HW minutky – VIA P4X266 na scéně

  12:00aktualizováno  12:18
VIA přináší do oblasti čipsetů pro Pentium 4 svěží vzduch: její P4X266 sice intelovský i850 výkonově nepřekoná, ale je mu natolik blízko a je o tolik levnější, že jeho poměr cena/výkon bude na trhu bezkonkurenční. || Firma Creative nás po delší době opět oblaží novou rodinou zvukových karet – tentokrát nese jméno Audigy.

VIA P4X266: Pentium 4 + DDR = nadějný pár
Nový čipset firmy VIA, který jako první umožní zkombinovat na základní desce Pentium 4 s paměťmi DDR, na sebe poutá hodně pozornosti. Intel je vzhledem ke své smlouvě s firmou Rambus nucen až do konce tohoto roku podporovat pouze její drahé paměti RDRAM, což se velmi nepříznivě projevuje na prodejích procesorů Pentium 4. Nyní se tuto brzdu Intel snaží přebít uvedením svého čipsetu i845, o který mají výrobci motherboardů velký zájem. Problém však tkví v tom, že i845 zatím podporuje pouze klasické paměti SDRAM, které s Pentiem 4 nejsou schopny držet krok a snižují tak (zejména v hrách) celkový výkon systému. A do této situace přichází VIA se svým P4X266, který je sám o sobě pro výrobce základních desek velkým lákadlem. Má to ovšem háček.

Logo P4X266

Co je na P4X266 tak přitažlivého? První věcí je výkon. Benchmarky tohoto čipsetu, které se nedávno objevily na serverech Tom's Hardware GuideAnandTech, sice nepotvrdily odvážné výroky zástupců firmy VIA z veletrhu Computex, nicméně umístily kombinaci P4X266/DDR SDRAM natolik blízko k drahému tandemu i850/RDRAM, že to Intelu a zejména Rambusu jistě nedělá moc dobře. Slušný výkon je pak ještě umocněn nízkou cenou P4X266, a to nejen v porovnání s i850, ale i s i845: zatímco cena i845 činí kolem 40 dolarů, VIA nastavila oficiální cenu P4X266 na 34 dolarů a výrobci motherboardů tvrdí, že ho budou moci odebírat za méně než 30 dolarů – dostáváme zde tedy neskonale lepší poměr cena/výkon. Paměti DDR SDRAM již stojí prakticky totéž co klasické SDRAM PC133, takže ani zde už i845 body nezíská.

Jenže, jak už bylo řečeno, je tu jistý háček. Intel (ryze soukromě) varuje výrobce základních desek, aby od firmy VIA čipset P4X266 nekupovali, protože VIA údajně nemá patřičné licence na to, aby ho mohla produkovat – výrobci by pak prý mohli být vtaženi do nákladných právních bitev. Ředitel marketingu firmy VIA potvrzuje: „Ano, [výrobci motherboardů] nám říkají, že se to děje. Momentálně je tento tlak samozřejmě velmi silný. Nicméně si myslím, že už velmi brzy uvidíte první základní desky.“ Pikantní je, že Intel se uvnitř údajně dělí na dva spolu bojující tábory: jeden tvrdí, že VIA se musí nechat na pokoji, protože svým novým čipsetem pomůže prosazení Pentia 4, zatímco druhý by chtěl naopak proti tchajwanskému výrobci důrazně zasáhnout a vláčet ho po soudech. Rétorika Intelu proti firmě VIA zatím není příliš silná (něco jako Klaus versus Langer :-)), což by takovémuto internímu dilematu celkem napovídalo.

Tak či onak, ze zpráv od tchajwanských producentů základních desek vyplývá, že již byli požádáni nejméně třemi z deseti největších světových výrobců PC, aby pro ně vytvořili motherboardy na bázi P4X266. To je další z důvodů, proč si myslím, že Intel se zde v duchu známého přísloví omezí pouze na štěkání, ale kousat moc nebude – Pentium 4 dostane zaručeně přednost. Intel se možná vydá na trestnou výpravu v budoucnu, ale ne dříve, než bude Pentium 4 dostatečně etablováno.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTech, ZDNetSound Blaster Audigy přichází
Dlouho již tomu, co nás firma Creative obdařila novou zvukovou kartou. A není divu: řekněme si upřímně – kdo z nás potřebuje k hraní víc než nějakou levnou verzi Sound Blasteru Live!? Dokonce i tehdy, máte-li sklony k tvorbě hudby pomocí počítače, vás zástupce řady Live! do jisté úrovně uspokojí. Jednou za pár let je ovšem třeba inovovat i v této na počítačové poměry konzervativní oblasti, a Creative to činí právě nyní: uvádí na trh rodinu zvukových karet Sound Blaster Audigy.

Audigy

Hlavním zaklínadlem nové řady je High Definition (HD), tedy vysoká věrnost a čistota reprodukovaného zvuku. Architektura karet by měla být oproti minulosti zcela předělaná. Zvukový procesor, který nahradil starý dobrý EMU10K1 z karet Live!, nese jméno Audigy a přináší čtyřikrát vyšší výkon. Sim Wong Hoo, zakladatel a výkonný ředitel firmy Creative, prohlásil, že „Sound Blaster Audigy reprezentuje ten nejlepší zvuk, kterého můžete na PC dosáhnout.“ O čistotu zvuku se starají 24bitové digitálně-analogové převodníky pracující na špičkové frekvenci 96 kHz, které jsou schopny zajistit 100dB odstup signálu od šumu. Dalším lákadlem je podpora diskrétního multikanálového přehrávání v normě Dolby Digital 5.1.

Pro hráče je zde systém EAX ADVANCED HD, který se skládá z následujících patentovaných technologií: Multi-Environment, Environment Morphing, Environment Panning, Environment ReflectionsEnvironment Filtering. Do karet je plně integrováno superrychlé rozhraní SB1394 vyhovující normě IEEE 1394, které lze použít například k připojení digitálních kamkordérů. Samozřejmě se můžeme těšit na obvyklé spektrum karet, ze kterého si vyberou jak hráči, tak i nároční domácí muzikanti.

Zdroj: Creative Technology Ltd.

Autor:
Témata: Intel

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Test: šest výkonných notebooků nejen pro hráče. AMD výkonově vede

Test herních notebooků

Vyzkoušeli jsme šestici notebooků určených zejména pro náročné hráče. Dva z nich neudělají ostudu ani v kanceláři nebo...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

Assassin’s Creed Odyssey

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak se za dvacet let proměnil legendární Fallout

Fallout

Podívejte se, jak se v průběhu let měnila známá herní série Fallout, která se odehrává ve světě po jaderné válce. První...

Velryby už zase ničí svět. Česká blufovací hra uspěla na Kickstarteru

Whales Destroying the World

Whales Destroying the World je připravovaná karetní hra od českých autorů, v níž coby velrybí generálové vedeme útok na...

Hlasujte pro nejlepší hru letošního roku na Xbox One

Forza Horizon 4

Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu pokračuje hlasováním v kategorii nejlepších her na konzoli Xbox One od...

Najdete na iDNES.cz