Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – VIA půjde před soud

  12:00aktualizováno  9:48
Historie se opakuje: stejně jako v roce 1999 Intel znovu žaluje firmu VIA, tentokrát kvůli jejím čipsetům pro procesor Pentium 4. || VIA představila nový southbridge VT8233A s podporou technologií Fast Drive a Big Drive. || Radeon 8500 dostane brzy nové ovladače, které ho údajně ve všech směrech posunou před GeForce3.

Intel přece jen podal žalobu na firmu VIA
VIA P4X266, první dostupný čipset pro procesory Pentium 4, který podporuje paměti DDR SDRAM, se nakonec opravdu stal předmětem soudního sporu. Minulý pátek podal Intel žalobu, v níž tvrdí, že čipsety VIA P4X266 a P4M266 (P4X266 + integrovaná grafika Savage 4) porušují pět jeho patentů. Mezi žalovanými stranami je i společnost S3 Graphics, společný podnik firem VIA a Sonicblue. Předchůdkyně této společnosti, S3 Inc., podepsala kdysi s Intelem licenční smlouvu na použití jeho čipsetů pro základní desky, a právě tímto faktem VIA operuje při své obraně: tvrdí, že uvedená licenční práva takto „zdědila“. VIA údajně vlastní více než polovinu S3 Graphics a zcela ovládá její management. Soud tedy bude muset rozhodnout, jestli licence na čipsetové technologie může být beze zbytku přenesena i na následnické společnosti. Typické ovšem je, že licence nelze poskytovat třetím stranám nebo je na ně převádět.

Mluvčí Intelu Chuck Mulloy míní, že ani VIA, ani společný podnik Sonicblue+VIA danou licenci nevlastní, a i kdyby ji vlastnili, předmětné čipsety podmínky této licence nesplňují. Podrobnosti o této záležitosti sice neuvedl, ale předpokládá se, že S3 Inc. získala licenci pouze na výrobu čipsetů pro Pentium 4 s integrovanou grafikou, kterou VIA P4X266 nemá. Mulloy ještě dodal, že Intel by teoreticky mohl žalovat i kteréhokoli z výrobců počítačů nebo základních desek, který tyto čipsety montuje do svých produktů. Na nedávném VIA Technology Forum 2001 ukazovaly svoje motherboardy s P4X266 ze známějších firem například ECS, ACorp, Tyan, Shuttle nebo Chaintech; největší výrobci jako Gigabyte nebo MSI se však zatím drží takticky stranou.

Takovýto soudní spor nebude pro oba protivníky ničím novým – již v roce 1999 Intel zahrnul firmu VIA sérií podobných žalob za čipset pro Pentium III. Většina těchto žalob skončila v červenci minulého roku jakýmsi smírem, ale některé se táhnou dál. Nyní tedy přibývá žaloba další, ve které Intel požaduje finanční náhradu způsobených škod a soudní příkaz zamezující firmě VIA nadále prodávat výše uvedené čipsety. Pro nás, prosté uživatele, z tohoto mráčku však moc pršet nebude – ledaže by ovšem chtěl Intel žalovat kromě výrobců počítačů a motherboardů ještě i koncové uživatele výše zmíněných čipsetů ;-). Mám-li parafrázovat známé úsloví, znělo by asi takto: Soudy soudí, ale trh kráčí dál. A to samozřejmě ví Intel i VIA.

Zdroje: CNET, Virtual ZoneVIA představila nový southbridge s podporou Ultra ATA/133 a disků > 137 GB
Problémy se southbridgem 686B byly přetřásány dostatečně dlouho a VIA si je jistě bude dobře pamatovat. Nyní přichází něco, co by jí mohlo pošramocenou reputaci v této oblasti slušně napravit: nový southbridge VT8233A, který v sobě integruje dvě nové technologie firmy Maxtor: Fast DriveBig Drive. O obou z nich jsme již psali, takže jen stručně: Fast Drive je novou generací rozhraní Enhanced IDE, která umožňuje přenášet data z/do pevného disku špičkovou rychlostí 133 MB/s, a Big Drive je rozšířením rozhraní ATA na 48bitové adresování, které umožní použít disková zařízení o kapacitě až 144 petabajtů (PB),

„Kladná odezva, které se nám dostalo za technologii Fast Drive od předních firem jako je VIA, je neuvěřitelná,“ říká Ted Deffenbaugh, člen vedení Maxtoru. „VIA je naším klíčovým partnerem, který rychle a usilovně zapracoval na tom, aby mohl ukázat světu výhody rozhraní Ultra ATA/133.“ Southbridge VT8233A je pinově kompatibilní se současnými DDR southbridgi VT8233 a VT8233C a lze ho zkombinovat například s čipsety P4X266 (Pentium 4), KT266(A) (Athlon/Duron) nebo Pro266 (Pentium III, Celeron, VIA C3). Nový southbridge dále obsahuje šestikanálový zvuk AC’97, čtyři porty USB, sběrnici LPC a modem MC-97 a podporuje technologie PowerNow! 2 a SpeedStep.

Zdroj: VIARadeon 8500 a GeForce3: závody ovladačů
Zřejmě jste již zaregistrovali, že grafické karty s novou generací čipu Radeon by mohly trochu provětrat zatuchávající ovzduší plné čipů NVIDIA. První testy Radeonu 8500 ukázaly, že GeForce3 má důstojného soupeře – v některých benchmarcích Radeon vítězil. Na nedávno skončivší výstavě ECTS v Londýně pronikly ze stánku ATI na veřejnost další zajímavé informace.

Na spadnutí by měla být další verze ovladačů, která údajně posune Radeon 8500 před GeForce3 i v těch benchmarcích, kde byl dosud rychlejší čip od NVIDIE. Ani Detonator 4 (2x.xx) už prý GeForce3 nezachrání – jen tak na okraj: navzdory tvrzení TomaAnanda tato toužebně očekávaná verze nejoblíbenějších ovladačů na světě stále není veřejnosti k dispozici.

Na evropský trh se karty s Radeonem 8500 pravděpodobně dostanou až v půli října, tj. teprve po uvedení na ostatních kontinentech.

Zdroj: The Inquirer

Aktualizace „Last Minute“:

1) Ovladače Detonator 4 verze 21.81 byly včera v noci dány oficiálně ke stažení na stránkách NVIDIE (zde) i jinde (např. NVMax). Analýzu výkonových přírůstků přinesu v příštích Minutkách.

2) VIA vrací úder a žaluje Intel za porušování svých patentů.

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz