Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – nové procesory a čipsety

  12:00aktualizováno  9:59
V květnu budou na trhu základní desky s inovovanými čipsety Intel 815/815EP, které budou podporovat nová Pentia III Tualatin. Tato Pentia budou vyráběna s maximální frekvencí 1,26 GHz, ačkoli jejich jádro umí až 2 GHz. || Firma AMD představila Athlony s frekvencemi 1300 a 1333 MHz.

Nová verze čipsetů Intel 815/815EP
Pokud plánujete koupi základní desky s některou z odrůd čipsetu i815, bude možná lepší si zhruba dva měsíce počkat. Intel totiž oficiálně ohlásil, že v druhé polovině dubna začne výrobcům motherboardů dodávat nové verze těchto čipsetů; aktuální verze je A2, nová verze bude mít označení B0. Podstatnou vlastností nových verzí bude podpora procesorů Pentium III Tualatin, které již budou vyráběny 0,13mikronovou technologií a přijdou na trh ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Nové verze čipsetů budou zcela pinově kompatibilní se svými předchůdci, takže výrobci základních desek nebudou mít s jejich implementací do svých stávajících produktů prakticky žádnou práci. Základní desky s novou verzí čipsetů i815/EP lze očekávat na trhu v druhé polovině května.

Zdroj: Virtual ZonePentium III Tualatin slibuje mnoho... Budou overclockerské hody?
Zatím pouze z neoficiálních zdrojů uvnitř Intelu pronikla ven zpráva, že nová Pentia III s kódovým názvem Tualatin budou vyráběna s maximální frekvencí 1,26 GHz, ačkoli by jejich strop (díky použité 0,13mikronové technologii) měl ležet někde mezi 1,6 a 2 GHz. Intel údajně počítá u jádra Tualatin pouze se dvěma modely, a to na frekvencích 1,13 a 1,26 GHz – oba dva by se měly objevit v letošním červnu.

Je vidět, že úspěchu Pentia 4 nesmí stát nic v cestě, a obzvlášť ne vlastní bratr PIII. I cenová politika Intelu tomu odpovídá: cena Tualatinů by měla být celých 294 a 348 dolarů, přičemž Pentium 4 1,5 GHz se bude tou dobou prodávat už za „pouhých“ 316 dolarů – tedy levněji, než rychlejší Tualatin. Lze však očekávat, že až se Intel uklidní tím, že už prodal dost „péčtyřek“, nechá ceny Tualatinů vychladnout, a pak přijde řada na nás, kteří bažíme po vysokém výkonu za málo peněz. Overclockerská rezerva nových Pentií III bude totiž taková, že by z nich mohl být skutečný přetaktovávací hit.

Zdroj: X-bit labsAthlony 1,3 a 1,33 GHz přicházejí mezi nás
Včera, tj. 22. března 2001, představila firma AMD veřejnosti své nové modely Thunderbirdů: Athlon 1300 a 1333. Kromě vyšší frekvence a potažmo výkonu tyto procesory nepřinášejí oproti svým předchůdcům nic nového. Po pravdě řečeno, ani nemusejí – dosavadní nejrychlejší Athlon 1200 dokázal v naprosté většině běžných aplikací a her ukázat záda vlajkovým lodím Intelu, Pentiím 4, a to za podstatně nižší cenu.

Tom nový Athlon 1333 hned začerstva otestoval a zjistil, že se dá i na nominálním napětí (1,75 V) pohodlně přetaktovat na 1466 MHz. Většina benchmarků ukázala to, co jsme očekávali: nový Athlon se zařadil před své starší bratříčky a malým rozdílem porazil Pentium 4 na 1,5 GHz. Výjimkou byly benchmarky plně využívající instrukcí SSE2 (kódování/dekódování videa pomocí utility FlasK MPEG nebo WebMark2001, který měří výkon při přístupu k Internetu), kde Pentium 4 získalo malé vedení.

Jak jsem již podotýkal dříve, na AMD čeká nyní po dobytí výkonnostního vrcholu v oblasti procesorů ještě další těžký úkol: zajistit kvalitní čipsety, s nimiž se budou její procesory chovat stejně bezproblémově jako jejich protějšky od Intelu na intelovských čipsetech. I když AMD má svůj kvalitní čipset AMD760, kvůli své ceně a malé dostupnosti není zdaleka tak populární jako levnější čipsety VIA a ALi – ty však nejsou schopné poskytnout stejný výkon a nejsou zdaleka tak user-friendly jako čipsety Intelu. Chce-li se AMD skutečně výrazně prosadit, neměla by nechávat vývoj čipsetů v takové míře na třetích stranách – měla by zajistit širokou hardwarovou a softwarovou podporu svým vlastním kvalitním čipovým sadám a snažit se o jejich maximální rozšíření.

Autor:


Témata: Frekvence 1, Intel

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz