HW minutky – nForce je za rohem

  • 55
Konečně máme k dispozici první důvěryhodné zprávy a benchmarky finální verze čipsetu nForce, tolik diskutovaného dítka grafického kolosu jménem NVIDIA. Najde pro sebe nějaké slušné místo na slunci? || Microsoft nám spolu s Windows XP nadělí i hromádku nového hardwaru, a znalci vědí, že v Redmondu se rodí kvalitní zboží – minimálně v této oblasti :-).

Nový zajímavý hardware od Microsoftu
K softwaru firmy Microsoft a k firmě samotné má z nejrůznějších důvodů výhrady kdekdo; dosud jsem ale nezaznamenal, že by si někdo stěžoval na její hardware. Klávesnice, myši i herní ovladače vyráběné v Redmondu jsou symbolem ergonomičnosti, kvality provedení a trvanlivosti, které dohromady většinou dobře vyvažují vyšší cenu. Spolu s Windows XP hodlá Microsoft přinést uživatelům trojici nových bezdrátových periferních zařízení: myši Wireless Intellimouse ExplorerWireless Wheelmouse a „bundle“ klávesnice a myši pod názvem Wireless Desktop. Bezdrátové periférie jsou napájeny běžnými bateriemi a fungují tak, že vysílají do přijímače povely na frekvenci 27 MHz – přijímač přitom nemusí být pro periférii přímo viditelný a lze ho umístit třeba pod stůl nebo za krabici počítače. 

Klávesnice z Wireless Desktopu je velmi podobná stávající klávesnici Microsoft Internet Keyboard – má klasický design obohacený o deset funkčních kláves, jimž lze pomocí přiloženého softwaru IntelliType Pro přiřadit funkce podle vašich potřeb. Myš Wireless Wheelmouse, která je také součástí Wireless Desktopu, má standardní kuličku, pět tlačítek a rolovací kolečko; spolu s klávesnicí by měla v obchodech stát kolem 85 dolarů, bez klávesnice bude k dostání až v lednu za 49 dolarů.

Potřebujete-li v hrách přesně mířit, bude pro vás jistě přitažlivou věcičkou Wireless Intellimouse Explorer (viz obrázek), další generace velmi populárního modelu, která je vybavena ultrapřesným optickým čidlem. Tento optický čip vyvinutý samotným Microsoftem se nazývá IntelliEye a jeho rozlišovací schopnost je čtyřikrát vyšší než mají čipy použité v běžných myších, což slibuje opravdu nevšední přesnost pohybů. Kamera většiny optických myší vysílá do přijímače maximálně 2500 obrázků za sekundu, zatímco IntelliEye 6000. Microsoft tvrdí, že rozdílu si všimne opravdu každý, a plánuje ještě tento podzim začlenění své technologie IntelliEye i do stávajících modelů myší IntelliMouse Explorer a Intellimouse Optical. Součástí dodávky „Intelli“ myší je ovládací program IntelliPoint (ufff, už je toho slovního základu trochu moc :-), který kromě jiných funkcí signalizuje aktuální stav baterií a při poklesu pod určitou úroveň signalizuje potřebu výměny. Microsoft dal v těchto dnech ke stažení nový IntelliPoint verze 4.01, který je mj. plně kompatibilní s Windows XP – pro majitele myší značky MS zde uvádím odkaz.

Wireless Explorer

Zdroje: ActiveWin, Microsoft



První recenze finální verze nForce
V poslední době snad nejčastěji diskutovaný čipset, kterým NVIDIA vstupuje na nové pole působnosti, konečně dozrál do konečné podoby. Na BonusWebu jsem o něm dosud záměrně nepsal, protože nebylo do poslední chvíle zcela jasné, jaké budou jeho skutečné parametry – nyní je dohadům konec a AnandTech přináší první obsáhlou recenzi toho, co už skutečně půjde v základních deskách brzy na pulty. Rozumně pojatý referát o architektuře čipsetu nForce si vyžádá nějaký ten prostor, a já ho pro vás samozřejmě připravím ihned, jakmile se patřičné informace objeví i na jiných důvěryhodných zdrojích. Pro tuto chvíli se jen v kostce podíváme na to, co zjistil Anand o výkonnosti referenčního motherboardu, který měl k dispozici.

NVIDIA svým nForcem samozřejmě podstatně zdvihá laťku v oblasti integrovaných čipsetů, tj. čipsetů se zabudovanými grafickými a zvukovými obvody. Zvukově je na tom nForce velmi dobře a obvyklé audio AC97, které najdete na dnešních deskách, mu nemůže konkurovat. Nicméně výkonově založený uživatel se jistě obrátí jinam ihned, jakmile zjistí, že v nForce integrovaná verze čipu GeForce2 MX400 ve všech benchmarcích poněkud zaostává za svojí normální „kartovou“ podobou, a pokud použijeme externí grafickou kartu, dostaneme se s tím vším zhruba na úroveň toužebně očekávaného čipsetu VIA KT266A. Z dosavadních informací se mi tedy nForce jeví jako snad celkem dobré řešení pro běžné domácí uživatele, ale nikoli pro ty rodiny, v nichž sídlí graficky náročný hráč.

Čip nForce

Zdroj: AnandTech


Témata: Microsoft, software