Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – Intel stále poutá pozornost

  12:00aktualizováno  8. srpna 10:37
Ne že by mě bavilo psát pořád jen o Intelu, ale blížící se podzim slibuje pořádné roztočení všeho kolem Pentií 4 a Intel chystá svůj návrat na výsluní, byť za cenu velkého ukrajování si od úst. Frekvence 2 GHz se už na nás řítí. || Rozhraní Ultra ATA/133 nebude podporováno ani v čipsetech Intelu, ani v pevných discích Seagate.

Intel: „Od konce tohoto čtvrtletí budeme o 500 MHz před AMD“
V americkém Bostonu se konala konference pro finanční analytiky, které se účastnil mj. Anand Chandrasekher, viceprezident Intel Architecture Group. Při této příležitosti se odborná veřejnost opět dozvěděla, jakým způsobem hodlá Intel prosadit sebe a Pentium 4 na trhu – často používaným slůvkem bylo „agresivně“. Hlavními zbraněmi mají podle Chandrasekhera být prudké cenové pády všech modelů Pentia 4 a velká nabídka základních desek s čipsetem i845. V souvislosti s tím se nechal významný analytik Dan Niles z firmy Lehman Brothers slyšet, že cena Pentia 4 1,8 GHz má 26. srpna klesnout o 50 %, a bude-li to nutné, má Intel připraveno další kolo zlevňování (o 10 až 25 %) na říjen. „Vám, kteří jste měli pocit, že cenová válka je už dostatečně agresivní, říkám: ještě jste nic neviděli!“, prohlásil Niles.

Pentium 4 na frekvencích 1,5 a 1,6 GHz má v levných počítačových sestavách (800 až 1200 dolarů) zcela nahradit Pentium III 900 MHz a 1 GHz, což by podle Chandrasekhera mělo v této oblasti znamenat vzdálení se konkurenci. „Ke konci tohoto čtvrtletí budeme mít před nejrychlejším čipem AMD náskok 500 MHz,“ řekl Chandrasekher. „Naším záměrem je si tento náskok do budoucna udržet.“ Co to znamená? Že Pentia 4 s frekvencí 2 GHz, které mělo původně přijít na trh až v příštím roce, se dočkáme ještě v tomto čtvrtletí – AMD totiž už brzy začne prodávat Athlon 1,5 GHz.

Megahertzy samozřejmě nejsou u procesoru všechno, ale o tom mnoho obyvatel zemského povrchu neví. Teď nám zbývá jen napjatě sledovat, zda se Intelu opravdu podaří konkurenci utlouct „hrubou silou“ a k tomu přesvědčit vývojáře, aby se vykašlali na používání klasických instrukcí pro FPU a místo toho svůj software optimalizovali pro SSE2. Jak již bylo demonstrováno, jednotka FPU je u Pentií 4 slabší než u Athlonů (stávající programy počítající v pohyblivé řádové čárce tedy běží na Athlonech rychleji), ale pokud program místo FPU důsledně využívá intelovských instrukcí SSE(2), má Pentium 4 před Athlonem velkou výhodu, která se významně promítne do výkonnosti. Nu, budoucnost procesorové branže je stále otevřená a užitek z cenových válek bychom měli mít my – spotřebitelé.

Na úspěch Pentia 4 se však zakládá i jinde: tchajwanské společnosti VIA a SiS tento týden daly světu na vědomí, že nejdéle v srpnu a v září dají na trh své čipsety P4X266SiS645, které umožní zkombinovat P4 s pamětí DDR SDRAM. Ceny DDR SDRAM jsou jen o málo vyšší než ceny klasických SDRAM PC133, zatímco Rambus RDRAM je přes neustálé zlevňování stále cenově nad úrovní své užitečnosti – za těchto okolností by neintelovské čipsety mohly slavit úspěchy. Připomeňme si také, že čipset VIA P4X266 by měl být s paměťmi DDR rychlejší než čipset i850 s paměťmi RDRAM – alespoň to tvrdí VIA (Intel to popírá). Ukáže-li se to býti pravdou, je nebe nad firmou Rambus už řádně zatažené.

Zdroje: ZDNet, CNET, TechExtremeNová ATA Intelu nevoní
Za šest let existence rozhraní ATA jsme si na něj ve svých počítačích dost zvykli. Nedávno Maxtor ohlásil jeho další generaci, Ultra ATA/133, která opět o třetinu posunula přenosovou rychlost. Intel se však rozhodl toto rozhraní ignorovat a do svých čipsetů jeho podporu začlenit nehodlá. Ani Seagate si nechce Ultra ATA/133 od Maxtoru licencovat (byť je tato licence k dispozici zdarma) a bude raději čekat na intelovské rozhraní nového typu jménem Serial ATA, které se ovšem v počítačích neobjeví dříve než za rok. Nerozhodnuti zatím zůstávají IBM a Acer, zatímco firmy VIA a SiS již nový standard ATA přijaly. Výsledkem tohoto rozpolcení budou pravděpodobně aliance velkých výrobců čipsetů s velkými výrobci pevných disků: Intel + Seagate versus VIA + Maxtor. Uvidíme, jaká bude situace po příchodu rozhraní Serial ATA a zda si budou Maxtor & spol. chtít jet po své linii, nebo přijmou dráhu, kterou vytyčuje Intel. Pokud ne, budeme si muset za rok vybírat už nejen výrobce procesoru (AMD/Intel) a čipset grafické karty, ale i rozhraní pevného disku.

Zdroj: ZDNet

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz