Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – pevné disky na pochodu

  12:00aktualizováno  30. června 12:01
Tento týden se před námi poodhalila nejbližší budoucnost vývoje pevných disků: Maxtor připravil návrh nové verze rozhraní ATA, která umožní adresovat kapacitu až 144 petabajtů, zatímco Seagate přišel s dosud nejrychlejším a nejtišším pevným diskem na světě. || Ještě jsme neviděli Radeon 2 a už se trousí informace o jeho nástupci.

Maxtor pokořil (zatím teoreticky) magických 137 GB
Tento týden jsme se dočkali dvou významných událostí v oblasti pevných disků. Maxtor, který nedávno začal vyrábět pevné disky s kapacitou 100 GB, svůj dobře rozjetý vlak nehodlá zastavit. Před několika dny přišel s návrhem další generace rozhraní ATA, které už vyjádřily podporu například takové firmy jako Compaq, Microsoft, VIA, ONTRACK, Phoenix nebo Promise. Převratnou věcí na tomto rozhraní je fakt, že umožní použít disky se 100 000x větší kapacitou než lze použít na současné verzi rozhraní ATA: hraniční mez se ze současných 137 GB posunula na celých 144 petabajtů (PB)! Analytik IDC Dave Reinsel k tomu říká: „V průměru jsme na kapacitní bariéru naráželi každých 6 let. Pokud by se udrželo současné tempo vývoje nároků na diskový prostor, vystačila by nám hranice 144 PB na dalších 20 let.“

Big Drive

Nové rozhraní, které bylo nazváno poněkud nenápaditě Big Drive, umožňuje použít k adresování pevného disku 48 bitů, z čehož vyplývá ona gigantická horní mez (stávající ATA používá 28 bitů). Maxtor si nenechal logo „Big Drive“ registrovat a dal ho volně k dispozici svým partnerům a výrobcům, kteří budou nové rozhraní podporovat. Disky s kapacitou nad 137 GB budou zřejmě na trhu již ve druhém pololetí tohoto roku.

Technický výbor ANSI NCITS T13, který se zabývá standardizací jednotlivých verzí rozhraní ATA, zahrnul technologii Maxtoru do návrhu nové normy ATA/ATAPI-6. Kromě výše uvedeného zvětšení maximální kapacity tato technologie také umožňuje zařízením ATA přenášet jediným příkazem 65 536 sektorů (33 MB) oproti stávajícím 256 sektorům (131 KB). A na závěr několik ilustračních čísel:

137 GB = více než 100 tisíc knih o 300 stranách (tj. jedna větší knihovna)
144 PB = více než 120 miliard knih o 300 stranách (více, než lidé dosud napsali)

Zdroj: MaxtorSeagate také pokořil bariéru – rychlostní a zvukovou
Firma Seagate nechce, aby na sebe Maxtor výše zmíněnými aktivitami strhl veškerou pozornost, a tak uvedla tento týden na trh nejrychlejší a přitom nejtišší pevný disk: Barracuda ATA IV. Za jeho výkonem stojí především nový typ motoru jménem SoftSonic, který je součástí firemní technologie SBT (Sound Barrier Technology). Barracuda ATA IV je prvním pevným diskem s rychlostí 7200 otáček za minutu, který dosahuje 80gigabajtové kapacity na pouhých dvou plotnách, a jeho rekordní interní přenosová rychlost činí 69,3 MB/s – je tak schopen dodávat současně data pro přehrávání 8 filmů v kvalitě DVD.

Co se týče hlučnosti (v tomto případě spíše „hlučnosti“ :-), vydává jednodiskový model Barracuda ATA IV jen 2 bely při otáčení a 2,4 belu při vyhledávání, přičemž běžné lidské ucho je schopné zachytit pouze zvuky, jejichž intenzita přesahuje 2,5 belu. K metodám, jimiž technologie SBT snižuje hlučnost, patří kromě motoru SoftSonic také speciální algoritmy pro vyhledávání dat, vnitřní tlumiče, omezovače rezonancí, technologie SeaShield a další mechanické a materiálové prostředky.

Zdroj: SeagateA co takhle Radeon 3?
Ještě jsme na vlastní oči neviděli Radeon 2 a už nám hbitý Inquirer vyšťoural něco o Radeonu 3 – to je zatím jen hypotetický název čipu od firmy ATI, jehož vývoj by měl být dokončen na konci letošního roku a na pultech obchodů by se měl v grafických kartách objevit v polovině roku 2002. Radeon 2, který přinese mj. programovatelný vertex shader a podporu ploch vyššího řádu (HOS – Higher Order Surfaces) naproti tomu můžeme očekávat již v horizontu několika málo měsíců.

Radeon 3 přinese 350MHz jádro vyrobené 0,15mikronovým procesem; jako jeho výrobci připadají v úvahu tchajwanské firmy TSMC nebo UMC. Podporována bude kromě paměti DDR i SDR a kartu s Radeonem 3 bude možné osadit až 256 MB RAM (Radeon 2 128 MB). Plánuje se plná kompatibilita s rozhraním DirectX 9.

Zdroj: The Inquirer

Autor:


Témata: Microsoft, Vlak

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz