HW minutky – otestujte svůj Duron!

  12:00aktualizováno  27. srpna 10:50
Zhruba před měsícem firma AMD připustila, že její výstupní kontrolou prošlo jisté množství „ne zcela dobrých“ procesorů Duron, Athlon a K6-2/3. Máme pro vás program, který dokáže váš procesor otestovat, zda jeho jednotka MMX není závadná. || Intel několikrát osočil firmu VIA, že na výrobu čipsetu P4X266 nemá potřebnou licenci. VIA nyní přešla do protiútoku.

Je váš procesor od AMD zcela v pořádku?
Ke konci července firma AMD přiznala, že blíže neurčený počet jejích procesorů – Duronů, Athlonů, ale i K6-2/3 – nevykonává určité operace zcela korektně. Chyba se typicky projevuje při zobrazování obrázků ve formátu JPEG (např. Internet Explorerem) a přehrávání videa formátu MPEG: barevné hodnoty některých pixelů nejsou vypočteny správně a vzniklé poruchy obrazu jsou často okem dobře zachytitelné. Redakce německého webzinu c’t zkoumala defektní Duron, který jí zaslal jeden ze čtenářů, a dospěla k názoru, že chyba tkví v jednotce MMX, přičemž postiženy jsou zejména operace násobení. Na základě těchto poznatků vytvořil redaktor c’t Andreas Stiller jednoduchý prográmek, jehož pomocí si můžete svůj procesor od AMD otestovat.

Utilitka pmultest (25 KB) vykoná velké množství (desítky miliónů) multiplikačních příkazů MMX pmullw, pmulhwpmulhuw a po každém násobení překontroluje správnost výsledku pomocí celočíselných operací – bez účasti jednotky MMX. Běh programu, při němž se násobí náhodně generovaná čísla, trvá pouze několik sekund.  Jakákoli indikovaná chyba svědčí o tom, že procesor nefunguje zcela podle specifikací. Budeme rádi, když se s ostatními podělíte o své zkušenosti z testování vašich procesorů – můj Duron žádné problémy neměl.

Podle tiskového mluvčího AMD Jana Güttera se nejedná o konstrukční problém, ale nedostatečnou výstupní kontrolu procesorů. Ta již byla údajně zpřísněna natolik, aby procesory s tímto typem chyb nemohly projít – mezitím však mezi zákazníky nějaké závadné procesory pronikly. Gütter tvrdí, že je to pouze „hrstka“, která činí méně než zlomek procenta z celkového objemu výroby. Majitelé postižených procesorů se mohou (alespoň v Německu) obrátit přímo na firmu AMD a nechat si své CPU vyměnit. Jakpak to asi bude u nás?

Zdroj: heise onlineČipset P4X266: VIA kárá Intel
Nedávno jsme vás informovali o tom, že Intel neoficiálně varuje výrobce základních desek, aby do svých produktů neosazovali čipset P4X266 – VIA na jeho výrobu údajně nemá od Intelu potřebnou licenci. Již na tchajwanském Computexu se představitelé Intelu nechávali veřejně slyšet, že VIA nemá licenci na sběrnicové technologie Pentia 4; podle zdrojů serveru AnandTech byl Intel ochoten tuto licenci firmě VIA poskytnout za cenu mezi 10 a 20 dolary za každý čipset, což je částka vpravdě nehorázná. VIA však tvrdí, že patřičná oprávnění k výrobě P4X266 získala díky své nedávné akvizici firmy S3, která s Intelem patřičné licenční smlouvy měla podepsány.

VIA nyní vydala tiskové prohlášení, ve kterém kritizuje přístup Intelu k celé věci a opakuje, že je všechno po právní stránce v pořádku a že proti výrobě čipsetu P4X266 dosud nebylo ze strany Intelu oficiálně vznesen žádný protest. „Intel v médiích a při diskusích se zákazníky opakovaně prohlašuje, že nemáme licenci na prodej výrobků kompatibilních s Pentiem 4. My nesouhlasíme jak s tímto názorem, tak i s dalšími zastrašovacími taktikami, které Intel z marketingových důvodů v počítačovém průmyslu používá. Intel by měl místo strašení zákazníků a zasévání pochybností zacházet s fakty otevřeně a komunikovat prostřednictvím oficiálních tiskových prohlášení,“ říká Richard Brown, marketingový ředitel firmy VIA. „Cena a rychlost jsou dva největší faktory, které budou ovlivňovat úspěch systémů založených na novém Pentiu 4. VIA vytvořila řešení, které tyto věci přímo zohledňuje, a to v takové míře, které Intel nebyl schopen dosáhnout. ... Intel by měl uznat, že P4X266 přinese prosazení Pentia 4 na trhu významný impuls.“

Tyto de facto bezzubé přestřelky mezi firmami Intel a VIA ve mně vyvolávají otázku, zda nejsou určeny pouze pro média a k zacpání pusinky společnosti Rambus. Okaté hašteření má zřejmě vyvolat dojem, že Intel proti této nevítané konkurenci RDRAM „dělá co může“, ale v pozadí by mohla klidně stát tichá dohoda. Co je asi pro Intel důležitější: prosazení Pentia 4, nebo to, zda VIA poruší nějakou jeho licenci? Odpověď je nabíledni. Intel sám kvůli smlouvě s Rambusem tolik potřebný čipset s podporou pamětí DDR SDRAM ještě vyrábět nemůže, tak proč to v zájmu svého vlajkového procesoru nenechat na někom jiném?

Čipset P4X266

Zdroje: VIA, AnandTech

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

OBRAZEM: Knížka ukazuje vývoj grafiky v adventurách za posledních 33 let

The Art of Point-and-Click Adventure Games

Právě vydaná 460stránková kniha The Art of Point-and-Click Adventure Games ukazuje vývoj grafiky tohoto žánru od dob...

Bonusweb slaví 20 let. Bylo to moje nejšťastnější období, říká zakladatel

Zdeněk Polách

V pondělí 5. října 1998 se na českém internetu objevil nový internetový projekt jménem BonusWeb. Psal nejen o hrách,...

Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz