HW minutky – je Rambus na odpis?

  12:00aktualizováno  12:01
Rambus již ztratil prakticky všechny preference, které mu Intel donedávna poskytoval, a o úspěch (nebo přežití?) svých pamětí se už bude muset postarat jen sám. ||  Maxtor oznámil světu existenci nové generace svého rozhraní, které nese název Ultra ATA/133. || Firma SiS se v poslední době dere i do povědomí uživatelů výkonných počítačových komponent: nyní přichází s grafickým čipem, který slibuje slušný výkon za málo peněz.

Šéf Intelu říká: Buď bude Rambus plavat, nebo ať se klidně utopí
Výkonný ředitel firmy Intel Craig Barrett, který se tento týden na dva dny zastavil na Tchajwanu, dal jasně najevo, že Rambus si už jede na vlastní pěst a nemůže počítat s marketingovou podporou Intelu, které si donedávna bohatě užíval. Má-li to být paměť SDRAM, která Pentium 4 vynese na výsluní, Rambus bude mít se svou RDRAM prostě smůlu. „Rozhodnou zákazníci,“ prohlásil Barrett ihned po příjezdu na Tchajwan.

A mnohé nasvědčuje tomu, že čipset i845 „Brookdale“ s paměťmi SDRAM bude skutečně tím impulsem, který prosadí systémy s Pentiem 4 do hlavního proudu, a věří tomu i Barrett. Ačkoli již bylo prokázáno, že i845 je brzdou Pentia 4 a neumožňuje tomuto procesoru vyniknout tak, jak by vyniknout mohl, ultranízká cena SDRAM a velký výběr základních desek, které se na nás výrobci chystají brzy vysypat, bude velmi pravděpodobně znamenat drtivý nástup „péčtyřky“. Významní tchajwanští výrobci motherboardů jako Asustek nebo Gigabyte očekávají, že ke konci letošního roku budou základní desky s pamětí SDRAM tvořit celých 70 až 80 procent všech prodávaných systémů s Pentiem 4. Intel sice čipset i845 oficiálně představí až v září, ale tchajwanští výrobci ho ve velkých objemech obdrží již v první polovině srpna a na jeho konci budou základní desky s ním dodávat distributorům

Zdroje: EETimes, InquirerMaxtor ohlašuje rozhraní Ultra ATA/133
Přichází k nám další generace oblíbeného rozhraní ATA (Advanced Technology Attachment), která posouvá špičkovou rychlost přenosu dat mezi pevným diskem a zbytkem světa na 133 MB/s, tedy o třetinu dále oproti dosud nejrychlejšímu Ultra ATA/100. Technologie Ultra ATA je patentem Maxtoru a podle slov jeho výkonného technického viceprezidenta se nachází v takřka 90 procentech systémů vybavených pevnými disky, jednotkami CD-ROM a/nebo DVD. Nový interface si již licencovaly firmy VIA Technologies, Silicon Integrated Systems (SiS), Promise Technology a Silicon Image.

Fast Drives

Rozhraní Ultra ATA/133 dostalo obchodní označení Fast Drives (jeho grafické ztvárnění vidíte na obrázku). Při pohledu na toto logo se vám možná vybaví značka technologie Big Drive, kterou Maxtor ohlásil před měsícem jakožto průlom dosud nepřekročitelné kapacitní bariéry 137 GB. Ultra ATA/133 je zpětně kompatibilní s předcházejícími ATA-standardy a výrobky s jeho podporou se na trhu objeví již ve druhé polovině letošního roku.

Zdroj: MaxtorSiS315: má NVIDIA další konkurenci?
Po vynikajícím čipsetu s označením SiS735, který výkonnostně vládne DDR platformám pro Athlony a Durony, staví firma SiS svého koně i na dráhu středně výkonných grafických karet – to je pole, kam se zatím nepouštěla. 256bitový čip SiS315 má plnou podporu DirectX 7 a AGP 4x, obsahuje engine T&L druhé generace (na úrovni GeForce2), je schopen pracovat s paměťmi SDR i DDR SDRAM/SGRAM (16 až 128 MB, 64 nebo 128 bitů) a pracovní frekvence paměti i čipu může dosáhnout až 166 MHz. Jeho renderovací potrubí by mělo mimo jiné obsahovat optimalizační technologie pro práci se Z-bufferem, funkce pro zamlžování vrcholů a mlhovou tabulku. Čip bude mít integrován obvod schopný vytvářet obraz pro 3D brýle a dočkáme se i hardwarového antialiasingu, kterému SiS říká FSAA.

Podle marketingových prezentací, které uvádějí výsledky v 3DMarku2000 a 3DMarku2001, si SiS315 DDR vede velmi dobře v konkurenci GeForce2 MX400 a Radeonu 256, zatímco SiS315 SDR bude mířit na Radeon VE a MX200. Finální vzorky čipu by měly být dokončeny již 10. srpna a pokud se podaří brzy přinést na trh grafické karty, mohlo by se v této branži zase o něco příjemněji zahustit – SiS slibuje zdaleka nejnižší cenu ze všech.

Zdroje: SiS, Inquirer

Autor:
Témata: Intel

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak se za dvacet let proměnil legendární Fallout

Fallout

Podívejte se, jak se v průběhu let měnila známá herní série Fallout, která se odehrává ve světě po jaderné válce. První...

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v prosinci

Super Smash Bros. Ultimate

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním i poslední várka herních novinek. Kromě nich se však řada zvučných jmen...

Najdete na iDNES.cz