HW minutky – Intel bude silně zlevňovat

  12:00aktualizováno  12:19
AMD tlačí, poptávka po Pentiích 4 je slabá a Intel reaguje – ceny půjdou zřejmě až o 40 % dolů! Microsoft dal celkem v tichosti k dispozici ke stažení DirectX 8.0a, malý upgrade svého API. Firma Rambus vyhrožuje svým odpůrcům velmi nepěkným způsobem – no posuďte sami :-).

Pentium 4 do každé rodiny
Největší světový výrobce procesorů by podle mínění amerických analytiků měl ještě na konci tohoto týdne provést razantní zlevnění svých čipů. Hlavní příčinou jsou zřejmě slabé prodeje PC, snaha Intelu prosadit Pentia 4 a samozřejmě tlak AMD. Intel by rád, aby se poptávka po Pentiích III zmenšovala a po P4 zvětšovala, a tomu přizpůsobuje veškerou svou strategii. Tiskový mluvčí Čipzilly, jak se Intelu někdy přezdívá, odmítl o snížení cen mluvit do té doby, než bude oficiálně ohlášeno, ale uvedl, že firma zlevňuje každý měsíc, a zlevnění odpovídá situaci na trhu.

A teď už ke konkrétním číslům: P4 1,5 GHz by mělo zlevnit z 819 na 644 dolarů, P4 1,4 z 575 dolarů na 440, ale největší bombou bude zřejmě 43procentní zlevnění gigahertzového Pentia III z momentálních 465 na 268 dolarů. Pentium III 933 by mělo jít z 348 na 241 dolarů, Celeron 766 na 112 ze 170 a Celeron 733 na 88 ze 112. Je nutné vzít v úvahu, že Intel dosud zlevňoval průměrně pouze o 20 až 25 % čtvrtletně.

DirectX 8.0a – oprava dvou drobností
Microsoft nás oblažil updatem svého multimediálního rozhraní DirectX, ale většina z nás ho může nechat celkem bez povšimnutí – výjimkou jsou uživatelé mezinárodních instalací Windows 2000, kteří by měli zaznamenat odstranění některých problémů, a majitelé vstupních zařízení, jejichž tlačítka po instalaci původní verze DirectX 8 přestala fungovat. Ke stažení je například zde, ale upozorňuji, že má 25 MB.

Rambus zastrašuje odpůrce
Jak známo, firma Rambus se díky svému výsadnímu postavení, které jí zaručila smlouva s Intelem, chová poměrně zpupně. V tomto duchu se nese i nedávné prohlášení Garyho Harmona, jejího finančního ředitele, směrem k těm, kteří si dovolili nesouhlasit.

Tři významní výrobci polovodičů, společnosti Infineon Technologies, Hyundai MicroElectronics a Micron Technology, nejenže nepožádali Rambus o licenci na paměti RDRAM, ale naopak ho zažalovali kvůli technologiím synchronních pamětí a procesorového rozhraní, které si údajně neprávem přisvojil.

„Firmy, které proti nám vedou soudní spory, by mohly v budoucnu platit vyšší licenční poplatky,“ řekl Harmon. „Momentálně vybíráme jedno nebo dvě procenta z každého expedovaného produktu, ale to se týká těch, kteří nám pomohli, když jsme začínali. Ti, co s námi bojují, by teoreticky mohli platit až 10 %.“

Rambus by případnou prohrou v těchto soudních sporech ztratil velké množství peněz. Má totiž podepsáno mnoho kontraktů s významnými výrobci pamětí, které by se následkem ztráty patentových práv staly neplatnými.

Zdroje: PC World.com, Microsoft, EBNews

Autor:


Témata: Intel, Microsoft

Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Série Assassin’s Creed stále boduje. Jaký má recept na úspěch?

Assassin's Creed 2

Série Assassins Creed oslavila letos jedenáct let od svého vzniku a letošní díl ze starověkého Řecka jistě nebyl...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

Red Dead Redemption 2

Herní sezona je v plném proudu a po nabušeném září nás čeká možná ještě zajímavější říjen. Největším hitem bude bez...

OBRAZEM: Realita vs. hra ve špičkových závodech Forza Horizon 4

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do...

Začátkem měsíce vydané festivalové závody Forza Horizon 4 jsou zasazeny do Velké Británie. Vývojář Chris Trentham,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz