HW minutky – Intel bude silně zlevňovat

  12:00aktualizováno  12:19
AMD tlačí, poptávka po Pentiích 4 je slabá a Intel reaguje – ceny půjdou zřejmě až o 40 % dolů! Microsoft dal celkem v tichosti k dispozici ke stažení DirectX 8.0a, malý upgrade svého API. Firma Rambus vyhrožuje svým odpůrcům velmi nepěkným způsobem – no posuďte sami :-).

Pentium 4 do každé rodiny
Největší světový výrobce procesorů by podle mínění amerických analytiků měl ještě na konci tohoto týdne provést razantní zlevnění svých čipů. Hlavní příčinou jsou zřejmě slabé prodeje PC, snaha Intelu prosadit Pentia 4 a samozřejmě tlak AMD. Intel by rád, aby se poptávka po Pentiích III zmenšovala a po P4 zvětšovala, a tomu přizpůsobuje veškerou svou strategii. Tiskový mluvčí Čipzilly, jak se Intelu někdy přezdívá, odmítl o snížení cen mluvit do té doby, než bude oficiálně ohlášeno, ale uvedl, že firma zlevňuje každý měsíc, a zlevnění odpovídá situaci na trhu.

A teď už ke konkrétním číslům: P4 1,5 GHz by mělo zlevnit z 819 na 644 dolarů, P4 1,4 z 575 dolarů na 440, ale největší bombou bude zřejmě 43procentní zlevnění gigahertzového Pentia III z momentálních 465 na 268 dolarů. Pentium III 933 by mělo jít z 348 na 241 dolarů, Celeron 766 na 112 ze 170 a Celeron 733 na 88 ze 112. Je nutné vzít v úvahu, že Intel dosud zlevňoval průměrně pouze o 20 až 25 % čtvrtletně.

DirectX 8.0a – oprava dvou drobností
Microsoft nás oblažil updatem svého multimediálního rozhraní DirectX, ale většina z nás ho může nechat celkem bez povšimnutí – výjimkou jsou uživatelé mezinárodních instalací Windows 2000, kteří by měli zaznamenat odstranění některých problémů, a majitelé vstupních zařízení, jejichž tlačítka po instalaci původní verze DirectX 8 přestala fungovat. Ke stažení je například zde, ale upozorňuji, že má 25 MB.

Rambus zastrašuje odpůrce
Jak známo, firma Rambus se díky svému výsadnímu postavení, které jí zaručila smlouva s Intelem, chová poměrně zpupně. V tomto duchu se nese i nedávné prohlášení Garyho Harmona, jejího finančního ředitele, směrem k těm, kteří si dovolili nesouhlasit.

Tři významní výrobci polovodičů, společnosti Infineon Technologies, Hyundai MicroElectronics a Micron Technology, nejenže nepožádali Rambus o licenci na paměti RDRAM, ale naopak ho zažalovali kvůli technologiím synchronních pamětí a procesorového rozhraní, které si údajně neprávem přisvojil.

„Firmy, které proti nám vedou soudní spory, by mohly v budoucnu platit vyšší licenční poplatky,“ řekl Harmon. „Momentálně vybíráme jedno nebo dvě procenta z každého expedovaného produktu, ale to se týká těch, kteří nám pomohli, když jsme začínali. Ti, co s námi bojují, by teoreticky mohli platit až 10 %.“

Rambus by případnou prohrou v těchto soudních sporech ztratil velké množství peněz. Má totiž podepsáno mnoho kontraktů s významnými výrobci pamětí, které by se následkem ztráty patentových práv staly neplatnými.

Zdroje: PC World.com, Microsoft, EBNews

Autor:
Témata: Intel, Microsoft

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

V novém Far Cry New Dawn navštívíme známá místa po nukleární válce

Far Cry New Dawn

Nový díl střílečky Far Cry přímo navazuje na pátý díl z letošního března. O přežití tentokrát budeme bojovat v...

Další z rubriky

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Super Smash Bros. Ultimate

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i poslední várka herních novinek. Kromě nich se však řada zvučných jmen...

Vítězem herních Oscarů se stala severská akce God of War

Prezentace God of War

V Los Angeles se konalo tradiční vyhlašování nejlepší hry roku v rámci prestižního ceremoniálu Game Awards. Předávání...

Najdete na iDNES.cz