Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – ATI bude chytře stínovat

  12:00aktualizováno  16. července 11:51
Podle posledních zpráv od firmy ATI to vypadá, že se za NVIDIÍ vydává nemilosrdná stíhačka: do Radeonu 2 byla ohlášena „zabijácká“ technologie SMARTSHADER. | Za kolik prodává NVIDIA své čipy výrobcům grafických karet, to se oficiálně nikde nedozvíte – přesto však tyto zajímavé informace prosákly na povrch.

ATI ohlašuje další novinku: SMARTSHADER
Poté, co NVIDIA oslnila svět 3D grafiky možnostmi stínovače pixelů a vrcholů, který je zabudován v čipu GeForce3, snaží se firma ATI vehementně všechny přesvědčit o tom, že ona má v zásobě „něco lepšího než GeForce3, co už brzo uvede na trh“. To něco je Radeon 2 a je nutné uznat, že nové věci, které nám do něj ATI slibuje, vypadají velmi perspektivně. Po nedávno oznámené technologii TRUFORM teď přišel na řadu nový trumf jménem SMARTSHADER – stínovač, který má své protějšky z GeForce3 strčit do kapsy. Jako NVIDIA spolupracovala s Microsoftem na vývoji DirectX 8.0 a začlenila si do něj podporu svých „shaderů“, pokročilé vlastnosti Radeonu 2 mají být zohledněny už ve finální verzi DirectX 8.1.

Připomeňme si, že stínovače slouží k programování zvláštních obrazových efektů, které vykonává čip videokarty samostatně, tj. bez účasti CPU. Jak ATI konstatuje ve svém pojednání, zatímco současné (DX8) pojetí stínovače vrcholů (SV) je již dostatečně flexibilní, možnosti stínovače pixelů (SP) jsou poměrně chudé – např. maximální délka jeho programu je omezena na 12 instrukcí a disponuje pouze 8 registry. Proto se SMARTSHADER zaměřuje zejména na vylepšení SP: zvyšuje max. počet texturových vstupů ze 4 na 6, max. délku programu na 22 instrukcí a přidává ještě několik dalších vymožeností, jejichž popis přesahuje rámec těchto minutek. V budoucnu se však k SMARTSHADERu jistě vrátíme; protentokrát si ještě vychutnejte ukázku plnohodnotného Phongova stínování 3D objektů, které nám Radeon 2 bude schopen přinést v plném pohybu. Podle toho, co si na stánkách ATI i jinde čtu, začínám být na Radeon 2 skutečně zvědav.

Plné Phongovo stínování

Zdroj: ATIChcete vědět, za kolik NVIDIA prodává své čipy výrobcům grafických karet?
Server X-bit labs tvrdí, že jí spolehlivý zdroj tyto utajované ceny prozradil. Zde jsou – i s hrubým přepočtem na koruny (1 US$ = 40 Kč):

  • GeForce2 MX – 35 US$ (1400 Kč)
  • GeForce2 MX 200 – 27 US$ (1080 Kč)
  • GeForce2 MX 400 – 36,50 US$ (1460 Kč)
  • GeForce2 Pro – 42 US$ (1680 Kč)
  • GeForce2 Ultra – 105 US$ (4200 Kč)
  • GeForce3 (včetně 64 MB 3,8ns DDR SDRAM) – 205 US$ (8200 Kč)

Uvěříme-li těmto hodnotám, můžeme na jejich základě učinit několik zajímavých úsudků a potvrdit si již dříve vyslovené hypotézy. Za prvé je zde fakt, že všechny čipy založené na jádru GeForce2 dodává NVIDIA bez pamětí; to by se dalo interpretovat tak, že volbu typu a parametrů paměti ponechává na úvaze samotných výrobců grafických karet. Jinak je tomu ovšem s čipem GeForce3, na jehož etablování NVIDII samozřejmě eminentně záleží: zde je součástí dodávky i kvalitní paměť, aby výrobce ve snaze přijít na trh s co nejlevnějším produktem nemohl k čipu přidat něco nevalného. Další, co vás zřejmě zaujme, je neúměrně vysoká cena čipu GeForce2 Ultra, který, ačkoli není o mnoho rychlejší než GeForce2 Pro, stojí více než dvojnásobek! Pokud výše uvedené ceny odpovídají realitě, je toto jasným důkazem snahy NVIDIE urychleně pohřbít čip GeForce2 Ultra, aby svým vysokým výkonem nadále neohrožoval pozici GeForce3.

Vidíme, že NVIDIA kromě MX 200 a MX 400 stále dodává i původní MX. Jeho cena se však prakticky neliší od ceny čipu MX 400, který je již z výroby taktován výše (tudíž je výkonnější) a je více propagován, takže není divu, že výrobci sáhnou spíše po něm. Na závěr bych jen podotkl, že pokud by výrobci poměry mezi nákupními cenami přímo promítali do koncových cen, byla by z hlediska cena/výkon zdaleka nejvýhodnější koupí grafická karta s čipem GeForce2 Pro. Bohužel, podíváme-li se do ceníků firem na ceny karet s MX 400 a GF2 Pro, uvidíme většinou cca dvojnásobný rozdíl; ten je sice zčásti dán tím, že karty s MX 400 mají levnější paměť SDR, ale především zde výrobci a distributoři využívají prostoru, který jim NVIDIA nízkou cenou GF2 Pro poskytuje, a zvyšují na tomto modelu svoje marže.

Zdroj: X-bit labs

Autor:


Témata: Microsoft

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz