Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – další chyba v KT133A

  12:00aktualizováno  29. května 10:47
Čipset VIA KT133A nám možná skrývá ještě další nepříjemná tajemství – poté, co byla před nedávnem odhalena závažná chyba v southbridgi 686B, jsme se dočkali důkazů o podivném chování northbridge. || Firma ATI představila světu novou renderovací technologii TRUFORM, která bude integrována v Radeonu 2.

Má čipset VIA KT133A chybu i v northbridgi?!
Jistě si vzpomínáte na nepříjemnou chybu v southbridgi KT133A, kterou objevil německý časopis Au-Ja a my jsme vás o ní a dalším vývoji situace kolem ní několikrát informovali (například zdezde). Nyní to vypadá, že německý CHIP Online prokázal existenci dalšího problému v čipsetu KT133A, tentokrát ovšem „na severu“. Nejedná se naštěstí o chybu, která by postihovala každého majitele základní desky s výše uvedeným čipsetem, ale přesto to rozhodně není potěšující zpráva.

O co tedy jde? Stručně řečeno, o neschopnost dokončit teplý restart systému, ať už z prostředí Windows nebo DOS – obrazovka zčerná a počítač se zasekne. Tohoto chování se můžete dočkat, pokud máte v motherboardu s čipsetem KT133A posazený nový Athlon C, tedy Athlon s frekvencí FSB 266 MHz (133 MHz DDR), a výrobní číslo northbridge vašeho čipsetu začíná kódem 1EA0 (viz čip vlevo) nebo 1EA4. Novější southbridge s kódem 2EA1 (viz čip vpravo) uvedeným problémem netrpí.

Northbridge KT133A

Překvapivě rychle zareagovala německá pobočka firmy MSI a nabízí majitelům základní desky K7T Turbo zdarma přezkoušení u svých prodejců; pokud se chyba projeví, dostane zákazník výměnou motherboard stejného typu, ale s novějším southbridgem. Vzhledem k tomu, že na southbridgi je přilepen chladič, není lehké se ke kódu dostat – sami se o to rozhodně nepokoušejte, protože byste hazardovali se svou zárukou. Vyčkejme, jak se k problému postaví české zastoupení MSI – možná se dočkáme obdobného řešení jako Němci. Ještě je zde jedna naděje: ve 20 až 30 procentech případů údajně pomůže zvýšit napětí čipsetu z nominálních 3,3 V na 3,45 V.

Zcela jiný přístup než MSI zatím zvolila VIA – popírá, že by nějaký takový problém vůbec existoval. Její zástupce John Gatt říká: „Tato takzvaná chyba rozhodně není problémem KT133A ani jakéhokoli jiného čipsetu VIA. Nyní, když se na spoustě webových stránek dočtete, jak si hrát s BIOSem, může vzniknout mnoho problémů. Pokud máte opravdový problém, který se podobá tomuto, a nehráli jste si se systémovým registrem nebo s nastaveními BIOSu, klidně nás kontaktujte, abychom vám mohli pomoci odhalit skutečný důvod.“ Co si VIA myslí o výměnné akci MSI, to zatím není známo :-).

Zdroje: CHIP Online, The InquirerATI představuje novou renderovací technologii TRUFORM
Dnes už výrobcům 3D akcelerátorů nejde primárně o hrubý výkon jejich produktů – po NVIDII se začínají na zvyšování kvality zobrazení zaměřovat i další výrobci. Grafický čip Radeon 2, na kterém se usilovně pracuje ve vývojových laboratořích firmy ATI, bude obsahovat pravděpodobně velmi významnou novinku – renderovací technologii TRUFORM, která má do 3D grafiky přinést skutečně hladké a přirozeně osvětlené povrchy. Na pozadí této technologie se skrývají plochy vyššího řádu zvané N-Patche (nebo také PN trojúhelníky), které se skládají ze zakřivených trojúhelníků – ty jsou samozřejmě schopné poskytnout podstatně lepší reprezentaci oblých povrchů než klasické ploché trojúhelníky. TRUFORM vyvinula samotná firma ATI a podpora pro něj je obsažena v programátorských rozhraních DirectX 8.0 i OpenGL.

ATI slibuje vývojářům snadnou implementaci této technologie a zachování kompatibility s akcelerátory, které TRUFORM nepodporují. Radeon 2 by měl být schopen zlepšit i vzhled starých 3D her, pokud ATI v ovladačích umožní funkci transformace klasických polygonů na N-Patche. Zda tyto transformace budou bezproblémové a zda bude možné uživatelsky nastavovat jejich parametry, to ukáže teprve čas. TRUFORM je založen na intenzivním využití funkcí jednotky T&L, která tak v případě Radeonu 2 snad konečně získá patřičný význam.

Zdroj: ATI

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz