Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: 2,5"" disk s kapacitou 120GB

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:47
2,5"" disk s kapacitou 120GB *** Nové karty od HIS *** Nové mobilní čipsety od VIA *** Kampaň za otevřený BIOS *** AMD rozdává Half-Life2 *** Krátké informace jednou větou

2,5" disk s kapacitou 120GBHW minutky
Pokud používáte notebook, možná vás trápí nedostatek volného místa. Notebookové harddisky totiž doposud měly maximální kapacitu 80GB. Tuto hranici se nyní rozhodla prolomit společnost Fujitsu s harddiskem MHW2120AT. Disk má velikost 2,5" a nabízí celkovou kapacitu 120GB. Plotny disku se otáčí rychlostí 4200 rpm, což nepředstavuje velkou přenosovou rychlost, ovšem na požadavky notebooku je dostačující. Vyrovnávací paměť má velikost 8MB. Průměrná přístupová doba má hodnotu 12ms.
Při plném zatížení spotřeba disku nepřesáhne 1,6W, takže disk není žádný „žrout“ baterií. Odolnost disku dosahuje hodnot 300G při práci a 900G v klidovém stavu. Rozměry disku jsou 70x100x9,5mm při hmotnosti 100g.

Nové karty od HIS
Producent grafických karet, společnost HIS uvedla na trh novou sérii grafických karet, které vycházejí z čipu ATI X8xx. Jedná se o tři karty, přičemž všechny jsou určeny pro sběrnici AGP.

 • X800XT Platinium Edition
  Karta má přímo implentovanou podporu AGP, není použit můstek Rialto. Čip je taktován na frekvenci 540MHz, obsahuje 16 pipelines a 6 vertex jednotek. Karta je osazena pamětmi GDDR3, které běží na frekvenci 1180, na které nabízejí datový tok 37,8GB/s.
 • X850
  Tato karta je také navržena přímo pro rozhraní AGP. Obsahuje 16 pipelines a 6 vertex jednotek. Jádro je taktováno na 520MHz. Paměti typu GDDR3 jsou taktovány na 1080MHz a nabízejí propustnost 34,6GB/s.
 • X800XL
  Série X800 je původně navržena pro sběrnici PCI Express, obsahuje proto můstek ATI Rialto. Jádro obsahuje 16 pipelines a je taktováno na 400 MHz. Frekvence pamětí činí 31,4GB/s a propustnost 31,4GB/s
 • X800
  Jádro této karty je taktováno na frekvenci 392 a nabízí 12 pipelines. Paměti jsou taktovány na 700MHz a nabízejí propustnost 22,4GB/s.
 • Nové mobilní čipsety od VIAHW minutky
  Známý výrobce čipsetů, společnost VIA dnes oznámila, že začala výrobcům základních desek dodávat nový čipset určený pro mobilní zařízení, který nese označení K8N800A. Tento čipset je určen pro procesory AMD Mobile Athlon, Mobile Sempron a pro chystanou platformu AMD Turion 64. Samozřejmostí je podpora funkcí, které snižují spotřebu CPU.
  Čipset obsahuje grafickou kartu S3 Graphic Unichrome Pro Integrated, která má takt jádra 200MHz. Využívá systémovou paměť, maximálně 64MB. O zpracování 3D obrazu se starají 2 pipelines. Nechybí hardwarová podpora dekédování formátu MPEG2. Samozřejmostí je pokročilý power management.

  Kampaň za otevřený BIOS
  Pokud občas procházíte internet, najdete různé kampaně, výzvy či prohlášení. Nyní se na stránce www.fsf.org/news/freebios.html objevila kampaň za otevřený BIOS. Podle autora by BIOS dále neměl být tajemstvím společností, které jej vyvíjejí. Každý zkušený uživatel by si potom mohl BIOS základní desky upravovat k obrazu svému.
  Ve výzvě je navíc připsáno, aby uživatelé kupovali procesory AMD. Dle mého názoru ovšem výrobci BIOSů zdrojové kódy svých produktů nezveřejní. Mohli by tak přijít o zisky a to se jim nelíbí.

  AMD rozdává Half-Life2
  Mezi výrobci počítačových komponent je boj o každého zákazníka. V oblasti procesorů pro desktopy jsou na trhu dva rivalové: AMD a Intel. AMD se nyní rozhodlo jěště více rozšířit svou platformu AMD Athlon64. K tomuto procesoru v boxované verzi začala dodávat hru Half-Life2. Nepřímo tím AMD chce dokázat, jak moc se její procesor hodí na hraní her. Dodávaná verze Half-Life2 je ve verzi Bronze. Intel prozatím žádný bundle k procesorům nenabízí, uvidíme, jak se zachová nyní po tahu AMD.

  Jednou větou

 • Brzy na trh dorazí karta s čipem ATI X700 pro rozhraní AGP 8X. Čip je půvosně určen pro sběrnici PCI EXpress, ATI ovšem nyní k čipu přidala můstek Rialto, který kartu zpřístupní i uživatelům sběrnice AGP 8X.
 • Philips představil koncepci LCD panelu, který je konfugurovatelný přes síť LAN. Tyto panely budou určeny hlavně do velkých podniků, kde mají usnadnit práci administrátorům.
 • Jahoo slaví 10 let své existence. V současné době má firma více než 7600 zaměstnanců a 345 milionů uživatelů. Mezi hlavní produkty firmy patří internetový vyhledávač a mailový server s kapacitou 1GB.

  Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, Yahoo

 • Autor:


  Témata: BIOS, Fujitsu, Intel, Notebook, Zisk

  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz