Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky – zničte virus Sircam!

  12:00aktualizováno  8:56
Chodí vám také v poslední době anglicky psané e-maily, které začínají Hi! How are you? a mají podivnou přílohu? Jestli ano, pak je bez milosti mažte a přečtěte si o zákeřném viru Sircam, který zamořuje svět. || Aktivace Windows XP, operačního systému budoucnosti, je iritujícím procesem. Uvědomovat si to začíná už i Microsoft.

Červík Sircam usilovně vrtá
Viry se obvykle v hardwarové rubrice nezabývám, ale protože už několik dní dostávám (a se mnou tisíce dalších lidí) e-maily, které v příloze obsahují červa označovaného Antivirovým centrem Symantecu jako W32.Sircam.Worm@mm, nebude myslím od věci přinést trochu osvěty a pomoci postiženým jedincům se této nákazy zbavit.

Přišla vám někdy nedávno zpráva, která začíná textem Hi! How are you? a končí slovy See you later. Thanks, a mezi tím je věta, z níž tak či onak vyplývá, že byste měli otevřít soubor v příloze? Pak vězte, že přílohou k tomuto mailu (kterou by bylo velmi hloupé otevírat :-) je na 99,99 % novinka letošního července, virus Sircam. Vzhledem k tomu, jak rychle se Sircam šíří po celém světě, změnila firma Symantec v krátké době po jeho zaregistrování klasifikaci rizika napadení ze střední (3) na vysokou (4). Nástroje k odstranění viru existují – jeden můžete získat zde (Grisoft), druhý zase zde (Symantec). 

Sircam byl nalezen

Na závěr několik zajímavých informací o Sircamu: Napsán je v Delphi, sám o sobě má velikost 134 kB, pochází pravděpodobně z Mexika a není schopen se množit pod Windows NT/2000. Šíří se tak, že na napadeném počítači náhodně vybere dokument sady MS Office (přípony XLS, DOC) nebo archiv ZIP, který k sobě připojí a takto vzniklý soubor, jemuž dodá příponu BAT, COM, LNK nebo PIF, odešle (má v sobě vlastní SMTP engine) na některou z adres ve vaší databázi. Sircam však není jenom nepříjemný, ale také nebezpečný: 16. října každého roku máte šanci 1:20, že vám smaže celý obsah disku C, a pokud soubor, který k sobě připojil, náhodou obsahuje určitou sekvenci znaků, započne svou destrukci kdykoli bez ohledu na datum. Zájemce o podrobnější informace odkazuji na stránky Symantecu a Grisoftu.

Za několik posledních dní se mi v mailové schránce nashromáždila pěkná sbírečka souborů nejrůznějšího ražení – dokumenty, excelovské ceníky, ale nejzajímavější byly detailní komentované náčrty jakéhosi monumentálního chrámu, bezpochyby z dílny některé české herní firmy. Je hezké vidět, že naši vývojáři nezahálejí :-).

Zdroje: Symantec, GrisoftAktivace Windows XP: Microsoft couvá
Windows XP na sebe poutají pozornost nejen coby perspektivní operační systém blízké budoucnosti, ale i svými slušnými parametry co se týče výkonu ve hrách (informovali jsme zde) a především zrůdným způsobem své aktivace, o němž toho už bylo na Internetu i na papíře nemálo napsáno. Poté, co byl systém této obtěžující ochrany proti pirátům zvané Windows Product Activation (WPA) dokonale rozlousknut, se Microsoft pod tlakem počítačové veřejnosti rozhodl, že ho trochu „zjemní“.

O co tu jde? Windows XP je nutné během prvního měsíce po jejich instalaci aktivovat, a to pomocí sériového čísla, které se vygeneruje z nejrůznějších údajů o hardwaru daného počítače (přitom je nezbytné telefonicky kontaktovat Microsoft). WPA se váže na všechny myslitelné hardwarové komponenty počínaje velikostí RAM přes identifikační řetězce procesoru, pevného disku a jednotky CD-ROM až po MAC adresu síťové karty a jiné – výměna kterékoli z těchto věcí za jinou znamenala nutnost znovu telefonicky kontaktovat Microsoft se žádostí o reaktivaci. Jak je tento systém „pružný“ si jistě dokážeme všichni představit.

V průběhu betatestingu se sneslo tolik stížností, že byl softwarový gigant nucen zareagovat a svůj ochranný systém poněkud upravit. Podle prohlášení Allena Niemana z týmu Windows XP nebyly změněny události (výměny HW), které vyvolávají nutnost reaktivace, ale při menších změnách bude umožněna reaktivace prostřednictvím Internetu, nikoli tedy již nutně telefonu. To ovšem platí pouze po dobu 120 dní od prvotní aktivace – pak už vám zase zbyde jen ten telefon. O tom, které změny HW budou považovány za „menší“ a které za „větší“, by nás měl Microsoft brzy informovat.

Zdroj: GameSpot

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz