Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – AMD má tajnou alianci

  12:00aktualizováno  12:21
Firma AMD je jakožto výrobce procesorů závislá na dostupnosti kvalitních a levných čipsetů – momentálně tedy na společnosti VIA. Jak se této závislosti, která by se jednou mohla stát osudnou, zbavit? || V květnu se dočkáme karet s Kyrem II, a jedna z nich byla opět testována: vypadá to, že ovladače už jsou naprosto v pořádku.

Tajná aliance AMD s NVIDIÍ
Faktem, který by se mohl v budoucnu stát firmě AMD osudovým, je její přetrvávající závislost na čipsetech společnosti VIA. Znáte snad ve svém okolí někoho, kdo by provozoval procesor od AMD na základní desce s jiným čipsetem než VIA? Já ne. Co z toho plyne? VIA na AMD nijak zvlášť závislá není, protože stále ještě většina jejích zisků v této oblasti plyne z čipsetů pro intelovské procesory. A jak jistě víte, když je jedna firma životně závislá na druhé a ta druhá není závislá na té první, může si ta druhá dělat s tou první v podstatě co chce. Stačilo by, aby VIA dostala jakýkoli důvod přiškrtit výrobu nebo zdražit neintelovské čipsety a AMD by mělo těžké potíže. Navíc se šušká, že VIA má (kupodivu) přátelštější vztahy s Intelem než s AMD, což je pro posledně jmenovanou firmu dostatečný důvod ke znepokojení.

Ale kdo jiný by mohl vyrábět dostatečně kvalitní a výkonné čipsety pro Athlony a Durony? AMD má své vlastní čipové sady, které dokonce poskytují ten nejlepší výkon ze všech, ale jsou drahé a základních desek s nimi najdete jako šafránu. ALi ani SiS se svými čipsety trh také příliš nepřesvědčily, zato je tu jedna firma, která již minulý rok projevila ambice se v této oblasti prosadit: ano, NVIDIA. Již jsme vás informovali o jejím prvním čipsetu Crush11, který je – jistě ne náhodou – určen právě pro procesory AMD. Vypadá to, že AMD našlo silného spojence, který jí pomůže zbavit se kritické závislosti na firmě VIA.

Zdroj z AMD uvedl: „Pouta mezi AMD a NVIDIÍ jsou velice silná. SNAP – Strategic Nvidia-AMD Partnership – je interní program, který má zajistit, že čipsety NVIDIA určené pro procesory AMD (Socket A) budou poskytovat v porovnání s Intelem komparativně dobré výkony. První testy těchto čipsetů ukazují velmi vysokou výkonnost. Intel nyní potřebuje firmu VIA mnohem víc než ji potřebuje AMD.“

Zdroj: InquirerKyro II znovu testováno
V květnu nás čeká (doufejme, že i u nás) příchod velmi zajímavé grafické karty Hercules 3D Prophet 4500 – karty, která je osazená v poslední době často diskutovaným čipem Kyro II. Tento čip by mohl nabourat sebevědomí a zisky NVIDIE, která začíná mít po odkoupení 3dfx tendence používat v konkurenčním boji nepěkně pomlouvačné metody. A věru má se čeho bát: již první testy výše uvedené karty (informovali jsme např. zde) prokázaly, že Kyro II má nejen vrch nad čipem GeForce2 MX, proti kterému je marketingově zacíleno, ale dokáže (zejména v 32bitových barvách) pořádně prohnat i předehnat podstatně dražší GeForce2 GTS.

Hercules 3D Prophet

Tentokrát se Herkulovi, který má na palubě 64 MB SDRAM, podíval na zoubek server Tom’s Hardware Guide; sice neměl stále ještě k dispozici finální prodejní verzi této karty ani jejích ovladačů, přesto ale nezaznamenal žádné potíže ani v hrách, ani v kancelářských aplikacích. Potvrdila se pověst Kyra II z dřívějších testů; výsledky by se daly stručně charakterizovat takto: v16bitových barvách bylo Kyro II v naprosté většině případů lepší než MX, v 32bitových barvách si ještě výrazně polepšilo a mnohokrát překonalo i GTS. Zapnutím celoobrazovkového antialiasingu (FSAA), který Kyro II velmi dobře zvládá, se jeho náskok ještě o něco zvýšil. Výjimkami byly hry MDK 2 a Aquanox, které hodně spoléhají na hardwarové T&L – ani zde si však Kyro II nestálo špatně a obstálo docela se ctí.

Nezbývá než opakovat, jaká je to škoda, že Kyro II neobsahuje alespoň omezenou hardwarovou akceleraci T&L; v dnešní době, kdy už většina notorických hráčů vlastní videokartu s touto podporou, lze očekávat, že tvůrci her na ni budou čím dál tím víc spoléhat, v čemž budou podporováni marketingovou mašinérií NVIDIE. Nebýt tohoto faktu, byl by Hercules 3D Prophet 4500 zcela jasným tipem na koupi – takhle je otázka, zda nepočkat do podzimu na Kyro III, ve kterém už T&L engine bude. Pokud bych však měl vybírat mezi kartou s MX a kartou s Kyrem II, které by byly k dostání za podobnou cenu, volil bych rozhodně Kyro II.

Zdroj: Tom’s Hardware Guide

Autor:


Témata: Intel, Zisk

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz