HW minutky – Intel stále poutá pozornost

  12:00aktualizováno  8. srpna 10:37
Ne že by mě bavilo psát pořád jen o Intelu, ale blížící se podzim slibuje pořádné roztočení všeho kolem Pentií 4 a Intel chystá svůj návrat na výsluní, byť za cenu velkého ukrajování si od úst. Frekvence 2 GHz se už na nás řítí. || Rozhraní Ultra ATA/133 nebude podporováno ani v čipsetech Intelu, ani v pevných discích Seagate.

Intel: „Od konce tohoto čtvrtletí budeme o 500 MHz před AMD“
V americkém Bostonu se konala konference pro finanční analytiky, které se účastnil mj. Anand Chandrasekher, viceprezident Intel Architecture Group. Při této příležitosti se odborná veřejnost opět dozvěděla, jakým způsobem hodlá Intel prosadit sebe a Pentium 4 na trhu – často používaným slůvkem bylo „agresivně“. Hlavními zbraněmi mají podle Chandrasekhera být prudké cenové pády všech modelů Pentia 4 a velká nabídka základních desek s čipsetem i845. V souvislosti s tím se nechal významný analytik Dan Niles z firmy Lehman Brothers slyšet, že cena Pentia 4 1,8 GHz má 26. srpna klesnout o 50 %, a bude-li to nutné, má Intel připraveno další kolo zlevňování (o 10 až 25 %) na říjen. „Vám, kteří jste měli pocit, že cenová válka je už dostatečně agresivní, říkám: ještě jste nic neviděli!“, prohlásil Niles.

Pentium 4 na frekvencích 1,5 a 1,6 GHz má v levných počítačových sestavách (800 až 1200 dolarů) zcela nahradit Pentium III 900 MHz a 1 GHz, což by podle Chandrasekhera mělo v této oblasti znamenat vzdálení se konkurenci. „Ke konci tohoto čtvrtletí budeme mít před nejrychlejším čipem AMD náskok 500 MHz,“ řekl Chandrasekher. „Naším záměrem je si tento náskok do budoucna udržet.“ Co to znamená? Že Pentia 4 s frekvencí 2 GHz, které mělo původně přijít na trh až v příštím roce, se dočkáme ještě v tomto čtvrtletí – AMD totiž už brzy začne prodávat Athlon 1,5 GHz.

Megahertzy samozřejmě nejsou u procesoru všechno, ale o tom mnoho obyvatel zemského povrchu neví. Teď nám zbývá jen napjatě sledovat, zda se Intelu opravdu podaří konkurenci utlouct „hrubou silou“ a k tomu přesvědčit vývojáře, aby se vykašlali na používání klasických instrukcí pro FPU a místo toho svůj software optimalizovali pro SSE2. Jak již bylo demonstrováno, jednotka FPU je u Pentií 4 slabší než u Athlonů (stávající programy počítající v pohyblivé řádové čárce tedy běží na Athlonech rychleji), ale pokud program místo FPU důsledně využívá intelovských instrukcí SSE(2), má Pentium 4 před Athlonem velkou výhodu, která se významně promítne do výkonnosti. Nu, budoucnost procesorové branže je stále otevřená a užitek z cenových válek bychom měli mít my – spotřebitelé.

Na úspěch Pentia 4 se však zakládá i jinde: tchajwanské společnosti VIA a SiS tento týden daly světu na vědomí, že nejdéle v srpnu a v září dají na trh své čipsety P4X266SiS645, které umožní zkombinovat P4 s pamětí DDR SDRAM. Ceny DDR SDRAM jsou jen o málo vyšší než ceny klasických SDRAM PC133, zatímco Rambus RDRAM je přes neustálé zlevňování stále cenově nad úrovní své užitečnosti – za těchto okolností by neintelovské čipsety mohly slavit úspěchy. Připomeňme si také, že čipset VIA P4X266 by měl být s paměťmi DDR rychlejší než čipset i850 s paměťmi RDRAM – alespoň to tvrdí VIA (Intel to popírá). Ukáže-li se to býti pravdou, je nebe nad firmou Rambus už řádně zatažené.

Zdroje: ZDNet, CNET, TechExtremeNová ATA Intelu nevoní
Za šest let existence rozhraní ATA jsme si na něj ve svých počítačích dost zvykli. Nedávno Maxtor ohlásil jeho další generaci, Ultra ATA/133, která opět o třetinu posunula přenosovou rychlost. Intel se však rozhodl toto rozhraní ignorovat a do svých čipsetů jeho podporu začlenit nehodlá. Ani Seagate si nechce Ultra ATA/133 od Maxtoru licencovat (byť je tato licence k dispozici zdarma) a bude raději čekat na intelovské rozhraní nového typu jménem Serial ATA, které se ovšem v počítačích neobjeví dříve než za rok. Nerozhodnuti zatím zůstávají IBM a Acer, zatímco firmy VIA a SiS již nový standard ATA přijaly. Výsledkem tohoto rozpolcení budou pravděpodobně aliance velkých výrobců čipsetů s velkými výrobci pevných disků: Intel + Seagate versus VIA + Maxtor. Uvidíme, jaká bude situace po příchodu rozhraní Serial ATA a zda si budou Maxtor & spol. chtít jet po své linii, nebo přijmou dráhu, kterou vytyčuje Intel. Pokud ne, budeme si muset za rok vybírat už nejen výrobce procesoru (AMD/Intel) a čipset grafické karty, ale i rozhraní pevného disku.

Zdroj: ZDNet

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Jak hrát celou noc a nezničit si záda? Ani sebelepší křeslo vás nespasí

South Park

Propařená noc neznamená pro hráče počítačových her těžkou ranní kocovinu a výpadky paměti, ale syndrom karpálního...

Další z rubriky

Bonusweb slaví 20 let. Bylo to moje nejšťastnější období, říká zakladatel

Zdeněk Polách

V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový internetový projekt jménem BonusWeb. Psal nejen o hrách,...

KOMENTÁŘ: Série Assassin’s Creed stále boduje. Jaký má recept na úspěch?

Assassin's Creed 2

Série Assassins Creed oslavila letos jedenáct let od svého vzniku a letošní díl ze starověkého Řecka jistě nebyl...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní sidekicky?

Kvíz Bonusweb

Připravili jsme si pro vás výběr těch nejslavnějších vedlejších postav napříč historií počítačových her. Dokážete si na...Najdete na iDNES.cz