HW minutky – je Rambus na odpis?

  12:00aktualizováno  12:01
Rambus již ztratil prakticky všechny preference, které mu Intel donedávna poskytoval, a o úspěch (nebo přežití?) svých pamětí se už bude muset postarat jen sám. ||  Maxtor oznámil světu existenci nové generace svého rozhraní, které nese název Ultra ATA/133. || Firma SiS se v poslední době dere i do povědomí uživatelů výkonných počítačových komponent: nyní přichází s grafickým čipem, který slibuje slušný výkon za málo peněz.

Šéf Intelu říká: Buď bude Rambus plavat, nebo ať se klidně utopí
Výkonný ředitel firmy Intel Craig Barrett, který se tento týden na dva dny zastavil na Tchajwanu, dal jasně najevo, že Rambus si už jede na vlastní pěst a nemůže počítat s marketingovou podporou Intelu, které si donedávna bohatě užíval. Má-li to být paměť SDRAM, která Pentium 4 vynese na výsluní, Rambus bude mít se svou RDRAM prostě smůlu. „Rozhodnou zákazníci,“ prohlásil Barrett ihned po příjezdu na Tchajwan.

A mnohé nasvědčuje tomu, že čipset i845 „Brookdale“ s paměťmi SDRAM bude skutečně tím impulsem, který prosadí systémy s Pentiem 4 do hlavního proudu, a věří tomu i Barrett. Ačkoli již bylo prokázáno, že i845 je brzdou Pentia 4 a neumožňuje tomuto procesoru vyniknout tak, jak by vyniknout mohl, ultranízká cena SDRAM a velký výběr základních desek, které se na nás výrobci chystají brzy vysypat, bude velmi pravděpodobně znamenat drtivý nástup „péčtyřky“. Významní tchajwanští výrobci motherboardů jako Asustek nebo Gigabyte očekávají, že ke konci letošního roku budou základní desky s pamětí SDRAM tvořit celých 70 až 80 procent všech prodávaných systémů s Pentiem 4. Intel sice čipset i845 oficiálně představí až v září, ale tchajwanští výrobci ho ve velkých objemech obdrží již v první polovině srpna a na jeho konci budou základní desky s ním dodávat distributorům

Zdroje: EETimes, InquirerMaxtor ohlašuje rozhraní Ultra ATA/133
Přichází k nám další generace oblíbeného rozhraní ATA (Advanced Technology Attachment), která posouvá špičkovou rychlost přenosu dat mezi pevným diskem a zbytkem světa na 133 MB/s, tedy o třetinu dále oproti dosud nejrychlejšímu Ultra ATA/100. Technologie Ultra ATA je patentem Maxtoru a podle slov jeho výkonného technického viceprezidenta se nachází v takřka 90 procentech systémů vybavených pevnými disky, jednotkami CD-ROM a/nebo DVD. Nový interface si již licencovaly firmy VIA Technologies, Silicon Integrated Systems (SiS), Promise Technology a Silicon Image.

Fast Drives

Rozhraní Ultra ATA/133 dostalo obchodní označení Fast Drives (jeho grafické ztvárnění vidíte na obrázku). Při pohledu na toto logo se vám možná vybaví značka technologie Big Drive, kterou Maxtor ohlásil před měsícem jakožto průlom dosud nepřekročitelné kapacitní bariéry 137 GB. Ultra ATA/133 je zpětně kompatibilní s předcházejícími ATA-standardy a výrobky s jeho podporou se na trhu objeví již ve druhé polovině letošního roku.

Zdroj: MaxtorSiS315: má NVIDIA další konkurenci?
Po vynikajícím čipsetu s označením SiS735, který výkonnostně vládne DDR platformám pro Athlony a Durony, staví firma SiS svého koně i na dráhu středně výkonných grafických karet – to je pole, kam se zatím nepouštěla. 256bitový čip SiS315 má plnou podporu DirectX 7 a AGP 4x, obsahuje engine T&L druhé generace (na úrovni GeForce2), je schopen pracovat s paměťmi SDR i DDR SDRAM/SGRAM (16 až 128 MB, 64 nebo 128 bitů) a pracovní frekvence paměti i čipu může dosáhnout až 166 MHz. Jeho renderovací potrubí by mělo mimo jiné obsahovat optimalizační technologie pro práci se Z-bufferem, funkce pro zamlžování vrcholů a mlhovou tabulku. Čip bude mít integrován obvod schopný vytvářet obraz pro 3D brýle a dočkáme se i hardwarového antialiasingu, kterému SiS říká FSAA.

Podle marketingových prezentací, které uvádějí výsledky v 3DMarku2000 a 3DMarku2001, si SiS315 DDR vede velmi dobře v konkurenci GeForce2 MX400 a Radeonu 256, zatímco SiS315 SDR bude mířit na Radeon VE a MX200. Finální vzorky čipu by měly být dokončeny již 10. srpna a pokud se podaří brzy přinést na trh grafické karty, mohlo by se v této branži zase o něco příjemněji zahustit – SiS slibuje zdaleka nejnižší cenu ze všech.

Zdroje: SiS, Inquirer

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Jak hrát celou noc a nezničit si záda? Ani sebelepší křeslo vás nespasí

South Park

Propařená noc neznamená pro hráče počítačových her těžkou ranní kocovinu a výpadky paměti, ale syndrom karpálního...

Další z rubriky

Jak hrát celou noc a nezničit si záda? Ani sebelepší křeslo vás nespasí

South Park

Propařená noc neznamená pro hráče počítačových her těžkou ranní kocovinu a výpadky paměti, ale syndrom karpálního...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v říjnu

Red Dead Redemption 2

Herní sezona je v plném proudu a po nabušeném září nás čeká možná ještě zajímavější říjen. Největším hitem bude bez...

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní sidekicky?

Kvíz Bonusweb

Připravili jsme si pro vás výběr těch nejslavnějších vedlejších postav napříč historií počítačových her. Dokážete si na...Najdete na iDNES.cz