Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – VIA P4X266 na scéně

  12:00aktualizováno  12:18
VIA přináší do oblasti čipsetů pro Pentium 4 svěží vzduch: její P4X266 sice intelovský i850 výkonově nepřekoná, ale je mu natolik blízko a je o tolik levnější, že jeho poměr cena/výkon bude na trhu bezkonkurenční. || Firma Creative nás po delší době opět oblaží novou rodinou zvukových karet – tentokrát nese jméno Audigy.

VIA P4X266: Pentium 4 + DDR = nadějný pár
Nový čipset firmy VIA, který jako první umožní zkombinovat na základní desce Pentium 4 s paměťmi DDR, na sebe poutá hodně pozornosti. Intel je vzhledem ke své smlouvě s firmou Rambus nucen až do konce tohoto roku podporovat pouze její drahé paměti RDRAM, což se velmi nepříznivě projevuje na prodejích procesorů Pentium 4. Nyní se tuto brzdu Intel snaží přebít uvedením svého čipsetu i845, o který mají výrobci motherboardů velký zájem. Problém však tkví v tom, že i845 zatím podporuje pouze klasické paměti SDRAM, které s Pentiem 4 nejsou schopny držet krok a snižují tak (zejména v hrách) celkový výkon systému. A do této situace přichází VIA se svým P4X266, který je sám o sobě pro výrobce základních desek velkým lákadlem. Má to ovšem háček.

Logo P4X266

Co je na P4X266 tak přitažlivého? První věcí je výkon. Benchmarky tohoto čipsetu, které se nedávno objevily na serverech Tom's Hardware GuideAnandTech, sice nepotvrdily odvážné výroky zástupců firmy VIA z veletrhu Computex, nicméně umístily kombinaci P4X266/DDR SDRAM natolik blízko k drahému tandemu i850/RDRAM, že to Intelu a zejména Rambusu jistě nedělá moc dobře. Slušný výkon je pak ještě umocněn nízkou cenou P4X266, a to nejen v porovnání s i850, ale i s i845: zatímco cena i845 činí kolem 40 dolarů, VIA nastavila oficiální cenu P4X266 na 34 dolarů a výrobci motherboardů tvrdí, že ho budou moci odebírat za méně než 30 dolarů – dostáváme zde tedy neskonale lepší poměr cena/výkon. Paměti DDR SDRAM již stojí prakticky totéž co klasické SDRAM PC133, takže ani zde už i845 body nezíská.

Jenže, jak už bylo řečeno, je tu jistý háček. Intel (ryze soukromě) varuje výrobce základních desek, aby od firmy VIA čipset P4X266 nekupovali, protože VIA údajně nemá patřičné licence na to, aby ho mohla produkovat – výrobci by pak prý mohli být vtaženi do nákladných právních bitev. Ředitel marketingu firmy VIA potvrzuje: „Ano, [výrobci motherboardů] nám říkají, že se to děje. Momentálně je tento tlak samozřejmě velmi silný. Nicméně si myslím, že už velmi brzy uvidíte první základní desky.“ Pikantní je, že Intel se uvnitř údajně dělí na dva spolu bojující tábory: jeden tvrdí, že VIA se musí nechat na pokoji, protože svým novým čipsetem pomůže prosazení Pentia 4, zatímco druhý by chtěl naopak proti tchajwanskému výrobci důrazně zasáhnout a vláčet ho po soudech. Rétorika Intelu proti firmě VIA zatím není příliš silná (něco jako Klaus versus Langer :-)), což by takovémuto internímu dilematu celkem napovídalo.

Tak či onak, ze zpráv od tchajwanských producentů základních desek vyplývá, že již byli požádáni nejméně třemi z deseti největších světových výrobců PC, aby pro ně vytvořili motherboardy na bázi P4X266. To je další z důvodů, proč si myslím, že Intel se zde v duchu známého přísloví omezí pouze na štěkání, ale kousat moc nebude – Pentium 4 dostane zaručeně přednost. Intel se možná vydá na trestnou výpravu v budoucnu, ale ne dříve, než bude Pentium 4 dostatečně etablováno.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTech, ZDNetSound Blaster Audigy přichází
Dlouho již tomu, co nás firma Creative obdařila novou zvukovou kartou. A není divu: řekněme si upřímně – kdo z nás potřebuje k hraní víc než nějakou levnou verzi Sound Blasteru Live!? Dokonce i tehdy, máte-li sklony k tvorbě hudby pomocí počítače, vás zástupce řady Live! do jisté úrovně uspokojí. Jednou za pár let je ovšem třeba inovovat i v této na počítačové poměry konzervativní oblasti, a Creative to činí právě nyní: uvádí na trh rodinu zvukových karet Sound Blaster Audigy.

Audigy

Hlavním zaklínadlem nové řady je High Definition (HD), tedy vysoká věrnost a čistota reprodukovaného zvuku. Architektura karet by měla být oproti minulosti zcela předělaná. Zvukový procesor, který nahradil starý dobrý EMU10K1 z karet Live!, nese jméno Audigy a přináší čtyřikrát vyšší výkon. Sim Wong Hoo, zakladatel a výkonný ředitel firmy Creative, prohlásil, že „Sound Blaster Audigy reprezentuje ten nejlepší zvuk, kterého můžete na PC dosáhnout.“ O čistotu zvuku se starají 24bitové digitálně-analogové převodníky pracující na špičkové frekvenci 96 kHz, které jsou schopny zajistit 100dB odstup signálu od šumu. Dalším lákadlem je podpora diskrétního multikanálového přehrávání v normě Dolby Digital 5.1.

Pro hráče je zde systém EAX ADVANCED HD, který se skládá z následujících patentovaných technologií: Multi-Environment, Environment Morphing, Environment Panning, Environment ReflectionsEnvironment Filtering. Do karet je plně integrováno superrychlé rozhraní SB1394 vyhovující normě IEEE 1394, které lze použít například k připojení digitálních kamkordérů. Samozřejmě se můžeme těšit na obvyklé spektrum karet, ze kterého si vyberou jak hráči, tak i nároční domácí muzikanti.

Zdroj: Creative Technology Ltd.

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz