Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – ATI končí s videokartami

  12:00aktualizováno  4:56
Tchajwan tento týden bude žít počítačovým veletrhem Computex Taipei 2001, třetím největším podnikem tohoto druhu na světě. || Firma AMD vylepšila internetovou podporu pro své procesory. || Grafické karty od ATI už v budoucnu neuvidíme. || MSI představuje první základní desku s čipsetem NVIDIA nForce (= Crush).

Budoucnost se rodí v Tchajwanu
V tchajwanském hlavním městě dnes začíná Computex Taipei 2001, třetí největší veletrh počítačových výrobků a technologií na světě, který potrvá do konce tohoto týdne. Letos se ho účastní 1062 vystavovatelů z celého světa, což je o 32 více než v minulém roce – najdeme zde všechny známé firmy z hardwarové branže a některé producenty softwaru. Očekává se, že veletrh tento rok navštíví kolem 30 000 zájemců ze zámoří, a přičteme-li k tomuto číslu ještě počet místních návštěvníků, vystavovatelů a novinářů, dostaneme se na úctyhodných 80 000 osob. Vystavovatelé předpokládají, že v průběhu veletrhu a krátce po něm získají objednávky v úhrnné částce 100 miliard dolarů.

Zdroje: Computex OnlineSamoobslužná technická podpora od AMD
Popularita procesorů Athlon a Duron stále roste a firma AMD si dobře uvědomuje, že je třeba si své zákazníky a příznivce náležitě hýčkat. K prvnímu červnu se proto rozhodla přinést majitelům svých procesorů a zájemcům o jejich koupi technické informace v nové podobě. Pokud se orientujete v anglickém jazyce a výše uvedená tématika vás zajímá, zkuste navštívit čerstvě otevřené stránky Ask AMD, kde najdete malý expertní systém, který vám umožní vyhledávat v databázi dokumentů o procesorech AMD jedním ze tří způsobů: položením dotazu v běžné řeči, výběrem konkrétní otázky ze seznamu nebo výběrem tématu, který vás zajímá. Maskotem Ask AMD je postavička intelektuála jménem Chip (viz obrázek).

Chip

AMD byla při vytváření tohoto projektu bezpochyby vedena především snahou shromáždit všechny důležité informace o svých procesorech na jednom přehledném místě – i když většina těchto dokumentů byla na jejích stránkách k dispozici i dříve, někdy nebylo tak snadné se k nim přes marketingový balast prokousat. A protože se s Athlony a Durony táhne již od začátku jejich existence množina otázek, které jsou stále znovu a znovu kladeny pracovníkům technických podpor po celém světě (např. vyšší zahřívání, doporučené chladiče a základní desky, specifické ovladače, kompatibilita atd.), jistě nebylo od věci takovýmto způsobem poskytnout odpovědi všem, kteří jsou schopni a ochotni si sami vyhledat potřebné informace. Pokud bude AMD udržovat tuto databázi aktuální, bude Ask AMD i v létech příštích dobrým zdrojem pro zájemce o její procesory.ATI už nebude vyrábět grafické karty – pouze čipy
Ještě před zahájením veletrhu Computex přišla od firmy ATI překvapivá zpráva. Ačkoli si tento kanadský výrobce vždy zakládal na tom, že na rozdíl od svých konkurentů grafické karty pro své čipy produkuje sám, nyní se vydává na stejnou dráhu jako NVIDIA – stane se pouze dodavatelem čipů a referenčních designů, zatímco výrobu grafických karet přenechá jiným firmám. ATI si od tohoto kroku mimo jiné slibuje vytvoření „subkonkurence“ v rámci karet založených na svých čipech a z toho plynoucí zvyšování jejich kvality a snižování cen. Jak řekl její prezident a výkonný ředitel David Orton, trh se za poslední rok a půl změnil a přišel čas na to, aby firma přijala tuto novou strategii. K dosud vyrobeným grafickým kartám bude firma samozřejmě i nadále poskytovat technickou podporu.

Zdroj: GameSpotMSI představuje základní desku s čipsetem NVIDIA nForce (Crush)
Ačkoli NVIDIA svou čipovou sadu s kódovým názvem Crush ještě oficiálně vůbec nepředstavila a nedala jí finální jméno, firma Micro-Star již umístila na své webové stránky tiskovou zprávu o nové základní desce MS-6367, která je založena právě na čipsetu Crush – tomu se zde však již říká nForce. Z toho celkem jasně plyne, že název nForce, o kterém se již nějakou dobu spekulovalo, bude zřejmě tím, pod nímž se Crush nakonec bude prezentovat světu.

Několik krátkých faktů: MS-6337 je určena pro Athlony a Durony, čipset nForce je vybudován na architektuře Platform Processing Architecture, která se skládá z integrovaného grafického procesoru (IGP) a procesoru pro média a komunikaci (MCP); tyto dva čipy spolu díky technologii AMD HyperTransport komunikují rychlostí 800 MB/s. Integrováno je grafické řešení na bázi čipu GeForce2 MX, k dispozici jsou tři paměťové sloty DIMM pro maximálně 1,5 GB DDR SDRAM. Přes integrovanou grafiku má základní deska i slot AGP, k tomu tři sloty PCI a jeden CNR; dále na ní najdeme diskové rozhraní Ultra ATA/100 a integrovaný zvukový čip APU (Audio Processing Unit), který je součástí MCP. Zajímavostí je 128bitová paměťová architektura TwinBank, která se uplatní tehdy, je-li deska osazena dvěma moduly DDR: datová průchodnost pak dosahuje špičkové hodnoty 4,2 GB/s, což je dvojnásobek standardní rychlosti.

MS-6367

Těšme se na první testy této základní desky – vypadá to, že dort je upečen ze samých slušných až velmi dobrých komponent, takže výsledek by nemusel být špatný.

Zdroj: MSI

Autor:


Témata: software

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz