Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – Windows XP a hry

  12:00aktualizováno  10:04
Nejdéle za čtvrt roku na nás ze všech rohů vystartuje „neodolatelná“ reklama na Windows XP, ten „nejúžasnější operační systém pod sluncem“. Stane se brzy naší oblíbenou herní platformou? Máme první indicie, že by tomu tak mohlo být. || Německá firma Procardex dostala soudní zákaz používat své jméno v souvislosti s grafickými kartami.

Co čeká hráče pod Windows XP
Pokud se trochu zajímáte o dění v počítačové branži i mimo oblast her, pravděpodobně jste již zaznamenali reklamní rozruch, kterým Microsoft stupňuje zájem o připravovanou verzi svého operačního systému – tedy o Windows XP. Má se jednat o operační systém, který konečně spojí dohromady dva dosud velmi disjunktní světy, totiž svět „prostého“ domácího uživatele, který si chce především hrát a bavit se, a svět profesionála, jehož hlavní prioritou je co nejvyšší stabilita a spolehlivost. Jinými slovy, ve Windows XP bychom se měli dočkat hybrida řady 9x/ME a řady NT/2000, který si klade za cíl přinést to nejlepší z obou světů: širokou podporu hrám, stabilitu a „nesestřelitelnost“ neposlušnými programy. K dispozici budou sice dvě verze XP, Home EditionProfessional, ale kromě toho, že verze Professional bude schopna využívat výhod dvouprocesorových systémů, mezi nimi po stránce jádra operačního systému velký rozdíl zřejmě nebude.

Logo Windows XP

Datum uvedení XP, které bylo stanoveno na 25. října tohoto roku, je sice ještě čtvrt roku před námi, ale Microsoft již 2. července rozeslal mezi své testery prvního kandidáta na konečnou verzi Windows XP (RC1 – release candidate 1). Jedná se o první verzi tohoto operačního systému, která je po stránce implementovaných funkcí zcela shodná s podobou, kterou bude mít verze finální. Z tohoto důvodu již má jistý smysl se předběžně podívat na to, jak si asi XP budou stát, když je vystavíme nějaké té herní zátěži. Právě to si vzal za úkol server GamePC a použil k tomu poslední dostupnou verzi RC1 Build 2505.

Windows XP mají již nyní v sobě ovladače pro všechny karty s čipy GeForce (verze ovladačů je 12.40), RadeonVoodoo 3/4/5 plus DirectX 8.1. Ovšem pozor, s Detonatory zde dodávaný ovladač OpenGL je pouze „wrapperem“, který emuluje (samozřejmě pomalu) funkce OpenGL voláním funkcí Direct3D, takže pokud chcete mít pod XP pořádný výkon i v OpenGL, stáhněte si oficiální 12.41. GamePC testoval Windows XP na sestavě s Pentiem 4 1,5 GHz, 256 MB RDRAM a grafickou kartou Visiontek GeForce3; porovnávalo se s Windows 2000, ME a 98 SE. A jaké byly výsledky?

Stabilita se jevila výborně: všechny vyzkoušené hry pro Windows i pro DOS, mezi nimi např. Diablo II, Quake III, Half-Life, Tribes 2, Giants, No One Lives ForeverRed Alert 2, Wolfenstein 3D nebo Duke Nukem 3D běžely bez jediného problému! Výkon mě osobně velmi příjemně překvapil: kromě 3Dmarku2001, kde XP skončily (byť sotva se 100bodovou ztrátou) poslední, v GLMarku zaujaly naopak (s podobně malým odstupem) místo první. Hry Quake 3Serious Sam, které obě používají OpenGL, potvrdily dobrou implementaci tohoto rozhraní pod NT-řadou – Windows 2000 a XP zde své 16/32bitovým souputnice předstihly.

Odhlédneme-li od trapného obtěžování zákazníků aktivačním mechanismem, který připomíná metody raných českých programátorů účetních programů (mimochodem, detailní popis této „supertajné“ ochrany najdete – v angličtině – zde), jeví se XP velmi nadějně. RC1 ještě rozhodně není něco tak prověřeného, abychom tím mohli nahradit naše oblíbené herní (natožpak pracovní :-) prostředí, ale tři měsíce před uvedením na trh přináší výkon a stabilitu, které jsou na nehotový produkt úctyhodné.

Zdroj: GamePCSoud zakročil: Procardex bude muset změnit název
Když v září minulého roku odešla z firmy Gainward ambiciózní Jennifer Linová a na počátku letošního roku si v Německu založila Procardex Europe GmbH, bylo celkem zřejmé, že kromě nabytého know-how se také hodlá trochu přiživit na ochranné známce CARDEXpert, kterou má pro své grafické karty zaregistrovánu Gainward. To samozřejmě nezůstalo bez odezvy: Gainward si nejprve stěžoval, a když ho Jennifer nechtěla vyslyšet, obrátil se na soud. Ten včera rozhodl, že kartám značky Procardex, které v krátké době stačily zaplavit evropský trh, odzvonilo – žalovaná strana dostala s okamžitou platností zákaz používání firemního názvu Procardex v souvislosti prodejem počítačových komponent, a to zejména grafických karet, a zákaz označování prodávaných produktů tímto názvem.

Procardex si za pár měsíců své existence vydobyl pověst značky typu „lepší noname za rozumnou cenu“. Pohled na webovou stránku této firmy jako by nyní nasvědčoval tomu, že se jednalo o krátkodechý projekt: strohý arialový nápis Welcome a postava hrdé ženy (že by sama Jennifer? :-) jsou jejími jedinými okrasami…

Zdroj: Gainward

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz