Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – nové procesory a čipsety

  12:00aktualizováno  9:59
V květnu budou na trhu základní desky s inovovanými čipsety Intel 815/815EP, které budou podporovat nová Pentia III Tualatin. Tato Pentia budou vyráběna s maximální frekvencí 1,26 GHz, ačkoli jejich jádro umí až 2 GHz. || Firma AMD představila Athlony s frekvencemi 1300 a 1333 MHz.

Nová verze čipsetů Intel 815/815EP
Pokud plánujete koupi základní desky s některou z odrůd čipsetu i815, bude možná lepší si zhruba dva měsíce počkat. Intel totiž oficiálně ohlásil, že v druhé polovině dubna začne výrobcům motherboardů dodávat nové verze těchto čipsetů; aktuální verze je A2, nová verze bude mít označení B0. Podstatnou vlastností nových verzí bude podpora procesorů Pentium III Tualatin, které již budou vyráběny 0,13mikronovou technologií a přijdou na trh ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Nové verze čipsetů budou zcela pinově kompatibilní se svými předchůdci, takže výrobci základních desek nebudou mít s jejich implementací do svých stávajících produktů prakticky žádnou práci. Základní desky s novou verzí čipsetů i815/EP lze očekávat na trhu v druhé polovině května.

Zdroj: Virtual ZonePentium III Tualatin slibuje mnoho... Budou overclockerské hody?
Zatím pouze z neoficiálních zdrojů uvnitř Intelu pronikla ven zpráva, že nová Pentia III s kódovým názvem Tualatin budou vyráběna s maximální frekvencí 1,26 GHz, ačkoli by jejich strop (díky použité 0,13mikronové technologii) měl ležet někde mezi 1,6 a 2 GHz. Intel údajně počítá u jádra Tualatin pouze se dvěma modely, a to na frekvencích 1,13 a 1,26 GHz – oba dva by se měly objevit v letošním červnu.

Je vidět, že úspěchu Pentia 4 nesmí stát nic v cestě, a obzvlášť ne vlastní bratr PIII. I cenová politika Intelu tomu odpovídá: cena Tualatinů by měla být celých 294 a 348 dolarů, přičemž Pentium 4 1,5 GHz se bude tou dobou prodávat už za „pouhých“ 316 dolarů – tedy levněji, než rychlejší Tualatin. Lze však očekávat, že až se Intel uklidní tím, že už prodal dost „péčtyřek“, nechá ceny Tualatinů vychladnout, a pak přijde řada na nás, kteří bažíme po vysokém výkonu za málo peněz. Overclockerská rezerva nových Pentií III bude totiž taková, že by z nich mohl být skutečný přetaktovávací hit.

Zdroj: X-bit labsAthlony 1,3 a 1,33 GHz přicházejí mezi nás
Včera, tj. 22. března 2001, představila firma AMD veřejnosti své nové modely Thunderbirdů: Athlon 1300 a 1333. Kromě vyšší frekvence a potažmo výkonu tyto procesory nepřinášejí oproti svým předchůdcům nic nového. Po pravdě řečeno, ani nemusejí – dosavadní nejrychlejší Athlon 1200 dokázal v naprosté většině běžných aplikací a her ukázat záda vlajkovým lodím Intelu, Pentiím 4, a to za podstatně nižší cenu.

Tom nový Athlon 1333 hned začerstva otestoval a zjistil, že se dá i na nominálním napětí (1,75 V) pohodlně přetaktovat na 1466 MHz. Většina benchmarků ukázala to, co jsme očekávali: nový Athlon se zařadil před své starší bratříčky a malým rozdílem porazil Pentium 4 na 1,5 GHz. Výjimkou byly benchmarky plně využívající instrukcí SSE2 (kódování/dekódování videa pomocí utility FlasK MPEG nebo WebMark2001, který měří výkon při přístupu k Internetu), kde Pentium 4 získalo malé vedení.

Jak jsem již podotýkal dříve, na AMD čeká nyní po dobytí výkonnostního vrcholu v oblasti procesorů ještě další těžký úkol: zajistit kvalitní čipsety, s nimiž se budou její procesory chovat stejně bezproblémově jako jejich protějšky od Intelu na intelovských čipsetech. I když AMD má svůj kvalitní čipset AMD760, kvůli své ceně a malé dostupnosti není zdaleka tak populární jako levnější čipsety VIA a ALi – ty však nejsou schopné poskytnout stejný výkon a nejsou zdaleka tak user-friendly jako čipsety Intelu. Chce-li se AMD skutečně výrazně prosadit, neměla by nechávat vývoj čipsetů v takové míře na třetích stranách – měla by zajistit širokou hardwarovou a softwarovou podporu svým vlastním kvalitním čipovým sadám a snažit se o jejich maximální rozšíření.

Autor:


Témata: Frekvence 1, Intel

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz