HW minutky – čipsety a motherboardy

  12:00aktualizováno  12:38
Výrobci základních desek, jakkoli stojí stranou současných paměťových a procesorových válek, musejí pečlivě zvažovat, kterým směrem napřou svoje výrobní a marketingové úsilí. || Firma SiS si dělá chutě na vysoký podíl čipsetového trhu, a nutno říci, že výkonové a cenové předpoklady k tomu vytvořila. VIA však nespí a jen tak své pozice nevyklidí.

Kam kráčejí výrobci základních desek
Nadchází nám poslední čtvrtletí tohoto roku – roku, který mnohé přeoral a přinutil leckteré firmy i lidi, aby si sáhli na dno svých sil. Tak trochu stranou procesorových, čipsetových a paměťových bojů stojí výrobci základních desek; ne že by se jich tyto záležitosti bytostně nedotýkaly, ale jejich úkol je zde omezen na „pouhou“ správnou volbu, na jakou stranu se přidat. Roli v rozhodování o budoucím směru vývoje hrají mimo jiné i vztahy, které daný výrobce má s konkrétními výrobci čipsetů a procesorů.

Mnoho malých a středních producentů se začíná více věnovat základním deskám s paticí Socket A (Athlon, Duron) a podporou pamětí DDR SDRAM. Důvod je zřejmý: poptávka po takovýchto systémech roste, protože cena pamětí DDR se již téměř srovnala s klasickými moduly PC133 a poměr cena/výkon je u procesorů AMD nedostižný. Pohybuji se v oblasti malo- a velkoobchodu s počítačovými komponentami a přímo hmatatelně cítím, jak mezi obchodníky i koncovými zákazníky narostla důvěra v AMD. Stejná situace je po celém světě a vypadá to, že mezi malými a středními výrobci motherboardů budou desky typu Socket A/DDR tvořit za druhé pololetí více než 60 % produkce.

Trochu jiná je ovšem situace u největších výrobců jako jsou Asustek, Gigabyte nebo MSI. Tyto firmy mají dlouhodobé dobré vztahy s Intelem a proto intelovská platforma zůstane hlavní náplní jejich výroby: přes 40 % jejich výstupu budou tvořit základní desky pro Pentium 4 s podporou SDRAM PC133 (čipset i845). Na Pentium 4 se kromě výše uvedených firem hodlají soustředit také ABIT a DFI.

Zdroj: DigiTimesSiS a VIA: ostrá konkurence
Na scéně čipsetů pro procesory AMD se nedávno objevil konkurent, který má v této oblasti silný potenciál ohrozit dominantní postavení firmy VIA. Jedná se o SiS735, nejvýkonnější a zároveň nejlevnější čipset s podporou pamětí DDR SDRAM, jehož kvality již ověřilo množství testů na renomovaných hardwarových serverech. Není divu, že je o něj mezi výrobci základních desek velký zájem; SiS se svými novými technologiemi vystoupil ze stínu a chce se dostat do první čipsetové ligy. Například společnost Elitegroup Computer Systems (ECS), jejíž základní desky jsou v zahraničí dost populární, oznámila, že již nyní distribuuje více základních desek založených na SiS735 než na konkurenčním čipsetu VIA KT266. To se samozřejmě nelíbí firmě VIA, která se nyní snaží kontrovat. Jak?

Brzy přijde na trh aktualizovaný čipset VIA KT266CE, který údajně SiS735 výkonově překoná – přední výrobci motherboardů jako Asustek Gigabyte nebo MSI by měli dostat první vzorky už každým dnem. Dalším faktorem je cena – SiS735 je o 20 % levnější než oficiálně ohlášená cena KT266CE. Zde se VIA odhodlala k odvážnému kroku: nabízí výrobcům základních desek, že pokud nebudou produkovat motherboardy s čipsetem SiS735 a místo něj dají přednost čipsetu KT266CE, uhradí jim v budoucnu jakékoli cenové rozdíly spojené s případným zlevňováním tohoto čipsetu. Někteří výrobci k této vějičce přihlížejí a zatím své produkty založené na SiS735 propagují jen málo; pokud však poptávka výrazně poroste, bezpochyby své zábrany odhodí a na nabídku firmy VIA definitivně rezignují.

Vypadá to, že SiS hodlá použít řadu 735 především k tomu, aby zvětšil svůj podíl na trhu (bez nároku na velké zisky), zatímco profit mu má generovat čipset SiS645, který je určen pro Pentium 4 a paměti DDR SDRAM. Hromadná výroba 645 má začít v průběhu září – vzorky již byly výrobcům motherboardů rozeslány. Cena ještě není známa, ale SiS velmi pravděpodobně bude opět chtít zachovat od konkurenčního čipsetu VIA P4X266 jistý cenový odstup směrem dolů.

Ještě si počkáme na to, co hezkého nám přinese VIA KT266CE, ale zatím to vypadá, že SiS bude při příští transplantaci střev do mého počítače vážným kandidátem na dárce.

SiS735

Zdroje: DigiTimes, VIA, SIS

Autor:
Témata: Intel, Zisk

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

Vítězem herních Oscarů se stala severská akce God of War

Prezentace God of War

V Los Angeles se konalo tradiční vyhlašování nejlepší hry roku v rámci prestižního ceremoniálu Game Awards. Předávání...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Najdete na iDNES.cz