Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – další chyba v KT133A

  12:00aktualizováno  29. května 10:47
Čipset VIA KT133A nám možná skrývá ještě další nepříjemná tajemství – poté, co byla před nedávnem odhalena závažná chyba v southbridgi 686B, jsme se dočkali důkazů o podivném chování northbridge. || Firma ATI představila světu novou renderovací technologii TRUFORM, která bude integrována v Radeonu 2.

Má čipset VIA KT133A chybu i v northbridgi?!
Jistě si vzpomínáte na nepříjemnou chybu v southbridgi KT133A, kterou objevil německý časopis Au-Ja a my jsme vás o ní a dalším vývoji situace kolem ní několikrát informovali (například zdezde). Nyní to vypadá, že německý CHIP Online prokázal existenci dalšího problému v čipsetu KT133A, tentokrát ovšem „na severu“. Nejedná se naštěstí o chybu, která by postihovala každého majitele základní desky s výše uvedeným čipsetem, ale přesto to rozhodně není potěšující zpráva.

O co tedy jde? Stručně řečeno, o neschopnost dokončit teplý restart systému, ať už z prostředí Windows nebo DOS – obrazovka zčerná a počítač se zasekne. Tohoto chování se můžete dočkat, pokud máte v motherboardu s čipsetem KT133A posazený nový Athlon C, tedy Athlon s frekvencí FSB 266 MHz (133 MHz DDR), a výrobní číslo northbridge vašeho čipsetu začíná kódem 1EA0 (viz čip vlevo) nebo 1EA4. Novější southbridge s kódem 2EA1 (viz čip vpravo) uvedeným problémem netrpí.

Northbridge KT133A

Překvapivě rychle zareagovala německá pobočka firmy MSI a nabízí majitelům základní desky K7T Turbo zdarma přezkoušení u svých prodejců; pokud se chyba projeví, dostane zákazník výměnou motherboard stejného typu, ale s novějším southbridgem. Vzhledem k tomu, že na southbridgi je přilepen chladič, není lehké se ke kódu dostat – sami se o to rozhodně nepokoušejte, protože byste hazardovali se svou zárukou. Vyčkejme, jak se k problému postaví české zastoupení MSI – možná se dočkáme obdobného řešení jako Němci. Ještě je zde jedna naděje: ve 20 až 30 procentech případů údajně pomůže zvýšit napětí čipsetu z nominálních 3,3 V na 3,45 V.

Zcela jiný přístup než MSI zatím zvolila VIA – popírá, že by nějaký takový problém vůbec existoval. Její zástupce John Gatt říká: „Tato takzvaná chyba rozhodně není problémem KT133A ani jakéhokoli jiného čipsetu VIA. Nyní, když se na spoustě webových stránek dočtete, jak si hrát s BIOSem, může vzniknout mnoho problémů. Pokud máte opravdový problém, který se podobá tomuto, a nehráli jste si se systémovým registrem nebo s nastaveními BIOSu, klidně nás kontaktujte, abychom vám mohli pomoci odhalit skutečný důvod.“ Co si VIA myslí o výměnné akci MSI, to zatím není známo :-).

Zdroje: CHIP Online, The InquirerATI představuje novou renderovací technologii TRUFORM
Dnes už výrobcům 3D akcelerátorů nejde primárně o hrubý výkon jejich produktů – po NVIDII se začínají na zvyšování kvality zobrazení zaměřovat i další výrobci. Grafický čip Radeon 2, na kterém se usilovně pracuje ve vývojových laboratořích firmy ATI, bude obsahovat pravděpodobně velmi významnou novinku – renderovací technologii TRUFORM, která má do 3D grafiky přinést skutečně hladké a přirozeně osvětlené povrchy. Na pozadí této technologie se skrývají plochy vyššího řádu zvané N-Patche (nebo také PN trojúhelníky), které se skládají ze zakřivených trojúhelníků – ty jsou samozřejmě schopné poskytnout podstatně lepší reprezentaci oblých povrchů než klasické ploché trojúhelníky. TRUFORM vyvinula samotná firma ATI a podpora pro něj je obsažena v programátorských rozhraních DirectX 8.0 i OpenGL.

ATI slibuje vývojářům snadnou implementaci této technologie a zachování kompatibility s akcelerátory, které TRUFORM nepodporují. Radeon 2 by měl být schopen zlepšit i vzhled starých 3D her, pokud ATI v ovladačích umožní funkci transformace klasických polygonů na N-Patche. Zda tyto transformace budou bezproblémové a zda bude možné uživatelsky nastavovat jejich parametry, to ukáže teprve čas. TRUFORM je založen na intenzivním využití funkcí jednotky T&L, která tak v případě Radeonu 2 snad konečně získá patřičný význam.

Zdroj: ATI

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz