Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – nový král čipsetů DDR

  12:00aktualizováno  14. června 8:50
Nový DDR čipset SiS735 pro Athlony a Durony dokázal v předběžných testech porazit všechny konkurenty včetně AMD 760. || Rambus zveřejnil svůj plán vývoje pamětí: vyšší frekvence a širší komunikační rozhraní. || Intel zpochybňuje konkurenční čipsety VIA P4X266 a NVIDIA nForce.

Čipset SiS735 poráží AMD 760!
Testy stability a výkonu čipsetu SiS735, které provedli chlapci z Tom’s Hardware Guide, přinesly velmi překvapující výsledky: tento nováček vyrobený firmou z (dosud) druhé čipsetové ligy dokázal porazit všechny konkurenty včetně o mnoho dražšího AMD 760; ten byl dosud považován za výkonnostního krále čipsetů pro Socket 462 (patice pro Durony a Athlony). Ale není to jen výkon, co k SiS735 přitahuje pozornost: vynikající byla i stabilita a jsou tu i další zajímavosti.

SiS735

Narozdíl od současného trendu rozdělování čipsetů základních desek do dvou funkčních částí, které se nazývají southbridge a northbridge (tohoto modelu se drží Intel, VIA, ALi i AMD), se SiS nebál jít proti proudu a koncipoval 735 jako jediný čip. Tato konstrukce vede k úsporám při výrobě a k uvolnění místa na základní desce, což jsou jistě nezanedbatelné výhody. Navíc není zapotřebí chladič – aktivní a dokonce ani pasivní! SiS se v této souvislostí chlubí také technologií MuTIOL (Multi-Threaded I/O Link), díky níž se data mezi interním northbridgem a southbridgem mohou přenášet rychlostí až 1,2 GB/s oproti 133/266 MHz u „standardní“ konstrukce, kdy jsou NB a SB tvořeny separátními čipy.

SiS735 MuTIOL

SiS735 podporuje u FSB a paměti frekvence 66, 100 a 133 MHz (DDR), přičemž paměť (lze osadit SDRAM i DDR SDRAM) může být provozována v asynchronním režimu. FSB lze přetaktovat až do 150 MHz, diskový řadič umí režim UltraDMA/100 a samozřejmostí je AGP 4x. Jediným trochu slabším místem je podpora pouhých tří slotů DIMM, ale nemyslím si, že by to běžnému uživateli nějak vadilo. Sečteno a podtrženo, pravděpodobně nastává čas, kdy se o základní desky s čipsety značky SiS začnou zajímat i nároční uživatelé, a pokud Silicon Integrated Systems Corporation udrží nasazený krok, mohla by svou obecnou pověst čipsetového outsidera značně vylepšit.

Zdroj: Tom’s Hardware Guide, SiSRambus a jeho vize
V Japonsku se v těchto dnech koná akce, kterou Rambus po vzoru svého velkého obchodního partnera nazývá Rambus Developer Forum. Zde také tato firma představila svoje velkolepé plány do budoucna, aby ukázala, že má v konkurenci DDR SDRAM co nabídnout. Zástupce Intelu, hlavního prosazovatele pamětí Rambus RDRAM, vyjádřil těmto plánům plnou podporu.

Momentálně běží paměti RDRAM na frekvenci 800 MHz a míří do oblasti nejvýkonnějších PC a levných pracovních stanic. Pro rok 2002 Rambus chystá RDRAM 1066 MHz a v roce 2005 by chtěl přijít s frekvencí 1200 MHz; prvními výrobci, kteří uvedou tyto nové paměti na trh, bude „vzorná suita“ Samsung, Toshiba a Elpida. Zvýšení kmitočtu však nebude jediným vylepšením – kromě současných 16bitových modulů RIMM se začnou vyrábět i 32bitové a 64bitové, takže ty posledně jmenované budou oproti současným poskytovat čtyřnásobnou šířku pásma. Rambus chce své paměti v blízké budoucnosti samozřejmě uplatnit i na trhu běžných PC – uvidíme, jak agresivní bude jeho cenová politika. Poté, co byl na Computexu systém i850/RDRAM nečekaně o 8 % poražen systémem s novým čipsetem VIA P4X266 a pamětí DDR SDRAM (informovali jsme zde), dostal Rambus další impuls k zamyšlení nad výší cen svých pamětí.

Zdroj: EBNIntel zpochybňuje konkurenční čipsety
Na Computexu se objevily dva nové čipsety, které vzbudily velký ohlas: bylo to nForce od NVIDIE a P4X266 od firmy VIA. nForce obsahuje mnoho zajímavých a slibných technologií, zatímco P4X266 proslul tím, že (jak naměřila VIA) byl schopen porazit i850. Co si o těchto čipsetech myslí Intel? Můžete hádat :-). Viceprezident Intelu Anand Chandrasekher naprosto odmítl tvrzení, že by počítače s Pentiem 4 a čipsetem VIA P4X266 mohly být rychlejší než s čipsetem i850, a vyjádřil přesvědčení, že VIA není oprávněna P4X266 vyrábět. „Nemají licenci, a to, co prohlašují o jeho výkonnosti, je podvod,“ řekl Chandrasekher.

Co se týče čipsetu nForce, který NVIDIA představila hned první den Computexu, Chandrasekher si klade otázku (nepřipadá vám ta rétorika povědomá? :-), zda existuje nějaký trh pro integrovaný čipset, který není určen pro levné nebo firemní počítače. „Je ten produkt zajímavý? Ano. Naplňuje potřeby trhu? To si nemyslím,“ říká Chandrasekher. Čipset nForce zatím pracuje pouze s procesory AMD, ale NVIDIA by v budoucnu chtěla přijít i s verzí pro intelovské procesory.

Zdroj: CNET

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz