HW minutky – Detonator 20.80 přichází!

  12:00aktualizováno  12:22
Sotva jsme se vzpamatovali z ovladačů Detonator 14.xx a už je tu věrohodná zpráva, že ještě tento týden NVIDIA přijde s verzí 20.80, která vaší kartě GeForce přidá trochu plynu. || Jdou nové Athlony „Palomino“ do vaší základní desky od MSI? || Technologie SOI není firmami přijímána jednoznačně jako přínos.

Další oficiální Detonator ještě tento týden?
Těžko se těm skokům v číslování verzí věří, ale podle renomovaného serveru AnandTech připravuje NVIDIA na konec tohoto týdne uvedení nových ovladačů Detonator 20.xx. Anand dostal k otestování verzi 20.80 a podle jeho zjištění se jedná o podařený kousek, který sice přinese nárůst výkonu především majitelům grafických karet s čipem GeForce3 (jak také jinak), ale úplně zkrátka nepřijdou ani vlastníci starších generací GeForce. Že by si NVIDIA chtěla vzít k srdci drsnou kritiku, kterou sklízela z různých stran za to, že více než půl roku otálela s aktualizací staré oficiální verze 6.50 na současnou 12.41?

Detonatorem 20.xx se posouvá nejen číslo subverze (20.xx), ale i číslo hlavní verze – bude to první článek řetězce ovladačů Detonator 4. A stejně jako kdysi přinesl první Detonator 3 oproti Detonatoru 2 zdarma 10 až 30 % výkonu navíc, i teď se můžeme těšit na jistý posun vpřed. Setkáme se s novou verzí OpenGL ICD – 1.3. Její hlavní výhody spočívají v další optimalizaci přesunů dat po sběrnici a paralelního přístupu do paměti pro CPU a GPU: každý z těchto procesorů může nyní data před přenosem mezi grafickou a systémovou pamětí ukládat do cache. Efektivnější přesuny dat by však měly urychlit nejen aplikace naprogramované pro rozhraní OpenGL, ale i ty, jejichž hostitelským prostředím je Direct3D.

A teď to hlavní: benchmarky. Hardwarovým podkladem byl Athlon 1,2 GHz na základní desce MSI K7T266 Pro s 256 MB DDR SDRAM PC2100 a srovnávací verzí ovladačů byla oficiální 12.41. Pro všechny karty s čipem GeForce se nové ovladače ukázaly býti užitečnými. Nejvíc přirozeně exceloval čip GeForce3 – v Q3A činil nárůst výkonu až 29 % (v 1600x1200x32) a v AquaMarku 28 % (640x480x32). U GeForce2 Pro a GeForce2 MX400 se počet dosažených snímků za sekundu zvedl v závislosti na konkrétní hře a rozlišení o 0 – 10 %.

Detonator 4

I když GeForce3 vlastní nemnoho z nás a GeForce2 už z výše uvedených optimalizací mnoho užitku nemá, každé zrychlení zdarma jistě potěší, byť je v řádu několika procent. Až se mi Detonator 4 dostane do počítače, bez meškání ho otestuji a podám vám zprávu.

Zdroj: AnandTechMohou nové Athlony „Palomino“ do vaší základní desky?
Jasnou odpověď na tuto otázku se zákazníkům rozhodla dát firma MSI, a to v podobě nového technického průvodce – Technical Guide No. 5. Mimo jiné se zde dozvíte, že procesory AMD jsou zkonstruovány (bohužel) tak, že nejsou schopny základní desce sdělit, zda je frekvence jejich FSB 100 nebo 133 MHz, a proto tuto záležitost musí nastavit (resp. přepnout z implicitních 100 na 133) sám uživatel. Zajímavá je v novém TG5 také informace, že řadič USB na desce K7T266 Pro (MS-6380) nepracuje FSB > 138 MHz. Údaje v níže uvedené tabulce, která podává přehled o podpoře nových Athlonů v motherboardech MSI, snad není nutné překládat – přesvědčte se, zda Palomina budou ještě pro vás.

MSI a Palomino

Zdroj: MSIJe technologie SOI skutečně tak užitečná, jak tvrdí IBM?
Technologie firmy IBM nazývaná Silicon-On-Insulator (SOI), o které jsme již psali, má kromě svých příznivců a propagátorů (AMD, Motorola) také své kritiky a „neuznávače“. Nedůvěru k jejím přednostem projevily nedávno firmy Sun Microsystems a Texas Instruments, když se ji rozhodly ve svém novém procesoru UltraSparc nepoužít. TI vyrábí pro Sun procesory již 13 let; tyto firmy nějakou dobu zvažovaly, zda se nyní vydat cestou technologie SOI, ale společně došly k závěru, že výhody poskytované SOI se s další miniaturizací zmenšují.

Nejdále ve své kritice SOI šel David Yen, čerstvý viceprezident a generální ředitel procesorové divize Sunu. „Rozhodli jsme se, že není žádný důvod jít do SOI. To, co jiné firmy o SOI říkají, je jen nadsazená reklama. Prohlášení IBM, že polovodičový průmysl musí jít do SOI, má jen získat SOI publicitu. Musíte se dívat na to, co jsou schopni udělat, a ne na to, co říkají.“ AMD chce využít technologii SOI ve všech svých procesorech, zatímco Intel ji zcela odmrštil. Jen budoucnost ukáže, které řešení bylo moudřejší.

Zdroj: EETimes

Autor:
Témata: Intel

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak se za dvacet let proměnil legendární Fallout

Fallout

Podívejte se, jak se v průběhu let měnila známá herní série Fallout, která se odehrává ve světě po jaderné válce. První...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Super Smash Bros. Ultimate

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i poslední várka herních novinek. Kromě nich se však řada zvučných jmen...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Najdete na iDNES.cz