HW minutky – otestujte svůj Duron!

  12:00aktualizováno  27. srpna 10:50
Zhruba před měsícem firma AMD připustila, že její výstupní kontrolou prošlo jisté množství „ne zcela dobrých“ procesorů Duron, Athlon a K6-2/3. Máme pro vás program, který dokáže váš procesor otestovat, zda jeho jednotka MMX není závadná. || Intel několikrát osočil firmu VIA, že na výrobu čipsetu P4X266 nemá potřebnou licenci. VIA nyní přešla do protiútoku.

Je váš procesor od AMD zcela v pořádku?
Ke konci července firma AMD přiznala, že blíže neurčený počet jejích procesorů – Duronů, Athlonů, ale i K6-2/3 – nevykonává určité operace zcela korektně. Chyba se typicky projevuje při zobrazování obrázků ve formátu JPEG (např. Internet Explorerem) a přehrávání videa formátu MPEG: barevné hodnoty některých pixelů nejsou vypočteny správně a vzniklé poruchy obrazu jsou často okem dobře zachytitelné. Redakce německého webzinu c’t zkoumala defektní Duron, který jí zaslal jeden ze čtenářů, a dospěla k názoru, že chyba tkví v jednotce MMX, přičemž postiženy jsou zejména operace násobení. Na základě těchto poznatků vytvořil redaktor c’t Andreas Stiller jednoduchý prográmek, jehož pomocí si můžete svůj procesor od AMD otestovat.

Utilitka pmultest (25 KB) vykoná velké množství (desítky miliónů) multiplikačních příkazů MMX pmullw, pmulhwpmulhuw a po každém násobení překontroluje správnost výsledku pomocí celočíselných operací – bez účasti jednotky MMX. Běh programu, při němž se násobí náhodně generovaná čísla, trvá pouze několik sekund.  Jakákoli indikovaná chyba svědčí o tom, že procesor nefunguje zcela podle specifikací. Budeme rádi, když se s ostatními podělíte o své zkušenosti z testování vašich procesorů – můj Duron žádné problémy neměl.

Podle tiskového mluvčího AMD Jana Güttera se nejedná o konstrukční problém, ale nedostatečnou výstupní kontrolu procesorů. Ta již byla údajně zpřísněna natolik, aby procesory s tímto typem chyb nemohly projít – mezitím však mezi zákazníky nějaké závadné procesory pronikly. Gütter tvrdí, že je to pouze „hrstka“, která činí méně než zlomek procenta z celkového objemu výroby. Majitelé postižených procesorů se mohou (alespoň v Německu) obrátit přímo na firmu AMD a nechat si své CPU vyměnit. Jakpak to asi bude u nás?

Zdroj: heise onlineČipset P4X266: VIA kárá Intel
Nedávno jsme vás informovali o tom, že Intel neoficiálně varuje výrobce základních desek, aby do svých produktů neosazovali čipset P4X266 – VIA na jeho výrobu údajně nemá od Intelu potřebnou licenci. Již na tchajwanském Computexu se představitelé Intelu nechávali veřejně slyšet, že VIA nemá licenci na sběrnicové technologie Pentia 4; podle zdrojů serveru AnandTech byl Intel ochoten tuto licenci firmě VIA poskytnout za cenu mezi 10 a 20 dolary za každý čipset, což je částka vpravdě nehorázná. VIA však tvrdí, že patřičná oprávnění k výrobě P4X266 získala díky své nedávné akvizici firmy S3, která s Intelem patřičné licenční smlouvy měla podepsány.

VIA nyní vydala tiskové prohlášení, ve kterém kritizuje přístup Intelu k celé věci a opakuje, že je všechno po právní stránce v pořádku a že proti výrobě čipsetu P4X266 dosud nebylo ze strany Intelu oficiálně vznesen žádný protest. „Intel v médiích a při diskusích se zákazníky opakovaně prohlašuje, že nemáme licenci na prodej výrobků kompatibilních s Pentiem 4. My nesouhlasíme jak s tímto názorem, tak i s dalšími zastrašovacími taktikami, které Intel z marketingových důvodů v počítačovém průmyslu používá. Intel by měl místo strašení zákazníků a zasévání pochybností zacházet s fakty otevřeně a komunikovat prostřednictvím oficiálních tiskových prohlášení,“ říká Richard Brown, marketingový ředitel firmy VIA. „Cena a rychlost jsou dva největší faktory, které budou ovlivňovat úspěch systémů založených na novém Pentiu 4. VIA vytvořila řešení, které tyto věci přímo zohledňuje, a to v takové míře, které Intel nebyl schopen dosáhnout. ... Intel by měl uznat, že P4X266 přinese prosazení Pentia 4 na trhu významný impuls.“

Tyto de facto bezzubé přestřelky mezi firmami Intel a VIA ve mně vyvolávají otázku, zda nejsou určeny pouze pro média a k zacpání pusinky společnosti Rambus. Okaté hašteření má zřejmě vyvolat dojem, že Intel proti této nevítané konkurenci RDRAM „dělá co může“, ale v pozadí by mohla klidně stát tichá dohoda. Co je asi pro Intel důležitější: prosazení Pentia 4, nebo to, zda VIA poruší nějakou jeho licenci? Odpověď je nabíledni. Intel sám kvůli smlouvě s Rambusem tolik potřebný čipset s podporou pamětí DDR SDRAM ještě vyrábět nemůže, tak proč to v zájmu svého vlajkového procesoru nenechat na někom jiném?

Čipset P4X266

Zdroje: VIA, AnandTech

Autor:

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

V novém Far Cry New Dawn navštívíme známá místa po nukleární válce

Far Cry New Dawn

Nový díl střílečky Far Cry přímo navazuje na pátý díl z letošního března. O přežití tentokrát budeme bojovat v...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Přestal Blizzard rozumět fanouškům?

Diablo Immortal - gameplay trailer

Letošní ročník Blizzconu si firma Blizzard za rámeček rozhodně nedá. Oznámení Diabla pro mobilní telefony a tablety...

Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

PS Vita

Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

OBRAZEM: Jak se za dvacet let proměnil legendární Fallout

Fallout

Podívejte se, jak se v průběhu let měnila známá herní série Fallout, která se odehrává ve světě po jaderné válce. První...

Najdete na iDNES.cz