Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – Intel přešlapuje na místě

  12:00aktualizováno  8. července 10:31
O Intelu se v letošním roce rozhodně nedá říci, že by měl se svými produkty nějaký „tah na branku“. Zoufalá snaha prosadit Pentium 4 stále nenese to pravé ovoce a vypadá to, že základní deska s novým čipsetem i845 rozhodně nebude něčím, co by si rozumný hráč chtěl koupit... A totéž se dá říci i o novém Celeronu 900, který Intel tento týden ohlásil.

Čipset i845 je brzdou Pentia 4
Ačkoli je čipset i845 (dříve známý pod kódovým názvem Brookdale) mnohými výrobci základních desek oslavován jako něco, co přinese zlevnění systémů s Pentiem 4 a tím pádem i větší zájem o ně ze strany zákazníků, nejeví se jako rozumné motherboardy s tímto čipsetem kupovat – alespoň ne do té doby, dokud budou podporovat pouze paměti typu SDR. A ačkoli je veřejným tajemstvím, že Intel již disponuje funkční verzí tohoto čipsetu s podporou paměti DDR, velmi pravděpodobně se s ní do konce tohoto roku na trhu neshledáme – důvodem je již mnohokrát zmiňovaná dohoda s firmou Rambus, která Intel pro letošek zavazuje k používání jejích pamětí RDRAM, či, lépe řečeno, k nepoužívání pamětí DDR.

Pentium 4 je díky své sběrnici 4x100 MHz schopno komunikovat s pamětí rychlostí až 3,2 GB/s, což je podstatně více, než může nabídnout čipset i845 s pamětí SDR (1 GB/s). Z toho můžeme správně usoudit, že procesor v takovéto základní desce bude muset často čekat na data a nebude tak plně využit – jaký má ale smysl si kupovat drahé Pentium 4 k čipsetu, který sice bude relativně levný, ale zato nám zabrání využívat jedné ze základních vymožeností P4? Logicky ospravedlnit existenci čipsetu i845 mohlo pouze to, kdyby se ukázalo, že v praktickém nasazení za „plnohodnotným“ i850 s paměťmi RDRAM příliš nezaostává – tato možnost však byla vzhledem ke konstrukci P4 a rozdílu mezi SDRAM PC133 a RDRAM velmi nepravděpodobná.

Jako první se předvýrobního vzorku základní desky s i845 zmocnil Tom Pabst, a ačkoli ještě nesměl veřejně jmenovat jejího výrobce, posadil do ní Pentium 4 s frekvencí 1,7 GHz a podrobil ji srovnávacím testům s motherboardem osazeným čipsetem i850 a pamětí PC800 RDRAM. K tomu přibral ještě systém s Athlony 1,4 a 1,2 GHz na desce s čipsetem AMD760 a pamětí DDR SDRAM plus nové Pentium III Tualatin 1,13 GHz/i815/SDRAM PC133. A výsledky? Co se týče kancelářských aplikací a Internetu, propad za platformou i850 činil 7 – 12 %, čímž dostáváme zhruba výkon o 300 MHz pomalejšího Pentia 4 na čipsetu i850 nebo Athlonu 1200/133. Skutečnou pohromou pro i845 však byly herní benchmarky, a to je samozřejmě to, co nás zajímá nejvíce: průměrná ztráta i845 na i850 činila 21 %! To je snad dostatečným záporným argumentem pro každého, kdo by si od základních desek s čipsetem i845 sliboval vysoký výkon systému s Pentiem 4 za příznivější cenu.

Pentium 4 a hudba

Intel se nachází v patové situaci a evidentně neví, jak z ní vybřednout. Stačí se podívat na stěží uvěřitelný, řekl bych až zoufalý způsob propagace Pentia 4 na www.intel.com – snaha vsugerovat návštěvníkům, že právě Pentium 4 potřebují pro své surfování po Internetu, pro přehrávání hudby na počítači a podobně, je skutečně dojemná. Věty typu „S procesorem Pentium® 4 můžete rychle a snadno vyrábět z vašich CD soubory MP3“ mě uvádějí v úžas a chtě nechtě asociují televizní reklamy na nealkoholické nápoje :-). Jsem opravdu zvědav, jestli tuhle agónii Intel vydrží až do konce roku, nebo jestli se odhodlá přijít s podporou DDR, aby stále dost hubené prodeje Pentia 4 dostaly konečně pořádný impuls.

Zdroj: Tom’s Hardware GuideCeleron 900 – koupí si to někdo?
Intel v úterý oznámil dostupnost nových Celeronů s frekvencí 900 MHz; jedná se již o třetí Celeron pracující na 100MHz systémové sběrnici. Tato větev procesorů již bohužel ztratila naprostou většinu své někdejší přitažlivosti a Celeron 900 bude obzvlášť nezajímavý: narozdíl od jeho 800MHz kolegy nelze počítat s tím, že by ho bylo možné s jeho vysokým multiplikátorem provozovat na 133MHz FSB (1200 MHz je pro toto jádro už skutečně příliš). I ten, kdo se přetaktováváním nechce zabývat vůbec, má podstatně lepší volbu: takový Duron 900 pořídí snadno o více než 1000 Kč levněji a získá navíc lepší výkon. Dožijeme se ještě doby, kdy budeme moci doporučit fanouškům dobrého poměru cena/výkon něco od Intelu? Začínám o tom pochybovat a nijak mě to netěší.

Zdroj: Intel

Autor:


Témata: Frekvence 1, Intel

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz