Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – AMD má tajnou alianci

  12:00aktualizováno  12:21
Firma AMD je jakožto výrobce procesorů závislá na dostupnosti kvalitních a levných čipsetů – momentálně tedy na společnosti VIA. Jak se této závislosti, která by se jednou mohla stát osudnou, zbavit? || V květnu se dočkáme karet s Kyrem II, a jedna z nich byla opět testována: vypadá to, že ovladače už jsou naprosto v pořádku.

Tajná aliance AMD s NVIDIÍ
Faktem, který by se mohl v budoucnu stát firmě AMD osudovým, je její přetrvávající závislost na čipsetech společnosti VIA. Znáte snad ve svém okolí někoho, kdo by provozoval procesor od AMD na základní desce s jiným čipsetem než VIA? Já ne. Co z toho plyne? VIA na AMD nijak zvlášť závislá není, protože stále ještě většina jejích zisků v této oblasti plyne z čipsetů pro intelovské procesory. A jak jistě víte, když je jedna firma životně závislá na druhé a ta druhá není závislá na té první, může si ta druhá dělat s tou první v podstatě co chce. Stačilo by, aby VIA dostala jakýkoli důvod přiškrtit výrobu nebo zdražit neintelovské čipsety a AMD by mělo těžké potíže. Navíc se šušká, že VIA má (kupodivu) přátelštější vztahy s Intelem než s AMD, což je pro posledně jmenovanou firmu dostatečný důvod ke znepokojení.

Ale kdo jiný by mohl vyrábět dostatečně kvalitní a výkonné čipsety pro Athlony a Durony? AMD má své vlastní čipové sady, které dokonce poskytují ten nejlepší výkon ze všech, ale jsou drahé a základních desek s nimi najdete jako šafránu. ALi ani SiS se svými čipsety trh také příliš nepřesvědčily, zato je tu jedna firma, která již minulý rok projevila ambice se v této oblasti prosadit: ano, NVIDIA. Již jsme vás informovali o jejím prvním čipsetu Crush11, který je – jistě ne náhodou – určen právě pro procesory AMD. Vypadá to, že AMD našlo silného spojence, který jí pomůže zbavit se kritické závislosti na firmě VIA.

Zdroj z AMD uvedl: „Pouta mezi AMD a NVIDIÍ jsou velice silná. SNAP – Strategic Nvidia-AMD Partnership – je interní program, který má zajistit, že čipsety NVIDIA určené pro procesory AMD (Socket A) budou poskytovat v porovnání s Intelem komparativně dobré výkony. První testy těchto čipsetů ukazují velmi vysokou výkonnost. Intel nyní potřebuje firmu VIA mnohem víc než ji potřebuje AMD.“

Zdroj: InquirerKyro II znovu testováno
V květnu nás čeká (doufejme, že i u nás) příchod velmi zajímavé grafické karty Hercules 3D Prophet 4500 – karty, která je osazená v poslední době často diskutovaným čipem Kyro II. Tento čip by mohl nabourat sebevědomí a zisky NVIDIE, která začíná mít po odkoupení 3dfx tendence používat v konkurenčním boji nepěkně pomlouvačné metody. A věru má se čeho bát: již první testy výše uvedené karty (informovali jsme např. zde) prokázaly, že Kyro II má nejen vrch nad čipem GeForce2 MX, proti kterému je marketingově zacíleno, ale dokáže (zejména v 32bitových barvách) pořádně prohnat i předehnat podstatně dražší GeForce2 GTS.

Hercules 3D Prophet

Tentokrát se Herkulovi, který má na palubě 64 MB SDRAM, podíval na zoubek server Tom’s Hardware Guide; sice neměl stále ještě k dispozici finální prodejní verzi této karty ani jejích ovladačů, přesto ale nezaznamenal žádné potíže ani v hrách, ani v kancelářských aplikacích. Potvrdila se pověst Kyra II z dřívějších testů; výsledky by se daly stručně charakterizovat takto: v16bitových barvách bylo Kyro II v naprosté většině případů lepší než MX, v 32bitových barvách si ještě výrazně polepšilo a mnohokrát překonalo i GTS. Zapnutím celoobrazovkového antialiasingu (FSAA), který Kyro II velmi dobře zvládá, se jeho náskok ještě o něco zvýšil. Výjimkami byly hry MDK 2 a Aquanox, které hodně spoléhají na hardwarové T&L – ani zde si však Kyro II nestálo špatně a obstálo docela se ctí.

Nezbývá než opakovat, jaká je to škoda, že Kyro II neobsahuje alespoň omezenou hardwarovou akceleraci T&L; v dnešní době, kdy už většina notorických hráčů vlastní videokartu s touto podporou, lze očekávat, že tvůrci her na ni budou čím dál tím víc spoléhat, v čemž budou podporováni marketingovou mašinérií NVIDIE. Nebýt tohoto faktu, byl by Hercules 3D Prophet 4500 zcela jasným tipem na koupi – takhle je otázka, zda nepočkat do podzimu na Kyro III, ve kterém už T&L engine bude. Pokud bych však měl vybírat mezi kartou s MX a kartou s Kyrem II, které by byly k dostání za podobnou cenu, volil bych rozhodně Kyro II.

Zdroj: Tom’s Hardware Guide

Autor:


Témata: Intel, Zisk

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz