predix MusicMagic Playlist, která umožňuje seřadit v playlistu skladby dle podobnosti. Algoritmus této funkce využívá k porovnání vlastnosti nastavené v ID3 tagu a také porovnání po zvukové stránce, při které spolupracuje s databází skladeb umístěnou na internetu. Vše ovšem stojí a padá na správně vyplněných názvech skladeb a zařazení žánrů.
Další užitečnou novinkou je přehrávání prostorového zvuku, které autoři ukryli pod název Simply Surround. Nový WinAmp 5.1 je také rozdělen do free a placené verze. Free verze má tři možnosti instalace, které se liší velikostí a podporovanými funkcemi. Plná verze umožňuje ripovat hudbu do všech myslitelných formátů a nabízí také vypalování audio cd maximální rychlostí.
Stahovat můžete zde.

Blue-Ray mechanika do PlayStation3 za 100USD
Sony chce, aby její herní mašinka PlayStation3 byla to nejmodernější, co je na trhu k dostání. Po procesorové stránce to má již zajištěno – konzoli bude pohánět procesor Cell, který se až za rok objeví v ostatních zařízeních.
Cell je ovšem schopný zpracovávat brutální množství dat a tak se Sony rozhodla využít jako přenosné médium pro hry formát Blue-Ray. Tento formát je ovšem ještě v plenkách a stahují se na něj vysoké licenční poplatky. Podle předběžných výpočtů bude mechanika pro PlayStation3 stát přes 100USD, tedy téměř 3000Kč. To je hodně, když si vezmete, že se bude jednat pouze o čtečku, nikoliv vypalovačku.
Microsoft vsadil na staré dobré DVD. U next-gen XboX360 budou ovšem hry také datově rozežrané a tak budou vycházet na dvou a více dvouvrstvých DVD. Microsoft ovšem ušetří na mechanice pro konzoli, která přijde na 20USD za kus. Podle neověřených informací by se v XboX360 měla objevit HD-DVD mechanika, ovšem až nějaký ten měsíc po uvedení XboX360 s klasickou DVD mechanikou. Microsoft tak bude muset vydávat hry ve dvou provedeních – na DVD a HD-DVD.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz